Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Maso - nezbytný zdroj bílkovin?  (Přečteno 18215 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 08. Květen, 2009, 22:16:20 »

S MB začínám, pokud ve svém jídelníčku zcela vynechám maso, nebudou mému tělu chybět bílkoviny živočišného původu? (jsem laik, co se týká výživy)

K rybímu masu - proč se  v MB doporučuje používat pouze bílé rybí maso a ne všechny druhy ryb?

Děkuji za objasnění

berinda
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 08. Květen, 2009, 22:56:16 »

Neriskoval by som tým, že by som zo svojho jedálničku úplne odstránil mäso... Dva krát týždenne by som ho zaradil.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 10. Květen, 2009, 19:00:03 »

Take by me zajimalo proc treba vyradit ryby s ruzovym masem, jako losos nebo duhovy pstruh, ktere maji spoustu esencialnich mastnych kyselin ve svem oleji? Zejmena pokud je budu jist jen obcas?
Pmn se neda obecne rict treba ze maso potrebujes 2x tydne. Vsichni jsme individuality. Meli by jsme poslouchat vlastni telo. Pokud ti telo rika ze potrebujes maso 2x tydne, tak ho klidne jez. Ja jim maso tak jednou za 14 dni az mesic, a volim prave ruzove ryby nebo krevety. Ziju v Anglii, coz je velky ostrov v mori, takze tyto jsou zde prirozenou potravou.
Zaznamenáno

giorgino
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 10. Květen, 2009, 19:31:23 »

Jsou lidé makrobiotici, kteří nejedí maso a nic se jim nestalo. Kompletní bílkovina se pokreje obilím a luštěninami, takže pohoda. A pokuď jsou v rybách látky, které jinde ne, tak jsou taky rostliny, které obsahují nějaké zvláštní věci, ale člověk je stejně nejí a žije v pohodě.

Červené maso lososa, tuňáka a podobných je více jang, proto se asi moc nedoporučuje malým dětem..
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 10. Květen, 2009, 20:14:20 »

Jsou lide, kteri nejedi maso? Ja myslel, ze spousta z nas maso neji a citi se skvele.
Maso 2x tydne, aby nebyl nejaky deficit?
No nevim.. takove obavy jsem neslysel zatim na zadnem makrobiotickem kurze ci akci. Ani necetl nikde v Kushiho (apod.) knihach.
Mam pocit, ze bilkoviny bohate staci z lustenin a masem se netreba stresovat.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Květen, 2009, 22:43:25 »

Mám dojem, že nikto z vás nečítal Ota Reissa. V knihe spomína, že človek viac "fyzický" - teda ten ktorý viac športuje, alebo má fyzicky namáhavú prácu ( nerobí teda za PC ani niekde na pošte...resp. nedokladá potraviny... ), ten si môže dopriať mäso. Samozrejme v rozumných dávkach. Ale žeby to bolo len raz za dva týždne, alebo jedna porcia cca 200 gramov čistého mäsa týždenne... resp. jedna taká porcia mäsa raz týždene a potom dve tri vajíčka ( raz týždenne ), alebo 1 porcia kurčaťa 200g ( preto píšem približnú hmotnosť, aby ste si nemysleli že celé kurča ) v podnelok, a v piatok jedna taká porcia ryby... Beriete vôbec v potaz to, že strava je šitá každému na mieru podľa stresorov v jeho živote a podľa fyzickej námahy a konštitúcie ? Nechápem prečo taký odstup od mäsa... nebavíme sa tu predsa o kulturistoch alebo iných mäsojedlíkoch, ktorý majú mäso 2 a aj viac krát denne.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 11. Květen, 2009, 09:17:19 »

Vzdyt cela makrobiotika je postavena na individualnich potrebach, tak proc se ptas jestli to berem v potaz?
Nechapu k cemu je dobre maso jist nejak castej.. nezatezuje nahodou zbytecne moc traveni.. a co tak skvele ti na oplatku nabidne?
Ze by jsme si taky davali 2x tydne mleko, ten kdo to snese?
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 11. Květen, 2009, 09:47:44 »

Ne, Otu Reisse jsem necetla, ale ze vseho nejvic verim sve vlastni intuici. S jedenim masa mam take eticky problem. Nemela bych zaludek zvire zabit (a streva na to ho zdrave stravit), tak nemam pravo ho jist. Kdyz si lvice zabije antilopu nebo kocka mys, tak at si ji uzijou. Kdyz ja si koupim maso v igelitovem balicku, od zvirete ktere stalo cely zivot na 1 m ctverecnim a pak mu vrazili tyc zkrz mozek a naprosto ponizujicim zpusobem ho vyvesili a vyvrhli a tak dale, je to neco jineho.
Dve az tri vajicka tydne se mi zda strasne moc. A pokud by nebyly bio, nebo alespon free range, nedotkla bych se jich vubec.

« Poslední změna: 11. Květen, 2009, 09:51:08 od torquiose » Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 11. Květen, 2009, 11:21:23 »

V makrobiortice se maso nezavrhuje, s tím že podle stupně vývoje bychom nikdy neměli sníst savce. Takže na nás zbývají ryby- tam bych zařadila NAŠE ryby- pstruh, kapr... a teprve pak mořské. A pak jsou tam ještě ptáci- takže slepice, kachny, husy..  Ale vždycky by člověk měl raději sníst živočicha, který je nejníž na stupnici vývoje, takže na prvním místě je ryba, pak pták.
jsou lidi, kteří jedí mb dlouho a maso už dlouho nejedí. To je super. Ale ne každý na to má. Například já ne. Dlouho jsem maso nejedla vůbec. Ale teď po zimě jsem cítila jak jsem vycuclá. Dala jsem si domácí kachnu( měla jsem ji od dědy doma vykrmenou, zabitou v poklidu) a bylo mi super. Uvědomila jsem si, že přes zimu bych měla maso jíst. Teď na jaře nemám potřebu jíst maso- ale občas si rybu dám.
Taky je to otom co děláte. Hodně lidí má sedavý způspob zamětnání.. ten toho masa asi moc nepotřebuje. Někdo pracuje hodně fyzicky... tak to má zas jinak.  A nehledě na to, že každý máme jinou konstituci, jiné tělesné potřeby.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 11. Květen, 2009, 15:20:38 »

Nedávno jsme zrovna narazili v knize paní Průchové na tvrzení, že každý člověk maso potřebuje a mělo by se jíst optimálně 2x týdně. To jsem tedy valila oči. Ještě zkusím zjistit přesně jak to psala...
Zaznamenáno
monchi
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 11. Květen, 2009, 15:42:36 »

Nedávno jsme zrovna narazili v knize paní Průchové na tvrzení, že každý člověk maso potřebuje a mělo by se jíst optimálně 2x týdně. To jsem tedy valila oči. Ještě zkusím zjistit přesně jak to psala...

Možná to bylo v souvislosti s těhotenstvím, tipovala bych...
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 11. Květen, 2009, 16:10:06 »

Role: Tak teď jsi patrně této debatě dodala nový náboj...

S masem jsou kromě etických problémů spojeny i problémy další. Je to i určitá zátěž pro organismus, při trávení vynikají toxické látky, kvůli jejichž odbourání se jí třeba nastrouhaná bílá ředkev se shoyu... Kushi používá tuším přímo frázi  "...k odbourání JEDŮ z masa...."  Když si dáš maso, tak se s tím tvoje tělo bude prostě nějaký čas vypořádávat. Jinak na množství má vliv více věcí. Muž -  žena, léto - zima, fyzická aktivita atd.

Jak se tu psalo o rybách s červeným masem, tak důvod proti nim byl ten, že jsou tučnější.

Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 11. Květen, 2009, 16:45:53 »

Ano tucnejsi, diky vetsimu obsahu omega3 a omega6 nenasycenych mastnych kyselin, ktere jsou casto povazovany za zdravi prinosne. MB se na to evidentne diva jinak /alespon v pripade zivocisnych zdroju/. Duvod neznam, mozna vysvetli nekdo zkusenejsi ?

Dle informaci ktere jsem ziskal se nezda ze by bylo maso potreba kvuli bilkovinam - rostlinne zdroje je plne nahradi. Casteji slycham informaci dulezitosti maleho mnozstvi zivocisnych potravin kvuli nedostatku vitaminu B12 a vitaminu D v obdobi nedostatecneho slunecniho svitu. Tyto informace nepochazi z MB zdroju.

Dan
« Poslední změna: 11. Květen, 2009, 16:48:26 od dannyyxx » Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 11. Květen, 2009, 17:33:49 »

Pokud děláš MB, tak na množství tuků, a nejen živočišných, docela záleží. Kdo MB nedělá, tak u něho každá ryba dobrá. Akorát jde o to odkud jsou. Množství rtuti např.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 11. Květen, 2009, 18:35:56 »

Monchi, byla to obecná rada ne jen pro těhotné... Já se tou radou rozhodně neřídím, jen jsem uvedla to co jsem se dočetla.
Jinak Strnadelová doporučuje maso 2x týdně i dětem, kteří dělají nějaký sport. Zvláště přes zimu. A raději krůtí a králíka. (Opět citace!)
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení