Stran: 1 ... 38 39 [40] 41
  Tisk  
Autor Téma: Neon  (Přečteno 75869 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #585 kdy: 25. Březen, 2011, 21:30:22 »

Tak já se taky chystám divoké byliny nadužívat...ale myslím tak na jednu porci(2-3x denně) by mi stačilo tak to množství nalevo od nože...a hlavně střídat různé byliny...Taky jsem četla že by se měly užívat opatrně a spíš spařené, ale instinkt mi říká, že si mám dopřát víc, tak si to brzo zase zopakuju jako loni od jara skoro do podzimu... Wink
Zaznamenáno
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #586 kdy: 27. Březen, 2011, 12:17:53 »

... těch faktorů v posuzování vhodnosti a nevhodnosti daného množství je tolik, že to může nejlépe posoudit, intuitivně, sám člověk ...
Pokud po tom zeleném hodně toužíš, a máš z něj dobrý pocit, tak bych se ničeho nebála - není důvod ...  Wink

P.S. Já si v posledních dnech dopřávám zase medvědí česnek, který miluju,  a dopřávám si ho v množství, které nějak racionálně nehodnotím - prostě, tak jak mi to chutná ...  Wink

( Sama za sebe to cítím tak, že je zapotřebí více svobody - uvolnění, naučit se víc důvěřovat vlastní intuici ..., ( tím pochopitelně nechci ctít "bezhlavost" ), ale prostě si dopřát, na co mám chuť, a v pohodě, s čistou myslí, si to užít ...  Very Happy )
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
3 0
« Odpověď #587 kdy: 30. Březen, 2011, 10:41:07 »

Vzhledem k tomu, že jsem začal utrácet peníze jen za maximální nezbytnosti, což má ještě lepší efekt, než kdybych začal peníze šetřit, tak se mi nahromadila hezká suma na účtě. Prostě, snažit se našetřit ještě neznamená, že člověk neutráci za kraviny. Ale rozhodnout se nekupovat žádnou kravinu znamená, že člověk vše ušetří.
Ale taky vzhledem k tomu, že moje vize budoucnosti obnáší hyperinflace, nedostatek ropy, dřeva, jídla apod. tak nejhorší co mě může potkat je, že mi budou peníze ležet na účtě a čekat na to, až se zhroutí měnový systém a banky ze dne na den ukončí výběry a peníze se ztratí a nebo pozbydou veškerou hodnotu v hyperinflaci.
Proto taky vzhledem k směšným úrokům nemám peníze uložené na účtě, ale v hotovosti doma.
A proto taky vymýšlím do jakých hmatatelných hodnot tyto fiktivní papírky přelít.
Je spousta možností a každá obnáší určitou dávku nejistoty, jestli je to to pravé - ani ne tak proto, že by ty nakoupené hmatatelné věci neměly reálnou hodnotu, ale spíše proto, že budou potřeba uplně jiné věci a už na ně nebudou finance.

Ale volba investice do jídla je u mě jasná. Jenže jídlo se kazí, respektive je riziko molů a dalších škůdců, s čímž souvisí to, že se musím někde dopídit k tomu, jak nejlépe uskladňovat obilí a luštěniny, jak to přesně dělali předci.
Další volba pro mě jasná - dřevo na topení. V našem regionu už 6 let nestoupla cena dřeva, 1000Kč za plnometr. Vzhledem k rostoucím cenám všech energií musí jít tato cena nahorů a do budoucna je cenově-energetický výhled taky naprosto jasný. Dřevo se mi nezkazí, i když dýl jak 6ti leté dřevo ztrácí účinnost při topení. Podle mě půjdou ceny během dalších 6ti let o desítky procent nahoru, takže tohle je super investice.

No a dál v tom trochu tápu, co přesně nakoupit.
Volba padla na kvalitní nástroje, z nejmodernějších výdobytků této doby (bohužel i z tvrzených plastů, ale nemám je uskladněné doma a dělám v rukavicích). Zdají se být dost drahé i na dnešní poměry, ale poskytující kvalitu, o které se předkům mohlo jen zdát a za kterou by se v době krize platilo i 10x tolik. Prostě kvalitní sekeru, rýč, pilu člověk ničím nenahradí a je to základ pro přežití.
Proto jsem to risknul a nakopil Fiskars nástrojů za 6000,-
Můj předpoklad je, že mi vydrží doufám na celý život a nebudu tak moc snad nikdy litovat, že jsem je nakopil.
Mohl jsem jet místo toho na dovolenou a vystačit si se starým nástrojema co máme doma, ale mozek mi tento tah už nedovolí.

Celé to píšu taky proto, abych dal echo o tom, že Fiskars existuje a že mě dost nadchlo podívat se na jejich videa, jak ty výrobky dobře fungují.
Např. nůžky na větve umožňují díky fyzice mnohem větší pákový převod, než klasické, jednobodové nůžky. To co se dříve muselo sekat sekerou, tak naštípu nůžkama.
To samé pila, pár tahů a padne 5ti centimetrový kmínek.

A hodně jsem přemýšlel nad tímto speciálním vytahovačem pampelišek.

Protože minulý rok jsem se rozhodl, že chci začít konzumovat kořeny slunečnice, ať už do polívek, jídel, či nejlépe na sušení, opražení a na kávu. Ale celé to zkolabovalo na velké fyzické a časové náročnosti ohledně sběru kořene pampelišek. Zničil jsem na tom levný rýček. Kdybych na to šel s velkým rýčem, tak rozryju velké prostor kolem každé pampelišky. A vážně bych si rád nahradil kupované kávy za tuto domácí z pampelišek. Tento nástroj by mě asi umožnil rozjet to ve větším měřítku, efektivně. Ale nakonec jsem za něj těch 900,- nedal.
« Poslední změna: 30. Březen, 2011, 10:50:20 od neon » Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #588 kdy: 30. Březen, 2011, 10:51:27 »

Ten Fiskars Ti schvaluji, já postupně zcela vyměnila zahradní nářadí za tuto značku a jsem s ní velmi spokojená. Pampeliškové vyrývadlo ovšem nemám, i když to na tom videu vypadá luxusně. Idea na samvýrobu kafe je fajn, ale moc si nevěřím, že se do toho dám, alespoň zatím ne... Navíc ta má spotřeba je minimální a melta mi vyhovuje.

Můj milý Jéžíšek mi letos nadělil od fiskarsů i takovou lžíci - obracečku a ta je rovněž suprová - je to velká lžíce z černé UH (velikost asi jako salátová lžíce) na okrajích lemovaná pružnější oranžovou UH, odstala jsem ji k Woku a je ÚŽASNÁ.
Zaznamenáno
El
Host
2 0
« Odpověď #589 kdy: 30. Březen, 2011, 11:09:25 »

Taky schvaluju  Wink Protože se sekerou od Fiskars dokážu úplně v pohodě naštípat dřevo i já s mojí tělesnou konstitucí...

Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
2 0
« Odpověď #590 kdy: 30. Březen, 2011, 11:51:14 »

Taky schvaluju!!!Sekeru jsem nadělila mužíkovi k vánocům a měla velký úspěch, teleskopické nůžky už máme pár let a jsou naprosto super, opravdu investice, která se vyplatí....a navíc kvalitní nástroje šetří sílu a čas...na tomhle se finančně šetřit nemá... z95
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #591 kdy: 30. Březen, 2011, 12:51:13 »

Ze zahradního nářadí mě nejvíc fascinuje motyčka - je sice z plastu, ale už ji mám 3 roky, je lehoučká a stále úžasně ostrá. A to se prý dá i brousit - zatím jsem to ale nepotřebovala. A ten oranžový cuplík na konci ručky je k nezaplacení - svítí ze záhonku, když ji někde odložím a zapomenu.
Zaznamenáno
majkl
Host
2 0
« Odpověď #592 kdy: 30. Březen, 2011, 16:15:53 »

Nemyslim si, že by nutně bylo potřeba se zbavovat peněz. V současnosti nehrozí hyperinflace, ale neopak deflace tak jako v Japonsku již od začátku devadesátých let. Obzvlášť v případě zhroucení finančního systému -- ale nevěřím, že by to mocní nechali dojít tak daleko-- by došlo naopak k hyperdeflaci tak jako ve velké depresi ve 30 letech.

Zvýšení cen se týká jenom potravin, ropy, enerií a dalších několika komodit, ostatní ceny ale klesají (nemovitosti, auta, dovolené...) takže peníze pod polštářem rozhodně není špatná investice Smiley. Ale i běžné účty jsou docela bezpečné, alespoň do toho pojištěného limitu.

Ale je to fakt problém - do čeho může běžný člověk investovat. Chtělo by to asi samostatné téma. Finanční porasci jsou ak asi ti poslední, kam bych šel pro radu...

Hlavně je podle mně důležitá flexibilita - vzhledem k tomu, že nemůžeme vědět, co nás čeká. Je lepší být schopný včas reagovat na změnu situace, než se připravovat na něco co pak nemusí přijít nebo přijde něco jiného. To se týká především zaměstnání. Být vysoce specializovaný se vyplácí v dobrých časech, ale v těch zlých je tomu naopak. Říká se, že řemeslo má zlaté dno, mnohé profese žádné dno nemají a v budoucnosti nemusí existovat.

Pak taky ty energie a do určité míry potraviny - na to je potřeba se zaměřit, aby tam člověk byl případně schopen ušetřit nebo si spoustu věcí udělat sám. Konec konců když je člověk nezaměstnaný nebo v důchodu, tak má spoustu času, který může velmi produktivně využít.

Důležité je pokud možno nebýt zadlužený a nikomu nepůjčovat - obzvláště ne finančním institucím...
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #593 kdy: 31. Březen, 2011, 00:09:47 »

Omnia mea mecum porto?
Asi bych investovala do dovedností, praktických znalostí, prožitků (nemyslím teď týdenní dovolenou u moře).. něčeho, co obohatí můj (tvůj) život. Rozšíří obzory. Co je vlastně cílem těch několika desítek let, co tu na zemi máme vyměřeno? Být soběstačný? Usadit se na jednom místě, připoutat se tam k domu, zemi, materiálnu a zuby nehty se tam všeho toho držet?

Kde máš neone jistotu, že za těch pár let budeš tam, kde seš teď? Kdoví, jaké poklidné životy si plánovali ti, co bydleli v okolí Fukušimy nebo v oblastech Japonska, co je zasáhlo tsunami. Co když se ocitneš v podobné situaci - budeš se snažit zachránit nástroje? Možná nebudeš věřit, že by se něco takového mohlo přihodit zrovna tobě a počkáš dokud ta "vlna" nepřijde až k tobě?

Spíš se zamýšlím, neberte to jako útok. Fiskars jsou určitě skvělé nástroje. Wink
Jak zmiňuje Michal tu flexibilitu... čím víc toho vlastním, tím míň flexibilní jsem (přece to jen tak neopustím, když mi nashromáždit to dalo tolik námahy/peněz/času!).. nebo ne?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #594 kdy: 31. Březen, 2011, 07:51:19 »

Díky všem za reakce.

Pauli, chápu jak to myslíš a přesně v tomto duchu se taky nesou moje úvahy, když jsem psal, že každý krok obnáší riziko, jestli byl ten správný.
Baví mě již delší dobu pročítat survival blog a podobné (píšou tam lidi s reálnýma zkušenostma z katastrof, válek) a závěr je (jako vždy) stejný - nikdo netuší co bude, na vše se nedá nikdy připravit.
Jestli se někam budu muset stěhovat, jestli ve spěchu a nástroje si budu muset nechat zde, bude inflace nebo deflace? atd. nevím.
Ale jestli mě baví s těma nástrojema pracovat, to vím.. baví, takže pro mě je to součást smyslu života.
Při té práci navíc sbírám právě ty zkušenosti - které jsou na prvním místě, jak píšete.
S tím "jít na lehko" tě ale uplně chápu.. ale vymyslel jsem to takto - na jednu stranu se zbavuji co nejvíce zbytečných věcí, serepetiček pro okrasu, ale na druhou stranu vím, že kvalitní nástroje pro práci chci. Na jedné straně domu vyhazuju, na druhé přidávám kvalitu.

Kdyby někoho zajímaly detaily práce se sekerou (X25, X27) a klínem, nůžkama, rýčem, tak bych se rozepisoval.
« Poslední změna: 31. Březen, 2011, 07:59:46 od neon » Zaznamenáno
makroušek
Host
0 0
« Odpověď #595 kdy: 31. Březen, 2011, 13:15:50 »

Citace
Kdyby někoho zajímaly detaily práce se sekerou (X25, X27) a klínem, nůžkama, rýčem, tak bych se rozepisoval.
Rozepiš se. Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #596 kdy: 31. Březen, 2011, 14:14:29 »

Když jsem nástroje kupoval, tak vycházel nejlíp tento eshop.

Sekera X27 - jsem rád, že jsem vzal tuto, místo X25, má o něco delší rukojeť. Nahradí plnohodnotně starší mohutný, široký kalač (4-5kg), kterým jsem dělal předtím. Měl jsem právě při výběru dilema, jestli mi bude stačit tato X27 a nebo musím mít od Fiskars kalače. Takže už vím, že tato sekera rozsekne největší polena co tu mám. Sekám s ní na stojáka metrovou kulatinu a jde to hravě.

Ale Fiskars uvádí, že ji lze používat v kombinaci s tímto klínem. Pod pojmem použít si představuju, že klín zaseknu a budu mu dávat pořádné rány sekerou a že se často nemusím přesně trefit (nejsem robot). Na první pohled už člověk váhá, jak by to vůbec bylo možné, aby tak tenká zadní čepel sekery mohla vydržet rány o kov klínu. Dal jsem 4 rány a jedna padla mírně vedle a výsledek byl odlomený kousek tvrzeného plastu, a poškozená zadní strana sekery, vyboulenina na kovu. Je to naprosto nevhodná kombinace a přemýšlím, jak jim dát najevo, že lžou a podle mě bych měl mít nárok na reklamaci.

Klín sám o sobě je super. Donutilo nás to doma vyrobit obrosvké dřevěné kladivo a s tímto je to výborná práce. Ty metrové kulatiny na stojáka bude lepší asi dělat takto, než dávat několik přecijenom nepřesných záseků sekerou. Mimochodem, nikde jsem takové velké dřevěné kladivo prodávat neviděl a přitom jsem si všiml, že by ho spousta lidí zpracovávajících dřevo využila. Nahrazují to většinou obyčejnou větví, která se brzo rozštípe a blbě se drží. Pokud do toho klínu teda někdo netepe rovnou kovovým kladivem, čímž riskuje zásah kovovýma odštěpkama.

Velké nůžky hned zabavila mamka a celé odpoledne klestila hráz. Moc si je pochvalovala. Dělala práci, kterou by jinak musel dělat chlap. Nění co dodávat.

O rýči toho napsali spoustu zde. Samá chvála a já se můžu jen přidat.

Pak jsme koupil ještě pilku, která prostě dobře řeže, i když mě překvapilo, že čepel je hodně ohebná, tím pádem se mi pořád kroutí.
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #597 kdy: 31. Březen, 2011, 16:08:51 »

A ten jednohak a dvojhak (nebo jak to popsat-ty kolem lopatky na zemi) z tve fotky slouzi k cemu?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #598 kdy: 31. Březen, 2011, 17:17:40 »

To jsou lesnické obracáky a drapáky

Ten jednohák jsem si představoval, že budu používat na braní metrových kulatin ze země, když je přenáším jinam a nebo zvedám na kozu. Protože když leží na zemi, tak se blbě pod ně dostávájí prsty, aby se nadzvedly. Takhle to zabodnu z jedné strany a zvednu hákem.
Hodí se mi i na to, abych si s ním otáčel kulatiny na zemi, když je budu potřebovat řezat z druhé strany kmene (i když na to je přímo tento nástroj).

Ten dvouhák je fajn, když leží kmen na zemi a já ho chci za jeden konec chytnou do ruky a táhnout. Jen to dám na kmen a samotným pohybem nahoru se to hezky zasekne.
Zaznamenáno
MarekHappy
Newbie
*

evolution is solution

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #599 kdy: 31. Březen, 2011, 21:08:44 »

Omlouvám se za "offtopik", nicméně nedalo mi se alespoň nějak nezapojit.

Tzn. velké díky Neonovi a dalším diskutujícím za velmi zajímavé názory/zkušenosti/know how, které tu sdílí.
Čtou se sami + vysoce užitečné, jen tak dál!  Wink
Zaznamenáno

Stran: 1 ... 38 39 [40] 41
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení