Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: První příkrmy kojenců - lepek ano či ne?  (Přečteno 4766 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Packa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 24. Leden, 2009, 22:22:30 »

Ahoj všichni,
máme doma 5-měsíční dceru a v poslední době řešíme, jak začít přikrmovat. Ještě nedávno jsem v tom měla poměrně jasno – obilné kašičky a postupně přidávat zeleninu, jak uvádí Průchová i Kushi. Chtěla jsem ale začít pouze s bezlepkovými obilovinami a s těmi lepkovými počkat až po 1. narozeninách, jak se dnes často doporučuje. Myslím, že i Strnadelová a Zerzán doporučují se ze začátku lepku raději vyhnout. Teď se mi ale dostaly do rukou publikované výsledky výzkumu, podle kterého je nejvhodnější začít zavádět lepek od začátku 4. do konce 6. měsíce (pokud je dítě i nadále kojeno), čímž by se mělo riziko vzniku celiakie snížit - když se začne až po šestém měsíci, riziko opět vzroste. Pamatuju se, že i na kurzu v Dobrušce před pěti lety byly jako nejvhodnější první obilovina doporučovány ječné kroupy – tedy právě obilovina lepková. A také Klára Jíchová uvádí v Zrnění 5/07 ve výčtu obilovin vhodných pro první příkrmy kroupy. Zajímalo by mě, jaké jsou Vaše názory a zkušenosti s touto problematikou.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 25. Leden, 2009, 17:05:39 »

My přikrmovali až od 7. měsíce, nejprve obilné kaše a to jen z bezlepkových obilnin. Po čase plus zelenina. Dle návodu Průchové. Přišlo mi to logické začínat obilninou než zeleninou, která je sladší a aromatičtější. Obilné kaše jsem sladem nepřislazovala, ale prý by se mělo. Taky jsem je dělala spíše kašovité, ne jako obilná mléka. Teď s druhým mimi už budu chytřejší  Wink
Kroupy a oves údajně nemají tolik lepku, tak proto se mají dávat dříve než ty klasické lepky jako pšenice. Jinak nevím.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 25. Leden, 2009, 19:30:28 »

Já osobně bych to řešila jen pokud  v rodině takové problémy jsou. Ale u dítěte , které má matku mb a dítě za celou dobu kojení nesetkalo s umělým mlékem, nebo čímkoliv co by jej zahlenilo bych to neřešila. Možná pro jistotu.. ale nebála bych se.

A taky bych byla spíš pro dokrmy až od 7. měsíce protože čím dýl tím líp. Dříve se plně kojilo mnohem dýl a i dokrmy se dávaly později.. 
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 25. Leden, 2009, 19:35:02 »

My původně plánovali, že začneme přikrmovat až déle, ale malá začala začátkem 7. měsíce být děsně hladová a jen kojení jí viditelně už nestačilo.
Zaznamenáno
Packa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 25. Leden, 2009, 19:42:26 »

Role a El, díky za názory. Já sama se taky přikláním spíš k tomu pozdějšímu zahájení dokrmování a asi se toho budu držet.

Role, myslíš, že je lepší začít těmi obilnými mléky a teprve postupně přidat kašovitou konzistenci? Já jsem si myslela, že když budu stále kojit, tak začnu těmi kašemi, a obilná mléka budu používat občas spíš pro změnu.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 25. Leden, 2009, 21:16:35 »

Obecně by se mělo začínat dokrmy, které jsou víc tekuté.. takže spíše ta obilná mléka.. a postupně to zahušťovat.. to je teda můj názor  Wink
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 12. Září, 2012, 13:37:33 »

Ahoj,

zde jsem okopírovala kousek od paní Lužné Vaříme pro děti podle MB zásad:
Otázka lepku je v tuto dobu velmi aktuální. V populaci přibývá dětí s tzv. alergií na lepek (za tuto imunitní poruchu může nejen nekvalitní strava, ale i celková chemizace životního prostředí nejen venku, ale hlavně doma
– koberce, nábytek, úklidové prostředky, oděvy aj.). Dětem do jednoho roku nepodáváme obiloviny, které obsahují lepek. V názoru na lepek se odborníci na makrobiotickou výživu mezi sebou liší v tom, že jedna skupina preferuje nedá­vat dětem žádný lepek, a druhá skupina říká, že makrobioticky živené dítě má dostat malinké množství obilovin s lepkem proto, aby si jeho imunitní systém začal zvykat, respektive dostal informaci, že do zažívání někdy v budoucnu přijde lepek. Přikláním se k této druhé skupině s tím, že do roka se kojencům obiloviny s lepkem nepodávají, ale kolem roku už v malinkém množství občas ano, s velmi striktní výjimkou, a tou je pšenice i pšenice špalda. Samozřejmě, že na zvážení jsou zdravotní stav, genetické dispozice a celkové zhodnocení zdravotního stavu kojence.
Dále je velmi důležité v žádném případě nepodávat dítěti do jednoho roku sůl

Tak jasně, že musí člověk zvážit,  zda se přikloní, že bude dávat jen  bez lepku nebo i trochu s ním. Také bych se přiklinila k tomu, aby maličko lepku do trávení přišlo. Aby si střeva na to pak zvykla, že v budoucnu bude i lepek. Samozřejmě nemyslím, dítě tím zanášet.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení