Stran: 1 ... 5 6 [7] 8
  Tisk  
Autor Téma: Vitamín B12  (Přečteno 25435 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
smallradka
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #90 kdy: 01. Říjen, 2011, 12:44:23 »

Ja sa tiez uz dlhsie zaujimam o B12 a naozaj sa nachadza iba v mase a mliecnych vyrobkoch. Tiez som niekde citala, ze sa nachadza v pode a preto by sme nemali napriklad skrabat mrkvu, iba ju umyt a nechapala som preco. Nedavno som vsak docitala " The China Study", v ktorej sa pise
"Vitamin B12 is made by microorganisms found in the soil and by microorganisms in the intestines of animals including our own. The amount made in our intestines is not adequately absorbed... (preto je potrebne prijimat B12 v jedle). Research has convincingly shown that plants grown in healthy soil that has a good concentration of B12 will readily absorb this nutrient. Plants grown in non-organic (lifeless) soil may be deficient in B12."

Takze vitamin B12 je produkovany mikroorganizmami v pode a v crevach zvierat, ako aj v crevach ludi. Pretoze ale nie sme schopni adekvatne absorbovat mnoztvo B12, ktore je produkovane nasimi crevami, musime B12 prijimat v jedle. Vyskumy vraj ukazuju, ze zelenina, ktora vyrastla v ZDRAVEJ pode, by mala mat dost vitaminu B12 (pretoze v zdravej pode sa nachadzaju mikroorganizmy, ktore produkuju B12). Ale v ne-bio pode sa B12tka nenachadza.
Dalej autor tvrdi, ze v jednom obdobi historie prijimali ludia vitamin B12 iba zo zeleniny, ktora nebola poriadne umyta. My vsak zijeme v tak sterilnom svete, ze malokedy prichadzame do kontaktu s podou.
Zdravemu cloveku by zasoby vitaminu B12 mali vydrzat okolo 3 rokov po tom, ako sa stane veganom. Na zaklade tychto zisteni autor odporuca nasledovne: vegani by mali bud prijimat doplnok B12 v malych davkach. Alebo, ak su si isti, ze jedia bio zeleninu zo zdravej pody, mali by aspon chodit na pravidelne kontroly B vitaminov v krvi.

Autor, ktory napisal tuto knihu sa vola T. Colin Campbell, je vedec a stravil zivot skumanim vplyvu jedla na zdravie cloveka.
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #91 kdy: 01. Říjen, 2011, 14:55:31 »

To je moc zajímavé, smallradko.

Proč obilné zrno má B1,B2,B5,B6 - ale nikoli B12? No to víte, příroda nás učí konzumovat plodiny jako celek. Takže rejži bysme měli jíst i s kořenama.  Grin

Další variantou se nabízí jakýsi půdní kondiment nebo rovnou kopeček hlíny na talíř. Jenže člověk není krtek.

A co na to intuice? Mléčně kvašená zelenina, pickles.

Že by?
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #92 kdy: 26. Říjen, 2011, 09:33:07 »

Ahoj,
v kvašené zelenině by snad také mohl být vitamin B12.
Jarka
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #93 kdy: 02. Listopad, 2011, 21:10:13 »

Také si myslím, Jarko, že by v kvašené zelenině mohl být nějaký B12, který je pro organismus prospěšný. Ale na druhou stranu když jsem se koukal do zrcadla a otevřel jsem ústa, tak my lidé máme na každé straně zuby špičáky, jako mají pejskové. Kdyby se měl člověk řídit podle zubů, a tedy dá se řící i přírodou, tak lidský organismus je opravdu přizpůsoben k drcení masa v malém množství (řekněme bílého rybího).
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #94 kdy: 02. Listopad, 2011, 22:36:50 »

Jenom takova technicka - spicaky jsou k trhani, stolicky k drceni, rezaky (jak jinak - k rezani)
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #95 kdy: 28. Listopad, 2011, 12:53:44 »

Ahoj,
další přednáška, která byla v Kondici Pro, kam jsem chodila na přednášky, tak přednášela paní Vomáčková z Tábora. Ta měla MB. A říkala, že když vynecháme maso, tak se tělu opravdu uleví. Pak říkala, že největším zdrojmem B12 je tempeh natural. Nečetla jsem to nikde, takže jen píši, co jsem slyšela.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #96 kdy: 28. Listopad, 2011, 13:42:35 »

To je věru otázka, s tempehem...spousta studií naopak říká, že buď obsahuje jen nepatrné množství B12 anebo že obsahuje analog B12, což je naopak pro tělo matoucí a nevhodné...
Chystám se kolem tohoto udělat někdy větší průzkum, z hlediska MB...
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #97 kdy: 14. Leden, 2012, 18:42:46 »

Calarien, prosím tě můžeš se tady podělit o výsledky tvého průzkumu, ohledně B12... byla bych ti moc vděčná. je mi nepříjemné jíst zvířata, jím jen občas kousek ryby a cítím že zanedlouho budu chtít být 100% na rostlinné stravě. jenom ten B12 mi dělá starosti, z dlouhodobého hlediska..
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #98 kdy: 14. Leden, 2012, 19:06:16 »

Kachino, k nějakému opravdu detailnímu průzkumu jsem se zatím nedostala, takže pořád platí to, co jsem říkala, že z rostlinné stravy B12 nezískáš...ale určitě se k tomuto tématu vrátím až na to bude trochu čas. Ono je dost studií, které ti tvrdí, že je B12 třeba v některých řasách, ale pak jiný průzkum ti to vyvrátí, takže je v tom docela chaos Roll Eyes
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #99 kdy: 14. Leden, 2012, 20:16:53 »

Dámy
a co takhle to radši vyzkoušet?
Na sobě samozřejmě.
Já jsem pokusným objektem 9 let a zatím pořád žiju.
 Wink
« Poslední změna: 14. Leden, 2012, 20:25:13 od romanS » Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #100 kdy: 09. Leden, 2014, 23:39:27 »

Ze zajímavosti jsem googlil, kolik je denní doporučená dávka B12 a kolik je cca naměřeno B12 v potravinách: fermentované produkty, ryby, škeble, jikry, vejce.

Prý doporučená denní dávka je 2,5 mcg.

Shoyu, miso, tempeh, pickles - ikdyby bylo B12 využitelné - tak je to dle statistik asi málo(?)... Např. miso 1 šálek 250ml 0,20-0,25 mcg. Nepasterizovaný tempeh 1 šálek 250ml 0,10-0,15 mcg.

Vajíčko docela málo /v porovnání s vajíčky ryb/. 2,5 mcg / 100 g. (100% DDD)

Ryby mořské a sladkovodní převážně 1 - 2 mcg / 100 g. Např. kapr 1,5 mcg.

Pár vyjímek je: např. pstruh 7,8 mcg / 100 g a z mořských ryb sleď 13,7 mcg / 100 g a pár dalších...

Lépe na tom jsou ústřice 19,5 mcg / 100 g.

Podobně je na tom kaviár (nejen jikry lososa, ale také jikry pstruhů, šneků... ) kolem 20 mcg / 100 g.

Nejlépe jsou na tom dle statistik mušle/škeble kolem 50 mcg / 100 g.

« Poslední změna: 10. Leden, 2014, 00:25:42 od Tykev obecná » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #101 kdy: 10. Leden, 2014, 01:37:41 »

Nemáš někde chybu? Se říká, že B12 je v těle několik let, než dojde. Že prej stačí třeba maso jednou za nějakou dlouho dobu, aby to v těle bez problémů vydrželo, ale možná to pletu já.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #102 kdy: 04. Březen, 2014, 14:52:11 »

Ahoj,
dávám sem článek pro lenulku a ostatní vegetariány.
http://www.vegetarian.cz/vitaminy/vit-b12.html
Jarka
« Poslední změna: 04. Březen, 2014, 16:40:05 od neon » Zaznamenáno
tomy
Makrobioklub
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #103 kdy: 16. Červenec, 2015, 16:49:04 »

Nedostatek vitaminu B12 a jeho rostlinné zdroje

Jestli je něco rizikem při vegetariánském a veganském způsobu stravování, pak je to nedostatek vitaminu B12. Jak jsem se dozvěděl od MUDr. Gojdy z Ambulance metabolických chorob FNKV, občas u veganů skutečně řeší anemii nebo neurologické obtíže způsobené nedostatkem tohoto vitaminu. Druhá potenciální příčina anemie, nedostatek železa, se tolik nevídá.

Vitamin B12 má uplatnění v metabolismu buněk a je nezbytný pro jejich dělení. Na nedostatek je citlivá zejména krvetvorba červených krvinek. Zásoby vitaminu v játrech sice vystačí na pár let, ale potom se mohou objevit problémy. Vzniklou perniciózní anemii může upravit zvýšený příjem kyseliny listové, která se nachází v zelenině, ale pozor – nezlepší poruchu myelinizace nervů a neurotoxicitu způsobenou nedostatkem vitaminu B12.

Má se za to, že vitamin B12 produkují bakterie žijící ve střevech zvířat, odkud se tento vitamin dostává do potravin živočišného původu. U člověka je takovéto vstřebávání z „vlastního zdroje“ minimální nebo žádné, a tudíž jsme odkázáni na maso, mléko, vejce a nebo na doplňky stravy. Doporučená denní dávka je v přirozené formě 3 μg, z tablet se vstřebává hůře, proto se užívají v dávkách řádově stovek mikrogramů. Pro vegetariány a vegany je užívání těchto doplňků stravy rozhodně doporučeno.

Dobrá zpráva pro příznivce přírodní stravy je, že se objevují studie, které prokazují výskyt aktivního vitaminu B12 i v rostlinných potravinách. Níže uvádím výpisky ze studie „Vitamin B12-Containing Plant Food Sources for Vegetarians“ (Watanabe, F. et al., Nutrients, 2014).

Jedná se především o řasy nori používané k přípravě sushi, které poskytnou denní dávku v 1 až 2 listech. Dále oblíbený fermentovaný sojový výrobek tempeh, houby shiitake a řasa chlorela. Ačkoli je obsah vitaminu B12 v některých případech proměnlivý, může konzumace těchto potravin přispět k naplnění jeho potřeby organismem.

Nori (76 μg/100 g)
Tempeh (0,7 – 8,0 μg/100 g)
Shiitake (5,6 μg/100 g)
Chlorela (0 – 200 μg/100 g)
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #104 kdy: 19. Leden, 2016, 02:12:02 »

Znovu nadhazuji diskutabilní téma, koluje nový článek podobného obsahu jako v minulých letech - že vegani by měli B12 suplementovat
http://veganskaspolecnost.cz/zaklady/vyziva-zdravi/co-by-mel-kazdy-vegan-vedet-o-b12/

Škoda že sem teď chodí málo lidí, ale třeba se zájemci o diskuzi přece jen objeví. Zajímalo by mě hlavně, jak si B12 hlídáte u dětí. Mně připadá rozumnější ten potenciální nedostatek B12 nepodceňovat a zejména dětem jeho přísun zajistit. Jak to řešíte? Kde případně děláte při veganské makrobiotice "ústupky"?
Když konzumujete ryby, kolik myslíte, že na pokrytí potřeby B12 stačí? Jednou-dvakrát týdně je zřejmě málo...?
Nebo přece jen pro jistotu tu a tam jíte vejce/sýry/maso...?

Veganům se v článku doporučuje jíst obohacené potraviny, což bývají různé margaríny, dezerty, krabicová mléka. Těm se ale makrobiotici pochopitelně spíš vyhýbají. Proto jsou ještě ohroženější skupinou. Anebo pak vitamíny z lékárny apod.

Osobně jsem začala umělý B12 užívat, měla jem nedostatek.

Prosím pište. Diskutujme, přemejšlejme!

« Poslední změna: 19. Leden, 2016, 02:14:27 od Iren » Zaznamenáno
Stran: 1 ... 5 6 [7] 8
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení