Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: hubnutí a přibývání na váze  (Přečteno 3872 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Yra
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 17. Březen, 2009, 19:32:21 »

prosím o radu někoho zkušeného. Po dvou letech makrobiotiky jsem se náhle v prosinci začala spravovat (na začátku šlo dolů zhruba 6 kilo). Teď mám 5 zase zpět, ale je to na vzestupné tendenci ať dělám co dělám s vyjímkou půstu na ten se nějak necítím. Připadá mi to hodně za tak krátkou dobu. Břicho, stehna...Je ale fakt, že jsem dost žravá, mám toho na talíři většinou docela dost, ale samou makrobiotiku. Žravá jsem od začátku MB. Nevím jestli to nemůže být hormonální, tak nějak mi to připadá i podle nálad. Dřív jsem byla plná elánu ale co se spravuji mám spíš sklon k depresím a smutkům a energii ani nemluvě. Docela mě to zaskočilo. Myslela jsme si že MB je spíš o případném hubnutí. Evidentně je něco špatně a tak je to takové trochu beznadějné, když si vezmu kolik toho druzí kolem mě (manžel, kamarádky) splácají a jsou pořád stejní. Budu ráda jestli k tomu něko z vás něco má díky Y.
Zaznamenáno
kukicha
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 18. Březen, 2009, 07:08:37 »

ahoj mám úplně stejný problém... já nejdřív shodila kolem 15kg, hrozně rychle, během tří týdnů, byla jsem jak kost potažená kůží, ale cítila jsem se prostě boží... a taky jsem hodně jedla, a stále jsem byla vejžlička, no a pak jsem po cca 2 a půl roce tryskem nabrala vše zpět, hodně jsem ubrala na porcích, hodně se hýbu, v práci a chodím do lesa se psem, často chodím večer domů pěšky 4km a stále jsem... no oplácaná, bříško boky stehna, ale i celkově.... jím většinou čistou mb, hodně jsem zařadila rýži nat, protože se po ní hubne... mám podezření, že bych mohla nabírat po kváskovém chlebu, který konzumuji denně.... nemám pocit, že bych jedla víc než ostatní lidi kolem mě, ale už se začínám moc hlídat a když sním víc, než jsem si "povolila", mám výčitky a deprese a připadám si horší než ostatní... a už je to zase tady, taky jsem věřila, že na mb tyhle potíže už nikdy řešit nebudu....
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 18. Březen, 2009, 07:39:59 »

ahoj Y, ze clovek zhubne u MB je normalni. Pokud pribira, tak to muze byt zpusobeno nekolika faktory: u zen existuji tukove bunky s pameti, tato funkce slouzi pro naakumulovani energie pro tehotenstvi, takze pokud jen trochu das telu prilezitost a pred casem jsi vazila o nejake kilo navic nebo jsou to vrozene dispozice, tak muzes s tim mit problemy. Hormony a metabolismus muze udelat sve, ale zalezi i na dalsich okolnostech jako napr. stresy, nepravidelna strava, ruznych mnozstvich, jidlo na noc atd.. Ze stravy napr. hodne tuku ve strave nebo treba i sacharidu/polysacharidu(skrobu). Pokud jsi byla nejak vychrtla, tak pribrani muze byt OK.
Pokud jsi porad zrava, tak se zamysli nad slozeni stravy, urcite ti neco chybi. Telo musi doplnovat, proto porad jis. Zamer se na pestrou stravu, pridej rasy, nezapominej na zelenou zeleninu a pickles. Pokud budes mit hlad, tak ti pomuze i piti vody, jez pravidelne v mensim mnozstvi. Udelej si jarni ocitu, chod pravidelne do prirody. mj. nejsi nahodou tehotna?

K, hubnuti 15kg/3 tydny muze byt pro telo hodne, ale hodne nebezpecne. Pri prechodu na MB se musi postupne. Urcite to K znas, z predeslych stravovacich smeru. Byt hubeny se nerovna byt krasny a zdravi. Vetsinou modelky nebo bulimicky se pousti do takovychto extremnosti, pricemz vznikaji skodlive metabolity - aldehydy a ketony (napr. aceton), ktere otravi a nadobro poskodi mozkove bunky a zenske pak z toho zacnou pekne blbnout...
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 18. Březen, 2009, 07:42:13 »

Kukicha, my čo sa stále honíme behaním do práce to máme ťažšie.  daja
Aspoň za seba musím povedať, že v práci mám problém prekusať poriadne každé sústo.  To je dôležité, pretože to vnáša do tela kľud a pocit nasýtenia.  Tiež ma chytí žravosť, keď predchádzajúce jedlo poriadne neprežujem.
A musím sa k tomu doslova nútiť i doma, pretože kľud je preč.
Keď mám pár dní voľno, poznám to na ľahkosti, voľnosti a nútiť do kusania sa až tak nemusím.

Ešte ma zaujal ten chlebík denne. Múka môže byť príčinou depresií, skús pouvažovať, iste prídeš na riešenie ako si prichystať celé zrno.  Ku kolísaniu váhy neviem povedať nič, kupodivu mi váha neskáče. papa Look Round kaffee
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 18. Březen, 2009, 09:25:41 »

Mili:  Jak je to, prosím Tě, s chlebem (moukou) denně a depresí? Nevěděla jsem, že to má souvislost. Mám teď poslední 3 měsíce velký pracovní press a tak se k chlebu (kváskovému) uchyluju zřejmě víc, než je zdrávo. A ve stresu jsem tu teď trvale (záludnosti rekonstrukce 80 let starého domu, kterému chybí 45let péče) Sad Snažím se vařit zrno, ale některé dny jen přijdu ze stavby (jsem tam denně od 6:30 do 18.00) a popadnu ten chleba a nemám energii něco vařit. Asi začarovaný kruh, že?  Roll Eyes
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 18. Březen, 2009, 11:28:12 »

Múka zahlieňuje, depresie súvisia so zahlienením v hrubom čreve. Ak sa chceme vyčistiť, nemali by sme dokonca ani vločky, ja viem......  V každom prípade na rozmelnenie zrna sú najlepšie naše zúbky.
 Ja milujem zase placky z prekvasenej múky, snažím sa tam dávať  i celé zrno, aby tak nezahlieňovali.  U chleba je problematické i pečenie, ktoré spôsobuje uzatváranie psychiky, človek ktorý jedáva veľa pečeného je akoby uzavretý v krabici.
Zrovna vonku zasvietilo slniečko, tak sa idem vyvetrať, papa Grin
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 18. Březen, 2009, 15:46:05 »

Ahojte,

chtěla jsem se zastat pečeného (nikoliv chleba  Wink ). Vařila jsem si asi rok a půl podle mb zásad, ale na nic jiného už jsem jaksi neměla energii. Dle toho, co jsem se dozvěděla na jednom mb kurze se pečení moc nedoporučuje. Proto jsem skoro vůbec nepekla. Chleba jsem taky nejedla, vlastně jsem na půl roku vynechala pečivo úplně ... No jak říkám, energií jsem neoplývala. Pak mě na podzim chytla mlsná a během pár dnů jsem 3x upekla a snědla  mnam. A světe div se, najednou jsem v náročné knize přečetla bez problémů několik desítek stran a jen tak mimochodem mi došlo několik věcí, nad kterými jsem ani nikdy nepřemýšlela ...  Smich  Následně mi také došlo, že pečení je dobré pro ledviny a ty dle TČM mj. vyživují mozek.
Závěr, ke kterému jsem došla je jasný: ideální zásady jsou jedna věc  68, ale aktuální zdravotní stav jedince druhá. Člověku může prospět i to, co se v ideálním případě vůbec nedoporučuje. Nejdůležitější je sledovat, jak tělo i psychika reaguje a nedržet se rigidně toho, jak by to "mělo" být.
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Březen, 2009, 07:16:14 »

Chcela by som k pečenému len toľko, že makrobiotika nič nezakazuje. Ak riešim uzavretosť človeka, depresie, dennú konzumáciu chleba, logicky mi príde, že toho pečeného je tu nadbytok.

Ja som tiež pečené úplne nevynechala. Hlavne v zime a chladnejších dňoch upečiem koláč, ktorý si v rodine vyžadujú, sem - tam v zime upečiem i zeleninu.

Tu na fóre je nevýhoda, že sa nemôžeme riadiť diagnostikou, len toho, čo kto napíše. To sú oklieštené informácie, často skreslené. Potom sa ozve niekto, kto je v opačnej kondícii a vidí situáciu zo svojho opačného uhla. Priamy ľudský  zmyslový kontakt je nenahraditeľný. loveCup
 grouphug
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 19. Březen, 2009, 09:11:20 »

k chlebíku - my si doma děláme vlastní kváskový chléb, který následně "pečeme" v páře, takže jej vlastně klasicky nepečeme. a jinak je celkem lehce k dostání žitný kysaný kváskový chléb Ason, u kterého výrobce uvádí, že vnitřní teplota při pečení nepřesáhne 90° a že žito není pomleto na běžnou hlenotvornou mouku, ale pomocí šrotovníku na trhanku, která pomáhá trávení.
Zaznamenáno
Alga
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 19. Březen, 2009, 10:18:06 »

Ahoj,
v postupném přechodu na MB jsem taky nejdřív zhubla - asi 6 kilo i s pomocí cvičení - a po několika měsících a Vánocích se to zase vrátilo zpátky :-( Myslela jsem si, že mi MB dlouhodobě od kil pomůže, mám nadváhu víc než 10 kilo, ale určitě dělám věci špatně: jídlo na noc, občasné úlety - chlebík, kupované oříškové muesli - sice bez ovoce, ale s glukózou apod., ale pak zase rychlý návrat..... Bylo mi řečeno, že se to časem začne srovnávat, tak nějak v souladu s tou teorií "paměťových buněk", prostě jsem si zakládala na ten tuk moc dlouho, tak teď nemůžu čekat zázraky přes noc. Kéž by. Zatím se víc hýbu, abych ještě nepřibrala, což je na MB dost šílenství! Dřív jsem se stejnou váhou sjížděla tatranky, pizzy..

Chtěla jsem se zeptat, jak afektuje tělo, když člověk nedodržuje poměry MB talíře. Jím mnohem víc zeleniny, než doporučováno (jinak mi příjde, že to jídlo nemá chuť), a asi i víc luštěnin (zasycují a chutnají).

Díky za rady. Alga
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 19. Březen, 2009, 17:22:27 »

Pomery v MB jsou individualni na ruznych faktorech - napr. mistu, podnebi, typu prace, zenaxmuz, vek, zdravotni problemy, atd... Obvykle se vychazi ze standardniho MB talire, ktery byl setrojen z duvodu optimalniho slozeni stravy. Pokud bude nekdo napr. konzumovat jen obiloviny - napr. ryzi, tak muze mit nedostatek mineralnich latek, tuku, ale i bilkovin . Pokud nekdo bude konzumovat hodne lustenin, tak muze telo pretezovat bilkovinami (odpadnimi produkty), ze kterych v extremnich situacich napr. zacne oklikou delat tuky nebo sacharidy, ale to se uz dostavame do teoreticke roviny... Pokud nekdo bude mit hodne vlakniny (napr. zeleniny) muze snizit ucinnost vstrebavani, tim, ze mu chybi nektere mineralni latky atd.  Ale to mohou byt hodne velke extremy, realita byva nekde jinde - napr. takova glukoza, glukozovy sirup nebo i 100% ovocne stavy udelaji v metabolismu sve. Glukoza je horsi nez ovoce, ovoce obsahuje vice fruktozy a pak glukozu a vlakninu.... glukoza jde hned do krve a kdyz neni potreba tak se pretvori na glykogen nebo tuky... Konzumace glukozy neni v MB standardne doporucovana. Kdyz se pricte nepravidelna strava, malo pohybu, stres, jidlo na noc... tak je vymalovano.
PS: Nic neni hned a nic neni zadarmo! 
Zaznamenáno
Sammael
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 19. Březen, 2009, 18:00:10 »

jestli můžu doporučit na to hubnutí je dobré každé jídlo zapít 2dcl teplého zázvorového čaje(zrychluje metabolismus a podporuje trávicí šťávy)

také by se 30 min před a po jídle nemělo nic pít...(kromě pár věcí viz. zázvor) ředí to trávicí šťávy.
To jsem vyčetl v knize od Mudr Freje o Himalájské medicíně Ayurvéda
Zaznamenáno
kukicha
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 20. Březen, 2009, 00:44:48 »

ahoj, to extrémní hubnutí nebylo plánované, samotnou mě to šokovalo, ale zdaleka ne tak jako okolí... všichni mi láteřili, že umřu, ale pár bystrých lidiček, plesalo, že se ve mě něco hnulo, že naopak mířím k životu ... k Životu... byli to makrobiotici nebo skoromb, tady z okolí, byli mi v té době obrovskou podporou... hm vzpomínám, jak jsem musela obejít obchody s oblečením, protože ze mě všechno padalo, byla jsem jak reklama na dachau  Funny Lebka

ale to už je pryč... teď mám spíš opačný problém... je to přesně jak psal milan, nedostatečné žvýkání, žádný klid při jídle, stress, nedostatek spánku, nepravidelný režim, nebo spíš žádný... no a je vymalováno...

.. navíc vstávám přirozeně brzy, jsem čilá, běhám po lese s pejskem, točím keramiku... nedokážu ráno lenošit, no a to si večer vybere daň... pak ta ospalost zmizí, třebas kolem půlnoci a člověk už neusne, třeba teď se mi spát nechce ani trošku a to jsem vstávala v 6:30, štípala dřevo, byla se psem v lese, pak několik hodin točila a pak si dala 11ku v čajovém sklepě... ale spát se mi teda nechce, tak straším tady...

jo a díky za Vaše odpovědi...
« Poslední změna: 15. Duben, 2009, 08:38:04 od kukicha » Zaznamenáno
Sammael
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 20. Březen, 2009, 05:44:01 »

Heh...s tou prací to máme docela podobné já jsem kuchař a taky jsem v práci někdy i 16 hodin...je to vážně dřina...
ale snažím se alespoň nějak si ten režim naplánovat
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 12. Září, 2012, 10:01:17 »

Ahoj,

možná, že tohle téma bude dál aktuální, třeba se to chytne. Myslím, že ti, co do tohoto vlákna psali, tak byli začátečníci, ale co hlavně, nejeli jste podle knížek paní Průchové? No nevím, já podle ní nejela nikdy a myslím, že se podle ní jet nedáá. Já osobně ráda Lužnou, ale to je každého věc. Když jsem začínala, také jsem zhubla, nevím kolik, ale co je důležité, jela jsem pozvolna. Nenajížděla např. Kukucha moc rychle?
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení