Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Kváskový chléb  (Přečteno 14387 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #15 kdy: 28. Leden, 2010, 15:33:51 »

ano, dalo by se to tak popsat. pečení v pekárničce je prostě klasický pečící režim jako v běžné troubě. chleba má pak kurku a je sušší. tedy pekárničku používáme jen na hnětení ve formě a. posléze pro kynutí, jelikož na pekárničce můžeme nastavit optimální teplotu pro kynutí kvásku (25-30 stupňů). pak formu z pekárničky vyndáme a dáme chleba do parní trouby, kde se "peče párou" nebo-lí "paří" 1h 40m. vrch formy je zakryt porcelánovou deskou. Po vychladnutí konzumujeme Very Happy
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 29. Leden, 2010, 06:27:41 »

díky Petře. Můžu se tě ještě optat na tvou zkušenost s vlhkostí těsta při pečení v páře oproti napařování? Děláš úplně stejný?

Já jsem včera udělala kváskový chléb napařovaný na klasickém pařáku v hrnci. Zadělala jsem těsto trochu sušší než na klasický pečený chléb, aby nebylo tak vlhké, když je to dělané na páře a vyšlo to celkem dobře. Možná mohu přidat příště i trochu na té vlhkosti. Ale zase nechci, aby to bylo mazlavé. Dělala jsem chleba převážně špaldový, jen malinko žitné mouky a ještě méně kukuřičné. Jednou nám Věrka Chasáková říkala, že každá potravina co je lepkavá/mazlavá, tak stejně lepí i v těle... Tak jsem se snažila chleba udělat spíše sušší. A vydařilo se.

Zaznamenáno
Vilsa
Full Member
Pohlaví: Ženské

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #17 kdy: 03. Únor, 2011, 15:02:00 »

Nasla som tuto 'novinku' - co na to hovorite vy, kupil si to nebodaj niekto? Smiley http://www.regeneracnecentrum.sk/obchod/product_info.php?products_id=3421

Dalsia vec, je otazka na vas... Uz som raz vyrobila funkcny kvasok zo zita, ale problem je, ze som nenasla info ako ho naozaj spravne uskladnit a bohuzial mi splesnivel a zoschol aj ked som ho cca 1x za tyzden doplnila mukou a vodou.... poradite mi? Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 03. Únor, 2011, 15:40:38 »

Znam par lidi, kteri tu pekarnu maji, hlavne teda bracha a co vim, tak je spokojeny.
Byli jsme na kurzu u Oty a celkove to hodne pomohlo ve znalostech ohledne delani chleba a kvasku.

Kvasek plesnivy, kdyz je hodne vlhky.
Pises ale, ze i uschl.. tak jak je to?
Vystoupala na nem voda a chytl plisen?

Uchovavat ho muzes v lednici, kde je prej ale nad 7 *C
Po dokrmeni, je dobre ho nechat rozjet a teprve pak dat do lednice.
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 03. Únor, 2011, 16:49:14 »

No po vela neuspesnych pokusoch sa mi pred par mesiacmi konecne zadarilo, kvasok zil, chelba z neho bol super. Potom som ho naozaj cca raz za tyzden do krmila mukou a vodou na hustu kasu, ako som si niekde precitala, aby na nom nebola voda. Ale uz po par dnoch sa mi na vrchu spravila taka tvrda korka (mala som ho v chladnicke) a tu som vzdy radsej odstranila pred pouzitim. No nedavno uz bola ta korka aj takej bielej farby a nebola som si ista ci to nie je plesen, tak som niekolko mesacny kvasok radsej vyhodila Sad

Skusim na to ist znova, snad sa mi to podari, ale ako hovorim s krmenim a uchovavanim mi to ide zle Sad
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #20 kdy: 03. Únor, 2011, 16:53:22 »

Zkus ho delat velice husty.. ne tak, jak vsude pisou, ze ma byt tekuty jako na livance.. zkus ho husty, jako delas testo na chleba.

Tu kurku vzdy vyhod a zavcas dokrmuj a doprej mu cas i v teple.. nejlepe po dokrmeni, tak jej nechat ve vetsim hrnci s ohratou vodou (cca 50*C) a nekolikrat takhle dohrat.. proste mu tak doprat teplotu, aby se zas rozjel a pak jej dat do lednice.
Nebo ho takhle nechat na topeni a kdyz vidis, ze uz se zveda, tak do lednice.
Tohle prave nahrazuje napr. ta pekarnicka, ktera dokaze udrzet teplotu napr. na 38 a necha se tam kvasek rozjet.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #21 kdy: 04. Únor, 2011, 09:49:34 »

Neone, to že kvásek pořádně nastartuješ a prohřeješ a pak ho naráz dáš do lednice má nějaký speciální význam? Mně přijde, že takhle mnohem rychleji kysne. Já to naopak dělám tak, že když připravený kvásek (cca 2 dny v teple) použiju do něčeho, zbytek zahustím (opravdu dohusta) a uskladním ho v lednici "nenakynutý".
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #22 kdy: 04. Únor, 2011, 10:48:58 »

Ja to myslel tak, aby byl priste pouzitelny. Protoze casto je lednice tak chladna (kazdy ji ma jinak nastavenou), ze ani po tydnu v lednici nemam kvasek tak nabehly jako za par hodin v teple. Proto jsem psal, aby se mu dal nejaky cas v teple.
Ale pokud ti i v lednici nabehne, do tvoji pozadovane doby (nevim jak casto z neho neco delas), tak ok.
Mel jsem to spis teda napsat takhle... proste to chce odzkouset na svoje podminky.

Ja mam ale vyzkouseno, ze i kdyz to necham v teple dobre nabehnout a dam do 7 *C, tak s tim tyden nemusim nic delat a je moc dobry.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #23 kdy: 04. Únor, 2011, 11:46:11 »

Můj kvásek v lednici moc nenaběhne, ale jakmile ho pak např. po týdnu vyndám a vodou a moukou oživím, hned zase jede... A takhle uskladněný v lednici vydrží i 2 týdny bez přikrmování. Což je asi ta hlavní výhoda.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 07. Únor, 2011, 21:17:20 »

Stačí když dáš kvas v bytě někam , kde je chladno...

Vždycky jsem dělala kvas z klasické žitné nebo pšeničné celozr.mouky a te´d naposledy se mi dostala do ruky mouka žitná a pšeničná chlebová. Netuším, jak je v nich rozdíl, snad jen ta chlebová je jemnější, ale zdá se mi že líp kvasí. Teď mám třídenní kvásek a když ho nakrmím, tak úplně šílí a bublá.. to mi z té obyč celozrné mouky nedělal...
Máte někdi podobnou zkušenost?
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 08. Únor, 2011, 10:07:53 »

můžu se zeptat, jaký máte postup při napařování chleba?
To si vezmete velký hrnec, do něj vodu, na to nějaký cednik s plátnem či něco podobného, přikryjete poklicí a na napařujete??

Nějak si to nedovedu představit:-)
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
El
Host
0 0
« Odpověď #26 kdy: 08. Únor, 2011, 10:12:50 »

Velkej hrnec, pařák, poklice. Těsto s chlebíkem je v nádobě-já mám chlebovou formu, přikryju ji alobalem nebo něčím co neproteče, aby mi chlebík nevlhl a šup s ním do hrnce na pařák a napařuju  Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #27 kdy: 08. Únor, 2011, 17:37:50 »

Muj postup jsem fotil a popsal tady
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 09. Únor, 2011, 07:49:13 »

Od té doby, kdy jsem poprvé chleba napařila ho už nepeču, jen pařím... Velkou výhodou je, že se nespálí a navíc, Věrka Ch. mi říkala, že pokud už musím mít chleba, tak když nechci skončit jako vrásčitá baba - jen pařený!!!
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #29 kdy: 09. Únor, 2011, 19:25:01 »

... Věrka Ch. mi říkala, že pokud už musím mít chleba, tak když nechci skončit jako vrásčitá baba - jen pařený!!!

ja v tom blbec hledam slozitosti a ono je to taaak jednoduche... a az se budu chtit priste od vseho odpoutat tak pry staci otocit klickem....

ale nastesti staci otevrit oci a rozhlednout se kolem sebe...

Mejte se a smejte se jsem tu nekde cetl a moooc se mi to libilo Wink

Dan
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení