Stran: [1] 2 3 ... 12
  Tisk  
Autor Téma: Malé děti - zkušenost  (Přečteno 35830 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
Jurka
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
2 0
« kdy: 25. Únor, 2009, 17:50:02 »

Už téměř 30 let praktikuji makrobiotiku (i když ne stoprocentně). Pamatuji tedy doby, kdy jsem pracně sháněl rýži, čočku a pod. Moje dvě děti od malička poslušně jedly, co jsme jim se ženou připravili. Vím, že makrobiotika je zázrak a skutečně by pomohla lidstvu v ozdravení. Také naše rodina byla zdravější, než jiné. S dětmi to však není vůbec jednoduché! Co kamarádi a jejich cocacoly a bonbóny, co prarodiče a jejich buchty, co školní svačiny a obědy, ... ? My jsme to řešili tak, že ve škole se naši kluci stravovali normálně, jinak jsme se je snažili držet na makrobiotice, i když vždy s rozumem a nenásilně. Další problémy nastaly, když se kluci dostali do puberty a začali odporovat. Přesto se nám je podařilo na částečné makrobiotice jakž takž udržet až do plnoletosti. Pak svobodně makrobiotiku opustili a jedí jako většina lidí. Našli si partnerky a žijí spokojeně. A zde ještě nastal problém třetí. Nikdy nám sice ani slůvkem nevyčetli, že jsme je krmili makrobiotikou, a chovají se k nám dobře, ale objevilo se pár náznaků, že jsou až moc hubení a že je už párkrát bolel žaludek, ..... Mám pocit, že naši kluci (i jejich partnerky) neuznávají, jak jsme je v dětství krmili. Raději už o tom ani nemluvíme a já jsem teď opravdu rád, že jsme je nikdy nekrmili makrobioticky na sto procent. Proč to všechno píšu? Chci říct všem rodičům: pořádně zvažte, jak své děti vychováte, jak je budete živit, zda přitom nenarušíte jejich vazbu na babičky a dědečky, zda je nevystavíte posměchu spolužáků, uvědomte si, že vaše děti hrozně rychle dospějí a vy nečekejte, že budou žít podle vašich představ. A přesto musím říct: makrobiotika je skvělá, jedinečná a prospěšná.
   Má někdo z vás podobné zkušenosti?  
« Poslední změna: 11. Květen, 2015, 13:00:39 od Jurka » Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 25. Únor, 2009, 20:04:50 »

Ahoj, máme 2 kluky, 4 a 6 let. Makro se snažíme stravovat cca 8 měsíců. Již před 2 lety nám Dr.homeopatka doporučila vysadit mléko a cukr, takže jsme pěkně pomalu dospěli až k makrobiotice. Taktéž oba celkem statečně jedí, co jim dám. Do školky nosí svoje svačinky, protože ve školce ještě stále frčí heslo - v sýru najdeš sílu Eek- a? teď by mě zajímal váš názor: co mi bude platná domácí MB, když ve školce budou jíst samé mléko a cukr? Díky MB jsme se zbavili chronického kašle a rýmy a určitě to nechceme zpátky. O tom, zda odlišná svačinka podporuje či nepodporuje individualitu taktéž můžeme podiskutovat.

Je mi jasné, že MB jsem zvolila já a děti jsou jen ve vleku, ale copak je můžu neseznámit s něčím, o čem jsem přesvědčená, že je to super?
Dík předem za projevené názory Smiley
Zaznamenáno
Renka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 26. Únor, 2009, 07:56:05 »

Ahoj, mám taky 2 kluky. Dnes je jim 17 a 20 let. Před 3 lety jsem "objevila" makrobiotiku a samozřejmě jsem také musela udělat rozhodnutí jak vařit těm mým chlapům. To co jím já, jíst nechtějí. Když se nad tím zamyslím, musel to být pro ně taky docela šok. Máma, která jim 15 let vaří klasiku a jsou na ní odchovaní najednou obrátí o 360st. a začne říkat, že to všechno je špatně. Musela jsem si to v sobě srovnat. Přiznala jsem si, že kdyby moje máma v mých 16letech po mě chtěla takovouhle radikální změnu ve stravování, taky by neuspěla. Je to období, kdy si začínáme dělat vlastní názory, bouříme se proti rodičům a hledáme si vlastní cestu.
A tohle je MOJE cesta, ne jejich.
Samozřejmě, že se snažím ten jejich jídelníček taky ozdravit, vařím mnohem víc zeleniny a občas jim "propašuji" do jídla ume ocet, kudzu, shoyu aj.
Ale taky jim kupuji ty jogurty, sýry a vařím maso.
Možná je to pro někoho nepřijatelné. Žijeme tak ale v klidu, bez stresu nad každým jídlem,zda to budou jíst nebo se zvednou od stolu se slovy: "tohle jíst nebudu" a nacpou se chlebem a rohlíky. Mám pocit, že v knížce od Mudr. Strnadelové jsem četla větu" že lepší je sníst s chutí řízek , než s nechutí sebelepší makrobiotické jídlo. Tou negací bychom tu pozitivní energii stejně narušili.
Oni jsou teprve na začátku cesty hledání, já si tu svou taky našla až ve 40ti....................... Motyl
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 26. Únor, 2009, 09:29:18 »

Tiež som si preskákala problémy s rodinou pri zavádzaní makrobiotiky.  Po čase mi dávajú za pravdu. Teraz to vidím tak, že treba vysvetľovať, vysvetľovať a vysvetľovať.  Look Round 67
Mali by sme sa vcítiť do problémov svojich detí a na ich úrovni im povedať, čo im makrobiotika dobré prinesie.
Ja som tiež zo začiatku bola netrpezlivá a mala som prácu sama so sebou, ale opustiť rodinu na čas, kým sa sama dám do poriadku,  som sa neodvážila, tak to bolo doma všelijaké.
Teraz, keď sú už veľké, vedia, že ich nechám tak, a že každý problém  si zapríčiňujú  samy a je v ich silách samy ho aj odstrániť.  Manžel vegetarián, ktorý dlhé roky vzdoroval, konečne dal na moje rady a po nejakom týždni sa zbavil chronických zápalov horných dýchacích ciest. Teraz je vďačný, keď mu ponúknem mb tanier.

Božie mlyny melú pomaly a isto.
  frenchkissplus frenchkissplus grouphug
Zaznamenáno
xylda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 26. Únor, 2009, 09:44:50 »

Mili, taky vysvětluju a vysvětluju, a doufám, že zaseju semínko. Občas kvetu, když ze školky přinesou nějakou sladkou šílenost od paní učitelky, snažím se nabídnout výměnu za něco zdravějšího nebo je to občas nechám sníst a vysvětluju, proč by to jíst neměli. Tuhle jim děda nabízel dětské šampáňo, to jsem dost striktně zatrhla, prostě bruslím v tom, jak nejlépe umím. Když něco vím, tak už to prostě nemůžu ignorovat.
Víte, jak jsem šťastná, že mladší syn, který měl od miminka chronický kašel a náběh na astma, je teď v pohodě? Starší syn měl neustále rýmu a taky má pokoj.
Jo, možná je to jako v těch pohádkách- kdo se vydal na první pohled méně schůdnou cestou přes trní a hloží, ten nakonec získal princeznu a půl království, že?
Mějte hezký den
Zaznamenáno
Vendulka
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 26. Únor, 2009, 11:37:14 »

Jurko to je zajímavá zkušenost. S manželem máme tři děti 15,12 a 10 let. O makrobiotiku ve volnější formě se snažíme asi rok a jsme přesvědčeni, že tohle je správná cesta. Dětem se snažíme vysvětlovat, ale do ničeho je nenutíme a nic jim striktně nezakazjume. Ono by to jinak ani nešlo. S manželem máme za sebou každý jedno nevydařené manželstí, dvě starší děti jsou z manželova prvního manželství a má je ve své péči, nejmladší dcera je z mého prvního manželství. Takže děti chodí pravidelně ke svým rodičům a tam jedí zcela něco jiného než doma. A tohle, ač mě to často mrzí ...ovlivnit nemůžu. Ale děti  jsou už na to tahle zvyklí. Chutná jim většina mb jídel, což mě moc těší. Vědí jakým způsobem si mohou stravou pomoci v případě nemoci, že to funguje a to je pro mě důležité. Vědí, že klasické sladkosti, cola, hranolky a jiné u dětí oblíbené "pochutiny" se u nás prostě nevedou.  Až dospějí a postaví se na vlastní nohy, sami si zvolí svou cestu. Těší mě, že si děti zvykly na méně slanou stravu a že když jedí jinde, tak jim jídlo ani tolik nechutná, protože jim připadá příliš slané a nebo příliš sladké. Nějaká ta semínka jsme v nich snad zaseli.... a na dětech pak bude záležet jestli se ujmou nebo ne  Smiley.
Zaznamenáno
Packa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #6 kdy: 26. Únor, 2009, 16:03:47 »

Jurko, díky za Tvůj příspěvek. Máme sice teprve půlroční holčičku, ale člověk přemýšlí už teď, jak to bude s jídlem ve školce, ve škole, mimo domov… Už mě určitě napadlo, že se dcera může v dospělosti od makrobiotiky odklonit, ale myslím, že nejdůležitější je ten základ, který rodič dítěti makrobiotickou stravou dá. Děti mají někdy tendenci být vůči svým rodičům dost kritické, a to nejen v pubertě, ale čím je člověk starší, tím víc většinou chápe důvody a motivy svých rodičů a může jim dát za pravdu právě tam, kde se nejvíc bouřil. Může se klidně stát, že za nějaký čas Tvoji synové přijdou s nějakým zdravotním problémem svým nebo svých dětí, aby u Tebe hledali radu a pomoc, a k mb se třeba zase vrátí. Jak už zaznělo z několika předchozích příspěvků a vlastně i z toho Tvého, důležité jsou vzájemné vztahy a sebevyváženější mb talíř nenahradí láskyplnou pohodovou atmosféru v rodině.
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 02. Březen, 2009, 23:01:03 »

Mám pocit, že v knížce od Mudr. Strnadelové jsem četla větu" že lepší je sníst s chutí řízek , než s nechutí sebelepší makrobiotické jídlo. Tou negací bychom tu pozitivní energii stejně narušili.
Oni jsou teprve na začátku cesty hledání, já si tu svou taky našla až ve 40ti....................... Motyl

Pokud nevadí, dovolím si ten citát uvést na pravou míru... Mudr. Strnadelová hovoří o jídle snědeném před spaním, ne o jídle celkově. Jinak by to v podstatě možná znamenalo, že ti typičtí maso-mléko-cukromilci budou zdraví i při svém stylu stravy, protože jedí s chutí... To ale jen tak na okraj, rozhodně tím nijak nerýpu.

Osobně ještě děti nemám, ale občas i mě napadne otázka, jak to jednou budeme doma řešit. S partnerem nejsme přímo MBtici, ale většinu jejích zásad dodržujeme a už teď se shodneme na tom, že nejen své, ale i zdraví našich dětí máme v rukou de facto jen my sami. Nechceme striktní zákazy, ale na druhou stranu, pokud by děti jedly to i ono (zdravě doma, špatně ve škole), přijde nám to takové neefektivní. To, že bude znát ty extrémní chutě uzenin, červeného masa, sladkých jídel atd.... Proto doufám uděláme vše pro to, aby ty extrémy naše děti neochutnaly, dokud to nebude nezabranitelně nutné.... a jak píše Jan Jícha ve Dva roky bez prázdnin, doufejme, že i když jim spolužák jednou nabídne chleba s lučinou nebo colu, po*lijí se z toho a budou vědět, že tohle NE... že tohle ani neznají, tak jak by jim to mohlo chutnat.....  Very Happy
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Březen, 2009, 00:06:15 »

Ono opravdu hodne podle me zalezi na tom, jestli ty deti na tom vyrostou od narozeni nebo jestli se rodice daji na MB pozdeji. Miminko vam zacne jist prirozene cokoliv protoze jeste nema zadne navykle chute. Z vlastni zkusenosti bych rekla pozor na babicky, moje tchyne rada davala me dceri ve veku ani ne 2 let napriklad uzeniny. S druhou dcerou uz to bylo v pohode, protoze jsme se odstehovali z dosahu takovych vlivu. A taky ma ta mladsi daleko zdravejsi chute.
Zaznamenáno

Renka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Březen, 2009, 06:45:34 »

Jitřenko, díky za opravu.
Vím, že když jsem to četla, tak mě to hodně překvapilo, ale už je to delší dobu a ta souvislost s nočním jídlem už mi vypadla. Motyl
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 03. Březen, 2009, 09:46:12 »

Jitřenko, díky za opravu.
Vím, že když jsem to četla, tak mě to hodně překvapilo, ale už je to delší dobu a ta souvislost s nočním jídlem už mi vypadla. Motyl

Mě to, Renko, náhodou napadlo, nedávnou jsem tou knížkou zrovna znovu listovala...  Smiley
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 03. Březen, 2009, 09:59:59 »

Ono opravdu hodne podle me zalezi na tom, jestli ty deti na tom vyrostou od narozeni nebo jestli se rodice daji na MB pozdeji. Miminko vam zacne jist prirozene cokoliv protoze jeste nema zadne navykle chute. Z vlastni zkusenosti bych rekla pozor na babicky, moje tchyne rada davala me dceri ve veku ani ne 2 let napriklad uzeniny. S druhou dcerou uz to bylo v pohode, protoze jsme se odstehovali z dosahu takovych vlivu. A taky ma ta mladsi daleko zdravejsi chute.

Jojo, ty babičky....  Grin Naše maminky snad budou v pohodě, strava partnerových rodičů je sice pořád na hony vzdálená MB, ale přece jen je o poznání zdravější než "běžných" jedlíků, moje mamka mi zase tuším vyjde vstříc a "netroufne" si děti kazit sladkostmi či jogurty. S našimi babičkami ale nevím... při každé návštěvě slýchám věty typu "ach jo, holka, co já bych ti nabídla... Cože, vodu? Jenom čistou vodu? Tak já ti tam dám aspoň citron a cukr, ne? Ne? Tak šumivej vitamin, to je zdravý... Hele, anebo párky! No ale ty jsou dietní, drůběží...!" apod.  Very Happy No snad to zvládneme a jako rodina budeme držetr všichni při sobě a nikdo nebude nikomu podrývat výchovné praktiky.....  Tongue
Zaznamenáno
Jurka
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #12 kdy: 07. Březen, 2009, 06:58:05 »

Musím souhlasit s Vendulkou a Packou. Je jasné, že všechno záleží na okolnostech. Rozumná hodná babička či dědeček jsou k nezaplacení. Ale co když je babička hodná, ale nerozumná a na výletě našim dětem koupí zmrzlinu a doma upeče řízky? Ona to nemyslí zle, ale naopak si myslí, že my jsme makrobiotikou pomýlení. Co pak? Už nikdy babičce děti nedáme? Řekneme jí, že jestli to udělá ještě jednou, už děti neuvidí? Budeme tvrdí a zásadoví? Jde přece o zdraví našich dětí! Po svých zkušenostech já zastávám názor, že vše by se mělo řešit s rozumem, přátelsky, svobodně a volně. Lepší je soužití v lásce, klidu a přátelství, než hlídat své dítě jako sup. Dobrá, naše dítě si občas zamarodí, trošku se mu zkazí zuby, možná dostane v sedmdesáti rakovinu, možná umře o deset let dřív, ale volností se nenaruší jeho soužití s příbuznými, s kamarády, s učitelkami, .... Bohužel, tahle společnost není makrobiotická. Uznává zeleninu, celozrnné věci, ale to je tak asi vše. Cpe se masem a cukrem! A my makrobiotici máme dvě možnosti: buď naše děti budeme hlídat a nutit dodržovat makrobiotiku stoprocentně a nebo brát vše s úsměvem a tolerancí. Až děti vyrostou (a to bude velmi brzo), oni se rozhodnou sami, jak dál.
Zaznamenáno
Psychedelic
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 07. Březen, 2009, 16:53:45 »

Jurka: krásně řečeno
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 07. Březen, 2009, 18:41:45 »

i malým dětem se dá vše vysvětlit.. tím chci říct, že to co je naučíš budou taky dělat..ale jen pokud je to naučíme správně. to znamená, že si potom dítě řekne, že tohle jíst nechce..   
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 12
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení