Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Prakticke rady pro vareni  (Přečteno 4172 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Peta
Host
0 0
« kdy: 16. Leden, 2007, 13:49:11 »

Snad jsem zbytecne nezalozila nove tema. Chci se zeptat na spolecne vareni ruznych druhu obilovin. Co doporucujete ? Muzu i kulatozrnnou ryzi natural spolu s kroupami ? Ta ryze se vari preci jen kratsi dobu, tak se bojim, aby se nerozvarila. Vim, ze jsme jednou v kurzu delali ryzi natural spolecne s jahlami. Chystam se konecne koupit tlakovy hrnec, tak se do toho vareni obilovin pustim konecne z gruntu. Pridavate neco ? Ja v posledni dobe pridavam k ryzi kousek rasy kombu. Vim, ze se muzou i ruzna seminka.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 16. Leden, 2007, 22:57:45 »

Nevím jak je to správné, ale já jsem vařil všechny obiloviny s rýží natural a klidně i 70 min. Teďka mám už ale delší dobu velice oblíbenou kombinaci - špaldové kernoto, adzuki, kombu.
Přidávám občas dýňové, slunečnicové, lněné semínka nebo olej.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 18. Leden, 2007, 12:05:49 »

Diky Neone. Jsme moc rada,ze jsi odpovedel s cim mas zkusenosti. Zeptam se jeste jako uplny zacatecnik, ale vazne jsem toto jeste nedelala. Adzuki si normalne namocis, predtim, nez je pridas ke kernotu ?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 18. Leden, 2007, 20:52:48 »

Voda z adzuki se slívat nemusí, protože prej neobsahuje puriny, stejně tak čočka. Takže to namáčím oboje dohromady, pytlík špaldy a 2 lžíce adzuki + řasa kombu a nechám to namočené přes noc a ráno vařím 60min.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 19. Leden, 2007, 12:04:40 »

Neone čočka obsahuje ze všech luštěnin purinů nejvíc.
Doporučuji namáčecí vodu několikrát vyměnit.
Doporučuji Všem zájemcům o zdravé vaření absolvovat kurz,
kde se základy vaření obilovin a luštěnin učí.
Nelze odpovídat na každý dotaz.
Chce to se základy naučit.
V autoškole než nekoho pustí psát závěrečný test,
tak se taky nejdřív musí naučit značky a předpisy.

Hodně kilometrů bez pokut přeje Rosta
Zaznamenáno
Peta
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 19. Leden, 2007, 14:32:41 »

Aha, Neone, diky. No ja se hodne ridim intuici a take bych to asi macela zvlast, a asi preventivne z lustenin bych to vylevala. Takze to zkusim, kroupy s adzuki a z te adzuki vodu vyleju. Uz se tesim jak si pochutnam o vikendu ! Tak se hodne ridim tou Bio kucharkou Hanky Zemanove, kolikrat tam najdu odpoved na svoji otazku, nebo nejaky tip, co me nebylo jasne. A jsou tam pekne napsany recepty na ten zaklad obilovin a lustenin, i kdyz se tam nerozebiraji vsechny lusteniny, je tam zakladni recept u cizrny na vsehcny lusteniny. A na kraji jsou tam vzdy tipy a info, coz ten zakladni recept jeste doplnuje. Ale praxe je praxe a nic nezkazi ten, kdo se zepta ! Tak jsem rada za tohle forum. I kdyz asi hodne makrobiotiku ma tedka zkouskove obdobi asi a je to znat !
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 19. Leden, 2007, 15:09:54 »

Rosťo a červená čočka je na tom jak? Já měl pocit, že puriny neobsahuje. A doporučuješ vařit nějaké luštěniny vůbec dohromady s obilím? V receptech od Kushiho je běžně čočka s rýží vařená společně aniž by se slívala voda. Jasně, že nejde odpovídat na všechno, ale jenom psát pořád o kurzech taky není zrovna fér

Peti, moje intuice mi zase říká, že adzuki mám dělat dohromady a neslívat a pak mi to bude víc chutnat Adzuki ty puriny snad neobsahují a mělo by to být v pořádku.
Zaznamenáno
Peta
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Leden, 2007, 18:11:22 »

Hi hi, Neone, no jasne. Ale ja ty Adzuki radeji slivam. A tu cervenou cocku nenamacim, jen proplachuji. Ona je loupana a tak jemna a uvari se strasne rychle, vid. Mozna, ze tim pridanim kombu se ta stravitelnost zlepsuje, takze nevadi, ze to nenamacis. No a hlavne tam te lusteniny nemas hodne, tak to asi take hraje roli. Take nemuzes sehnat v posledni dobe kroupy ? Co se stalo, kde jsou ? Uz pred Vanoci je nemeli. Koupila jsem ze zoufalstvi v Delvite normalni ne-bio, ale jine nemuzu sehnat. Ani Bio market Vitek nema, Country life take ne. Co se deje, ze by dosly kroupy a ceka se na dalsi urodu ? Vis, co, ja se o vikendu mrknu do Zivot misto zivoreni od pani Pruchove, je tam hrozne moc receptu na lusteniny, na ryzi i na obiloviny na vsechny zpusoby, tak se podivame, jak to radi pani Pruchova.
Zaznamenáno
coroner
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 19. Leden, 2007, 19:39:48 »

Adzuki je léčivka na ledviny včetně vody, ve které se vařily. Takže občas to jde udělat také tak, že je vaříme zvlášť. Vývar z fazolí použijeme po decentním přisolení jako čaj, vlastní fazole pak dáme jako přílohu k obilnému pokrmu.
Kombinace rýže a krup, aby kroupy nefungovaly jako broky, celkem dobře vychází, když kroupy předem namočíme. Rýži použijeme bez předchozícho namočení.
Kroupy desítky byly běžně sehnatelné přes vánoční svátky např. v Delvitě.
Nedostatek může mít možná něco společného s nedostatkem ječmene pro sladovnické účely. Každý musí pochopit, že pivo má přednost...
Zaznamenáno
coroner
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 21. Leden, 2007, 13:04:17 »

Pokud jde ještě o ty kroupy, tak dneska ráno jsem je v Delvitě viděl za 13,90 Kč - sedmičky a desítky...
Zaznamenáno
coroner
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 21. Leden, 2007, 14:27:27 »

Pardon, ona byla řeč o kroupách BIO. Toho jsem si všiml až teď. Včetně toho, že Petra upozorňovala i na Delvitu.
Někdy se vyplatí, abychom četli pozorně...
Tak snad jen konstatování, že bohužel i kroupy v kvalitě BIO jsou vystaveny kyselým dešťům a podílu z tun spadu různého "nebeského" sajrajtu.
Každopádně lze tedy doporučit sbírání pěny, která se tvoří na počátku jejich varu.
Zaznamenáno
Peta
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 21. Leden, 2007, 23:12:06 »

Coronere, dik. Ja kupuji vetsinou bio v malych obchudcich, abych podporila majitele tech obchudku, jelikoz bez nich nevim, jak a kde bych shanela jine makrobioticke potraviny. Samozrejme, ze obcas, kdyz jsem proste v nejakem jinem supermarketu a potrebuji neco nutne, tak to proste koupim tam. No po kroupach bio kvality se slehla zem. A proto jsem je koupila v te Delvite a mas naprostou pravdu, ze mozna tak obrovsky rozdil v tom nebude, snad jen, ze ty zemedelci nesmi pouzivat ta umela hnojiva, nebo snad v mini mnozstvi. Nejsem odbornik. Ale vsimla jsem si, ze u bio obilovin se teda peny tvori daleko mene, nebo nekdy vubec ne. A jupiiii !!!!! U meho bydliste blizko byla otevrena Bio prodejna se skvelym sortimentem a paradni oteviraci dobou od 9 do 21 hod. denne. Je to v tom prisernem monstru Novo Plaza Novodvorska a je to uplne zastrcene, objevila jsem to jen nahodou. Sortiment hodne siroky.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení