Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: čo namiesto chleba?  (Přečteno 8464 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Wl
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 27. Červen, 2009, 17:40:17 »

a přece jenom ještě něco. jestli neděláš Natto, tak to taky.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 27. Červen, 2009, 19:08:27 »

chleba není žádný hřích, když si celozrnný správně uděláš a jíš ho pomálu. někdo se prostě nezbaví té chutě, a když dá 1-2 x týdně k polévce, je to vpohodě. vločky, celozrrná mouka aj. nezahleňují - mám na mysli nějak škodlivě. určitě ne jako třeba bábovka z krámu.  Wink
« Poslední změna: 27. Červen, 2009, 20:45:30 od giorgino » Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #17 kdy: 28. Červen, 2009, 19:01:55 »

Pro ty kterym chybi chleba - neuspokojila by vas treba polenta?
Zaznamenáno

romanS
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 28. Červen, 2009, 20:33:10 »

Chleba je chleba.
Jednoduchá věta, ke které by se nemuselo už psát nic dalšího.
Kvalitní kváskový, nejlépe domácí a spíš napařovaný nemůže jako občasná pochutina urazit žádného zdravého makrouše.
Já byl nedávno na kostelacích kde se vařilo vegetariánsky a kubis s rakouským kvašeným zelím mi pomáhaly přežít.... Roll Eyes
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #19 kdy: 28. Červen, 2009, 21:46:24 »

Romane, u koho prosím děláš konstelace, jestli to není tajné?
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 13. Leden, 2012, 16:35:28 »

je menší zlo chleba nebo kuskus (připravený zalitím vařící vodou)? v případě velkého hladu a nedostatku času ...
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #21 kdy: 13. Leden, 2012, 17:38:43 »

kuskus obzvláště necelozrnný (ten se tak vlastně dělá). no a ten chleba nemyslíš jako....... zalití mouky horkou slanou vodou?  Roll Eyes
« Poslední změna: 13. Leden, 2012, 17:41:30 od W » Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #22 kdy: 13. Leden, 2012, 18:03:51 »

mám namysli kuskus celozrnný zalitý vařící vodou a nebo chleba kváskový (bez vody!!!) :-)
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #23 kdy: 13. Leden, 2012, 23:46:17 »

Ahoj,
Berindo, já bych to tolik nedramatizovala. Když máš chuť na chléb, tak si ho kousek dej. Nebo si zkus koupit takové ty rýžové chlebíčky. Ale těstoviny místo chleba je dobrý nápad, člověk se aspoň nasytí. Ono se to těm poradcům řekne, neměli byste tohle nebo tohle, ale jak to tn člověk má pak dělat, taky jsen nejdřív nevěděla.  Ale člověk nemůže jíst pořád každý den jen obilí. Aspoň já bych to nemohla, to by se mi brzy přejedlo. Zkuste třeba misli. Já si ho občas dám. Nesmíme to moc dramatizovat.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #24 kdy: 14. Leden, 2012, 10:26:53 »

Jarko, často tady na fóru píšeš, že by se něco nemělo dramatizovat. Ono to není o nějakém dramatizování. Čistě teoreticky je v makrobiotice povoleno vše, respektive nic není zakázáno. Já taky nemám ráda formulace, že se v MB něco "nesmí" a že když sníme něco, co není úplně v pásmu zdraví, tak je to pomalu jak hřích, na který platí jen pokání. ALE jiná věc je, pokud jsme poradci (anebo obecně zkušenější MB, kteří mají vůči druhým jistou zodpovědnost) a bez diagnózy či znalosti jejich stavu jim řekneme "ale to víte, že jo, jen si dejte, když na to máte chuť". To, co pro někoho je úplně nicotný úlet, může s někým trochu víc nemocným pěkně zamávat. Takže já si myslím, že bez toho abychom znali stav dotyčného nemá vůbec smysl mu říkat nějaké obecné rady. Jasně, můžu někomu říct, že když si dá místo chleba rýži bude mu to asi prospěšnější, ale už nemůžu říct, jestli by ten chleba pro něj byl v pořádku, tedy bez výraznějších zdravotních dopadů, jestli mi rozumíš.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #25 kdy: 14. Leden, 2012, 12:44:01 »

Ahoj, Kachino,
menší zlo bych řekla, že je ten kuskus.
Jarka
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #26 kdy: 14. Leden, 2012, 13:22:30 »

Ahoj Calarien,
snad ti rozumím dobře. Prostě musíme  ty úlety nebo jak to nazvat, brát z pohledu nemocného člověka, nkomu to vadit nemusí, někomu, jak píšeš, ano. Máš pravdu a souhlasím. Já to totiž beru podle sebe, proto jsem napsala, že chléb nevadí. Za což se samozřejmě omlouvám. Nejde to brát podle sebe, ale podle zdravotního stavu toho člověka. Víš, jednou jsem si tak říkala, že bych chtěla být u někoho nemocného a pozorovat ho, jak jí MB. Mě by to určitě obohatilo a nejen mě. Jenže někdy  rodina, když si dopřává různé dobroty, tak mi taky dopřejí, protože myslí, že jsem ochuzena a že se nic nestane, když si dám. Mě samozřejmě ne, ale pak si říkám, jak třeba by na tom byl nějaký člověk, který je nemocen. A taky se někdy ptám, co místo toho pečeného chleba, jak říkám, jsme na chlebu odchovaní, vyrostli jsme na něm. Pamatuju si u babičky, jako holka chodící do školy, že babička dávala chleba na každou svačinu, máslo, salám, papriku. Dnes vím, že to není dobré, ale tenkrát jsem to nevěděla. Jenže babičky teď říkají: "Dřív jsi to jedla a teď to nemůžeš." Odpovídám jim: "Můžu, ale nechci." Babička mi zase hodně suší ovoce. Ono je jí občas líto, tak ráda by mi něco dala. Tak ovoce má po ruce vždy. Nejraději někdy i banán, ale proti tomuto ovoci mám výhrady, takže si tohne nedávám. Ale babičce prostě člověk nic nevysvětlí - no však to znáš.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 14. Leden, 2012, 17:14:29 »

Já tě Jarko upřímně obdivuju, že to s rodinou zvládáš, stravovat se více či méně makrobioticky, protože mě by neustálé dohadování o stravě hodně zmohlo. Když jsem na vejšce bydlela u rodiny, tak mi to dlouhou dobu moc nešlo, prosadit si, že to a to jíst prostě nebudu, bydlela jsem s babičkou, která vařila pro celou rodinu a pojem zdravá strava jí nic neříkal. Ale nakonec jsem musela přitvrdit a prostě jsem jim řekla, že si budu vařit sama, ze zdravotních důvodů, museli to přijmout. To víš, že každou chvíli slyším nějaké poznámky (tedy, když jsem na návštěvě), ale už si nenechám zasahovat do života. Ale chápu, že tobě rodina hodně pomáhá, že by to bez nich bylo pro tebe hodně těžké. Určitě máš lepší nervy než já anebo jsi prostě dobrý komunikátor.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #28 kdy: 14. Leden, 2012, 18:14:53 »

Ahoj Calarien,
no tak mám na své straně mamku a knížky máme od Lužné a Chourové, tak to děláme podle nich. To víš, taky byly poznámky. Hlavně ve škole na střední. Ráno doma byla kaše, na svačinu chléb, ten jsem měla i na oběd s pomazánkou a pickles, to nám poradila paní ve Slunečnici no a když jsem přišla domů, tak prostě polévka a nějaké to jídlo. Mě jen upřímně mrzí, že jsem neposlechla paní ze zdravé výživy, která mi říkala: "Jednou budeš chtít něco napsat, piš si poznámky, jak jsi začínala, bude s ti to hodit." Jenže jsem si to nepsala a teď mě to mrzí, a říkám si, že jsem prostě nepoučitelná. Ono je těžké někdy prosadit svou, ale je-li aspoň jeden člověk na straně toho, kdo chce zlepšit zdraví, tak je to fajn. Babičky si zvykly, nic jiného nezbývá. Horší je, když zahřeším, tak se třeba sestra zeptá a tohle může? Jak říkám, můžeme vše, ale nejíme to.
A to je na další vlákno.
Jarka
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #29 kdy: 14. Leden, 2012, 18:24:54 »

takže už vím, chleba fakt neeee... teď jsem po chlebové večeři a je mi zle, auauuu, tělíčko si asi odvyklo, chleba jsem víc jak měsíc nejedla. takže zítra to vidím na půst, nic do sebe nedostanu. uf, zlatá kaše... no vám zkušeným makrouškům je to asi jasné, ale holt já začátečník musím všecko vyzkoušet

Jarko, to je skvělé, že máš podporu maminky. já teda "na své straně" nikoho nemám, ale tím, že jsem tak nějak "alternativní" Smiley (zavádějící slovo...), tak můj nový způsob stravování nikoho nepřekvapuje, ze začátku bylo spousta bojů a diskusí, ale pak jsem si uvědomila, že je to opravdu jen na mně- když nechci bojovat a obhajovat se a přesvědčovat, tak nemusím - a už to nedělám. a je milé, když nabídnu na rodinné sešlosti třeba svůj dezert, a oni na to... no to je výborný, a tam fakt není cukr??? už si říkají i o recepty:-) takže nemám na své straně nikoho a vlastně mám všechny. učím se respektovat ostatní a netlačit na pilu...

no ale ten chleba, děcka, to jsem si dala, uf uf to je drahá zkušenost
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení