Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Porod doma trochu jinak  (Přečteno 4452 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« kdy: 16. Prosinec, 2008, 20:32:25 »

Porod DOMA

co je to vlastně porod doma? jaká je představa maminek ? jaká je představa zdravotníků? a jaká je skutečnost?

Ohledně porodů doma je už dnes vedeno mnoho diskuzí, názorových sporů nebo spekulací. Někteří jsou o správnosti přesvědčení, jiní říkají "ať si dělá kdo chce co chce" a jiní jsou absolutně proti. Pokud se zeptám zdravotníka na názor  ohledně  domácích porodů, zhrozí a během vteřiny mi řekne všechny možné i nemožné komplikace při porodu nebo po něm.. jsou přesvědčeni o tom, že bez nich by ženy nemohly rodit a starat se o své děti, protože to má být v rukou odborníků tam, kde je v dosahu technické vybavení pro případ komplikací.Pokud jim dám příklad zdravé ženy  s těhotenstvím bez problému, která je připravená porodit své dítě, tak opáčí, že i v takových případech se může stát jakákoliv komplikace.  A že i když ženy doma porodí, tak je potom běžně vozí záchrannná služba do nemocnice z důvodu náhlých komplikací u matky či dítěte.. To je věta je které se ještě vrátím. Mezi maminkami a laickou veřejností jsou jedni, kteří souhlasí , další kteří mají strach a nakonec ti, kteří jsou absolutně proti a ještě jedna skupina- skupina lidí, kteří to vůbec "neřeší". O těch bych chtěla psát asi nejvíce, protože si myslím, že jsou to právě ti, kvůli kterým získávají zdravotnící názor, že ty maminky co rodí doma  stejně potom převezou do nemocnice.. Napíšu vám svoji novou zkušenost. Jsem zdravotní sestra, pracuji na novorozeneckém oddělení( pracuji s  nedonošenými miminky , s miminky  po císařském řezunebo také s miminky opuštěnými atd). Pracuji v Krajské nemocnici. Setkávám se tam s případy maminek,které rodily doma. A od té doby chápu, že je velký rozdíl mezi tím když řeknu porod doma a porod doma. 100% maminek, které takto rodili jsou z naší etnické menšiny-romové. Tudíž lidé, kteří mají ! většinou ! ( je mnoho vyjjímek, kterých si vážím) nízké vzdělání a horší soiální situaci. Takové maminky když začínají cítit porodní bolesti, jedou do nemocnice, tam jim ale řeknou, že to bude trvat do porodu ještě několik hodin, a stává se, že taková maminka zkrátka řekne, že takhle dlouho čekat nebude a že jede ještě domů. Doma ale porodní bolesti zesílí a žena již nestihne přijet.(příklad) Miminko porodí doma s někým z rodiny. O první péči o miminko po porodu se většinou nezajímaly a volají sanitu.Akutně musí ošetřit maminku i miminko. Bývá nutná i další akutní zdravotní péče.  Takové mamince se potom do dokumentace napíše červeně POROD DOMA. Miminko se většinou nechává v nemocnici ještě několik dní. Ještě jsem nezažila(já ani sestry, které tam pracují mnohem déle než já), že by dovezli miminko od ženy,která plánovaně rodila doma. A tak jsem došla k myšlence, že zdravotníci se vlastně téměř nesetkávají se skutečným domácím porodem a naprostá většina důkazů o riziku rození doma je neobjektivní.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 16. Prosinec, 2008, 23:24:45 »

Zajímavé Smiley
Bohužel tohle není můj obor ani nejsem žena. Ale říkám si, že bych se mohl pokusit něco napsat, když se tohle týká vlastně i nás kluků..
Určitě porod doma musí být jednoznačně zážitkem a je to něco zcela přirozeného. Smiley Avšak co když se vážně přihodí nějaké komplikace jako poporodní krvácení, kdy hrozí několik minut života? Jak bys to řešila, El? Zajisté nevíš, kdy to na tebe přijde, a nemusíš mít po ruce nějakou kamarádku z nemocnice. Víš, bylo by tě škoda. Ale asi jde opravdu o minimální riziko..
Dále si říkám, jak by taková makrobio dívka řešila jídlo v nemocnici? Držela by půst nebo by si vzala nějakou obilovinu a pickles do sklenice s sebou?

Tohle téma se nazývá "Porod doma trochu jinak", a tak se vlastně s něčím mohu podělit.

Moje čtyřnohá kočka, dvounohou nemám, nedávno doma rodila. Bylo zajímavé, jak to na živočicha přijde rychle. Ten proces trval docela dlouho, ale Čičikovna přesně věděla, co má dělat. První drobátko přišlo na svět bez problému, bohužel hned po porodu umřelo. S tím druhým byly problémy, nějak se zamotalo, a tak rodící zvířatko uvítalo asistenta při porodu. Nakonec to dopadlo dobře. Pak byly ještě dvě další a bez problému. Zajímavé bylo, že ti drobečkové přišli na svět v takovém "obalu". Všude bylo plno krve, ale kočička to uklidila. Je to dobrá máma. Smiley
« Poslední změna: 17. Prosinec, 2008, 11:47:57 od giorgino » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 16. Prosinec, 2008, 23:48:28 »

Víš, je těžké ti odpovědět, protože je to moc široké téma. Já jsem tenhle příspěvek dala i sem, protože mi to přišlo jako zajímavá myšlenka.

Základem přirozenosti je to, dělat věci opravdu tak jak chce samo tělo. Tvoje kočička přesn věděla co kdy udělat. je o stejný tvoreček jako my. Je tam ale jeden rozdíl, my lidi už svoje těla neposloucháme pořád... a pak když dojde k něčemu- například tomu porodu tak nevíme co to naše tělo vlastně chce . je to stejné jako když potřebujeme své tělo léčit. Málokdo ví co mu pomůže, málokdo umí poslouchat svoje pocity a intuici. A to je potřeba se naučit. Jak? Stačí se otevřít energii kolem nás..  není to nic složitého, není to tajemství a přesto je to těžké, díky našim předsudků, a naučeným představám...  Tím chci říct, že tvoje kočička umí poslouchat svoji intuici a ta jí přesně říká co má dělat. Bohužel její koťátko bylo moc slabé a život si nevybojovalo.. tak to prostě je, je to příroda..  My lidi se tomu bráníme. ale tomu se nedá ubránit. Když se to tak má stát, tak se to stane... jestli chápeš jak to myslím..

Proč se u lidí dějou všelijaké komplikace? - protože nejsou vyrovnaní. Pořád se tlučou v nějakém extrému.. Porodní komplice jsou stejné jako jiné nemoci. Když je matka moc jin, tak je to špatně a naopak. Takže aby tělo a všechny jeho procesy-tam patří i porod byly vyrovnané, musí být tělo v rovině zdraví..  a když si představím, jak lidi kolem mě žijí, co jedí a že nedělají absolutně nic pro svoje duše,tak je mi jasné proč mají pořád nějaké problémy...

A jak říká Milan Dvořák- problémy neexistujou ! víš proč? - protože každý "problém" má svoje řešení, ale musí se řešit! Když se řeší tak žádný není ....

Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 17. Prosinec, 2008, 00:14:17 »

Já vím. Ten tvůj příspěvek je velmi zajímavý - stejně jako ta poslední odpověď. Mně osobně mb a porod v nemocnici nejde k sobě, ale zajímalo mě to s těmi komplikacemi.. To, co říká Milan Dvořák, je pravda. Problémy neexistují, když každý problém má své řešení a řeší-li se. Je to vyjimečný muž. Smiley
« Poslední změna: 17. Prosinec, 2008, 00:23:52 od giorgino » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 17. Prosinec, 2008, 00:34:08 »

S těmi komplikacemi je to stejné jako se všemi problémy. Prostě nejsou, když je tělo a mysl v pořádku. a pokud jsou, tak se musí řešit. Každý problém má svoje řešení..

Nejlepší je, že člověk který poslouchá svoje tělo, ví už předem, že má problém. Prostě cítí malé odchylky.A tak může svůj problém řešit dřív než člověk který svoje tělo neposlouchá..
Příkladem je člověk s typicky českým životním stylem. Začíná mi nachlazení a on to pozná až když má horečku a ucpanej nos atd. Ale člověk mb pozná, že není něco ok už mnohem dřív.. například ho divně zašimrá v nose (to je asi divnej příkad) a už ví, že pokud s tím hned něco neudělá tak bude problém. Stejné je to i u porodu. 

problém nemocničního porodu je popsán jako lavinová reakce Mluvím o zásazích do porodu. Nevím, jak si to doveddeš představit, ale jde například o stres, urychlovací infuze, nastřihy hráze, špatná poloha...  atd. Když udělaj jeden zásah, tak naruší normální průběh a musí zasáhnout znovu. Proto potom musí pord vést lékař. Protože ho pak drží chemikáliemi... a to může skončit císařským řezem- tedy operací.. Prostě jak se jednou zasáhne, tak to už to jede...  proto s tím nesouhlasím. Mě osobně stačí že v legislativě je, že člověk může rodit kde chce a jak chce. Ale zajímám se o to kvůli ostatním, aby znali svoje práva. Pokud se budou dodržovat, tak ať se klidně rodí ve zdravotnických zařízeních..
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 17. Prosinec, 2008, 00:47:38 »

Děkuji. Smiley
Než jsem reagoval prvním příspěvkem, musel jsem si něco přečíst. A nějaké ženy tam v diskuzi popisovali, jak se s nimi v nemocnici zachází. Je hrozné, že v těch nemocnicích to musí být až takové. Některé z nich poté raději už rodily doma..
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 17. Prosinec, 2008, 10:55:26 »

Podle mě nemusí  a není porod v nemocnici nic hrozného a nepřirozeného. Je ale třeba aby o průběhu porodu rodička předem něco věděla a věděla jak to chce ona. A uměla si o to říci. Samozřejmě také aby byla v porodnici, kde jsou tomu přístupní. Což jde zjistit předem, když se tam jde člověk podívat, zkonzultovat svůj porodní plán, ...

Rodit doma mě jako reálnou možnost v místě kde bydlíme a za momentální situace zdravotnictví ani nenapadlo.

S tím jídlem v porodnici je to problém. Já mám domluveno, že mně tam mamka a kamarádka bude nosit jídlo a čaje, něco jsem si již sama nachystala do zásoby. Nakoupili jsme jídelní termosky....
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 18. Prosinec, 2008, 19:47:26 »

Já nechci nikoho přemlouvat, je to na každé z nás. Já se řídím fakty, které jsem se buď dočetla nebo zažila v nemocnici . A zároveň intuicí a citem..

Pokud jsi našla nemocnici kde ti ve všem vyhoví, tak je to super. Udělej to tak jak cítíš, že je to správně.

Tím co jsem napsala jsem chtěla jen říct, že pohled na domácí porod může být velmi kreselný díky tomu, že v nemocnicích téměř nevědí co to domácí porod je..
Zaznamenáno
Sára
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Leden, 2009, 22:09:08 »

Zajímavá diskuse...myslím, že můžu něčím přispět.
Rodila jsem plánovaně doma první dítě...bylo to intenzivní a krásné.
To rozhodnutí přišlo samo, nijak jsem na něm nelpěla. Hlavním kritériem pro to, jestli budu nebo nebudu doma byl pro mne STRACH.
Řekla jsem si že, když se budu čeho koli bát, pojedeme do nemocnice.
Strach mi přijde nebezpečný a ochromující a k porodu nic moc.
Nepřišel a jsem za to moc vděčná.
Napíšu víc, bude-li to někoho zajímat Wink,
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Leden, 2009, 22:10:44 »

Ahoj ráda si přečtu tvůj příběh Smiley můžeš mi napsat do soukromé zorávy nebo na mejl: marinerka zavináč seznam.cz
Zaznamenáno
Sára
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 03. Leden, 2009, 22:28:00 »

Tak dobře, kde mám začít.

(nebudu ti psát soukromně, protože si myslím, že bych mohla ostatní maminky třeba podpořit nebo povzbudit, nebo bychom mohly dělat trochu osvětu...
kdo,ví??? Wink)
Zaznamenáno
ivan
Jr. Member
**
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 04. Leden, 2009, 12:37:58 »

toto je velmi dobra tema. Ako muz by som si len dovolil prispiet odkazom na stranky kamaratky ktora pracuje ako dula

http://raj.vsieti.sk/zrodenie

a stranok jednej mamicky ktora doma sama porodila

http://www.vnimavetehotenstvo.sk/

tam je mnozstvo dalsich odkazov a aj opis priebehu jej vlastneho porodu
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 04. Leden, 2009, 13:50:45 »

Sáro, mě by zajímalo kdo s tebou doma u porodu byl. Byla tam i nějaká porodní asistentka? Nebo i dětský lékař?
Zaznamenáno
Sára
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 13. Leden, 2009, 21:38:37 »

Měla jsem u porodu 2 porodní asistentky z porodního domu U Čápa, manžela, kamarádku, která své dvě děti rodila doma a sbalenou tašku do porodnice, kdyby něco..
Pediatrička přijela asi 10 hodin po porodu, byla moc milá. Jezdila za námi každý den, radila s kojením, do ničeho nás nenutila-prostě prima Smiley
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 14. Leden, 2009, 13:31:38 »

Ahoj Sáro, byla bych moc moc ráda, kdybys mi napsala více o tvém porodu.. třeba na můj email.. 
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení