Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Kushi, jeho rodina a rakovina - Avelin, Lily Kushi  (Přečteno 9788 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 19. Prosinec, 2009, 23:44:13 »

Zajímalo by mě, jestli je pravda, že M.Kushi onemocněl rakovinou, rovněž tak jeho dcera, a jeho žena - autorka mb-kuchařky, na ni umřela.
Oficiální stránky hlásící se k MB na toto téma mlčí, některé starší citace vyjíždějí na googlu, ale stránky s nimi jsou nedostupné. Část věnovaná Kushimu např. na macrobiotics.co.uk, je nedostupná, ačkoliv kdysi evidentně existovala.
Pokud se mb zaměřuje především na léčení rakoviny, pak jsou to informace dost podstatné, a zájemci o mb by s nimi měli být seznámeni ...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 20. Prosinec, 2009, 09:23:50 »

Pripominam, ze tohle tema tu bylo jiz hodne diskutovane - Rakovina v rodině Kushiových

Ano, je to pravda a Kushi se k tomu vyjadruje v nejnovejsim tretim vydani knihy Cancer Prevention Diet (pouze v anglictine).
Zkusim neco najit v anglictine, kde je dobre shrnuto, ze teorie a praxe jsou casto dve rozdilne veci a to ze clovek nepraktikuje perfektne co kaze jeste nemusi znamenat, ze vubec nevi o cem mluvi - ale na to mame kazdy svuj nazor.

Ve strucnosi by jejich pribeh znel asi takto (a upozornuju, ze je to jen moje pochopeni z toho co jsem cetl/slysel a treba jsem uplne mimo):
Kushi, kdyby se rozhodl jist dobre MB, tak by ji nemohl zaroven propagovat na cestach, davat tisice konzultaci a vysedavat s lidma a davat jim rady do pozdnich hodin, kamkoli prijel. Byl neustale na cestach a cestovani samo o sobe je podle makrobiotiky neharmonicke a vede drive/pozdeji k nemoci. Byl si toho vedom a v moment, kdy mu zacala rakovina, tak ihned ukoncil cestovani a vrhl se na prisnou makrobiotiku, cimz taky rakovinu uspesne prekonava uz nekolik let. Byl take na operaci nadoru, coz je vysvetleno tim, ze ten nador byl uz natolik neprijemny/bolestivy/prekazel, nez aby cekal na jeho pomale samovolne rozpusteni, tak se rozhodl pro tento mechanicky zakrok.

Avelin si nedokazala odpustit velkou touhu po pecenych krupavych potravinach. Cimz se postupne dostala k rakovine delohy. Kushi pise, ze kdyz byl na cestach, tak Avelin se dostala do tezke psychicke situace a podlehla nazoru jednoho doktora, ze ma jit na ozarovani. Podstoupila silnou davku a pak uz to sni slo rychle z kopce. Podle Kushiho tohle ozarovani vedlo k urychleni, jinak by prej mela velkou sanci to prekonat.

Dcera Lily Kushi odesla z jejich domu velice brzo na studia (hudba) a zila naplno beznym zivotem, beznym jidlem, makrobiotiku podle toho co se pise moc neresila. Mela stejne chutove tendence jako Avelin a skoncila se stejnym tipem rakoviny jiz ve 32 letech.
« Poslední změna: 20. Prosinec, 2009, 10:20:20 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 20. Prosinec, 2009, 09:42:07 »

Jen bych jeste dodal, ze Avelin zila 1923-2001 a udelala pro Svet/lidi neuveritelnou spoustu prace, az do posledniho roku zivota.
Nekdy great life nemusi znamenat long life - tyhle dve veci jsou spise casto dost neuměrné  Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 20. Prosinec, 2009, 09:52:55 »

A taky, kvalita ovzdusi, pudy a plodin, elektricky smog a nevim co vsechno jeste - asi kazdemu je jasne, ze o jidle to jenom nebude.

Mozna by bylo zajimave vnimat makrobiotiku jeste trochu jinak nez - bud odstrani rakovinu a je ucinna a nebo ji neodstrani, tudiz je uplne nanic - ja v tom vidim hlavne ten pohled, ze i kdyz nedojde k odstraneni rakoviny uplne, tak dovoli zit lidem o nekolik let dele a hlavne kvalitneji a potazmo i kvalitneji umirat, s klidnejsi mysli.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 20. Prosinec, 2009, 09:57:51 »

A tady je hodne otevreny rozbor situace kolem Avelin - je to ze stare doby (1993) a je to psane formou zapisku diskuze jedne skupiny top makrobiotiku v US - meli pravidelne diskuze a nekdo to pak sepsal na web, z toho vznikly tyto dva zapisky k Avelin:

Aveline Kushi's Cancer 1
Aveline Kushi's Cancer 2
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 20. Prosinec, 2009, 15:20:47 »

Neone, dobrý no, tohle téma jsem nezaložila, dobrý trik ... administrátoři holt mají svoje možnosti!  dancing monkey

Co se týká toho ozařování Aveliny K., tak dle makrobiotické literatury by následky měly být léčitelné pomocí rýže natural, soli a miso polívky, s přísným vynecháním cukru.
Jinak díky za informace.  54
Zaznamenáno
misarih
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 23. Prosinec, 2009, 09:53:00 »

Tato záležitost je také jedním z důvodů, proč jsem se zuřivě nevrhla na makrobiotiku, jak jsem byla odhodlaná po přečtení základní mb literatury, která mě úplně zblbnula a utvrdila v tom, že není jiné cesty a pokud se nezačnu živit zrním, do roka a do dne budu mít raka, popř. jiné degenerativní choroby. Byla jsem málem schopná se kvůli tomu rozvést, protože manžel se nechtěl vzdát svých stravovacích návyků, a na své dítě jsem byla hysterická, když chtělo jíst něco podle mb nepřijatelného. Naštěstí už mě to pustilo a omlouvám se všem, komu jsem svým fanatismem lezla na nervy.
Já si prostě myslím, že mb není všemocná, jak se tvrdí v mnoha knihách, a to ani v prevenci. Hodně jsem si z ní vzala, např. miso polévky miluji, zařazuji více obilovin, řasy, omezuji mléčné výrobky, bílou mouku, cukr, maso, vejce, ale vyloučit je nehodlám, dbám především na bio kvalitu a vařím i to co mám ráda z dřívejška ze surovin, kterým důvěřuju. Já si myslím, že ze všeho nejdůležitější je STŘÍDMOST a zdravé stravovací návyky (pravidelná pestrá strava, žádné přejídaní, tláskání...) Tak toť můj názor.
Nepopírám, že Kushiovci udělali mnoho pro zdraví spousty lidí, ale kovářova kobyla většinou chodí bosa...
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 23. Prosinec, 2009, 11:57:56 »

O Kushiových téměř nic nevím, tak se k tomu nebudu vyjadřovat. Ale nedá mi to nenapsat sem svůj názor na léčebné možnosti makrobiotiky. Já jsem díky makrobiotice hodně získala, vyzkoušela jsem si, že mi vyhovuje a zpět k vajíčkům - masu - cukru atd. bych se už vrátit nechtěla. Ale beru to spíš jako takový životní styl, nevěřím tomu, že by samotné jídlo a cvičení nějakých japonských cviků mohlo člověka vyléčit z něčeho tak vážného, jako je rakovina. To, když člověk jí dlouhodobě a opakovaně potraviny "mimo pásmo zdraví", tak poslouží hmotně jako stavební materiál pro vznik nemoci. Ale je to skutečně ta prvotní příčina nemoci? Není se spíš potřeba zamyslet nad tím, proč to člověka přímo nebo zprostředkovaně zrovna k těmto potravinám tak táhne? Nechci tu začínat polemiku o tom, jestli je příčina nemocí v rovině fyzické (jídlo, životní prostředí, ....) nebo psychické (stresy, nevyřešené vztahy - všechny !, ....). To by byla diskuse typu jestli bylo dřív vejce nebo slepice, protože jedno zkrátka vychází a ovlivňuje druhé a naopak. A tak je podle mého názoru pro vyléčení a prevenci jakékoli nemoci potřeba rovnováha ve třech oblastech současně, 1. jídlo (fyzická úroveň), 2. přiměřená aktivita a pohyb, 3. duše / psychicka.
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 24. Prosinec, 2009, 01:38:52 »

Lehu tak to bych mohl hned podepsat, to co jsi napsala. Ta provázanost mezi jídlem, psychickým stavem, vztahy, pohybem, zdravotním stavem. Je pravda, že u jídla to vnímám nejvíc, když nějakým směrem uhnu, byť v relativně malé míře, hned mi to dá tělo najevo. Ale jinak procentuálně o něco více dám na výživu než na to ostatní. Mezilidské vztahy, duchovno, psychiku, duševno jsem řešil pár let před MB, ale nakonec se mi psychika a zdravotní stav začaly zlepšovat až po přechodu na MB.

Zaznamenáno
Poindexter
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 25. Prosinec, 2009, 16:56:16 »

Lehu tak to bych mohl hned podepsat, to co jsi napsala. Ta provázanost mezi jídlem, psychickým stavem, vztahy, pohybem, zdravotním stavem. Je pravda, že u jídla to vnímám nejvíc, když nějakým směrem uhnu, byť v relativně malé míře, hned mi to dá tělo najevo.

Krásné svátky všem :-)

Plně souhlasím s agarkem. Výše ztučněná věta dokazuje, že víš o čem mluvíš  Poklona a jsi hoden být nazýván makrobiotikem.Potlesk
Co se týče duchovní (duševní - furt si ty pojmy pletu) stránky: Když nějakým směrem uhnu, byť v relativně malé míře, dá mi také hned najevo. (to agarek: díky za slova, lépe bych to nenapsal Pusa Mrk)
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 16. Březen, 2010, 23:34:02 »

Na jednu stranu nepochybuji ze strava dokaze udelat temer zazraky a ze se spousta lidi makrobiotikou (ale i jinymi stravovacimi systemy - napr zivou stravou, aneb vitarianstvim) vylecilo. Na stranu druhou, nejsme pouze fyzicka tela, a proto povazuji za nemozne aby se vsechny nemoce daly vylecit jen stravou. Myslim si ze predevsim hluboka nezpracovana zraneni ale urcite i hodne jinych vecich muze vest k nemocem i tak tezkym jako rakovina. A zatimco by asi urcite v takove situaci bylo vhodne se dat na makrobiotiku, pokud je pricina psychicka, je treba ji taky vystourat a napravit.
Je mozne, ze na urovni duse si nekdo muze i VYBRAT onemocnet rakovinou, pro zkusenost samu. A taky si zaroven myslim ze je tam ta provazanost mezi jidlem a psychickym stavem i jinymi aspekty. Myslim si ze fyzicke ocisteni organismu muze vest ke snadnejsim ocisteni psychickemu. A i naopak, procisteni psychicke muze vest k potrebe ocisty fyzicke.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 17. Březen, 2010, 07:19:05 »

Nad tímhle přirozeně přemýšlím velice často - nakolik jsme determinováni jídlem?
Když bych pominul malý detail, že bez jídla, bez hmotné potravy, bysme neexistovali, nemysleli a neměli žádnou pozitivní/negativní psychiku, tak bych mohl pokračovat dál v úvahách - ale nepodřezal jsem si tímhle trochu větev?

Taky poslední roky říkám nakolik je psychika důležitá, jak jídlo není všechno.
Určitě není a nemůže být.
Ale jaké procento tomu teda přiřadit, aspoň zhruba?
Já jsem si tomu interně dal cca 50% - 50/50 fyzično (fyzické jídlo, pohyb, relax) versus mentálno (mentální jídlo, pohyb, relax).

Ale, když vycházím z praxe, svojí a lidí kolem sebe, tak lehce vypozoruju podstatný fakt - změňte lidem jídlo, dejte jim 3 denní rýžový půst a stanou se bez jakýchkoli mentálních technik přirozeně veselejší, optimističtější, energičtější (v globále - když pominu možnou počáteční eliminační down-fázi u některých).

Ale ještě jsem si nevšiml podstatných změn z hlediska jídelníčku u lidí, kteří na to šli opačně - mentálníma praktikama - u takových naopak často slýchám, jak oni dokáží transformovat fyzické energie ve svůj prospěch a všechno očistit na mentální úrovni.
Obličejová, konstituční, kondiční diagnostika nám ale řekne velice rychle své a máme jasno - nedokáží - je to póza, je to alibismus.
I když i zde jsem možná mimo - spousta lidí přešla na vegetariánství, na vitariánství - ale řekl bych, že první tam byl ten přechod, pak následovaly mentální/duchovní praktiky.

Závěr 50/50 si proto osobně přesouvám více ve prospěch fyzické reality - jídla Wink
« Poslední změna: 17. Březen, 2010, 07:23:45 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 17. Březen, 2010, 08:11:59 »

Ještě malá úvaha k tomuto.

Kdyby se nějakým záhadným* způsobem podařilo nedostávat do těla přebytky (tuky, bílkoviny hlavně) a nebo je dostatečně spalovat fyzickou aktivitou - mohl by tak vzniknout nádor, ucpání cév (a další nemoci z nadbytku materiálu), i kdybych myslel sebedestruktivněj?

K tomuto mě napadají reálie jako pobyty v koncentračních táborech (např. Gulag) a příběhy z nich a statistika dlouhověkosti těch co je přežili - předpokládám, že tam zažili psychické peklo a pokud je to nevyřídilo tam, tak někde jsem četl, že tito lidé se dožívali dlouhých let - i když, zase ty statistiky - když už někoho nevyřídily ani takové podmínky, tak má asi sakra tuhý základ a byl by tu dlouho i kdyby jedl a dělal skoro cokoli Smiley

* Ale hlavně mi přijde nereálne oddělit od sebe to záhadné nepřejídání od psychiky, poněvadž se záhadně přejídáme asi právě kvuli té psychice, takže zase kolotoč (jak jinak ve vesmíru), uzavřený systém - organismus učící se o sobě stále ze svých výstupů a tak pořád dokola.
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 17. Březen, 2010, 11:14:14 »

Z mé vlastní zkušenosti-psychika versus strava,minimálně 50:50, teoreticky  spíš lehce víc ve prospěch psychiky.Na druhou stranu má ale strava na psychiku velký vliv a tudíž se to pak vyrovná.  A hlavně pokud nenapravím příčinu nemoci na psychické úrovni (odpuštění,závisti,nenávisti,...), nemám každopádně šanci se nemoci  zbavit,  ať se budu standartně chemicky léčit, ale i důkladně žvýkat obilniny. Po více než 3 měsících MB se už dívám na spoustu věcí které mi na lidech vadily, jinak.Ale cesta bude ještě velice dlouhá Wink
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 17. Březen, 2010, 20:41:52 »

Ja na to prave jdu opacne - nejdriv jsem resila psychiku a pak se teprve pridalo jidlo. K tomu ze neco resit musim, jsem byla privedena tim ze najednou se vsechno sypalo a veci byly neudrzitelne. Mimochodem to bylo soucasne s nejhorsim stadiem hospodarske krize. Ale skoro to spis slo ruku v ruce - to jidlo/psychika. Kdyz jsem odpustila neco co jsem si v sobe desetileti nosila, behem procesu zvaneho cesta, nevim proc, ale pak jsem nechtela jist maso. Dalsim krokem byla celkova ocista organismu, po niz jsem se citila tak dobre, ze jsem to nechtela znova zaprasit, a v tom bode jsem si vzpomela na makrobiotiku a nasla tyhle stranky. Ono ale spis jde vsechno tak nejak ruku v ruce. A pomalu, ale zmeny jsou.

Citace
Kdyby se nějakým záhadným* způsobem podařilo nedostávat do těla přebytky (tuky, bílkoviny hlavně) a nebo je dostatečně spalovat fyzickou aktivitou - mohl by tak vzniknout nádor, ucpání cév (a další nemoci z nadbytku materiálu), i kdybych myslel sebedestruktivněj?
Nevim jestli tohle je tak zcela mozne (vubec zadne prebytky) ale tohle prave pry zazila Brandon Bays - tj velmi zdravy zpusob zivota a presto dostala rakovinu. Totalne zarila zdravim az na to ze se ji v deloze utvoril nador ktery byl eventualne velikosti basketbaloveho mice. Ona to resila vitarianstvim a psychickou ocistou, pri ktere se ji podarilo nalinkovat tohle prave k tomu staremu traumatu. Dale by clovek mohl spekulovat, ze si to treba na urovni duse jaksi vytvorila, protoze ji to privedlo prave k vypracovani tohohle systemu, coz pomohlo mnoha lidem.

Citace
K tomuto mě napadají reálie jako pobyty v koncentračních táborech (např. Gulag) a příběhy z nich a statistika dlouhověkosti těch co je přežili - předpokládám, že tam zažili psychické peklo a pokud je to nevyřídilo tam, tak někde jsem četl, že tito lidé se dožívali dlouhých let - i když, zase ty statistiky - když už někoho nevyřídily ani takové podmínky, tak má asi sakra tuhý základ a byl by tu dlouho i kdyby jedl a dělal skoro cokoli
Tohle asi bude dost individualni. Obecne bych rekla ze jde vic o to, jak veci zpracovavame nebo nezpracovavame, nez co jsme zazili.
Ja bych urcite neoddelovala prejidani od psychiky.
Zaznamenáno

Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení