Stran: 1 ... 3 4 [5] 6
  Tisk  
Autor Téma: dannyy je na ceste zpet ke korenum  (Přečteno 24287 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #60 kdy: 01. Leden, 2010, 03:00:13 »

Pekna uvaha, hodne stesti v nove ceste.. nebyt ovlivnovan.. taky si cim dal vic uvedomuju tento fakt a nejradsi bych smazal vsechny predsudky z hlavy, podle me ale skoro-nemozne Smiley
Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #61 kdy: 04. Leden, 2010, 12:33:09 »

Díky za tento příspěvek, krásně a moudře vyjádřeno!!!
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #62 kdy: 12. Únor, 2010, 10:52:53 »

sesly se mi dve stejne knizky: Od pramene čínské medicíny

vice info: http://knihy.abz.cz/prodej/od-pramene-cinske-mediciny-cd

pokud by mel nekdo zajem za pulku ceny je vase, predani v praze.
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #63 kdy: 23. Duben, 2010, 14:07:26 »

Ahoj Danny, dnes ráno jsem si vzpomněla na tvůj příspěvek z 31.12. Nějak jsem totiž zjistila, že spoustu věcí nechápu. A začalo to rýží, kterou si tu vyberu jako reprezentanta těch otázek, co mi najednou přicházejí.

Dřív mi nepřišlo divné, ale třeba proč máme v mb jako základní obilovinu rýži (typická pro Asii), když žijeme v české kotlině (řekla bych, že naši předci jedli dřív spíš hodně ječmene - viz píseň "Hrách a kroupy", pšenice, žita, jahel, ovsa ... ale rýže?). Já vím, je zdravá, čistí, ale není to vlastně proti zásadám samotné makrobiotiky, ta přeci tvrdí, že se má strava uzpůsobit místu, kde člověk žije??? Protože naše těla, konstitučně ovlivněná tím, co naši předci jedli, potřebují to, na co jsou generacemi uvyklá. Ze stejného důvodu nemáme jíst třeba brambory nebo pomeranče. Tak proč rýže, resp. proč tolik? A vím, někde jsem četla, že se v Čechách rýže pěstovala ... no ale určitě ne v takovém množství, aby byla základní obilovinou (sama jsem, stejně jako hodně lidí, co znám, měla rýži v každém obědu a večeři, i když třeba půl na půl s jiným obilím. Teda občas těstoviny, ale jinak rýže, rýže). Kolik lidí tady vzdychá, jak jsou hubení, drobní ... když vidím Asiaty u stánků, tak jsou také drobní, hubení ... když jíme dlouhodobě jako asiati, vypadáme konstitučně jako Asiati. A vím a jsem za to vděčná, že třeba Milan Dvořák starší loni na cyklovíkendovce říkal, že se má rýže omezit a víc jiného obilí. Ale to je asi tak jediné doporučení na počeštění makrobiotiky, které jsem kdy slyšela. Ale i tak, makrobiotici, které znám, mají rýži v nějaké formě denně.

K doplňkům typu miso jsem shovívavá, chápu, že si potřebujeme doplnit minerály a už neznáme způsoby, jaké používali naši předci, tak si pomáháme produktem z Japonska. Ale vím, v jakém šoku jsem byla v Holandsku, když na cooking classech nebyly schopni připravit snad žádné jídlo bez haldy japonských ingrediencí.

A jak mi tu každý vysvětlí, makrobiotika není jen o jídle, je to i pohyb na vzduchu a vše ostatní, co "nasáváme". Ale když jsem byla někde na mb kurzu (ČR, konference v Holandsku, nebo víkendovky s makrobiotiky ...), co se ráno cvičilo? Taiči, Do-in, .... zase samé asijské věci. A když se podívám na nabídku kurzů, co tam je - nine star ki, atd. Nezačínáme i uvažovat jako Asiati? Kde je naše českost? Já chápu, že tyhle věci asi je nutné objasnit - např. jin a jang, ukázat. A pak se vždy řekne jedna věta - uzpůsobte si to svým individuálním potřebám. Hmm. Ale nevím, že by se někde řeklo "tak, na těhle principech to bylo vymyšleno, ale v provedení vhodném pro Českou republiku se doporučuje to a to. A tohle české doporučení si ještě upravte podle svých zkušeností a individuálních potřeb". Na těch kurzech se vyučuje jakýsi stravovací model, který vymyslel někdo z Asie, tak to k tomu asi patří.  Ale kde je ta česká makrobiotika, kdo ji dělá a vůbec, jak by taková česká makrobiotika vlastně vypadala?
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #64 kdy: 23. Duben, 2010, 14:20:36 »

lehu,

to je přesně to, co mě na mb, tak jak je dnes tady pojímaná vadí. Jednou jsem se milana st ptala- chci si udělat svačinu, českou makrobiotickou svačinu, co bys doporučil a on mi řekl, že nejlepší na svačinu jsou suši rolky... to zrovna moc české není.. 
Já osobně rýži téměř nejím, jím hlavně pšenici, žito, kroupy, jáhly, oves, pohanku... ani s cizími luštěninami to moc nepřeháním.. a co se doplňků typu miso týká, tak všechno používám, ale v malé míře... jako nejlepší zdroj minerálů považuju kvašené zelí a všechno co nám tu na zahradě rostě..

Snažím se hodně vařit typicky středoevropské kombinace- jáhly+čočka, kroupy+hrách..

Máš pravdu i v tom pohybu.. nejlepším tělocvikem pro nás bude práce na zahradě Smiley protože žádný typicky český cvičební systém není- u nás na tohle lidi prostě neměli čas, museli se uživit..
Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #65 kdy: 23. Duben, 2010, 14:41:54 »

Ano, lehu, vystihla jsi to přesně. Taky mi to připadá nelogické a taky cítím, že místo automatického přejímání všeho asijského (byť to je jistě strava pro asiaty výborná a taky je chutná) bychom měli hledat českou cestu. A ještě hodím do placu provokativní otázku: pokud uznáme, že jsme původem pastevecký národ, což takhle připustit, že bychom mohli OBČAS konzumovat trochu biotvarohu nebo biokefíru? Wink
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #66 kdy: 23. Duben, 2010, 14:44:19 »

tak obiloviny jsou nejblíže středu a mohou být z větší vzdálenosti, nejde jen o poměr sodíku a draslíku. třeba taková voda se doporučuje z okolí, kde bydlíme a tak. rýže natural stačí jíst jednou za pět dní třeba s jiným obilím, to mi říkal jednou Milan st. v Dobrušce... a i klíďo jednou za čas... najděte si svou cestu a jak to cítíte. dnes je výhoda, že všechny tyhle věci (rýže, miso a tak) jsou k dostání, dříve lidi museli jezdit pro miso za hranice. a jestli někdo nepoužívá miso či ume či rýži aj., tak oukej.

cvičení - no ohejbání tělem na zahrádce, je super českej tělák! motyčka, sazenice, kompost, hlína a zahrabaní hlíny jako to dělá pejsek a ještě zalévání. člověk se musí ohnout dolů a nahoru, zajít pro vodu, pracovat šikovnější rukou... ale někomu stačí jen vynášet občas odpadky a má po těláku.

Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #67 kdy: 23. Duben, 2010, 14:51:15 »

To, že jsme byly pastevecký národ já každopádně uznávám.. každá rodina měla ovečky, kozy.. my se na to též chystáme- pro ovečky již máme hotovo a už se na ně mooc těším. Zatím máme 4 Smiley Takže já určitě neváhám ..  nejdůležitější zásadou je, ale mít to co nejčerstvější- lepší než bio bych doporučila zajet is k němu kdo ovečky nebo kozy chová..
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #68 kdy: 23. Duben, 2010, 15:33:45 »

Giorgino, mně to nepřipadá tak snadné, resp. chápu určité dolaďování systému podle toho "jak to cítíte", ale něco mi připadá dost zásadní na to, aby se to řešilo stylem pokus omyl. Makrobiotika mi někdy připomíná orloj - složitý systém se spoustou koleček, když nějaké kolečko vyndám pryč, tak to třeba ještě nějakou chvíli setrvačností běží, ale pak se to zastaví. Prostě chci říct, že to bylo vymyšleno na základě hloubkového výzkumu asi z více aspektů současně - ph, jin a jang, dostatek minerálů a enzymů .... prostě je to model, který mi má zaručit, že když ho budu dodržovat, budu mít vše, co pro život potřebuju. Takže když třeba vyndám jedno kolečko z orloje, protože se mi nelíbí, že je to moc japonské (ať je to miso nebo natto nebo cokoli), nezačne to jinde drhnout? A ze zkušenosti vím, že některé drhnutí se neprojeví hned, ale až po letech, ale pak je to docela malér. Proto by mě zajímal nějaký český model.

Ale můžu to takhle vidět i proto, že je pro mě prostě těžké najednou opustit tolik pravidel, která jsem tolik let dodržovala. A vlastně ani moc nevím jak, naprosto neuvažuji o běžném mléko-maso-cukr stravování. Jen bych chtěla doladit tu makrobiotiku. Tak snad mě k tomu nějak dovede intuice. Nebo, má tu někdo znalosti o našich předcích, třeba 15 století, jak žili, co jedli ... pro inspiraci. Moje představa je dost matná (a asi zkreslená tím, co nám někdy říkali ve škole), sama jsem to nikdy nezkoumala. Nebo máte tu někdo zkušenosti s děláním makrobiotiky dost zásadně jinak, než je to v klasických mb knihách?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #69 kdy: 23. Duben, 2010, 17:30:48 »

I když vnitřně tíhnu taky k tomu naučit se stravovat z lokální produkce, tak mám odzkoušené, že bez rýže bych hodně trpěl. Nedokážu se chuťově tak uspokojit na jiných obilovinách, tak jako na rýži. Využívám ji na to, abych ji míchal k ostatním obilovinám, aby mi lépe chutnaly. Nevím nakolik je to otázka času, kdy se třeba prožvýkám k tomu, že zvládnu dlouhodobě jíst vše kromě rýže a nebo jestli je v té rýži opravdu něco co moje tělo potřebuje a jinde není.
Jen vím, že spousta lidí dá vždy přednost uvařenému hrnci naturálky před hrnci jakékoli jiné obiloviny (specielně ovsa, ječmene, pšenice).
Jíst denně pšenici (špaldu), tak za pár dnů budu hodně trpět. Jíst denně rýži, tak nemám problém, byť budu asi hubený.
Ale taky jsem si prožil, že tu špaldu bych dokázal jíst denně a jako hlavní složku jídla (v případě nouze) v pomleté formě, upečené (napařené) v podobě chleba - což je pro mě zajímavé - že v celém zrnu uvařené mi tak nešmakuje - ale pohled do historie mi tuhle verzi jenom potvrzuje, lidé jedli hlavně chleby, neslyšel jsem od dědy, že by vařili pšenici na jídlo. Pohankové, jáhlové kaše dělali.

Proč si to ale nezkusit, že? Co nám brání? Já to právě na sobě experimentuji a třeba bez sojovky, bez misa, jenom se solí jsem měl opět velký problém. Se sojovkou bez misa si nejsem tak jistý, ale něco mě k misu hodně přitahuje, takže bych o něj taky přijít nechtěl. Vyznívá mi to jak popisuje Lehu, vyděláš jedno kolečko (miso) a už se to začne bortit.

Ještě drobnost k tomu, že budem v této době konzumovat obiloviny kromě rýže. Stejně člověk nakonec neví odkud byly dovezené, takže i v tomhle je problém. To samé s hráchem.. kdoví odkud v této době je.
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #70 kdy: 23. Duben, 2010, 17:54:39 »

to jedno kolečko není miso, ale všechny japonské sojové produkty, jako kategorie. A myslím, nevím, že by to bez nich možná mohl být problém. Jak třeba s B12, neargumentovalo se v souvislosti s ní o tempehu a misu? A nejsem expert, nikdy jsem to nezjišťovala, ale zrovna nedostatek B12 jsem slyšela, že se neprojeví hned, ale po letech a je to fakt malér (nechci tu plašit, loni jsem o tom slyšela  v souvislosti s narozením postiženého dítěte. Matka byla před tím naprosto v pořádku. Něco takového zkoušet fakt nechci).
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #71 kdy: 23. Duben, 2010, 18:31:34 »

B12ka by prej mělá jít nabrat i z důkladně od zeminy neočištěné zeleniny (ideálně z vlastní nezchemizované zahrady samozřejmě). Prej B12ka je v té hlíně, nevím.
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #72 kdy: 23. Duben, 2010, 20:11:24 »

Sojové výrobky jako miso, tempeh, tamari, shoyu a některé produkty z řas obsahují pouze korinoidy, analoga vitaminu B12, která zpravidla nemají fyziologické účinky srovnatelné s účinkem vitaminu B12

Deficit vitaminu B12 u dospělých hrozí většinou až po dlouhodobém omezení konzumace potravin živočišného původu, bohaté endogenní zásoby činící až 3 mg.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #73 kdy: 23. Duben, 2010, 20:32:02 »

No, každopádně dannyho deníček netrpí B12kou.  Very Happy

B1 • B2 • B3 • B4 • B5 • B6 • B8 • B9 • B10 • B11 • B12 • B13 • B15 • B17 a tak dále. takovejch vitamínů a takovejch prvků existuje. proto pestrost, pestrost a pestrost! jsou lidi, co maso a vejce nejedí dvacet let. a neveřím, že neexistuje "rostlinná" B12ka. Třeba takový natto tak příšerně smrdí, že tam nějaká musí bejt!  Grin
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #74 kdy: 23. Duben, 2010, 20:47:43 »

Možnosti ľudského tela sú oveľa väčšie ako možnosti sklenenej skúmavky v laboratóriu. Tak ako dokáže vyrobiť z provitamínu vitamín, z chlorofylu hemoglobín, transmutovať prvky, ja verím, že dokáže i z analogu vyrobiť B12. Telo musí ale harmonicky pracovať, nemal by tam byť cukor.Toto je jedna z mála vecí, ktorú nemám overenú.  Neriešim to, lebo jem občas rybu.
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení