Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Tisk  
Autor Téma: Základní makrobiotické recepty  (Přečteno 114075 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #60 kdy: 21. Červen, 2009, 17:04:15 »

Co treba v bedne s piskem nebo napicklovat?
Zaznamenáno

Irena
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #61 kdy: 21. Červen, 2009, 21:06:45 »

Upřímně, bedna s pískem by asi byla dobrá, ale při tom množství zeleniny si to dost dobře nedokážu představit!? Picklovat určitě. Teď dělám vodní pickels z daikonu, takže mohu zkusit z vodnice a tuřínu také. Jen, toto pickels dlouho nevydrží:-)
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #62 kdy: 02. Červenec, 2009, 17:49:33 »

Ireno, vodnice je hodně blízká ředkvičkám.
Pro inspiraci co z tuřínu uvařili jiní makrobiotici, zkus se podívat tady a vlevo nahoře si vyber tuřín :-)
http://makrobiotika.aspone.cz/usr/HledejRecept2.aspx
Zaznamenáno
Phoenix
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #63 kdy: 30. Srpen, 2009, 22:13:37 »

mnam mitoku ma naozaj dobre recepty.. masozravcom velmi chutila tato polievka, kt. sa da vynikajuco obmienat http://www.mitoku.com/recipes/index/noodleinbroth.html
Zaznamenáno
Viv
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #64 kdy: 26. Listopad, 2009, 12:45:18 »

ahoj všem, prosím o malou radu - začínám vařit makrobioticky a tápu hlavně v jedné věci: ať už recepty z této adresy nebo z knížek Průchové neuvádějí, pro kolik osob jsou uvedená množství ingediencí. Např. 1 hrnek rýže (počítám s obsahem 250ml) v základním receptu je myšlen pro 3 nebo 4 dospělé? Abychom nejedli moc než je myšleno... děkuji Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #65 kdy: 26. Listopad, 2009, 13:25:22 »

To je individualni. Doporuceni je jist do 80% plnosti. Coz chvili trva, nez clovek vypozoruje. Taky je podminkou dostatecne zvykani (50x a vice).
A dalsi mozne meritko je, ze nemas jist vice, nez se vejde do spojenych dlani, jakobys do nich nabirala vodu, tak takove mnozstvi. Muzes zkusit nabrat vodu a zmerit si to. Ale je to spise pro hruby odhad. Myslim ze lehce poznas, kdy ses prejedla, kdy ses zasytila tak akorat a kdy mas jeste mirnou rezervu. 1 salek bych tipl, ze muze byt pro 3 osoby.
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #66 kdy: 26. Listopad, 2009, 14:27:07 »

hlavne bych rekla nebat se varit, casem se mnozstvi vychyta... ze zacatku clovek urcite ji vice nez po nekolika letech, takze mnozstvi spojenych dlani bych nebrala za zavazne. mohlo by to cloveka ze zacatku stresovat.
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #67 kdy: 26. Listopad, 2009, 17:19:40 »

Pro zajímavost, Jarmila Průchová měla na svých kurzech (r. 2006) tyto normy na množství:

snídaně kaše z 50 g obilovin

oběd nebo večeře 80 g obilovin (nebo 100 g těstovin) + 40 g luštěnin (nebo tofu nebo seitanu)

(Což dá mimochodem jako základ za den kolem 4500 kJ)

K tomu další části talíře v poměru podle standardního doporučení (zelenina, nať, semínka aj.)
Zaznamenáno
Viv
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #68 kdy: 27. Listopad, 2009, 10:24:13 »

Děkuji vám za odpověď! O těch spojených dlaních jako míře jídla vím už i z ájurvédy, ale radši se zeptám. Mám doma knihy od Strnadelové a Zerzána -Radost ze zdravých dětí a Chourovou -Makrobiotickou kuchařku, do Průchové jsem nahlídla v knihovně. V receptech se hovoří buď o hrnečcích nebo šálcích, což chápu jako že šálek je prostě půlka hrnečku. A taky to beru tak, že se mluví o ingrediencích v syrovém stavu.

Což mi připomíná, že jak tomy psal o doporučeném množství potravin dávající dohromady příjem cca 4500 KJ, tak jsem četla, že rýže, těstoviny,... jsou v syrovém stavu více energetické (cca 1500 KJ na 100g), ale po uvaření se jejich energetická hodnota snižuje cca na polovinu. Takže mi je divný, že by s tím množstvím (50g obilovin na snídani a 80g či 100g těstovin na oběd) bylo splněno 4500 KJ jako denní příjem (jasně, je tam ještě těch 40g luštěnin, jak píše tomy, ale ty to číslo dle mého názoru zásadně nenavýší)... Nevíte tedy jak to je? Jestli se k tomu snížení energetické hodnoty u těchto potravin po uvaření už nějaký makrobiotický odborník vyjadřoval?

Jinak vaření se nebojím, ba naopak mě velice baví zkoušet ty různé kombinace a variability chutí, dokonce už jsem přišla na chuť cumlání umeboshky a že jsem se po prvním ochutnání pěkně oklepala! Smiley takže děkuji i Neně za její postřeh a doporučení! Sama cítím, že nemám na to se do toho vrhnout po hlavě a dělat vše najednou striktně jinak, takže pozvolnější přístup je jistě ta správná cesta pro mě.
Zaznamenáno
midsummer
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #69 kdy: 27. Listopad, 2009, 10:42:20 »

... jsou v syrovém stavu více energetické (cca 1500 KJ na 100g), ale po uvaření se jejich energetická hodnota snižuje cca na polovinu. Takže mi je divný, že by s tím množstvím (50g obilovin na snídani a 80g či 100g těstovin na oběd) bylo splněno 4500 KJ jako denní příjem (jasně, je tam ještě těch 40g luštěnin, jak píše tomy, ale ty to číslo dle mého názoru zásadně nenavýší)... Nevíte tedy jak to je? Jestli se k tomu snížení energetické hodnoty u těchto potravin po uvaření už nějaký makrobiotický odborník vyjadřoval?

A není to myšleno tak, že když se porovná 50g syrové rýže a 50g vařené rýže. Protože 50g syrové rýže (nebo jiné obiloviny samozřejmě) se navaří na dejme tomu dvojnásobek váhy, tozn., že původních 50g rýže má stejnou výživnou hodnotu jako navařených cca 100 g rýže.
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #70 kdy: 27. Listopad, 2009, 11:09:15 »

zdravých dětí a Chourovou -Makrobiotickou kuchařku, do Průchové jsem nahlídla v knihovně. V receptech se hovoří buď o hrnečcích nebo šálcích, což chápu jako že šálek je prostě půlka hrnečku.

salek byva casto definovan jako 200-250ml, fer by bylo kdyby to autor na zacatku knihy upresnil

Citace
Což mi připomíná, že jak tomy psal o doporučeném množství potravin dávající dohromady příjem cca 4500 KJ, tak jsem četla, že rýže, těstoviny,... jsou v syrovém stavu více energetické (cca 1500 KJ na 100g), ale po uvaření se jejich energetická hodnota snižuje cca na polovinu. Takže mi je divný, že by s tím množstvím (50g obilovin na snídani a 80g či 100g těstovin na oběd) bylo splněno 4500 KJ jako denní příjem (jasně, je tam ještě těch 40g luštěnin, jak píše tomy, ale ty to číslo dle mého názoru zásadně nenavýší)... Nevíte tedy jak to je? Jestli se k tomu snížení energetické hodnoty u těchto potravin po uvaření už nějaký makrobiotický odborník vyjadřoval?

myslim ze k tomu se nemusi vyjadrovat mb odbornik, jsem presvedcen ze tato informace byl myslena tak ze uvarene obiloviny /a dalsi/ do sebe natahnou vodu cimz jejich hmotnost stoupne priblizne na dvojnasobek /to je samozrejme hodne zjednodusene/

tedy:
100g syrovych - 1500 KJ
100g varenych - 750 KJ

podobne to plati s bilkovinama a dalsima latkama, staci se kouknout treba na tempeh z Dobrusky - ma cca 16g bilkovin prestoze soja ma syrovem stavu temer 40g.

tomy by mel upresnit zda vahy jsou mysleny v syrovem ci varenem stavu. jsem presvedcen ze v syrovem ale ta informace by zanit mela aby si to nekdo nevylozil spatne

co se tyce spojenych dlani, myslim si ze jde o idealni stav a take o stav znacne idividualni. pokud do toho nekdo skoci naraz bude se mucit hladem a mozna to dlouho nevydrzi, o ztrate hmotnosti ani nemluvim. podle meho nazoru je treba k tomu smerovat velmi pozvolna /nekoli let/ a telo na to navyknout. individualita spociva v tom ze lenoseni v kanclu pottebuje jiny prijem jidla nez hornik - a to znacne.

pro predstavu /je to hodne pausalizovany, chapejte opravdu jen pro prdstavu v jakych dimenzich se pohybujeme/:

lehka prace v kanclu: denni vydej cca 11 tis. KJ
tezka fyz. prace /hornik/:  denni vydej 19 tis. KJ

takze upnout se bezmyslenkovite k mnozstvi stravy ve velikosti spojenych dlani je nesmysl - je treba rozvije intuici a poslouchat pozorne svoje telo - ono nam rekne co je HARMONIE

bazalni metabolicky vydej cloveka se pohybuje od cca 6000 KJ po cca 11 000 KJ - opet zjednoduseno, to je vydej tela bez jakekoliv fyzicke cinnosti v neutralnim prostredi, na lacno, cokoliv udelame navic znamena dalsi nutny prisun energie pokud nemam cerpat ze zasob. s 4500KJ na den dlouhodobe nevystacime, a nevystacime ani s 6000 kJ

mluvim o vedecky podlozenych vecech - neuvazuji jiny prijem energie nez z potravy, ten at si kazdy pripocte dle sveho presvedceni a zkusenosti...
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #71 kdy: 27. Listopad, 2009, 11:34:28 »

taky treba stres a psychicke vypeti dela hodne. Kdyz jsem v praci, mam mnohem vice chuti na sladke nez kdyz jsem v klidu doma o vikendu... Taky jim jinak kdyz jdu sportovat nebo kdyz travim cely den v mistnosti...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #72 kdy: 27. Listopad, 2009, 11:45:11 »

Od Kushiho jsem taky nekde cetl vetu: "Muzete snist kolik chcete, pod tou podminkou, ze vse perfektne pokousete."
Zaznamenáno
Sunny
Host
0 0
« Odpověď #73 kdy: 27. Listopad, 2009, 11:47:17 »

taky treba stres a psychicke vypeti dela hodne. Kdyz jsem v praci, mam mnohem vice chuti na sladke nez kdyz jsem v klidu doma o vikendu... Taky jim jinak kdyz jdu sportovat nebo kdyz travim cely den v mistnosti...

Tak tohle mam asi jinak. Kdyz mam cely den co delat, mozna i lehky stres (ne zadna hruza), tak tolik jist nepotrebuju x doma v klidu jim vic, asi z nudy nebo pro vyplneni casu nebo proste ze na to ten cas vubec mam.  Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #74 kdy: 27. Listopad, 2009, 11:51:07 »

A nebo kompenzujes ten nahromadeny stres z predeslych dnu  Grin
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Tisk