Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 41
  Tisk  
Autor Téma: Neon  (Přečteno 79306 krát)
0 uživatelů a 5 Hostů prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #30 kdy: 27. Květen, 2009, 09:48:57 »

Par poznamek a uvah k vitarianstvi:

Prekvapuje me par veci. Vitariansky smer je zde prej cca 80 let (jak napsal dannyxxx vcera), tzn. neuveritelne mlada zalezitost. Oni se ale urcite odkazuji na tu nejvice vzdalenou historii lidstva. Neni tomu u makrobiotiky stejne? Oficialne je zde zhruba od roku 1900-1930? A odkazujeme se na taoismus a lidskou historii.

Neustale dokola ctu odborne clanky proc vitarianstvi funguje a jak je to pro nase telo nejprirozenejsi. Spousta clanku se zabyva zasaditosti a kyselosti. Tohle je velice oblibene a myslim si ze zatim casto prehlizene makrobioticke tema take. Ted o tomto tematu vysla v ceskem prekladu dokonce super knizka od Herman Aihara, kterou hodne doporucuju (ja ji cetl uz nekolik let nazpet v anglictine). Zajimave ale je, jak se ty ruzne clanky a studie neustale toci kolem techto terminu a ve finale si kazdy z nich zduvodni efektivne ty svoje zavery. Je to proste stejne jako jakakoli jina studie. Vedecke duvody se najdou na obou stranach.

Mala ukazka z vitarianske logiky o zubnich kazech:

Citace
Tooth decay does not occur if the calcium and phosphorus minerals are in proper balance in the body, along with other needed nutrients.
Some of the worst high phosphorus foods are meat and grains.
Grains, and especially refined grains, can lead to rapid dental decay.

http://www.rawfoodexplained.com/healthy-eyes-and-teeth/natural-hygiene-your-key-to-dental-health.html

Raw food je podle nich tedy alkalicke, tudiz neodebira vapnik ze zubu a tim padem je neposkozuje. A ja mel vnitrne pocit, ze ryze je pro zuby lepsi jak ovoce Smiley

Jedna podstatna vec, ktere si u vitarianu vsimam je ta jejich celkova energie, elan do zivota, aktivnost. Hodnotim to take hodne podle medialni (internetove) prezentace. Makrobiotika v internetovem svete je neuveritelne zaostala. Samotny Kushi nema poradne stranky dokud mu je jeho syn nezacal jakztakz delat. Neznam jedine makrobioticke svetove forum, kde by to zilo. Tohle nase forum je nejzivejsi na ktere jsem v makrobiotickem svete narazil. Makrobioticke stranky jsou velice ubohe, zastarale, bez aktualizaci. Predni MB ucitele nemaji zadne weby a nebo jsou hodne primitivni jak uz jsem rekl. A ted ten vitariansky kontrast. Neuveritelne pocetna internetova komunita, spousta svetovych diskuzi, kde se keca ostosest. Spousta velice modernich stranek s velice atraktivnim prijemnym designem a spoustou novych clanku. A hlavne vidam cim dal vice dlouhych DVD filmu, ktere propaguji vita. Jsou to velice kvalitni dokumenty ve stylu The Secret (Tajemstvi). Je spousta zivotnich pribehu vitarianu na internetu, spousta fotek "pred a po" ruznych lidi co presli na vita, komunitnich webu (freshness.cz je zajimava novinka) atd.
Ja podle tohoto usuzuju jak jsou celkove ti lide zdravi. Ja bych si takhle prave hrozne rad predstavoval makrobiotiky. Jako lidi, kteri tvori nejnovejsi veci, maji ten elan.

Vitariani pisou jak dokazi spat 4-5 hod a je to pro ne dost. Tohle je jedna z veci, kterou hlasal Ohsawa, ze je ukazatel zdraveho stavu. Kdo z nas spi takhle malo?

Jeden z odbornych vitarianskych webu, na ktery jsem dnes narazil: http://www.rawfoodexplained.com/
Proc neco takoveho neni k makrobiotice  Roll Eyes

Tyhle me poznamky nejsou jako makrobioticka kritika a necekam na ne odpovedi.. proste jen vyuzivam svuj denicek jako poznamkovy blog, abych si urovnal myslenky Smiley
Zaznamenáno
ezekiel
Host
0 0
« Odpověď #31 kdy: 27. Květen, 2009, 12:01:48 »

Jojo, prezentace makrobiotiky, především té české, na internetu je opravdu špatná. Když jsme si o tom začínali na podzim něco hledat, tak to na mě činilo dojem jakési archaičnosti, zatuchlosti, neaktuálnosti a nejednotnosti.

Ale něco se snad změní s plánovaným založením mb asociace...

I když nemůže být trochu zádrhel v tom, že mb a počítače nejdou úplně dohromady, co se energie týče?

Jeden z odbornych vitarianskych webu, na ktery jsem dnes narazil: http://www.rawfoodexplained.com/
Proc neco takoveho neni k makrobiotice  Roll Eyes

No, článek mb at crossroads http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,896.0.html ve mě vyvolal pocit, že s nějakým jednotným popisem a vysvětlením makrobiotiky může být trochu problém. Proto nevím, jestli by nějaké www.macrobioticsexplained.com vůbec mohlo existovat, která makrobiotika by tam byla popisována, léčebná Kushiovská nebo nějaká jiná, volnější? :-)
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #32 kdy: 27. Květen, 2009, 12:08:03 »

Jaka mb asociace?
Zaznamenáno
ezekiel
Host
0 0
« Odpověď #33 kdy: 27. Květen, 2009, 12:24:30 »

No něco takového má v plánu rozjet Zuzka Terešová, zmiňovala to myslím v rozhovoru v Zrnění 1/2009. Ten pojem figuruje např. i tady (kurzíva nahoře): http://www.zrneni.cz/lmbk2009.
Zaznamenáno
dvdmchl
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #34 kdy: 27. Květen, 2009, 12:44:26 »

Jsem si tady pročítal deníčky. Dočetl jsem se, že MB mají problémy se sportem a s vyšší fyzickou zátěží. Je to doopravdy pravda?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #35 kdy: 27. Květen, 2009, 13:32:59 »

Rekl bych, ze obecny problem makrobiotiky to neni. Myslim si, ze je o tom malo informaci a lidi si neumeji vhodne upravit makrobioticky talir. Ze jedi stale prilis striktne. Tim padem tedy spousta makrobiotiku mit problem muze.

Me prekvapuje jedna vec. Slysel jsem to poprve od Honzy Jichy. Ze az po nejakem ctvrtem, patem roce makrobiotiky najednou pocitil prival energie, nadbytek.. jakoby se telo do te doby stale nejak cistilo nebo neumelo dobre travit? Kdovi.. mam pocit, ze posledni tydny citim nejaky nadbytek taky.. konecne Smiley
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #36 kdy: 27. Květen, 2009, 16:18:51 »

dvdmchl,

ahoj, chlape.  Cool

co ta soutěž ohledně výdrže? mb vs vita? Smiley
Zaznamenáno
dvdmchl
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #37 kdy: 27. Květen, 2009, 16:31:30 »

No já se právě čím dál víc přikláním k názoru že v jídle to není. Že energie nejde z toho co jím, ale z toho co dělám. A že tedy jídlo v podstatě není skoro vůbec důležité.

No jo soutěž. Můžeme určitě zorganizovat. Jaké budou disciplíny? V našem táboře máme běžce, kulturisty i dřevorubce, možná i šachistu najdem. Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #38 kdy: 27. Květen, 2009, 16:42:57 »

dvdmchl: A co bys mel delat abys mel plno energie? Z ceho tak usuzujes, nekdo o tom pise?
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #39 kdy: 27. Květen, 2009, 17:06:03 »

dvdmchl, myslim ze je to kec, ze MB mají problémy se sportem a s vyšší fyzickou zátěží. souhlasim s neonem, ze je to ve spravne setavenem jidelnicku, ale i v cloveku.
osobne jsem nikdy problemy nemel, naopak, porad mne ve skole nutili, abych za skolu jezdil na nejake souteze.
je pravdou, ze uz to neni jake to bejvavalo... drive jsem preferoval temparske discipliny, cim dele tim lepe...
Zaznamenáno
dvdmchl
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #40 kdy: 27. Květen, 2009, 17:12:52 »

dvdmchl: A co bys mel delat abys mel plno energie? Z ceho tak usuzujes, nekdo o tom pise?

No měl by jsi dělat přesně to na co chceš mít energii. Smiley Poprvé jsem tuhle myšlenku četl, když jsem zkoušel bejt fruktariánem a četl si stránky o týpkovi co dělá body building jenom na ovoci. Na ovoci jsem vydržel asi jen měsíc, ale ta myšlenka se mi pořád líbí.
http://bodyspace.bodybuilding.com/TheFruitarian/

Citace
myslim ze je to kec, ze MB mají problémy se sportem a s vyšší fyzickou zátěží.

No také si to myslím. Já si myslím, že to s jídlem má jen velmi malou spojitost.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #41 kdy: 27. Květen, 2009, 17:27:42 »

A nebo ten prvni borec tady:
http://freshness.cz/profiles/blogs/fitness-bojovnici-kteri-me

Dnes je ve svých pozdních třicátých letech a na jeho výkonnost zkrátka neexistují protiargumenty (uvážíme-li navíc, že nyní po mnohaletém čistění organismu je jeho jedinou stravou čistý vzduch).

Tohle fakt nechapu, nekdo musi jist tuny jidla a nekdo ma kulturisticke telo ze vzduchu  Roll Eyes

Akorat tem borcum nejak nejedou stranky.. ani tomu fruitarian fitness http://www.fruitarianfitness.com/
Zaznamenáno
dvdmchl
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #42 kdy: 27. Květen, 2009, 17:46:58 »

Citace
Tohle fakt nechapu, nekdo musi jist tuny jidla a nekdo ma kulturisticke telo ze vzduchu  Roll Eyes
No on to nemá ze vzduchu, on fakt musí hodně cvičit. Akorát si k tomu nevzal ještě víru v nějakej stravovací systém.

O stravě se mi líbí ještě citát, prý od Budhy: "Jez co si můžeš dovolit a hlavně z toho nedělej problém.".
Zaznamenáno
Chiquita
Full Member
Pohlaví: Ženské

276071646
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #43 kdy: 27. Květen, 2009, 20:08:29 »

Taky si myslim ze to neni jen tak uplne ve strave...urcite ma na energii podil ale je treba energii brat i od jinud a jde to.... napriklad u čchi kungu jestli jste o tom nekdo slyseli...a poma,u mozna prichazim ze nejlespi je takova ta stredni cesta a hlavne se nicim nestresovat protoze potom i z toho zdravyho jidla je clovek nemocnej a strasne se divi... Wink
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #44 kdy: 28. Květen, 2009, 07:43:36 »

Moje diskuze s vitarianama na freshness.cz:

muj profil
Radko reaguje
Zaznamenáno