Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Maso - nezbytný zdroj bílkovin?  (Přečteno 17412 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 11. Květen, 2009, 18:47:39 »

Myslím, že vynechat úplně maso (včetně ryb) v naší zeměpisné šířce zvládne málokdo. V zimě pak člověku chybí síly. Taky to řeším těmi ubohými rybami  Mimoza ... ale nepřijde mi, že by bílé ryby byly méně tučné než ty červené - třeba takový pětikilový kapr má tuku spoustu a určitě míň než losos. To jinjangové vysvětlení se mi líbí víc, červené ryby jsou kompaktnější, takže to dává smysl.
Jiné než rybí maso mi dělalo zdravotní problémy - beztak jsem ho jedla jenom proto, že ve stravovacích zařízeních prakticky nebyla jiná nabídka...  Cry
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #16 kdy: 11. Květen, 2009, 19:17:48 »

Tak tedy: Průchová: Jak jste klamáni 2002, str. 129:

... Optimální je asi 2-3x týdně buď ryba nebo ryba prostřídaná rybí polévkou ...

předchází a následují zásady konzumace ryb jako že by měla být malá porce  a muži více než ženy. taky upravovat co nejkratší dobu avšak vždy domkka. delší tepelné zpracování snižuje stravitelnost. lepší čerstvá ryba než mražená, mořská lepší než sladkovodní apod.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 11. Květen, 2009, 19:42:16 »

makrousi nemusi jist ryby i nebo jine maso. znam jich docela hodne a nejsou takovi, ze by byli na pokraji svych sil...
pokud clovek zna dobre MB, sklada dobre MB talir a neni to notorickej flakac, tak je v poho.
Urcite je pohodlnejsi zaradit do jidelnicku ryby nez vice hlidat svuj talir...

Co se tyce bileho a cerveneho masa, tak gro veci neni rozhodne v tucich... ikdyz ty jsou u mnohych MB podcenovany nebo naopak precenovany. Tele nemyva tolik tuku v porovnani s pekne vykrmenou kachnickou nebo husickou...
Znam par makrousu, kteri nasledkem konzumace "nutricne nabiteho bileho masa" odesli od MB a pocase taky pekne vypadaji... Kachnicky a husicky casto byvaji makrobiotickym omylem... Nadruhou stranu ryby, ktere jsou krmene hormony, mohou byt take pekne nebezpecne...
V posledni dobe preferuji spise nazor, ze je lepsi sladkovodni ryba od souseda z rybniku, nez krasne vypadajici morska ryba z nezname obslasti a neznamo krmena...

Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 11. Květen, 2009, 20:08:13 »

Jak se tu psalo o rybách s červeným masem, tak důvod proti nim byl ten, že jsou tučnější.
Diky za vysvetleni. Ale tohle se mi zda postavene na dogmatu ze vsechny tuky jsou spatne. To je prece nesmysl. Tuky rub jsou nabite esencialnimi mastnymi kyselinami Omega 3 ktere tezko dostanete v takovem mnozstvi z neceho jineho.
Jsem si vedoma problemu znecisteni ryb tezkymi kovy, to by byl podle me dobry duvod se jim vyhnout, ale jejich tuky jsou naopak duvod je jist. Nerikam ze se to musi, jen rikam ze ty tuky jsou prednostmi, ne problemem.
Kapr je tucny, myslim ze temi mene rucnymi rybami se mysli treba treska.

Na tu citaci od Pruchove bych rekla to co uz jsem rekla, ze kdyz vam neco knizka rika, a vase telo rika neco jineho, tak podle me ma telo pravdu. Dale mi dela smysl ze se tu bere do potazu rocni obdobi, jako ostatne se vsemi druhy jidel, a zivotni styl a konstituce. Zena ktera beha maraton, koji nebo seka drivi muze mit klidne vetsi spotrbu nez muz ktery sedi v kancelari a malo cvici.

Dale morska versus sladkovodni - nemelo by to byt taky o tom kde zijes?

A ano, souhlasim ze se bez masa da klidne zit, a verim ze telo da vedet. Nekomu se maso prici a jiny by bez nej nebyl v pohode.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 11. Květen, 2009, 20:18:30 »

Taky zalezi jake mnozstvi te ryby se 2-3x tydne mysli. Napr. Lino Stanchich v Holandsku muzum doporucoval take tak castou konzumaci ryb, ale mnozstvi melo byt velice male.. coz je pak problem, kdo se s tim bude vubec delat. Mozna tak do polivky davat nejake kousky.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #20 kdy: 11. Květen, 2009, 20:23:18 »

Ja si spis dam jidlo ktere se sklada jen z ryb/morskych zivocichu a zeleniny, jednou az dvakrat za mesic, a mezitim zadne maso nejim, nez abych vkladala mala mnozstvi casteji. ani o tom nepremyslim, proste mi to na to dlouho neprijde chut, pak si to dopreju a zas chvili nic.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #21 kdy: 11. Květen, 2009, 20:29:19 »

Stejne mam pocit, ze ryba (a cokoli jineho) by v makrobiotice mela byt chapana hlavne z energetickeho hlediska. Nakonec jak jinak, kdyz je to energeticky system a neustale se v makrobiotice narazi na to, jak na nas ktera potravina pusobi (prevazne na psychiku). Ryba nam byla vysvetlovana (v Holandskem Kushi Institutu) jako druh energie, kterou budou muzi na makrobiotice, kteri by nejedli maso, postradat. Chlap bez masa je z urciteho pohledu o trochu mene "chlap" a nezaobira se tak moc chlapskyma problemama - neco v tomhle smyslu. Ryba byla spojovana (podle slov Lino Stanchich, Nelissen) s pritazenim a udrzenim zeny a penez pro muze. Kushi prej zvysil periodu jezeni ryb, ted jak ma mladsi partnerku.. prej dokonce kazdy den ma kousicek ryby na taliri (to slovo kousicek zduraznuju).

Tuky, bilkoviny, vitaminy.. s timhle podle me makrobiotika zas tak moc neoperuje (pokud se budu bavit o jeji ciste ranne podobe), kdyz jeden z jejich piliru je transmutace prvku - nemyslite?
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 11. Květen, 2009, 20:36:25 »

Milane, připadá mi to tak nebo skutečně stavíš rybu PROTI mb talíři??
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #23 kdy: 11. Květen, 2009, 20:51:07 »

Citace
Diky za vysvetleni. Ale tohle se mi zda postavene na dogmatu ze vsechny tuky jsou spatne. To je prece nesmysl. Tuky rub jsou nabite esencialnimi mastnymi kyselinami Omega 3 ktere tezko dostanete v takovem mnozstvi z neceho jineho.

Omega 3 dostanes z jinych zdroju a dokonce v daleko vetsim mnozstvi. 30gr lososa ma srovnatelne mnozstvi omega3 jako 5gr lneneho seminka.

Dan
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 11. Květen, 2009, 21:34:23 »

milan: to je zvláštní, že drůbež je podle tebe mb omyl... to co jsem napsala jsem si nevymyslela, ale je to dané přímo vývojovou stupnicí..  nebo je snad špatně sestavená ? Jasně, že první při výběru je ryba a to sladkovodní-naše ale hned po tom je pták...  Zabít slepici a zabít krávu(savce) to je velkej rozdíl. A jakej je rozdíl v zabití ryby ptori zabití slepice? Oba jsou živí, oba na nás koukaj, když je chceme zabít..

Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 11. Květen, 2009, 23:31:49 »

osobne ryby konzumuji pravidelne, min. 1x za 14 dni. Vyjimecne si dam maso z dravejsi, cervene ryby - losos, tunak, pokud to uznam za vhodne a potrebne. Ostatni typy bileho masa nekonzumuji, cervene az na uvedenou vyjimku taky ne. Drubez i kralici jsou mne evolucne blizsi nez ryby. Co se tyce masa a mb, tak v drivejsi dobe bylo ostatni bile maso doporucovano, stejne jako nektere typy mlecnych vyrobku, z meho pohledu zbytecne... ikdyz chapu pro zacatecniky (netrpici nekterymi druhy nemoci) asi i dulezite...
souhlasim s neonem, ze mb je o energiich. Pripad telete s kachnickou jsem reagoval na tukovou diversitu v pojeti vyzivy ve smyslu (kapr - losos). Pokud bych porovnaval maso individualne, tak vzdy k rybe (kaprik-kachnicka, losos-husicka nebo kralicek...).
Za dalsi, spatne tuky jsou a hlavne budou velkym problemem. Videl jsem jednu analyzu kapra z vltavy, mel v sobe docela hodne PCB, ktere se ukladaly do jeho tuku. Vime, kde byly ryby vlastne loveny? O tezkych kovech nebo hormonech nemluve. Takze pro makrouse, kteri maji zdravotni problemy, to muze byt fatalni omyl... Bude pak lepsi kachnicka ze zahradky? Pokud budeme mit hodne tuku v sobe, tak je otazka casu, kdy latky v nem rozpustene vyhlasi valku nasemu "MB" organismu a jak se organismus s nimi bude statecne vyrovnavat... pokud nebudeme mit malo tuku, tak z nas budou jesterky na baterky... MB by mela se posunout i s casem a dobou...

Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #26 kdy: 12. Květen, 2009, 12:56:55 »

dannyyxx má pravdu. Ja pužívam ľanový prášok ( určite sa mi nechce 400 x kusať jednu lyžičku ľanových semiačok - je to aj tak hnus ).
Ľudia, nepleťte tu žiadnu morálku ohľadom zabíjania zvierat atď... načo to riešite preboha Huh? Morálka TU NEMÁ MIESTO. Príroda je príroda, morálku niekto vymyslel a bol to určite človek, s ktorým bola ohromná nuda, lebo žil obmädzene - a vymyslel aj fylozofiu, ktorá nás ľudí oddelila od prírody a tak od seba vzďaľuje muža a ženu.
Späť ku strave : To, že nemáme lovecký inštinkt - a ? Mali sme ho - ale tým že sme vytvorili zbrane ( najprv kamene, potom šípy, luky... ), tak sme zabíjali zviera čoraz s väčšej vzdialenosti a tak sme neprichádzali do kontaktu s fyzicky blízkym zabíjaním - ručne, zubami...atď. Myslím, že makrobiotici by mali najmenej riešiť túto otázku - ohľadom prirodzenosti, resp. "neprirodzenosti" jesť mäso, keďže nemáme tú potrebnú dávku agresivity a pud zahryznúť do živého zvieraťa, ako majú napríklad kabinali atď... Tak isto totiž ľudia ako jediní varia potraviny. Ktorý makrobiotik proti tomu niečo má ? Myslím že žiaden.
A čo sa týka rýb... ryby sú na začiatku vývojového rebríčka... teda z potravín ktoré môžeme v súčasnej dobe jesť. ...A Huh? Obilniny kedy vznikli ? A kedy sme ich začali jesť ? Oveľa neskôr.  Pritom tvoria najväčšiu časť MB taniera.
PS : Vkuse spomínate Prúchovú. Ona je váš boh alebo čo ? Všetko sa mení, vždy sa prichádza na nové poznatky, 20 ročné sú už staré atď... Každý autor hovorí niečo iné. Nevidím dôvod sa spoliehať na Prúchovú, i keď to jedenie mäsa 2x týždenne ( prinajmenšom raz ) sa mi vidí fayn. Ale jesť každý deň "minikúsoček" ryby...to sa vám zdá prirodzené ? Ktoré zviera alebo kto by pudovo si dal jedno sústo ryby a zbytok nechal tak, resp. nemal chuť na viac ? To je už somarina.
PS 2 : torquiose : PRIRODZENÉ MäSO je BIO MäSO, takže mäso ako také nemôžeš staviať do súvislosti s antibiotikami a ťažkými kovmi... Tak ako rómov nemôžeš všetkých hádzať do jedného vreca ( lepší príklad mi nenapadol ). Keď si človek dá 2 porice mäsa týždenne, nevidím dôvod aby nebolo v kvalite BIO. A tým už strach odpadá. A oháňať sa tým, že mäso nestrávi dokonale... Ani surovú zeleninu nestrávi dokonale. Ani uvarené obilie, pokiaľ nebolo namáčané 12-24 hodín nestrávi dokonale. Tak prečo nedopomôcť stráveniu mäsa ? Napríklad tým, že ho  budeme jesť spolu so šampiňónmi a listovou zeleninou ? Problém je  vyriešený. Ale bravčové ( prasa ) mäso by som aj tak nejedol... má najviac kyselín zo všetkých a údajne z neho človek lenivie ( prasa je tvor lenivý ). Ale mäso divočáka, to je už iná vec. To by som si dal :-) No určite nie plný tanier. Mäso má byť prílohou ku zelenine podľa môjho názoru. Ale zase komu by stačila len jedna lyžica... ? Ročnému bábätku.
« Poslední změna: 12. Květen, 2009, 13:05:30 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 12. Květen, 2009, 19:49:35 »

Filozofii bych nepodceňovala, když už vznikla, tak to nejspíš mělo a má svůj důvod. Nevznikla ve vzduchoprázdnu, ve kterém ostatně nežijeme ani my... Pokud vnímáš zvířata jen jako vhodný zdroj bílkovin, tak se morálkou v tomto ohledu asi zabývat nemusíš. Já to vidím trochu jinak...  Srdce
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #28 kdy: 12. Květen, 2009, 23:16:52 »

Ja to  vidím tak, že keď si môže loviť zvieratá nejaký dravec pre mäso( a trpia pri tom viac ako keď na bio statku v priebehu pár sekúnd alebo aj menej zabijú zviera ), tak aj my ľudia. A z pierok môžeme urobiť perá na potieranie pečiva ( ja to jesť nebudem ), z kože oblečenie. Netreba preceňovať zvieratá - myslím si ja. Nemám nič proti zvieratám, sám som milovník papagájov - vtákov. Ale určite sa viem odosobniť, keď jem vtáka iného druhu ( či skôr drúběž ) - kurča, kačku... . Lebo je to o tom, aby moja myseľ nevládla nado mnou, ale aby mi bola k úžitku. Kurča má malé IQ na to aby si uvedomilo že pôjde o pár minút na pekáč alebo do hrnca. Takže netrpí. A myslím, že si nevytvorilo duchovné prepojenie medzi zbytkom statku a jeho zvieratkovskí kamaráti naňho zabudnú skôr než výde Slnko. ( Ten príspevok nie je myslený v zlom, nemá nikoho urážať, tak nech sa tak nestane ).
PS : Je to o tom, aby sme údel zvieraťa nebrali na seba, resp. nevytvárali v sebe pocit smútku a podobne z toho, že zviera skončí na pekáči. Je to niečo ako keď moja mama pozerá Reflex alebo podobné somariny, kde sa ukazujú osudy ľudí, telesne postihnutých s rodičmi ktorí to už nezvládajú a plačú do televízie... Je to realita. A ? Ja to hneď prepnem, nezaujíma ma to. Stačí mi o tom vedieť, načo sa mám do toho vžiť ? Komu to pomôže ? NIKOMU. Moja mama to ale pozerá a vkuse počujem z jej úst keď to práve dávajú v telke : "ježiši kriste....", "och..hmmm.." a podobné veci - už je proste chytená na súcit. To čo teraz hovorím, to nie je o necitlivosti, to je o racionálnosti. Týranie zvierat, to je iná vec, to je "dielo diabla". Ale jedenie mäsa zvierat - to nie je hriech, ktorý vytvoril človek, a nie je to ani dielom diabla - je to PRÍRODA. A keď si niekto myslí že človek by mal byť na rozdiel od dravcov ( prípadne od zvierat ktoré jedia mäso len občas ) viac "na úrovni" a riešiť vzťah medzi chovnými zvieratami a ľudskou potrebou po mäsa mierovou cestou... Neviem kto toto vymyslel, ale nie je to o prírode. Ak má človek chuť na mäso ( to nie je zvrátená chuť, ak je pestrú kvalitnú stravu MB , a aj napriek tomu na mäso chuť má ), tak ak chce byť sebe verný a verný svojmu telu, nech si to mäso dá. Ja mám takú chuť 1-2 krát týždenne. A nepôjdem proti sebe, keď to neškodí môjmu zdraviu. Ani lev sa nezamýšľa nad tým, že zabije antilopu. Ja viem, jeho netrápi morálka, on dôveruje prírode. Aj ja.
« Poslední změna: 12. Květen, 2009, 23:27:24 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #29 kdy: 13. Květen, 2009, 00:00:24 »

Velmi zábavná je představa, že vegetarián je "víc na úrovni" než šelma. Takové srovnání by mě vážně nenapadlo.
Ani bych nepodezřívala ty, co zvířata nejí, že by na sebe brali jejich úděl ... to klidně přenechávají těm, co je jí ... ostatně - rozsah tvých příspěvků ospravedlňujících konzumaci masa je v tomto směru dosti výmluvný.
Tragédie tělesně postižených lidí jsou opět jen tvým pohledem, mým pohledem zase je, že při správném přístupu se žádné tragédie konat nemusí. Pokud někdo tragédii prožívá, není třeba se do toho vžívat ani litovat (i když existuje typ lidí, kterému litování vyhovuje). Naopak, takovému člověku nejvíc pomůže, když někdo zůstane klidný. Třeba i před televizní obrazovkou, na vzdálenosti nezáleží.
Měj se hezky a bez obav jez co chceš, nechává mě to klidnou.  Kyticka
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení