Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Med  (Přečteno 5290 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
Med
« kdy: 24. Červen, 2009, 15:37:41 »

Ahoj, zajímali by mě Vaše názory na med. Je skutečně nutné jej nekompromisně odsuzovat jako bílý cukr, když byl od pradávna používán a dodnes je vnímám jako medicína? Nebo by se dal brát jako přijatelný kompromis? Přiznám se, že med jsem měl vždy rád. Dnes jsem se bavil s jedním včelařem a ten mi říkal, že i přestože včely dostávají v zimě cukr, tak jej ony sami metabolizují a do medu vnáší enzymy. A navíc se prý ten cukr dává zejména včelám dělnicím, které po 6 týdnech vždy uhynou a genetický základ nesou až ty další včely, které žijí asi ¾ roku a mají nejvýznamnější vliv na sílu roje. Říkal, že například právě neslavné odvápnění bílým cukrem u medu vůbec neplatí. Prý medem vyléčil osteoporózu své maminky. A on sám u zubaře už léta neměl kaz.

Tak co Vy na to? Vnese sem někdo nějakou osvětu? Rozumím, že kýžený polysacharid to není. Ale například i sama paní Průchová na svém semináři říkala, že dobrých prvních pět let makrobiotiky je určitě nutné přijímat sacharidy, jinak bychom se moc stáhli, dokud tělo neumí plně využít složitého cukru obilí a zeleniny.

Díky za Vaše názory.
Zaznamenáno
monchi
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 24. Červen, 2009, 16:08:00 »

Petře, naprosto sdílím tvůj názor a děkuji ti za jeho písemné vyjádření. Po přestupu na MB jsem si tuto otázku už mnohokrát položila, ale dosud neslyšela nějakou srozumitelnou odpověď.

Med jsem vždy měla moc ráda a včelky považuji za velice sympatická stvoření. Osobně jsem znala jednoho místního pana včelaře a musím říct, že byla radost pozorovat, jak se o včelky láskyplně stará. O včelách a medu dovedl hodiny nadšeně vyprávět a med považoval za nenahraditelnou medicínu a doporučoval ho užívat i jako prevenci. Med od něj byl vždy zárukou kvality. Přiznám se, že med jen tak nedokážu vymazat ze svého života. Určitě není nejlepší ho konzumovat ve velkém množství, natož pak denně, ale nemyslím si, že je něco špatného na tom, když si občas med labužnicky vychutnám. Beru to jako požitek!  Nutno poznamenat, že nemám na mysli tu cukrovou náhražku s názvem "med" ze supermarketů, ale kvalitní domácí med od místních včelařů.
Apropos - makrobiotika přece nic nezakazuje, jak už tu mnohokrát zaznělo... Wink
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 24. Červen, 2009, 16:40:09 »

Ja si myslim, ze med je lek, ne potravina. Takze obcas si dat lzicku do caje pri teplote apod. asi nevadi. Ale brat to s rozumem. Ja jej driv jedla namazany na chlebu s maslem skoro denne a pusobilo to na me jako cukr... Jak rika Monchi - makrobiotika nic nezakazuje  Smiley
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 24. Červen, 2009, 17:06:06 »

Jj já to tak ani nemyslel, že mb něco zakazuje. Prý doporučená dávka medu, aby to člověk nepřeháněl, je jedna lžíce denně. Ovšem i pan včelař sám říkal, že je s tím potřeba jak s bylinkami. Nepřehánět to. Jsem zvědavý na názory jiných, fundovaných, zejména Milan by mě zajímal:-))
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 24. Červen, 2009, 17:45:31 »

ja si myslim, ze pokud je clovek "zdravy", tak jedna lzicka denne je moc. Jednou jsem slysela Zerzana rikat, ze je to opravdu lek a ma se brat jen pri horecce apod.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 26. Červen, 2009, 12:17:35 »

Ja som zas presvedčený o tom, že 1-2 lyžičky denne uškodia len chorému ( teraz nemám namysli teplotu alebo nachladnutie ). Medu sa ani ja nikdy nevzdám. Tiež jedávam len domáci med ( repkový, agátový a ešte jeden, taký horký, sýtožltý...ten je najlepší chuťovo, je vraj vzácny, ale aj najdrahší, neviem ako sa volá ).
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
El
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 26. Červen, 2009, 12:45:07 »

Já med taky jím  Wink taky jen domácí  Poklona
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 29. Červen, 2009, 21:27:47 »

V MB se med takrka nepouziva. Lepsi na slazeni jsou obilne slady. jeste lepsi je jist vice zelene zeleniny a pickles, aby jste nemeli tolik chut na sladke...
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 29. Červen, 2009, 21:31:02 »

mě na chuť na sladké pomáhá obilovina Smiley ale medík neberu ani tak jako ukojit chut na sladké, ale jako vztah s přírodou a včelkami. A samozřejmě jako lék....  a stačí mi lžička..
Zaznamenáno
Lee.Blue
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 05. Červenec, 2009, 13:40:20 »

Když pominu složení medu, napadne mě, jak žijou stvoření, čili včelky, které jej vytváří. Neustále lítají sem a tam, jsou stále v pohybu, kmitají křidélkama..ale v zimě jsou pěkně zalezlé a nepohnou snad ani tykadlem. Což my lidi si nemůžem dovolit. Moje bývalá spolužačka na med nedá dopustit, jí ho denně ve velkém množství, a je to taková větší včelka-neposedí, pořád mluví, až moc Roll Eyes, je velmi živá, ale když zaleze sluníčko, a hl. v zimě je často nemocná, a nejraději by nepohla ani tím tykadlem. Pokud se snažím mít svůj talíř pestrý, na sladké jako takové klasické si ani nevzpomenu. A navíc, každý jsme jiný, že Wink
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 05. Červenec, 2009, 17:39:51 »

Rekla bych take dobreho pomalu. Med mam taky rada, obzvlast urcite druhy (jine zas nemusim), ale nejim ho ani zdaleka denne. Myslim ze jsem nemela med v puse dobry mesic neli dyl. Ale to neznamena ze ho nejim. Doma ho pouzivame jako chutnou medicinu pri boleni v krku.
Zaznamenáno

milan
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 05. Červenec, 2009, 20:42:50 »

jj, med je pro vcelky. Obsahuju prevazne same jednoduche cukry (fruktozu a glukozu). Na rozdíl od bílého cukru má v sobě navíc minerální látky a antioxidanty, takze v porovnani s nim je vhodnejsi. V MB se takrka nepouziva, je vhodny na vnejsi aplikace. Znam take par pripadu lidicek milujici med a jsou preletavi jako vcelky a jejich nazory se casto meni. V politice najdeme take nektere medo-milovniky.  Wink
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 12. Červenec, 2009, 23:19:42 »

Myslím že to trochu preháňate... to, že tí čo pijú veľa mlieka majú výraz ako "teľa", to sa ešte dá pochopiť ( poznám pár takých Very Happy ), ale... že tí čo jedia často med sú prelietaví ako včely a rýchlo menia názory... to mi pripadá citovo podfarbené, lebo potom tí čo jedia veľa vajec... tak tí sa liahnu do novej podoby každý deň, alebo radi "vysedávajú" do gauča vajcia ? Nechcem sa vôbec hádať, len som to prehodil na srandu :-)
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
monchi
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 12. Červenec, 2009, 23:41:12 »

Myslím že to trochu preháňate... to, že tí čo pijú veľa mlieka majú výraz ako "teľa", to sa ešte dá pochopiť ( poznám pár takých Very Happy ), ale... že tí čo jedia často med sú prelietaví ako včely a rýchlo menia názory... to mi pripadá citovo podfarbené, lebo potom tí čo jedia veľa vajec... tak tí sa liahnu do novej podoby každý deň, alebo radi "vysedávajú" do gauča vajcia ? Nechcem sa vôbec hádať, len som to prehodil na srandu :-)

To je trefné  Very Happy
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 13. Červenec, 2009, 00:22:04 »

Trefne to je a mam na podobne analogie podobny nazor.
Zaznamenáno

Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení