Stran: [1] 2 3 ... 8
  Tisk  
Autor Téma: Vitamín B12  (Přečteno 26408 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 02. Únor, 2009, 14:26:40 »

Vím, že je to časté téma, ale co si myslíte o tomto článku? Zejména o tvrzení, že tempeh či řasy neobashují dostatek B12. Díky za vaše názory.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Text: Marek Voršilka / MUDr. Zbyněk Luňáček

"V článku se nedočtete o zdravotních výhodách vegetariánství ani o zdravotních nevýhodách konzumace živočišných produktů - o tom již bylo sepsáno dost. Dozvíte se zde o zásadách správné rostlinné výživy, o rizicích, která skýtá nesprávné sestavení stravy, a o možnostech, jak se jich vyvarovat."

..."Vitamín B12 a homocystein

Již počátkem devadesátých let se začaly objevovat důkazy o tom, že i mírně zvýšená hladina homocysteinu je spojena s vyšším rizikem poškození plodu, demence, deprese a úmrtí.

Klíčovým faktorem hladiny homocysteinu je příjem tří vitamínů skupiny B - kyseliny listové, vitamínu B6 a B12.
Nezbytná suplementace

Zatímco kyselina listová a vitamín B6 jsou v dobré rostlinné stravě hojně zastoupeny, jediným spolehlivým veganským zdrojem vitamínu B12 jsou obohacené potraviny a suplementy.

Tento fakt je pro mnoho veganů stále těžce přijatelný, a proto se ještě (zvláště v ČR) poměrně často setkáte s články, které tento problém bagatelizují a jako vhodný zdroj označují tempeh, řasy a podobné potraviny, a to i přesto, že o jejich neadekvátnosti psala Americká dietetická asociace (dále jen ADA) již před více než 15 lety, ve svém prvním Stanovisku schvalujícím dobře plánovanou vegetariánskou a veganskou stravu za vhodnou pro všechna období života. Ani tempeh, ani řasy, ani droždí (3), ani rakytník, ani střevní mikroflóra, ani nemytá zelenina z vlastní zahrádky, ani cokoli jiného veganského kromě obohacených potravin a suplementů nejsou spolehlivým zdrojem vitaminu B12! Nutno dodat, že s nízkou hladinou vitaminu B12 mají problémy nejen vegani, ale i vegetariáni.

V dávné minulosti nebyl se získáváním vitamínu B12 žádný problém ani při rostlinné stravě, protože byl přijímán z půdy a hmyzu, které byly konzumovány společně s potravou a také z vody kontaminované bakteriemi. V současné době však toto nejsou ani spolehlivé (hladina B12 v půdě může být v současné industrializované době nízká), ani bezpečné (z hygienického hlediska), ani žádoucí (většina vegetariánů či veganů nebude úmyslně jíst hmyz) způsoby.

Studie zkoumající hladinu vitamínu B12 a homocysteinu v krvi došly k nepříliš radostnému závěru: s výjimkou situace ve Spojených státech mají vegani průměrnou hladinu vitamínu B12 nižší než vegetariáni, a ta je nižší, než mají lidé konzumující maso. Průměrnou hladinu homocysteinu mají naopak naopak nejvyšší vegani. Vegetariáni ji mají v porovnání s vegany nižší, ale v porovnání s žádoucí hodnotou i s průměrem masožravců je stále vyšší.

Naproti tomu vegani, kteří si hlídají denní přísun alespoň 3 µg vitamínu B12, mají hladinu homocysteinu nižší než lidé stravující se konvenční masitou stravou, díky vysokému obsahu kyseliny listové a vitamínu B6 v dobré rostlinné stravě.

V USA je více rozšířeno užívání multivitamínů, v nichž bývá 6 µg ( mikrogramů) vitaminu B12, a obohacené potraviny obsahují (díky rozdílným doporučením) v USA více vitamínu B12 než tytéž v Evropě. Proto mají vegani v USA lepší hladiny vitamínu B12 a homocysteinu.
Projevy nedostatku vitaminu B12

Nedostatek vitamínu B12 se obvykle projeví ve formě velmi vážných neurologických symptomů. Mezi klasické symptomy patří nejen brnění v končetinách, nedostatek energie, špatné vidění, ztráta rovnováhy a kontroly končetin, špatná paměť, bolestivý jazyk, ale i psychické změny jako halucinace a paranoia (u kojenců se projevuje jako ztráta energie, chuti k jídlu a ostražitosti, která může vyústit až ke kómatu a úmrtí - nesuplementovat veganskou stravu u dětí a těhotných žen je naprosto neospravedlnitelné; viz také odkazy níže). Neexistuje ovšem žádná vždy se objevující a spolehlivá skupina příznaků (1). Všechny symptomy jsou zvratné, jsou-li včas zachyceny, ale mohou způsobit trvalé následky.

Současné vládní doporučené denní dávky (1 µg) jsou postačující, aby zamezily těmto symptomům nedostatku. Tato dávka ovšem nedostačuje k zabránění zvýšení hladiny homocysteinu.
Doporučení

Je naprosto nezbytné, aby si všichni vegetariáni a vegani hlídali denní příjem vitamínu B12. Všichni lidé by měli mít příjem vitamínu B12 alespoň 3 µg denně z potravin a pokud jej nemají, je třeba brát denně tabletu B12 s alespoň 10 µg (vstřebatelnost vitamínu klesá s jeho množstvím, proto ti, kteří chtějí užívat tabletky týdně, musí užívat 2000 µg za týden).

Pokud konzumujete pravidelně živočišné produkty (tak, abyste získali alespoň 1 µg vitaminu B12 denně (2) ), tak vám symptomy z jeho nedostatku pravděpodobně nehrozí. Přesto, jak již bylo zmíněno, může nižší příjem vitamínu B12 nežádoucím způsobem zvyšovat hladinu homocysteinu. Proto je skutečně velmi rozumné, aby si i lakto-ovo-vegetariáni hlídali denní přísun vitamínu B12.

Omezování konzumace živočišných produktů je žádoucí nejen z důvodu etického, ale i zdravotního (nahrazovat B12 ve formě živočišných produktů jako je mléko či vejce není rozumné, protože k zamezení zvýšené hladiny homocysteinu by bylo potřeba příliš velké a tedy nezdravé množství vajec či mléčných výrobků, které zároveň obsahují nevhodné nasycené tuky, cholesterol apod.), takže v případě malého přísunu z potravy se nebojte postupovat stejně jako vegani – tedy používat tablety vitaminu B12.

Na našem trhu jsou k dispozici tabletky s 100 či 500 µg vitamínu B12 (viz dodatek 3). Tablety se dají lámat, nicméně není třeba se bát vzít si denně celou tabletu 100 i 500 µg. Také se doporučuje rozpustit ji v ústech nejlépe pod jazykem. "...

Vrele doporucuji precist si cely clanek jako prevenci, jak predejit moznym budoucim problemum, ktere by mohli vzniknout spatnymi navyky pri vege stravovani...

Zdroj: http://www.vegspol.cz/showpage.php?name=vorsilka_plantbased#rvz
« Poslední změna: 03. Únor, 2009, 19:30:36 od Petr Toman » Zaznamenáno
Sunny
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Únor, 2009, 15:31:28 »

Dobré téma, odpověď na tuto otázku mě taky hodně zajímá. Zatímco ve většině ohledů makrobiotice věřím a všechna vysvětlení mi připadají logická, v otázce vitaminu B12 mám pocit, že jde o tvrzení proti tvrzení. Jedni tvrdí: B12 je dostatek v tempehu, natto, mořských řasách x druzí tvrdí: jde o látku B12 jen podobnou, která ale neslouží v těle stejnému účelu jako B12. Doporučení užívání B12 ve formě potravinových doplňků už jsem tuším četla i na jednom zahraničním MB serveru. Na druhou stranu si říkám, že může jít o farmaceutickou lobby... nevím.

Mě by zajímalo, jestli se dá obsah B12 v těle, nebo například hladina homocysteinu, zmiňovaná v článku, co Petr zkopíroval, nějak snadno zjistit. A jestli jo, tak jestli si ji makrobiotici, kteří dělají MB několik let, nechávali zjistit, a co jim vyšlo?
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 02. Únor, 2009, 17:39:49 »

Tak tohle by mě teda taky zajímalo.
Jestli to někdo někdy měřil a nebo se kdysi prohlásilo, že B12 je v tempehu, natu a řasách  dost a od té doby se to traduje.
No ale vzhledem k tomu, že zatím stále žiju coby makrobiotik-vegan, tak se s tím tělo nějak vypořádává...
 Roll Eyes
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 02. Únor, 2009, 20:43:39 »

Já jednou byl na odběrech a kromě základního odběru mi dělali ještě odběr na B12 a kyselinu listovou. Jsem asi půl roku mb dělal už, nějakou dobu potom sem se na to vybodl, pamatuji. Ale to bylo až po testech. Každopádně v tom mém mb období jsem měl všechno v pořádku, až na velmi nízkou hodnotu červených krvinek nebo co to bylo.

Jinak B12 je pro makrobiotika lepší v přírodní formě a vázaná. Občas jsem bral homeopatika, ty jsou v pohodě s tím 20% lihem. Jenže do některých přidávají i vit. B12, kterej dost jinuje např. tepny, když je uměle dodávaný. A to je jen denní dávka 8 ug, což je naštěstí ještě pohoda. Ale v jedné kapsli z lékárny je 100-500 ug, což by pro mě asi v energetické medicíně byla rána. 

Jestli se někdo bojí, něchť podstoupí ten test na B12 a kyselinu listovou. Ale není se čeho bát, když B12 je v tempehu, řasách, misu, shoyu... Jo, a jinak tablety v dávných dobách nikde nerostly, to je teď někomu pěkně roste konto.  Nejen za ginko bilobu Wink
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 02. Únor, 2009, 20:46:14 »

Vitamin B 12 si tělo umí  vyrobit samo. Ale věda a západní medicína tomu zatim nevěří...

Přesně tak, jak píše Giorgino- nechte si udělat testy Smiley
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 02. Únor, 2009, 22:25:01 »

na doplnky stravy neslysim, pokud je doporucuji zahranicni MB ucitele, tak to je jejich vec, ale asi podlehli farmaceutickemu prumyslu nebo utokum precitlivenym bilych plastum...
osobne si obcas dam rybu z nedalekeho rybnika a B12 neresim. Nicmene jeden cas jsem ryby vubec nejedl a troufam si rici, ze jsem nedostatek B12 nepocitoval. Je pravou, ze mam rad miso polevky s rasou a tempeh... a nejakou lopatu hliny za rok take pojim... Indove jsou prevazne vegetariani a podle nejakych vyzkumu netrpi nedostatkem B12, protoze konzumuji hodne hliny a spiny...
Telo si sice neumi vytvorit samo vitamin B12 (jinak by to nebyl vitamin), ale pomaha mu v tom strevni mikroflora. Musime tam mit ty spravne mikrouse, a oni delaji pak praci za nas.  Wink
B12 se vstrebava pomalu v malych mnozstvich, takze kapsle nemaji az takovy ucinek... lepe mene a pravidelne, nez 1x a konskou davku... Prebytky se ukladaji do depozitu cca na 2-3 roky a vyuzivaji se dle potreby tela.

asi zajdu na rozbor krve, stejne se na nej uz dlouho chystam...

mohli bychom udelat nejaky vyzkum, kdyz vegetariani maji tak vsechno zmapovane, tak proc bychom neco nepodnikli sami. mozna, ze bychom dostali nejakej peniz z nejakych grantu na celou akci...
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 02. Únor, 2009, 23:28:09 »

tak jsem to myslela- že se v těle vytvoří- to už je jedno jestli tělo samo, nebo nějaký brebery..   Wink
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Únor, 2009, 08:38:39 »

Ten vyzkum je super napad.
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Únor, 2009, 09:50:59 »

no goood, jsem rád, že se téma stalo zajímavým a díky za cenné odpovědi.
s výzkumem jsem také pro! jak byste si to asi představovali?
kam by člověk měl jít? na klasický odběr a rozbor krve nebo k nějakému dietologovi, kteří jsou obvykle trochu out?
a jak moc objektivně vnímat výsledky, když se stav krve mění v průběhu dne mnohokrát?
« Poslední změna: 03. Únor, 2009, 09:52:39 od Petr Toman » Zaznamenáno
Sunny
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Únor, 2009, 11:27:36 »

Super, díky za odpovědi.
S tím odběrem... trochu jsem včera hledala po internetu, a našla jsem toto:

Spirulina (plankton dostupný jako potravinový doplněk ve formě tablet) a nori (mořské řasy) se podle výzkumů zdály obsahovat významná množství B12. Ovšem bylo to způsobeno přítomností látek, které bývají označovány jako "B12 analogické" - jsou strukturně podobné vitamínu B12. Tyto ale nejsou schopny uspokojit metabolické potřeby našeho těla. Některé metody, použité k nalezení vitamínu B12, nejsou schopny odlišit pravý vitamín B12 od látek s ním analogických. Proto analýza možných zdrojů vitamínu B12 může dávat falešné pozitivní výsledky, a to právě kvůli přítomnosti těchto analogických látek.

Takže asi nestačí - pokud tomu teda můžu věřit, což fakt nevím, nejsem odborník  - nechat si zjistit  hladinu B12, ale je třeba zjišťovat hladinu homocysteinu. Homocystein, jak jsem si našla, neměří zdaleka všechny laboratoře, třeba laboratoř, kam posílá krev moje obvodní MUDr., homocystein neměří. Snad by šlo nechat si rozbor udělat  někde přes dietologa nebo přímo v laboratoři, za cash.
Tak se  asi svojí doktorky v rámci preventivní prohlídky, na kterou už mám po dvou letech zase nárok, a při které mi právě bere i krev a dělá rozbor, zeptám, jak postupovat, a nechám si změřit zatím alepoň ten B12.

Citovala jsem z článku: http://www.vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2005070003, je docela zajímavý celý.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 03. Únor, 2009, 16:53:42 »

Ve škole na zdrávce nás učili, že to minimální množství, které tělo potřebuje si vyrobí, ale že současná věda tomu není uplně otevřená- nevěří tomu. Existují poruchy, které se projeví nedostatkem B12, ale to je vzácné..  Jde o vzácné anemie- anemie, ketré jsou evidentní na člověku.
Takže pokud jíte tempeh, miso atd, nebo si dáte rybičku tak se není čeho bát. Nedostatek B12 byste na sobě určitě poznali..

Pokud si zajdete na obvod a požádáte o odběr na tenhle vitamín- dokonce se píše že to ani není vitamín! Tak vám to obvoďák udělá.. Pak si tady svoje výsledky můžete srovnat.

Výsledky z takového vyšetření nemusí být uplně objektivní- záleží na tom, jestli jste snídali nebo ne.co jste jedli, co jste dělali.. záleží na stresu.. a na spoustě věcí.. Výsledek je vždy jen jakýsi průměr- odeberou Vám několik ml a podle toho kolik tam toho najdou, tak to rozpočítaj na průměrný obsah krve, pohlaví..atd. Nikdo nemůže vědět, že této látky je někde uložené víc a nebo že se vytvoří v čase kdy je potřeba.

Navíc makrobiotici můžou mít uplně jiné rozhrabní výsledků všech látek v krvi. Nedá se to hodnotit podle západních tabulek, protože tyhle tabulky jsou vypčteny a upraveny na lidi se stravou a životním stylem, který je tu zvykem... talže mb můžou mít v něčem vyšší hodnoty v jiných látkách zase nižší..  je to evidentní u hladiny cholesterolu- mb ho budou mít o hodně podprůměrný.. a lékař by to mohl hodnotit jako patologii. Zdravé tělo si totiž cholesterolu nechá jen tolik, kolik ho spotřebuje.. a tak je to u všech látek...

Zaznamenáno
monchi
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 03. Únor, 2009, 17:54:21 »

Tak za prvé by bylo vhodné uvést přesný zdroj, odkud ten první dlouhý článek o B12 pochází (Text: Marek Voršilka / MUDr. Zbyněk Luňáček). Velice ráda bych si ho přečetla celý včetně všech odkazů.
Sama jsem testy nikdy nepodstoupila, ačkoli už jsem k tomu měla jednou spadeno. Slyšela jsem před několika lety dost zajímavou diskuzi na ČRO na téma homocystein. Dost mne tenkrát vystrašilo, jaký negativní dopad na organizmus může tato látka mít.
Jinak ½ roku MB není určitě moc dlouhá doba na to, aby se v testech ukázalo vše (viz Giorgino). Také by mě zajímalo, jak Giorgino pozná, že B12 „jinuje“ tepny. Není to už tak trochu posedlost? Argument, že v půdě je ho dostatek opravdu dostatečný není. Půda na naší Planetě není rozhodně v takovém stavu, jako před dávnými lety. Naopak si myslím, že někdy do sebe z půdy dostaneme víc svinstva než B12!
Zaznamenáno
Pedro
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 04. Únor, 2009, 17:56:52 »

Raději nežli vitaminové tabletky bych si koupil PANGAMIN nebo nepasterované pivo ( Svijany,Bernard atd )
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 04. Únor, 2009, 18:05:11 »

jupí !!! pivko !!! In Love
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 04. Únor, 2009, 19:44:22 »

monchi, žádná posedlost to není. Ale když jsem to bral dlouhou dobu, umělou B12, tak mi to nadělalo problémy, kromě toho to jinuje tepny, poté se ozívají totiž chronické problémy, protože ty pouští toxin v jinu. Např. u kukuřičného sladu ve větším množství a často to jinuje srdce hlavně a je mi to strašně nepříjemné, protože se ozívá borelka. Stejně tak, když se jí sušší obilí dlouho, tak pak srdíčko křehne a stává se jinovým a člověk by mohl umřít. Určitě si slyšela o tom, jak jeden známý makrobiotik umřel na srdeční problémy z dlouho praktikované až suché a slané makrobiotiky. Srdíčko mu zkřehlo a on umřel. Jeho žáci ale potom makrobiotiku upravili.
Nebo jiný příklad. Červená řepa jinuje ledviny, semínka a ořechy jinují střevo jako kov, a člověk může dostat nadýmání, kterého se nezbavý, dokud to nesrovná. A tak jak píše paní Jarmila Průchová, která má dnes svátek, s ořechy a semínky se zachází jako s kořením. Když si uděláš např. luštěninu bez řasy, bude více jinová, a ty dostaneš plynatost. Vítej do energetické medicíny, monchi. ;-)
Když jsem jedl ještě ryby, tak mi ovoce nevadilo, semínka také ne, slady také ne. Ale bez masa se organismus chová jinak, již nejsem v takovém jangu a takové ty jiny jsou pro mne kořením.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 8
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení