Stran: 1 2 [3] 4
  Tisk  
Autor Téma: Maso - nezbytný zdroj bílkovin?  (Přečteno 18369 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #30 kdy: 13. Květen, 2009, 07:39:06 »

Dočetla jsem knížku "Jak svět klame ženy (i muže)" a na maso jsem narazila AŽ na:
str. 189
Večeře - 2 x 3 týdně místo luštěnin kousek ryby s bílým masem
str. 190
Obměny pro zimu - Konzumovat o něco častěji rybu (vždy s dostatkem zelené nebo bílé zeleniny)

Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #31 kdy: 13. Květen, 2009, 09:28:58 »

Pokud si někdo potřebuje zdůvodnit nutnost konzumace masa, tak si ji zdůvodní. Je to svobodná volba každého. Já maso nejím dvacet let a žiju... Nemyslím si, že má člověk právo zabíjet, pokud maso nepotřebuje k životu. Ale jak psala dwarf, je to individuální rozhodnutí každého jednotlivce, rozhodně není dobré někoho k tomu nutit ani se považovat za lepšího, když maso nejím. Já to pro sebe tak cítím, nepovažuji zvířata za podřadné tvory a nechci přispívat k jejich utrpení. Nejsou pro mě "věc", jak onehdy obhajoval jeden ministr. Ale to je spíš otázka filozofie než stravy. Nezatracuji masojedy, spíš s pobavením sleduji, jak někteří z nich těžce snášejí, že je někdo vegetarián. Proč??
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #32 kdy: 13. Květen, 2009, 09:58:47 »

to slisa: to ze by clovek bez masa neprezil si asi moc lidi nemysli, casteji prevlada nazor ze spise bude mit nedostatek nejakych zivin a s tim spojene nejake zdravotni problemy

20 let bez masa je velmi dlouha doba za kterou jsi nasbirala mnoho zkusenosti, pokud by jsi se o ne chtela podelit myslim ze by to mnoha lidem mohlo prinest cenne informace a castecne zmenit nazor na jedeni/nejedeni masa.

me osobne by zajimalo:
- v kolika jsi prestala jist maso
- jak casto jsi jedla maso predtim
- zda jis jine zivocisne produty - vyrobky z mleka atd.
- zda beres nejake suplemety
- zda sledujes pravidelne hodnoty vitaminu, mineralu a dalsich zakladnich ukazatelu - jmenovite B12+homocystein a dalsi
- zda pozorujes nejake priznaky/zdrav. problemy ktere by mohly byt zpusobeny nejedenim masa

otazek je hodne a debata je to mozna na dlouhe zimni vecery, pochopim pokud se ti to nebude chtit psat...

Dan
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #33 kdy: 13. Květen, 2009, 10:05:41 »

to NEW_PAGE: predpokladam ze to tak delas, ale kdyz uz to tu zanelo tak jen prpomenu ze ten lneny prasek musi byt absolutne cerstvy. okamzite po rozemleti zacina na vzduchu oxidacni proces a po cca 15 minutach se z cenneho oleje stava tuk ktery je telu skodlivy. proto se lneny olej lisuje a staci pod ochrannou atmosferou dusiku a skladuje ve skle v lednici. uz jsem nekde videl lneny prasek dokonce prodavat hotovy, tak od toho ruce pryc...

Dan
Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #34 kdy: 13. Květen, 2009, 10:12:22 »

Dannyxx, nevadí mi odpovědět:
- maso jsem přestala jíst až ve 37 letech (z čehož vyplývá můj pokročilý věk - zvlášť z pohledu vás, mladistvých, kteří tady v diskusi jistě převažujete  Wink
- do té doby jsem ho jedla "normálně", několikrát týdně, i uzeniny, hodně jogurtů,
- živočisné produkty jím velmi zřídka (vejce 1 - 2 měsíčně, sýr většinou na návštěvě ze společenských důvodů),
- občas si šlehnu B 12 v tabletě, jinak nic neberu,
- asi před rokem jsem byla zaměstnavatelem poslána na preventivní zdravotní prohlídku - všechny údaje v pořádku, homocystein ale neměřen,
- žádné zdravotní problémy nemám.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #35 kdy: 13. Květen, 2009, 11:41:40 »

Slisa : Ja osobne nemám nič proti vegetariánom. Ale mám obavy z toho, že ich cieľom ( resp. cieľom útočnejších a tvrdohlavejších pováh vegetariánov - lebo aj vegetariáni takí môžu byť ) je, aby ľudia prestali jesť mäso za každú cenu - aj keď sa snažia aby to tak nevyznelo. Ale neberú zodpovednosť za to, že sa môžu vyskytnúť zdravotné problémy, hlavne bez suplementácie B12. Preto som toho názoru, že sa treba vykašľať na problematiku mäsa a robiť tak, ako uznáme za vhodné. Totižto DOTERAZ je plno názorov na konzumáciu mäsa. Jedna strana hovorí že bez mäsa budú chýbať živiny, druhá strana hovorí, že bez mäsa vydržia dlhodobo žiť asi len 2 percentá obyvateľstva ( lebo majú také gény ) a tretia strana, že bez mäsa sa dá zdravo žiť. Tá tretia strana je ale podfarbená morálnym cítením ku zvieratám, čo je umelo vytvorené ( možno, možno sa mýlim ), lebo zo zvierat je prostredníctvom literatúry, televízie atď, vytváraný najlepší priateľ človeka ( napríklad pes ), rozprávky o zvieratkách ako pomáhajú ľuďom, o zlom vlkovi ako zje "červenú čiapočku" ( to je už negatívny príklad ), zvieratkovské plyšáky, domáce zvieratká, atď. SAMOZREJME, je krásne, keď človek žije v prírode a je v harmónii so zvieratami. Ale všade musí nastať rovnováha. A aj tu. Ale je každého vec či to mäso bude jesť. Lebo keď má niekto vytvorený citový vzťah ku teoreticky všetkým zvieratám, tak mäso jesť nebude chcieť. A aj keď mu to bude zdravotne škodiť - čo je možné, ale nemusí to tak byť ( ako je ťažké zistiť ktorá choroba z čoho pramení, a vegetariánovi - ešte skôr vegánovi - by ani nemuselo zísť na um že je to z toho že vôbec neje živočíšne potraviny ), tak si to proste nepripustí, alebo ostane v zajatí presvedčení a nebude sa môcť pohnúť problém vyriešiť. To je môj názor, ktorý môže byť omylný. Podstatou toho všetkého je nenútiť ľudí, aby brali slobodu. ĽUĎOM. Nemyslím si, že zabitie zvieraťa pre mäso je branie slobody zvieratám. Keď človeka zrazí auto a zabije ho to ( čiže už žiadne utrpenie nebude ), zobral mu šofér slobodu ? Ten príklad je pritiahnutý za vlasy, ale dá sa to pochopiť aj z toho.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #36 kdy: 13. Květen, 2009, 15:23:47 »

Vzal mu svobodu (možnost) připravit se na klidnou smrt ve stáří. Na okolnostech smrti a duševním rozpoložení v její době velmi záleží, když zemře potažmo mladý člověk při autonehodě, těžko může být na smrt připraven a okolnosti při autonehodě těžko klidnou smrt umožní.
Analogicky u zvířat. Měla jsem jednoho strýce řezníka. Ačkoliv jsem při jakémkoliv zabíjení vždycky prchala za dva rohy, jednou jsem ho zahlídla, jak připravoval kozu. Povídal si s ní, hladil ji po krku, bylo to dojemné, ta koza mohla mít fakt krásnou smrt. Strýc řezník měl ale hodně těžké vyzařování, psi na něho štěkali, jako děti jsme se ho báli. Nedokázal vést ani rodinný život.

Tak to je zase něco o těch, kdo na sebe berou utrpení ...
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #37 kdy: 15. Květen, 2009, 01:41:28 »

New page, nechapu jak to myslis s tou moralkou. Jednak to nikomu nevnucuji, jen se delim o vlastni pohled. Nevim co by mohlo byt vice oddeleno of prirody, co ze masa tyce, nez velkochov dobytka. Jak to souvisi s oddelovanim muze a zenu mi uz zcela unika. Rict ze jist maso prestoze nemam zaludek si ho ulovit a zabit, a oduvodnit to tim ze lidi jsou jediny zivocich co vari, tak to se mi zda totalne postavene na hlavu. Je mi jedno jestli vsichni MB si mysli a delaji A kdyz moje intuice rika B.
O Pruchove a o jedeni masa po zdibeckach s tebou souhlasim. O tom ze kdyz uz maso tak bio taky souhlasim. Nedovolila bych si tvrdit pri kterem zpusobu zabijeni trpi zvirata vice, myslim ze o tom oba vime prd. Ja videla domaci zabijacku jako dite a brecela jsem. Jako par sekund to nevypadalo ani nahodou.
Rekla bych minimalne ze kdyz uz musis jist maso, mej aspon uctu, respekt a vdek za zivot ktery beres.
Ze ma kure mensi IQ nez ja se mi zda jako slaby argument pro moje prava. To bysme treba mohli zacit za chvili aplikovat na lidi...
Nevim jak kure, ale vyssi zivocichove jsou si zcela vedomi spolecenstvi a citi strach a stres.
Ano, jak uz jsem rekla, lev (lepe receno lvice), si zabije antilopu. Mam pro tebe navrh. Jdi a zabij a snez jedno jedine zvire. Pak mi prijd povypravet jak to slo.

O tech seminkach - Ja si sypu seminka na kase a vlastne na jakakoliv jidla.
Zaznamenáno

romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #38 kdy: 15. Květen, 2009, 11:50:19 »

Já to vidím tak, že každý má volbu.
Ale čeho si cením nejvíc, je osobní zkušenost.
To že někdo něco píše v knize a někdo se na to odvolává, je dle mého názoru trošku mimo.
Důvody proč někdo maso jí a někdo ne jsou různé a my je tu nedokážem posoudit.
Já jsem se rozhodl maso nejíst, sice nejsem tak dlouho "bez" jako slisa, ale vidím to podobně. Nevím co bude za 10 nebo 20 let, ale teď jsem spokojený se svou volbou.....
 Wink
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #39 kdy: 15. Květen, 2009, 17:26:38 »

torquiose  :  To že som už dva krát spomínal veeeľmi pravdepodobnú hypotézu prečo sa nám ten reflex vytratil, to si asi nevšímaš. Nájdi protiargument, uvítam.
Citujem : "Rict ze jist maso prestoze nemam zaludek si ho ulovit a zabit, a oduvodnit to tim ze lidi jsou jediny zivocich co vari, tak to se mi zda totalne postavene na hlavu." - Zakrpatený reflex agresívneho lovu teda môžeme vyškrtnúť. A dostávame s k vareniu, ktoré ako technika prípravy jedla má dočinenia s oveľa prístupnejšou a jednoduchšou ( pre trávenie ) konzumáciou nie len mäsa, ale aj obilia. Surové obilie ješ ? Zamysli sa... a prečítaj si toto, tvoj komentár, ale pozmenení na obilie : "říct že jíst obilí přestože nemám žaludek ho jísť surové a odúvodnit to tím, že lidi jsou jediný živočích co vaťí, tak to se mi zdá totálne postavené na hlavu" - takto reaguju napríklad vitariáni, čo sa nedotknú nie to mäsa, ale ani obilia. Tiež sú presvedčení o tom, že sa nemýlia v správnosti svojho gastronomického života.
PS : neviem ako ten lev...ale je možné, že keby taký malý levík nemal za vzor svoju mamu a ostatné živočíchy čo lovia zver, neviem či by si uvedomil že aj on má loviť... A keď by si to náhodou uvedomil ( silne pochybujem ), tak to preto, lebo by pochopil že zo zeleniny a obilia jeho telo neprijíma živiny tak ako by malo ( narozdiel od človeka, ktorý z nich živiny prijímať vie ). Keby sa človek od kolísky dostal do spoločenstva nejakého kmeňa, kde lovia zvieratá a jedia mäso surové ( samozrejme mäso s mierou - lebo je jasné že veľké množstvo škodí - ale to pripomínam preto aby tu nevznikali špekulácie o rýchlom vyhynutí takého kmeňa ), tiež by to bral ako samozrejmosť a nezdalo by sa mu normálne že v iných kultúrach dokonca mäso nejedia ( to nie je útok na vegetariánov, to je len možná reakcia toho človeka ). Komentár dajte vy...
« Poslední změna: 15. Květen, 2009, 17:33:42 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #40 kdy: 15. Květen, 2009, 21:04:54 »

New page, tvoje vysvetleni o vytraceni loveckeho instinktu jsem cetla a zaznamenala:
Citace
To, že nemáme lovecký inštinkt - a ? Mali sme ho - ale tým že sme vytvorili zbrane ( najprv kamene, potom šípy, luky... ), tak sme zabíjali zviera čoraz s väčšej vzdialenosti a tak sme neprichádzali do kontaktu s fyzicky blízkym zabíjaním - ručne, zubami...atď.
A v dnesni dobe jsme od toho jeste dal, ze? Tak daleko ze kdyby jsme to pro zmenu meli videt tak by jsme se asi poblili. Specialne asi jak se to deje ve velkochovech.

Ja nerikam nikomu jestli ma nebo nema jist to ci ono. Jen sdilim jak veci vidim sama pro sebe. A soucasti to ho je ze jist maso z igelitoveho balicku je neco trosku jineho nez si ho sam ulovit.

Tve spojeni diskuze o mase a vareni obili stale nedava smysl. Proc do toho vubec michas vareni v provni rade? Neco mi unika. Nebo tim snad chces rict ze pro nas lidi je ok delat tak trochu neprirozene veci? My se teda muzem na nejakej instinkt (spojeni s prirodou) vyprdnout protoze za nas to nejaky jiny lidi uz vymysleli a sepsali v knihach? Jednou jsem na tohle cetla dobre prirovnani. Nechal by si opici aby ti vybrala jaky benzin pouzit do auta? Asi ne. Asi be ses podival na jaky benzin to auto bylo nadesignovano vyrobcem, ze. My lidi definitivne neumime vyrobit cloveka. Ale klidne nechame jine lidi aby nam rikali co jist, misto abychom konzultovali "vyrobce", tj prirodu skrze instinkt jako to delaji zvirata.

Ja vubec neuvazuji o "spravnosti" sveho gastronomickeho zivota v kontextu ostatnich lidi, protoze si myslim ze neco takoveho neexistuje, nebo urcite ne v "one-size-fits-all" podobe. Ja vim prd co je spravne pro ostatni. Jen pro sebe. Lvi tohle resit nemusi, a nechodej rikat jinejm lvum aby prestali jist maso. Proste delaj co citi ze je pro ne spravne.

Citace
Keby sa človek od kolísky dostal do spoločenstva nejakého kmeňa, kde lovia zvieratá a jedia mäso surové ( samozrejme mäso s mierou - lebo je jasné že veľké množstvo škodí - ale to pripomínam preto aby tu nevznikali špekulácie o rýchlom vyhynutí takého kmeňa ), tiež by to bral ako samozrejmosť a nezdalo by sa mu normálne že v iných kultúrach dokonca mäso nejedia
To mas naprostou pravdu. A ja jsem to v zadnem bode nikomu nerozmlouvala jeho jezeni masa. Pouze navrhuji aby ses sam sebe zeptal jestli tak jako prislusnik toho kmene o kterem tu mluvis by sis to zvire sam zabil. Ja asi ne. A kdyz rikam ze ne to nemam zaludek, tak rikam, ze JA na to nemam zaludek, ne ty.
Zaznamenáno

NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #41 kdy: 16. Květen, 2009, 22:03:39 »

Ja by som na to mal žalúdok - som muž. Lovec. Nemám rád násilie, ale v rámci ulovenia zvery by som sa zmenil ako sa zmeni šašo na lovca z minúty na minútu, keby som mal dlhodobo chuť na mäso. Mimochodom, mäso je viac určené pre mužov ako pre ženy, aspoň čo sa týka ľudí ( možno aj iné všežravce čo jedia okrem mäsa aj iné potraviny to majú rozdelené od prírody tak, že samci jedia viac mäsa, čo sa týka predátorov, tam nemajú možnosť si vyberať... ), a čo sa týka rozdielov v psychológii medzi mužom a ženou...  ale to všetci viete.... Muži sú agresívnejší ( teraz narážam na agresivitu v tom dobrom slova zmysle - nevyhnutnú agresivitu, ovládateľnú a použiteľnú vtedy kedy má byť použíta ), preto ONI lovili, ženy sa starali o prípravu pokrmov a o to, aby vo svojich deťoch prebudili určité črty zo ženskej strany, muži črty z mužskej strany podstaty človeka ( to, že posledné storočia je žena totálne psychologicky utláčaná a začína sa čoraz viac podobať na muža, to je smutný prípad a príklad toho, čo zo ženy robí neohrabaný muž - resp. mužský svet bez ženskej podstaty ). Preto z toho vyplýva, že ženy prirodzene majú menšiu "chuť" uloviť si zver, i keď aj tu sa nájdu výnimky - čo vôbec nehodnotím či je dobré alebo zlé, lebo na to neviem odpovedať.
Zaznamenáno

rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #42 kdy: 12. Prosinec, 2009, 10:40:45 »

co tohle:
nejím maso (kromě ryb, ty si občas dám..), protože mi prostě NECHUTNÁ..

žádná filosofie, žádné jin a jang, žádná morálka, přesvědčení, barva ani energie..jen já a chuťové buňky...

dobrý ne?mám to o to jednodušší..
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #43 kdy: 12. Prosinec, 2009, 10:57:45 »

Ahojky,

jin a jang v tom je, jenže si to ještě úplně neuvědomuješ  Wink zkus se zamyslet, jakou máš konstituci, kondici, životní styl.. co jíš nejraději.. a uvidíš Smiley  Třeba já jím ryby , ale nebráním se ani domácí kachně od dědy.. savce nejím.  zatím  to potřebuju...protože jsem holt v takové kondici ... ale je toho míň a míň, i když teď přes zimu to bude víc.. letos se budu snažit jíst víc pohanky a kořenové zeleniny a budu se víc věnovat zimním úpravám jídla.. abych toho masa tolik jíst nemusela Smiley
« Poslední změna: 12. Prosinec, 2009, 10:59:22 od El » Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #44 kdy: 12. Prosinec, 2009, 14:53:44 »

pro El:

chtěla jsem tím jen říct, že neřeším, jestli je to takové či onaké maso, nekoukám se na to, jestli je ze pštrosa nebo ze slona, nehledím na barvu, pach, konzistenci, nerozebírám jin a jang masa (čímž nechci říct, že u masa neexistují!!), nehledím na to, jestli je bio nebo od babičky, nesleduju žádná kritéria, které se tu tak sáhodlouze probírají..
jednoduše proto, protože mi maso nechutná..
nevyjádřila sem se asi dost jasně..
nejím maso - nešmakuje..end, finito, šlus..

PS: Myslím, že si jin a jang uvědomuji.. čím dál víc..
« Poslední změna: 12. Prosinec, 2009, 14:55:51 od rakwička » Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení