Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Celozrnný chléb  (Přečteno 3156 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
majka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 22. Duben, 2012, 10:10:21 »

Dobrý den, jsem tu nová a s makrobiotikou začínám. Chtěla jsem se zeptat jaký máte názor na celozrnné chleby - takové ty hodně černé, tvrdé, slepené s celými semínky  Smiley nevím jak to lépe popsat. Kupuji je ve zdravé výživě a chutnají mi. Je to vhodné proMB?
Díky a hezký den. Majka
Zaznamenáno
makroušek
Host
1 0
« Odpověď #1 kdy: 23. Duben, 2012, 06:58:52 »

Obecně vše co je pečené, z mého pohledu nefyziologicky stahuje, vysušuje, dodatečné dodání tekutin není řešením. Pečené potraviny jsou z energetického hlediska už určitým extrémem.

Mouka jakákoliv zahleňuje, překyseluje, to platí i o kvásku, moučná jídla jsou obecně hůře stravitelná, pro zažívací ústrojí člověka z mého pohledu ne příliš vhodná.

Takže z mého pohledu to není příliš vhodné. Černé chleby bývají někdy také uměle přibarvované, dobarvované aby budili zdání celozrnné mouky.
Nemluvě o používání kvasnic, cukru, případně další chemie v nich, což též není moc vhodné. Pečivo, které se prodává v obchodech je v drtivé většině přesolené, nadbytek soli má svá rizika.

Nicméně každý z nás začínal a závislost na pečivu, chlebu patří k těžkým závislostem, podobně jako například závislost na cukru, mase, mléčných výrobcích.

Na makrobiotiku můžeš  v pohodě a bez stresu přecházet i několik let, každé zlepšení tvé tělo ocení, například ubereš maso, mělo by se dostavit částečné zlepšení zdravotního stavu, ubereš cukr, mléčné výrobky atp.
Akorát po určité době se zlepšování zastaví a ty buď přidáš nebo to zůstane tak, jak to bude, respektive píšu například o své zkušenosti.

Takže já bych se na tvém místě nestresoval tím, že to jíš, ale ideální to není. Není asi nic lepšího než jíst klasické obiloviny, zeleninu, luštěniny. Dát si to občas na zpestření jako občasný zákusek, svačinku ano, ale jíst to denně já optimálně nevnímám, nicméně jako několikaletá přechodná fáze to vhodné být může.

Z moučných výrobků, jídel jsou podstatně vhodnější z hlediska stravitelnosti těstoviny, vhodné jsou například z tvrdé pšenice semoliny, protože se mohou déle vařit a déle tepelně upravená mouka je stravitelnější. Dále například kuskus.

Kváskové lívance, kváskový chléb byť dělaný v páře vnímám já osobně spíše jako menší "úlet", zákusek, když chci potěšit někoho, kdo mi to nabídne a proto si to dám nebo když si chci udělat něco extra jednou za čas, ale zahleňuje to, je to pro tělo hůře stravitelné pro žaludek i pro střeva, do určité míry to může překyselovat, tímpádem si myslím, že to i odvápňuje, že dochází ke ztrátě minerálů atp., tedy rizikem překyselení je například vhodnější prostředí v těle pro tvoření plísní atp. což z mb platí například i pro ovoce.

Obecně vše, co si připravíš, uděláš doma bývá kvalitnější, vhodnější než nějaký polotovar s delší trvanlivostí, který prošel strojovou výrobou. Nemluvě o tom, že informace o složení potravin, výrobků jsou, bývají neúplné ať už záměrně ze strany výrobce nebo tím, že jsou určité limity, odkdy se co musí nebo nemusí uvádět. Přesný postup výroby a úplné, detailní složení se neuvádí.

Mb je o tvoření, o energii místa kde jídlo vzniká a energii těch, které ho připraví, pominuli energii místa kde suroviny vyrostly atp., jídlo si připravuješ pro svojí aktuální kondici, pro to, jaké máš sama se sebou plány, čeho chceš u sebe docílit, jaká chceš být a tohle ti většinou hotová, koupená jídla nenabídnou.

Ta změna přijde hlavně když si budeš jídlo připravovat sama nebo ti ho bude dělat někdo, ke komu budeš mít důvěru, kdo tě bude znát a kdo ho bude dělat pro tebe. I tohle jsou ty nezanedbatelné energie, které bere mb v potaz. Hotová koupená jídla, polotovary bych já osobně jedl a jím minimálně.
Kuchyně je laboratoř, kde se rozhoduje o tom, jaký kdo z nás bude v následujících hodinách, dnech, týdnech, měsících, letech.

U jídla je z energetického, využitelného, zdravotního hlediska důležitá čerstvost, optimální je jíst jídlo ten den, kdy bylo připraveno, uděláno, uvařeno až na vyjímky například u kvašené zeleniny a tohle polotovary, kupovaná, hotová jídla nabídnout nemohou.
Každý další den, kdy je hotové jídlo uchováváno k pozdějšímu snědení klesá jeho kvalita, využitelnost a pokud je nějak speciálně chráněno, konzervováno proti zkažení z důvodu větší trvanlivosti, je to na úkor energetické využitelnosti jídla a jeho kvality.
« Poslední změna: 23. Duben, 2012, 07:44:18 od makroušek » Zaznamenáno
oceanenergie
Full Member

Zobrazit profil Email
2 0
« Odpověď #2 kdy: 23. Duben, 2012, 08:04:40 »

Majko napiš název chleba, popřípadě opiš složení.
Jo chleba není vhodný, ale nezabije pokud sníme max pět krajíců do týdne. Určitě záleží na konečné surovině co vlastně jíš.
Těstoviny zahleňují taktéž.
Jíme-li kvalitně namočené uvařené a rozžvýkané obilniny denně, chléb je příjemným zpestřením, například při cestování.
Zaznamenáno
majka
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #3 kdy: 23. Duben, 2012, 08:47:10 »

Makroušku - díky moc za informace. Jsou pro mě cenné. Zatím hodně čtu a zjišťuji informace. K makrobiotice jsem se dostala ze zdravotních důvodů. Mám autoimunitní onemocnění a už se to natolik zhoršilo, že jsem došla k rozhodnutí (ale zcela nenásilně), že toto je pro mě cesta.
Navíc jsem musela začít brát kortikoidy a další prášky a přišlo mi zatěžování organismu chemií a ještě jídlem už moc :-)

Zatím jsem vyloučila veškeré kravské mléčné výrobky a jen občas si dám sójové mléko. Maso nejím vůbec - ale to mě nedělalo nikdy problém. Můj jídelníček je teď asi takovýto: snídaně - většinou obilná kaše - bohužel s rozinkami, protože ráno prostě zeleninu nedám - byla jsem celý život jíst ráno něco sladkého. Oběd snažím se vařit obiloviny nebo luštěniny + zeleninu + kyselé zelí - pickles jsem si zkusila udělat a zatím se kvasí :-), ale někdy mi to nevyjde tak si dám třeba rýžové nudle a tofu nebo sojový karbanátek. No a večeře jak kdy většinou také kaše nebo polévka nebo špaldoto se zeleninou....

Ještě jsem si nezvykla na takové to přirozené nahlížení na potraviny jestli jsou jin nebo jang jestli ochlazují nebo ne....to je pro mě alchymie :-) ale snažím se pomalu přejít na makrobiotiku a u ní zůstat:-) takže díky moc za jakékoliv informace. Chystám se na nějaký kurz, protože i když hodně čtu tak prostě nad praktický příklad není . Jinak mám 7 letou dceru a přítele , kterým se makro jídlo snažím trochu propašovat do stravy. Něco zvládnou - něco pochopitelně ne :-) ale nenutím je.

Ocean - koukám na to složení a je to 54% neloupané žitné zrno a žitný šrot a  přírodní kvásek - toť vše :-) právě proto mi to přišlo docela dobré. Vím, že je to o vaření a o přípravě jídla na druhý den, ale někdy to prostě nezvládnu - mám i náročné povolání - a sáhnu po takovéto náhražce.

Jinak jsem se omlouvám, že sem si tady vylila srdce :-) do tohoto příspěvku to nepatří.

Hezký den přeji.
Majka
Zaznamenáno
oceanenergie
Full Member

Zobrazit profil Email
2 0
« Odpověď #4 kdy: 23. Duben, 2012, 10:21:36 »

Tento chléb s tímto složením jím také. Nepociťuji zahlenění. Dobré řešení v počátcích.
Nezapomeň, není to kvalitně připravená obilnina. Nenahrazuje MB.   
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení