Stran: [1] 2 3 ... 7
  Tisk  
Autor Téma: Hormonální antikoncepce  (Přečteno 26011 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
monchi
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 06. Březen, 2009, 10:01:32 »

Než vám položím konkrétní dotazy, tak bych se s vámi ráda podělila o svůj příběh:

Je mi 27,5 let a za tu dobu už jsem dvakrát překonala období mentální anorexie (naštěstí nikde NE tu nejkritičtější fázi s nutností hospitalizace), v 18 letech jsem se stala vegetariánkou a poté plynule přešla k veganství. Po dobu několika jsem vůbec nemenstruovala, což se projevilo pokročilou fází osteoporózy. Navíc mi gynekolog po důkladné prohlídce sdělil, že má děloha není vzhledem k mému věku (25) dostatečně vyvinutá.

Vše se změnilo poté, co jsem ve svých 26 letech poznala svého stávajícího přítele. Cítila jsem se v naprosté pohodě a zakrátko se dokonce i z ničeho nic objevila menstruace! Také jsem se trochu „spravila“ a už nevypadám na 13, ale aspoň na 18  Wink
S partnerem přišel i sexuální život a ruku v ruce s tím i otázka „Jak se chránit?“ Můj gynekolog zavrhnul (vzhledem k mému stavu dělohy) nitroděložní tělísko a já jsem odmítala hormonální antikoncepci ve formě pilulek. Náplast také nebyla tím nejvhodnějším řešením, jelikož velice ráda chodím plavat. Co tedy? V té době (přesně před rokem) se však na českém trhu objevila naprostá novinka – vaginální kroužek NUVARING! Jedná se o velmi nízkdodávkovou HA – plastový kroužek si na 3 týdny žena sama vsune do pochvy, pak ho vyjme a následuje 1 týden bez kroužku = menstruace.
Rozhodla jsem se, že tento typ HA vyzkouším. Můj gynekolog s mým rozhodnutím souhlasil hlavně proto, že se mi díky HA srovná menstruační cyklus a také vyvine děloha.
NUVARING používám přesně rok a, musím zaklepat, nemohu si na nic stěžovat. Nemám žádné problémy a menstruace mi tiká jako hodinky.

Asi před půl rokem jsem začala pronikat do tajů makrobiotiky, a jelikož se jedná o životní styl, začínám si pokládat otázku, jak se MB staví v mém případě k používání HA ve formě vaginálního kroužku? Nemám sice jediný důvod tento typ HA vysadit, ale přece jen jsou tu obavy a nejistota a hlavně ten fakt, že je to stejně nepřirozený zásah do fungování mého těla.

Můj partner nechápe, proč chci HA vysadit, když mi to nic nedělá. Je toho názoru, že dnes je HA úplně jinde, než před 60 lety. Teď už je to prý důkladně testovaná HA, která nemá takové vedlejší účinky na tělo jako ta kdysi. Kdyby to prý bylo životu nebezpečné, tak by to prý bez problémů nepoužívala většina ženské populace. Chápu jeho argumenty, ale stejně to pro mne není ta nejčistší metoda.

Jaké jsou ale reálné možnosti vést i nadále bezpečný sexuální život? Dítě ještě rozhodně neplánujeme, takže přerušovaná soulož či plodné/neplodné dny se nejeví jako příliš spolehlivá metoda. K prezervativu má můj přítel negativní postoj – považuje ho za igelit, z kterého nemá žádný prožitek.

Zatím to vypadá tak, že pokud vysadím HA, budeme muset z našeho společného sexuálního života vyloučit pohlavní styk.

Velice bych ocenila vaše konkrétní rady, tipy a hlavně zkušenosti, jak lze vést kvalitní sexuální život bez použití hormonální antikoncepce.

Jsem si vědoma, že se jedná o velice osobní a citlivé téma, ale i přesto budu vděčná za veškeré příběhy z vašeho soukromí. Teorie je důležitá, ale praxe ještě víc...

Mockrát díky.

Zdraví monchi
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 06. Březen, 2009, 11:00:12 »

Ahoj monchi,

tvoje menstruace ti sice šlape přesně, ale jen díky té HA, která řídí hladinu hormonů. Takže podle své menstruace nemůžeš hodnotit jestli jsi už ok. To bys poznala jen bez ní. Menstruace by měla být totožná s měsíčními fázemi a to tak, že ženyy , které jsou hodně jang menstruují při úplňku a ženy hodně jin při novoluní. Cyklus by měl vždy odpovídat měsíci, takže počet dní by se neměl zásadně lišit. 
Přestože je dnes HA vyvinutá a možná ne tak drastická, tak i přesto je to zásah do hormonálního reprodukčního systému. A to, že ji užívá většina ženské populace? - oni se zkrátka ve všem řídí lékařem- co řekne doktor je pravda..proč by jim nabízel něco co není dobré..

Pokud žena nebere HA a je dostatečně citlivá a vnímavá ke svému tělu, tak přesně pozná, kdy má ovulaci. Ale u HA k ovulaci nedochází.. tam jen hormony vytvoří trochu sliznice a ta se vté týdení pauze vyloučí malým krvácením.
To je na tom to umělé..

Myslím si, že ve 27,5 letech bys už nad dětmi měla začít přemýšlet. Věk  početí prvního dítěte je totiž nejdůležitějším faktorem u vzniku gynekologických problémů. čím později tím hůř a mnohdy to nejde ani po několika letech zkoušení.. A celkově to pak nese víc rizik..

Pokud budu mluvit za sebe. Tak já věřím svýmu tělu. Poznám, kdy se tělo připravuje na ovulaci a stejně tak poznám, kdy už zkrátka vajíčko nežije.. i přesto ale vše probíhá přerušovaně. A i když je to tak, dá se to všechno udělat i příjemně Smiley  U mě je to asi jiné v tom, že se miminku nebráním, ba naopkam chtěla bych ho mít brzo, jen čekám na vhodnou dobu Smiley

Ale pokud se tvůj přítel k tomu staví takhle, tak by si měl něco o HA předčíst... 

Teď to bude znnít asi šíleně, ale nejčistší metoda, která existuje je nepoužívat žádnou antikoncepci, protože to stejně řídí příroda a pokud člověk zrovna mít dítě nemá, tak ho ani nepočne a pokud ho mít má, tak ano..
Zaznamenáno
Alga
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 06. Březen, 2009, 19:11:20 »

El, prosim kde najit vic informaci k tomu, jake problemy prinasi poceti po 27/28 letech (tak jsi to zminovala)?
Jinak Monchi, co se tyce te HA, velmi podobna story te moji. Zatim jsem na HA, premyslim, jak to delat zezacatku po vysazeni - pokud c. 2, nez se mi srovnaji hormony, abych neotehotnela. Slysela jsem, ze se ma brat jerab ptaci jako prirodni hormon? Tedy ne jako antikoncepce, ale jako prirodni prostredek k tomu, aby se telo srovnalo. Ze zacatku nezbyva nez prerusovana souloz jako mensi zlo, stejne to vede u partnera ke spatne nalade, a pozdeji v neplodne dny byt hodne aktivni, aby si partner nemohl moc stezovat.. A taky se chystam mu odkryt hruzy, jez s sebou HA nese, no v podstate verim tomu, ze se pritom i sama se dozvim neco noveho  Roll Eyes
Jinak HA temer kazdy rok vysazuji... 4 mesice apod. - pobyvam v zahranici, pritel jinde. Presto mi ale menstruace prichazi velmi podobne, jako kdyz HA beru. Tim nechci HA branit, jen komentuji.
Alga
Zaznamenáno
Cpt_Morgan
Full Member
Pohlaví: Mužské

419315231
Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 06. Březen, 2009, 20:12:02 »

Holky blaznivy,myslte hlavne na sebe a ne na frajera a kdyz si bude stezovat,tak je to jeho problem a ne Vas. Pardon,ze se Vam do toho pletu
Zaznamenáno
Peta
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 06. Březen, 2009, 20:38:53 »

To je i muj nazor, kazdy si to musi srovnat sam. HA neni jedina metoda antikoncepce, i kdyz asi nejpohodlnejsi. Ale odjakziva se pouzivaly prezervativy, v davnych dobach nejaky strivka atd. Tak si to predstavte, kolik s tim bylo prace, ruzne se to umyvalo a recyklovalo, takze dneska je to docela komfortni, ne ?
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 06. Březen, 2009, 20:59:49 »

No tohle je vzdycky slozite. Prestoze je tolik metod, kazda me nejake ale. Ja mam ted bezhormonalni nitrodelozni telisko a je to v pohode. V minulosti jsem mela 3x ruzne pilulky. Ty prvni a druhe mi nic nedelaly. Pak jsem mela treti a zacala jsem trpet depresemi, naladovosti a ztratila jsem chut na sex. Takze to tak trosku nejen poprelo svuj ucel ale i to melo extra negativni ucinky. Menstruace na pilulkach neni prava menstruace.
To je zajimave jak to El pise o tom ze zeny co jsou vic jang menstuuji pri uplnku a vice versa. Ja na to slysela jeste jine vysvetleni a vlastne kdyz se nad tim zamyslim tak to znamenalo tak trochu totez ale jinak receno. Me osobne se to meni i kdyz ne pokazde.
Po moji zkusenosti s HA bych na ni uz nikdy nesla.
Jeste jsem slysela o jedne metode (cetla jsem to myslim v Medunce), coz je vlastne propracovanejsi metoda mereni bazalni teploty. Zkusenost s tim nemam ale ma to byt spolehlive. Bohuzel si nepamatuju jmeno toho pristrojku, je to vlastne takovy chytry teplomer, ktery zacne sledovat tvuj cuklus menstruaci a teplot a zanedlouho ti vypocita kdy jsi pry neplodna.
Jo a taky souhlasim s Cpt Morganem ze se mi zda ze dost argumentace je tady o tom aby partner mel pohodlicko a zadne starosti a neprijemnosti kolikrat za cenu uzivani neceho pro vas vyslovene skodliveho. Dneska delaji opravdu nejruznejsi kondomy takze treba je cas taky zkusit neco noveho.
Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 06. Březen, 2009, 21:22:46 »

jj, teplota se dá taky měřit, ale já osobně jsem to vydržela asi 4 měsíce..

Pak se to taky dá hodnotit podle děložního čípku. Ten je při ovulaci měkký a slizký Smiley a k tomu je i větší vlhkost v pochvě. To všechno znamená plodnost.

Například Kushiovi se nechránili nijak Smiley a to je asi nejkrásnější způsob..
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 06. Březen, 2009, 21:54:43 »

Myslim si, ze je HA uplna zbytecnost a ve vetsine pripadu i bezohlednost. Lekari a farmaceuticka lobby si vymysleli pohadku o pravidelne mensturaci, lepsi pleti atd, pritom zdravi pacientky podle mne je zajima mene nez jejich penezenka... na druhou stranu skutecne HA je nekde jinde nez pred 20-30 letech. Navic si nedovedu predstavit, jak se hormony z HA odstrani z vody, kam se dostavaji a kdo toto neskutecne znecisteni bude za par let financovat... je to nacasovana bomba, stejna jako absobcni plenky pro kojence z recyklovaneho PETu...
Fytoestrogenni latky se bezne vyskytuji v nekterych potravinach, ktere se v MB vetsinou pouzivaji. Je pravdou, ze Europanky nemusi mit plne funkcni enzymatickou vybavu, ktera tyto latky prevadi na aktivnejsi formu... Myslim, ze u MB by to nemel byt problem.
Nejprirozenejsi je jakoukoliv aktikoncepci nepouzivat a vse nechat na prirode... plodne a neplodne dny, popr. mereni bazalni teploty by melo byt dostacujici... kondomy mohou byt take plne pekne chemie...  Roll Eyes
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 06. Březen, 2009, 22:23:00 »

Žel jsi, Milane, pouze jedním z mála "osvícených" mužů, kteří tohle chápou a vidí dál než jen k vlastnímu pohodlí a osobnímu sexuálnímu prožitku (viz převažující naprosto zvrácený názor typu "s kondomem to není ono a proč se s ním navíc zdržovat a obtěžovat se na něj myslet, když přítelka může denně spolknout pilulku..").
Asi muži makrobiotici nebo všeobecně ti, kteří se zajímají o své zdraví, budou takové světlé ovce ve stádním "konzumně založeném" mužském smýšlení, co se HA týče.
Abych jen nefilozofovala, tak já musím říct, že jsem HA brala 5 let, ke konci jsem si i regulovala, kdy se mi menstruace hodí a kdy ne a do toho fůry nastřádaných zdravotních problémů... ale ona byla HA tak pohodlná, spolknout pilulku a co oči nevidí.. Když se to můj, tehdy nový přítel dozvěděl, tak mi okamžitě zakázal HA brát, za což jsem mu neskonale vděčná, protože mě tak nějak "nakopl" a probudil k většímu uvědomnění si, co jsem to do sebe vlastně cpala... Tím moje trable neskončily, ale pokračování někdy příště u jiného tématu Wink

El, nechránit se jinak je sice krásná koncepce, ale ty následky... Já s tebou souhlasím, že v přírodě by to tak být mělo, ale to, kde a jak teď žijeme má od přírodního způsobu vcelku daleko, i když se snažíme o návrat. Takže si sebe jako mámu nedokážu představit. Zatím.

Jinak monchi, o vaginálním kroužku slyším prvně, dík. My to řešíme kondomem, i když i tam ta chemie je... Když to trochu odlehčím, tak ta je i ve vzduchu, který dýcháme, že  Very Happy
« Poslední změna: 06. Březen, 2009, 22:27:30 od paulina » Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 07. Březen, 2009, 11:42:21 »

Žel jsi, Milane, pouze jedním z mála "osvícených" mužů, kteří tohle chápou a vidí dál než jen k vlastnímu pohodlí a osobnímu sexuálnímu prožitku (viz převažující naprosto zvrácený názor typu "s kondomem to není ono a proč se s ním navíc zdržovat a obtěžovat se na něj myslet, když přítelka může denně spolknout pilulku..").

Já s tímto tvrzením souhlasit nemůžu. Já jsem HA nikdy nebrala a nikdy mě nikdo k tomu nepřemlouval nebo nenutil (snad kromě mé gynekoložky). Když je žena/dívka dostatečně informovaná a zná pádné argumenty, proč HA nebere, tak přece ten, který ji miluje jí HA nemůže nutit jen pro své vlastní potěšení? Ale žena si svou pozici, kdy ji muž přestane vnímat jen jako sex. objekt musí obhájit.
I muži mají city  Wink a když jde o zdraví její partnerky tak se prostě kompromisy dělat nemůžou.
Pokud nějaká žena argumentuje tím, že bere HA pro svého partnera, tak ona nemá zájem situaci nijak řešit. Chápu, může tam být strach nebo pohodlnost něco měnit ( z obou stran) ale ty důsledky za to opravdu nestojí (nejen zdravotní).
A co si budeme říkat v milování nejde jen o to vyvrcholení, není to žádný závod a orgasmus je „cíl“ – jde přece jen o něco jiného.
Co se týká metody „nechat to na přírodě“ je to sice velmi krásné, až romantické ale zároveň mě překvapuje, že p. Kushi nedošel dál.
Dyť z Japonska do Číny to není zas tak daleko :-D
Zaznamenáno
Murijana
Newbie
*

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #10 kdy: 07. Březen, 2009, 14:46:03 »

Ráda bych přidala něco málo do této debaty, protože je to pro mě velice aktuální:)
Jelikož pocházím z doktorské rodiny (možná díky tomu se doma věnujem pouze alternativním způsobům) tak jsem měla spostu přednášek o HA a vzhledem k citlivosti mého těla nepřipadá HA v úvahu. Partner souhlasí s mým názorem, a tak používáme kondomy. Ale už jsem slyšela o tom přístrojku na měření, že je opravdu spolehlivý, docela uvažuju o jeho zakoupení. Máte někdo bližší info?

El, neber si to osobně, ale v mém věku příroda a zralost děložního čípku tvrdí, že je správný čas na početí. Ale já nechci, aby byl můj život ovlivněn biologickýma hodina- na tom není žádná hluboká fylosofie, jsou to jen hormony a chemie těla, co ovlivňují celý náš tělesný život- kdyby ti teď vzali krev, podle chemických látek v krvi by ti přesně řekli, co cítíš!!! Tohle ti potvrdí každý sofistikovaný absolvent medicíny!! Myslím si, že život ženy, která jen posouchá své tělo a plní funkci oživlého stroje by mě rozhodně nenaplňovala, tak hledám hloubky, ve kterých už na pohlavnosti nezáleží.. Nehledě na to, že zeměkoule je přemnožená a bylo by fajn snížit tyto stavy neustále množící se populace, která je obklopována technologickými pokroky, i když jejich mysl na ně nedosahuje a její vývoj neprobíhá dostatečným tempem.

Omlouvám se, jestli jsem někoho urazila..

« Poslední změna: 07. Březen, 2009, 14:48:46 od Murijana » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 07. Březen, 2009, 18:39:21 »

tvůj názor mě neuráží ...
Zaznamenáno
Murijana
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 08. Březen, 2009, 10:39:15 »

bezva Smiley
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #13 kdy: 08. Březen, 2009, 19:30:49 »

Ahojky... HA je vždy takovým kontroverzním tématem... Když jsem se jednou ozvala se svými menšinovými názory na jiném diskuzním fóru, kam samozřejmě nikdo jiný zajímající se o MB nechodí, byla jsem téměř vypískána, to je asi jasné... ale tady to nebude tak zlé, ne?  Grin

Přiznávám, že i já jsem řadu let patřila k "moderním dívkám", které HA brání např. před "nemoderní babičkou" zuby nehty, opakujíc přitom toliko omílané věty o její bezpečnosti, komfortnosti a užitečnosti vyčtené z moderních časáků či agitujících keců z prostředí bílých plášťů... Stejně tvrdošíjně jsem obhajovala třeba i používání tamponů, kalhotek typu tanga apod... S nástupem jiného životního stylu se samozřejmě leccos přehodnotilo a změnilo....  Very Happy

...v 16 jsem s pocitem zodpovědnosti polkla první piluli (úplně si vzpomínám, jak jsem si celý večer představovala, kterak asi ta zázračná tabletka působí... a jak je to vlastně fascinující... probůh!  Grin) a prášky pak brala s jednou přestávkou skoro tři roky. Problémy asi žádné, anebo jsem si je neuvědomovala, nevím. Zdravotní problémy celkově přišly až později. Ve dvaceti vřed dvanáctníku, chronická zánětlivost spodku atd. atd. Po HA jsem neohroženě sáhla ještě několikrát... prostě vždy při trošku delším vztahu... Embarrassed Ve dvaadvaceti si bystrý gynekolog všiml mé smíšené pleti a doporučil preparát Minerva, který prý má úžasné účinky nejen na pleť. No, fakt měl... Pleť vyčistil. Zároveň se mi zakulatily tváře, boky, vyrostly mi snad pětky prsa, nálada kolísala mezi euforií veselosti a naprostou depresí, každé ráno nevolnosti, zkrátka pověstné příznaky HA v podobě simulace těhotenství jak z učebnice.  Smiley Bylo mi děsně, ale doktor trval na tom, že jde o BĚŽNÝ VEDLEJŠÍ PŘÍZNAK a vše je ok, to zvracení po ránu snad časem přejde a bolesti vaječníků rovněž....  Very Happy Abych to zkrátila, HA jsem pak asi na dva roky vysadila, načež to zkoušela už s mým nynějším (snad posledním Smiley přítelem znovu. Jasně že ne s Minervou, ale i tak - opět zvracení, horečka atd. Přítel sám mě prosil, ať už to šmejdstvo neberu, že chvilka spontánnosti na začátku sexu za to fakt nestojí. Přesto jsem si ještě nechala téměř vnutit novou gynekoložkou (prostřídala jsem dohromady tři ženské lékaře, než mi došlo, že jsou asi všichni vlastně de facto stejní  Very Happy) další "zázračnou a neškodnou" věcičku, a to náplast Evra. Krátce poté jsme s přítelem vyrazili na první společnou dovolenou na řecký ostrov, dle slov gyndařky měla náplast začít hned účinkovat, a měsíčky (tou dobou běžně 10-12denní) to mělo dokonce o polovinu zkrátit. He, nezkrátilo. Prokrvácela jsem nejen celičkou dovolenou, ale i následující období delší než celý měsíc. Podle lékařky opět jen "neškodný vedlejší příznak, že si mé tělo přirozeně zvyká"...  Tongue  Roll Eyes

Hned poté šla náplast do koše a byla to definitivní tečka za používáním čehokoliv působícího v mém těle a měnícího mé PŘIROZENĚ PŘÍRODOU NAPLÁNOVANÉ fyziologické projevy. No a když jsme se s partnerem oba dali na zdravější stravu, jsme samozřejmě zajedno i v tomhle, on by prostě ani nechtěl, abych HA nebo něco podobného brala... Ano, i já jsem byla jednou z těch, kdo si myslel, že "sex v igelitových rukavičkách" není sex... že nasazení kondomu zkazí celý akt... že druhý nic neucítí... atd. Tyto názory kolem sebe slýchám od okolí dodnes. Dokonce mi bylo právě v jedné té net-diskuzi řečeno, že kdo se miluje s kondomem, má k tomu druhému zřejmě NULOVÝ VZTAH.  Very Happy Very Happy

Co k tomu dodat? Vše je o zvyku. U nás tedy vedou relativně kvalitnější kondomy (ne ty za šest korun krabička) plus přirozené plánování (podobně jako El si troufám říct, že svému tělu konečně rozumím, taky vím nachlup přesně, kdy jsem plodná a kdy ne...  Wink) spojené s tou nejstarší možnou metodou.  Very Happy Ale fakt je, že to spolu "myslíme vážně" a kdyby miminko přišlo, nic hrozného by se nestalo. Druhý fakt zase je, že s někým, s kým to vážně nemyslím, už bych se dnes po všem, co jsem v životě prožila, ani milovat snad nemohla, ale to je asi zase jiná kapitola...  Embarrassed Já tedy doporučuji právě tuto metodu, kondom nám připadá jako nejmenší "zlo". No tak holt nemůžeme úplně všude a hned (jistí to však tajné schovky různě po bytě  Very Happy), holt to není úplně jak ve filmu, ale... to je otázka priorit, no.  Wink A má to i své technické výhody.....  Tongue

Ne, vážně, tohle si zkrátka musí každý rozhodnout sám... těžko komukoliv poradit... Mé sestry se vesele HA ládují, stejně jako většina známých... A upřímně, skoro všechny vypadají právě tak jako já před lety při užívání HA - nateklé, boubelaté, s čistou pletí (pokud to nedejbože chvilku nevysadí.... to je pak něco), migrénami a častými změnami nálad. Ale nechci se tím nikoho dotknout, prostě mi to jen tak připadá.
« Poslední změna: 26. Listopad, 2009, 13:55:58 od Jitřenka » Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 08. Březen, 2009, 20:26:56 »

Jak to, holky, děláte, že víte přesně, kdy jste plodné a kdy ne... ?

Jak moc a jak dlouho jste se pozorovaly (nebo je jiná metoda? Wink ) než jste to vychytaly?
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 7
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení