Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Odkud čerpají informace začínající makrobiotici  (Přečteno 8277 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 11. Červen, 2009, 17:18:34 »

Prijde mi to jako zajimava otazka:

Z ceho vlastne vychazeji lide, kteri se davaji na makrobiotickou cestu?
Jakou cestu vy sami osobne doporucujete jako tu prvotni?
Doporucujete jednu konkretni knihu ci vice knih, jeden konkretni kurz ci vice kurzu? Jake to jsou?

Me osobne prijde pro seznameni se systemem, takova "vse v jednom", kniha Radost z jídla od Strnadelové - tudiz ji doporucuju nekomu, kdo se zepta co si ma koupit.

Myslim si, ze je dost podstatne z jakeho zdroje cerpa clovek na zacatku, protoze podle toho to taky vsechno dopadne.
Jedine kvalitnim zdrojem se da vyhnout chybam a naslednym problemum, ktere ale delame neustale skoro vsichni zde na foru (nedynamicky talir, velke porce, kdyz varime pro jednoho, malo kousani, spatny pitny rezim apod.) Smiley
Mozna mame stale spatne zdroje informaci a nebo se malo vzdelavame? Smiley
Zaznamenáno
Sunny
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 11. Červen, 2009, 17:37:50 »

Jo, toto je dobrá otázka.

My jsme šli takovou trochu oklikou, přes Biokuchařku Hanky Zemanové... ta nás inspirovala.. potom stránky http://www.prirodnivyziva.cz/ ... potom tusim nedelni vareni od Luzne... potom asi Strnadelová, přesně jak píšeš, jednoduchá a přehledná knížka pro začnající makrobiotiky- pragmatiky. Příjemná je taky od Kushiho Makrobiotická cesta, tu jsme si kupovali docela později, tak jsme se z ní nic moc nového nedozvěděli, ale pro začátečníky může být dobrá.

Hodně dobré mi přijde mít hned od začátku možnost jíst kvalitní a dobře uvařené mb jídlo, at už někde v restauraci (nás v začátcích hodně držela brněnská restaurace na Jaselské), nebo u kamarádů makrobiotiků. A taky se zapojit, scházet, povídat, čerpat inspiraci od ostatních, kteří umí poradit, jak se v praxi poprat s vařením a co jíst místo chleba a tak Smiley

Myslim si, že hodně záleží na povaze toho kterého začátečníka, s čím do mb jde, jestli má představy odpovídající realitě, nebo spíš tak trochu předsudky, jestli je motivovaný změnit celkově životní styl, nebo se chce hlavně vyléčit a mít s tím co nejmíň práce. Někomu může vyhovovat pozvolnější přechod, třeba právě přes to vaření podle Hanky, někdo klidně skočí rovnýma nohama do průchovské makrobiotiky.

A nej je podle mě fakt ten osobní kontakt, pro nás teda určitě byl.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 11. Červen, 2009, 18:55:34 »

osobne si myslim, ze nejdulezitejsi je osobni kontakt a predavani zkusenosti.
s temi knihami bych byl opatrny. Jiz nekolikrat jsem byl zhrozen, tim co jsou schopni nekteri zapalenci do MB vymyslet a cemu rikaji MB. Nejhorsi jsou pak extremy, kdyz nektere extremisty odvezou do nemocnice a pak doktori maji stejny pohled na vsechny makrouse... Jsou i taci, kteri po 10 letech se vypravi na kurz a zjisti, ze byli celou dobu mimo misu.
Vzpomnel jsem si na historku z Kientalu, kde pobyval shodou okolnosti pred nejakymi casy Lenin. Jeho nadcasove motto - PROLETARI VSECH ZEMI SPOJTE SE, tamni makrobiotici chteli upravit a pouzit v souvislosti s makrobiotikou...
Pokud je clovek v kolektivu, tak se rychle priuci, zkusenosti, ktere sbira sam cely rok, muze ziskat od zkusenejsich klidne za tyden.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 11. Červen, 2009, 19:01:56 »

Ano, dulezitost osobnich kontaktu si povazuju cim dal vice.. po teto vikendovce mi to opet hrozne doslo, jak jsem tam kde jsem, diky tomu, ze jsem poznal osobne spoustu lidi. Nezil bych zivot tak jak ziju nebyt holandska, vikendovek, srazu, navstevovani. Pokud nekdo vaha na zacatku a nikam nevyrazi, tak se pripravuje o to nejcenejsi.
Cela moje budoucnost se ted roztaci diky tomu koho z makrobiotiku znam a vlastne cely rok jezdim a podnikam akce s lidma, ktere jsem na tech akcich osobne poznal.. lide nemakrobiotici z me minulosti jsou uz nejak stranou.
Zaznamenáno
monchi
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 11. Červen, 2009, 20:25:43 »

Citace
... lide nemakrobiotici z me minulosti jsou uz nejak stranou.

Nemyslím si, že je v pořádku "schovávat se t do makrobiotické ulity" a být v kontaktu jen se stejně smýšlejícími.   Funny Lebka Trochu mi připadá, že tvůj výrok nepřímo naznačuje, že nemakrobiotici jsou méněcennější... Proč by si s nimi měl člověk říci méně než s MB lidmi? Kdyby všichni byli stejní, to by ale byla pěkná nuda! Podlě mě přicházíš o pestrost a různorodost vnějšího světa...
« Poslední změna: 11. Červen, 2009, 21:14:00 od neon » Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 11. Červen, 2009, 20:51:20 »

Ja o tom porad jeste tak nejak premejslim, jestli je to cesta pro me. Teda ne ze bych jen premejslela ale castene aplikuju MB principy. Tohle by myslim hodne pomohlo:
Citace
Hodně dobré mi přijde mít hned od začátku možnost jíst kvalitní a dobře uvařené mb jídlo, at už někde v restauraci

Takovou moznost bohuzel nemam. Jako hodne napomocne jsem shledala http://makrobiotika.aspone.cz/ kde do toho zacatecnik muze skocit rovnyma nohama protoze nekdo jiny za nej uz vymyslel talir, tedy co jde s cim. Mam taky Modern Day Macrobiotics od Simon G Brown a ctu Pruchovou v Medunce. Brownova MB ja DALEKO volnejsi nez pruchovska ale zase on nezije v cechach a miri tak nejak na mezinarodni ctenare. Na druhou stranu ja v cechach taky neziju takze kdybych chtela strikne nasledovat pravidlo konzumace lokalnich potravin, asi by byly mirne odlisne pro anglii. Je tu napriklad hrozne vlhko, vic nez v cechach.
Osobne neznam vubec zadne MB a lokalne jsem nenasla nic. Treba to jeste prijde.
Co shledavam nejtezsi je ze me deti (10 a 13) o to nestoji a musela bych pro ne varit neco jineho nez pro sebe.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 11. Červen, 2009, 21:14:22 »

Citace
Nemyslím si, že je v pořádku "schovávat se t do makrobiotické ulity" a být v kontaktu jen se stejně smýšlejícími. Funny Lebka Trochu mi připadá, že tvůj výrok nepřímo naznačuje, že nemakrobiotici jsou méněcennější... Proč by si s nimi měl člověk říci méně než s MB lidmi? Kdyby všichni byli stejní, to by ale byla pěkná nuda! Podlě mě přicházíš o pestrost a různorodost vnějšího světa...

Dekuju za nazor.. ja se bavim se vsema, ale realita je ta, ze kdyz nekam jedu, jdu, tak vetsinou s makrobiotikem Smiley A neni to kvuli nejakemu rozumovemu presvedceni, je to ciste spontanni intuitivni pocit mnohem vetsiho porozumeni Smiley Nevim proc jsi to vzala tak dogmaticky.
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 11. Červen, 2009, 21:23:41 »

Citace
Nemyslím si, že je v pořádku "schovávat se t do makrobiotické ulity" a být v kontaktu jen se stejně smýšlejícími
Myslím, že nejde moc o rozlišování toho, kdo má co na talíři, ale jde o to, že lidi, kteří se věnují své životosprávě v pravém slova smyslu, obvykle také nacházejí více souvislostí ve světě kolem sebe, takže dříve nebo později dojde k situaci, kdy si člověk s některými lidmi z minulosti nějak nemá co říct. Protože obvykle stagnují a to je brzy nuda. Kdo je schopen nějakého vývoje, potažmo mozkové činnosti i mimo placený rámec, obvykle alespon nezaujme k MB vyloženě odmítavý postoj - taková je má zkušenost.
Jinak moje vlastní cesta k MB vedla od celoživotního vegetariánství z přirozenosti (nějak se mi nepodařilo pochopit kvalitativní rozdíl mezi hryzáním steaku a smrkové fošny...) přes rozhodující článek pí.Průchové v Medunce ke Kushimu, pak opět Průchové, Strnadelové a Zerzánovi, pak nastaly nějaké ty kurzy a konzultace a pak další prameny v knihách od Eskových, Waxmanových atd.
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 12. Červen, 2009, 07:37:44 »

Ja som začínala knižkami s tým, že do 1/3 knižky som si hovorila, aká je to blbosť, keď po zhliadnutí diagnostických obrázkov mi to zaplo.  Potom som to dlhý čas patlala. Mala som tiež školopovinné deti. To je vek, kedy sa ťažko preorientujú na inú stravu. Po absolvovaní kurzu deti ocenili, že taniere začali hrať chuťami  Nenene a farbami .
Kontakty, hlavne so skúsenejšími, sú neoceniteľné. Pocit súznenia, ktorý nám bežne v okolí chýba, všetci potrebujeme. Samotné kontakty sú ale málo na pochopenie vesmírnych princípov a zákonov, na ktorých makrobiotika stojí. Nad tými sa treba v pokoji zamyslieť a precítiť ich. Tu nepomôže žiadna šou, ako som videla u vita. Ale možno sa niekto nájde ....kto to dokáže príťažlivo spropagovať ..... Iné systémy stoja väčšinou na jednoduchých princípoch - napr jedz len surové a enzýmy, alebo jedz len bielkoviny a podobne.Vysvetlí sa to dvoma vetami, preto im uverí viac ľudí. Energetický princíp sa vysvetľuje dosť ťažko a preto je makrobiotikov málo. Cudzie výrazy na pomenovanie smerovania energií sa nedarí nahradiť modernými ktoré by zneli príťažlivo a zaujímavo.  Myslím že je treba chodiť i do  diskusií týkajúcich sa zdravia a vysvetľovat. Mnoho ľudí hľadá . Preto som sa po čase znova začala venovať chemickej stránke potravín a zažívania, aby som vedela začať na urovni ostatných ľudí. Až potom im vysvetliť vlastné videnie.  Look Round Look Round Look Round
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 01. Únor, 2010, 07:17:15 »

Myslím, že toto téma je stále aktuální, všichni to řeší stále dokola. Mně osobně ze začátku pomohly knihy, ale pak hlavně kurz u pí.Kubíkové a pak ty kontakty, které jsem získala jak na kurzu tak tady na fóru... Osobní kontakt s ostatními lidmi je neocenitelný. Teď je super, že se už pravidelně konají ty čajovny...

Zaznamenáno
xylda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 17. Únor, 2010, 16:27:12 »

Já  děkuji za své setkání s makrobiotikou Hance Habermannové ze Ctiboře. Jela jsem k ní na týden s dětmi a načerpala tam spoustu inspirace, okoukala a ochutnala MB vaření, a dál už to jelo přes knihy:J. Průchová, V.Strnadelová...
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 27. Únor, 2010, 14:39:47 »

ahoj, mohu vrele doporucit Zakladni kurs makrobiotickeho zivotniho stylu I. poradany Makrobioklubem, tento kurz bude po dlouhe dobe letos opet otevren, tak vyuzijte moznost!
Vice info na www.makrobioklub.cz.
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 09. Leden, 2011, 00:06:19 »

ahoj, mohu vrele doporucit Zakladni kurs makrobiotickeho zivotniho stylu I. poradany Makrobioklubem, tento kurz bude po dlouhe dobe letos opet otevren, tak vyuzijte moznost!
Vice info na www.makrobioklub.cz.

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte v plánu pořádat v roce 2011 Zakladni kurs makrobiotickeho zivotniho stylu I.? Moc by mi to jako začátečníkovi pomohlo... nebo nevíte o nějakém podobném kurzu v okolí HK či Prahy?:-)
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
makrobioklub.cz
Jr. Member
**

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 09. Leden, 2011, 19:00:39 »

Ano, plánujeme. Během ledna vyhlásíme termín, rádi bychom jej uspořádali na jaře.
Zaznamenáno

nezisková organizace zabývající se makrobiotickým životním stylem - www.makrobioklub.cz
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 09. Leden, 2011, 19:07:37 »

Ano, plánujeme. Během ledna vyhlásíme termín, rádi bychom jej uspořádali na jaře.
Děkuji, moc se těším Smiley
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení