Stran: [1] 2 3 ... 15
  Tisk  
Autor Téma: Můj Občasník  (Přečteno 29328 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 10. Červenec, 2009, 15:11:22 »

Válka s moly

Zakládám toto vlákno v rámci osobních deníčků, ačkoli doufám, že moc dlouho už tahle válka nepotrvá (a samozřejmě, doufám, že já budu vítěz, co úspěšně ochrání své zásoby od stupňujících se nájezdů molů). Náhodný návštěvníku MB fóra, který jsi zabloudil do mého občasníku, nemysli si, že ti makrobiotici doma neuklízí, prostě je to jen tak, že obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka (zvlášť vše v bio kvalitě) chutnají nejen nám, ale (bohužel) i molům. Makrobiotici budou mít předpokládám pochopení, asi o tom také vědí své ... zřejmě i to, že výše uvedené suroviny je potřeba HNED po nákupu přesypat do sklenic s víčky (což já jsem bohužel neudělala), protože moly radši nepodceňovat ..... no oni snad žerou i shitake !!!!

Vše to začalo jedním větším nákupem, měla jsem možnost nechat si vařivo dovézt autem, tak jsem toho využila a trochu se předzásobila (abych se s tím pak nemusela tahat v ruce). Ne že by toho byly takové hory, ale ono při vaření pro jednoho zase není tak velká spotřeba. Pak jsem si ještě v jenom malém obchůdku dokoupila nějaké ty drobnosti jako např. lněné semínko na čaj, zkrátka suroviny, co moc rychle neubývají. A někdo v tom byl mol. A zřejmě více než jeden, soudě podle toho, co se spustilo. Teda v prvních dnech se nedělo nic, ale pak jsem jednou přijela z víkendu, otevřela skříň se zásobami a ejhle vyletěli proti mě asi 3 moli. Tak jsem udělala rychlou prohlídku, dalši moly jsem nenašla, tak jsem to nechala být. Na víkendy jezdím buď k rodičům nebo někam vem, ale když jsem se vrátila o týden později, uvítalo mě opět několik molů. Opět kontrola zásob, odstraňění těch podezřelých semínek a marná naděje, že už bude od molů pokoj.  Jenže nee, od začátku června kdykoli přijedu po víkendu, uvítají mě moli, a tak trávím své letní večery tím, že prohlížím zásoby, odstraňuji zamolované suroviny, vymývám sklenice od všeho možného, co zrovna došlo  (rýžový slad, ...) a přesypávám do nich nezamolovaný zbytek zásob, hlavně ty nízkoobrátkové věci. Mimochodem, marně se snažím někde sehnat velké sklenice z víčky, vzpomínám si ,že jsem na fóru někdo psal, že používá sklenice od nakládaných žampionů prodávaných v Makru. Jenže sníst asi tak 5 velkých sklenic žampionů ..... to radši budu ještě nějakou dobu honit moly po bytě.

Každá válka má své zbraně. Shodou okolností mi kamarádka poslala mailem různé "babské" vychytávky a byla tam i zmíňka o tom, že moli prý nemají rádi vůni bobkového listu. Tak jsem vyrazila na nákup koření, a včera rozmístila do skříně se zásobami náhodně  tu a tam pár lístků. Uvidíme, co na to moli.
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 10. Červenec, 2009, 15:34:17 »

ja zase kapu vsude etericky olejicek maty...
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 10. Červenec, 2009, 16:44:21 »

divis se, ze zerou shititake a chutnaji jim?
treba potrebuji odstranit tezke kovy ze svych organismu, vzdyt tech tezkych kovu je spoustu kolem nas... byli by jinak tezsi a rychleji bys je dohnala...  Very Happy
Zaznamenáno
monchi
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 15. Červenec, 2009, 23:23:13 »

ja zase kapu vsude etericky olejicek maty...

Známé je využití levandule při boji s moly - nejlépe pytlíček sušených květů levandule umístit přímo do skříně...  Wink
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 16. Červenec, 2009, 14:08:13 »

Díky za rady, vyzkouším. A kde se dají ty sušené květy levandule sehnat?
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 16. Červenec, 2009, 14:13:13 »

Často se prodávají v obchodech se zdravou výživou v malých plátěných pytlíčcích, ale zrovna je sezóna, takže čerstvá nebo hrnková levandule bude i v květinářstvích a na trzích.
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 18. Červenec, 2009, 22:18:44 »

Koikoku

Asi má tahle polévka už ve svém japonském (Huh?) názvu, že se má dělat z kapra (Huh?), každopádně já jsem ji dnes uvařila z makrel. Je to pro mě chuťově přijatelnější, navíc v červenci se snadněji koupí mražené kuchané makrely v celku (s kůží, hlavami ...) než kapr.

Dnešní den se zdál pro tuto polévku naprosto ideální. Jednak tím, že se po včerejší bouřce dost ochladilo, protože dělat tuhle papiňákovou polévku ve vedrech by mi přišlo dost šílené, a pak tím, že rodiče měli být ještě poslední den na dovolené, takže jsem měla k dispozici větší kuchyň než u sebe v podnájmu. Máma navíc už tak často považuje moje vaření za "situaci na infarkt" (a to ještě neví, že při minulém pokusu o koikoku mi "bouchnul" papiňák a vývarem ze pstruhů jsem tak trochu ohodila kachlíky v kuchyni .... tak trochu .... umylo se to celkem snadno). Zkrátka chladnější počasí a předpokládané volné pole působnosti v kuchyni s několika hodinami  rezervy na uvedení kuchyně do původního stavu po případném dalším karambolu - optimisticky naladěná jsem se pustila do přípravy. A šlo to celkem hladce. Rybičky už bublaly v papiňáku asi půl hodiny, když přišla sms od rodičů, že kvůli špatnému počasí se vrací z dovolené dřív, jak vyplynulo z textu, zhruba za hodinu že budou doma. Běžně by taková to zpráva spustila horečnatý úklid, o jé, ale s rozdělanou koikoku je snaha o úklízení naprosto zbytečná, dělala jsem ji zatím 3x a vždy jsem při tom našpinila haldu nádobí a vůbec kuchyň vždy vypadala jak po bombě. Ale co by člověk neudělal pro dostatečný přísun vápníku a podporu krvetvorby své i svých blízkých.

Dopadlo to dobře, rodiče se hned po příjezdu domů a po nasátí aroma z vařících se ryb smířili s tím, že doma asi moc uklizeno nebude. A že prý si už cestou v autě dělali legraci, že jak znají mě a bráchu, ještě jsme uklízet nezačali. No jo, ale když se taky vrátí z dovolené o půl dne dřív!!!  A polévka se nakonec povedla, asi hodinu a půl po příjezdu rodičů byla dovařená, dnes se to obešlo bez karambolu  Very Happy  a dokonce i mámě chutnala  Very Happy.
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 21. Červenec, 2009, 14:13:52 »

Often the unbidden guest proves the best company     aneb     Posilování energie Ohně

Dnes jsem se neplánovaně dostala v knihovně k Internet, tak zvěčním do Občasníku, co se mi poslední dny honí hlavou. Co si tak pamatuji z Pána prstenu, tak Frodo tam komentuje fakt, že mu za průvodce slouží Golum slovy : " Often the unbidden guest proves the best company". Třeba ano, třeba se stačí dívat pozorně kolem sebe a ono nás to navádí, někdy žasnu nad dokonalostí toho, že zrovna v okamžiku x např. potkám člověka y nebo se stane něco, co mě inspiruje. A z toho něčeho třeba nejsem v prvním okamžiku zrovna  nadšená.

Stavy molů u nás v podnájmu sec postupně redukují. Ti zbylí se, zdá se, zaměřili hlavně na cokoli kukuřičného (krupice, strouhanka) a na jáhly (jakoby byli zmateni těmi výkyvy počasí, a tak posilovali pro jistotu současně Oheň i Zemi), zatímco třeba rýže jim nejede. Tak třeba to není náhoda  Wink rozhodla jsem se, že se tím nechám inspirovat. Ono taky proto, že moly stále vnímám jako "potravní konkurenty" a podle zákona džungle zvítězí ten, kdo zbylou zásobu kukuřičné krupice a jahel sní dřív. (postupně).

Poslední zhruba 2 měsíce se snažím srovnat držení těla pomocí cvičení podle Ludmily Mojžíšové. I když necvičím denně, tak mě páteř stále více fascinuje, pripadá mi, jako kdyby např. lordózy měly být hodnoty se znaménkem  - a kyfózy s +, tak je to zařízené tak, aby suma vyšla vždy 0. A pokud ne úplně nula (nejsem ortoped) , tak nějaká konstantní číslice, od které se nelze odchýlit. Prostě pokud budu třeba víc prohnutá v bedrech, tak si to páteř vykompenzuje tím, že se o to víc budu choulit a stáčet ramena dopředu. A někdy, když cvičím, tak mi páteř hodně připomíná monádu, takovou tu hranici mezi černou a bílou oblastí, akorát ty monády jsou v páteři 2, protože páteř máme "2x esovitě prohnutou" (to jediné si zcela konkrétně pamatuji o páteři ze střední, zbytek si tu vymýšlím, teprve se chystám, že si někdy něco laického o anatomii páteře přečtu). A napadá mě, že jestli je tedy pravda, že tendence k choulení se je dána nadměrným prohýbáním se v bedrech, a pokud zmenšením tohohle prohnutí vyřeším i to choulení, pak to třeba funguje "nepřímo" i s těmi 5 elementy, když už tedy zmińuju  monádu. Co když to choulení se (strach - choulení jakoby ochrana plic ---> Kov) není primárně záležitost oslabeného Kovu, ale chce to posílit Oheň? Ve smyslu aby se oslabený Oheń nedopoval vysáváním energie z Kovu, který ovládá.  Kovu to pak chybí, a tak se choulí. Tak to mi vrtá hlavou a chci to vyzkoušet a v následujícím zhruba měsíci si vařit více ohnivě, třeba to to cvičení podpoří. A radost a spokojenost ze života třeba taky. Období je na to teď přes léto ideální.
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 21. Červenec, 2009, 15:38:02 »

Lehu, tohle je uzasny. Super postrehy. Dej vedet jak se dari s kukurici a jahlama  Grin
Zaznamenáno
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 21. Červenec, 2009, 16:33:49 »

Ahoj Leni,
tak uz jsem rozlustila Tvou prezdivku. Jsi segra od Honzy4, ze jo? :-)
No, s tou koikokou je to vtipne, opravdu jsem se vyborne pobavila, jak jsi psala sve zazitky z vareni u rodicu. A je to az pekelna synchonicita - zrovna kdyz jsem to cetla, mi taky zacal strikat papinak (nastesti jenom z ryzi Wink Tak preju hodne uspechu v boji se skudci! Me se letos objevili v kuchyni mravenci, ale nejak zahadne - jak se objevily, tak i zmizli. Treba to brzo pochopi i Vase moli Very Happy
Zaznamenáno

lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 22. Červenec, 2009, 12:07:09 »

hhhhhhhhhhh, moje identita odhalena !!!! Tak to snad abych si dávala víc pozor, co sem píšu, když už to není anonymní  Smiley
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 05. Srpen, 2009, 20:27:25 »

Moly beru na milost

rychly postreh z Holandska nez to zapomenu - doporucuji nam tu podobne veci, jako konzumuji molove. Resp. Shitake - jahly bylo mimo jine doporuceno na odstraneni napr. candidy a  nebo alegrie na gluten. A ta kukurice patri k letu. Tak moli si asi lecili prebujele  kvasinky nebo alergii na  lepek, soude podle toho, co jim chutnalo.  Smiley
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 12. Srpen, 2009, 17:52:30 »

Ranni cviceni

Svemu Obcasniku snad mohu s duverou sverit, ze ranni cviceni typu Tibetani, Tai-chi, protahovani meridianu atd. me bavi asi tak stejne jako myti nadobi  Sad Ja si casto pripadam uplne divne mezi vsema tema makrousema, co s takovym  nadsenim a zapalem chodi kazde rano cvicit tato ruzna rekneme zdrava energizujici cviceni puvodem z Asie. Ja jsem zatim neobjevila zadne energetizujici vychodni cviceni, ktere by me opravdu bavilo.

Protoze si jsem vedoma prospesnosti techto cviceni, tak je uz nekolik let cvicim taky - teda pokud me zrovna nepremuze lenost, no to protazeni a rozhybani  je dobre, ale ja se k tomu dokopu jen tehdy, kdyz nad tim vubec nepremyslim, beru to spis jako neco, co se ma .... ale  nejak mi tam chybi radost z pohybu. Nejhorsi to je u Tai-chi, tu jsem ted odchodila tyden rano co rano / abych si  vyzkousela, jestli ten pocit svazanosti neni dan jen tim, ze to vubec neumim, ale ono to  bude spis tou vazvou na bojova umeni, proc mi to pripada tak nucene a neprirozene, zda se mi to takove spis pro muze/.

A vcera + dnes na workshopu tance pro zeny jsem na to prisla. Uz u brisniho tance to bylo lepsi, ale pak jsme dostaly takove lehounke siroke barevne prusvitne saly a mely jsme do hrajici hudby nejak improvizovane tancit - a to bylo nadherne, ta neomezenost, lehkost, moznost jakoby letet .... a dala se tim vyjadrit cela skala emoci. No uzasne ... / a to nemluvim o tom, ze jsme si samozrejme kazda vybrala takovou salu, aby nam ladila k obleceni, pleti, vlasum, nalade atd. /. Na druhou stranu uznavam, ze kompexne vsechny meridiany se tim asi neprotahly.

Kez by tak existovalo cviceni, ktere by sloucilo jak to protahovani meridianu, tak to vyjadrovani emoci. Vzdyt prece ty meridiany souvisi s jednotlivymi elementy a kazdy element ma urcite typicke emoce a barvy, tak by to snad nejak slo. Treba jen nevim o tom, ze existuje nejake vhodne energetizujici cviceni pro makrobioticky, ktere vymyslela najaka Japonka / Cinanka / Asiatka a ne Japonec / Cinan / Asiat ?? Kdyz uz se na cyklovikendovce mluvilo o tom, ze by muzi a zeny meli jist trochu rozdilne, aby se nesetrela polarita, tak proc by nemeli i cvicit rozdilne ??
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 12. Srpen, 2009, 18:11:45 »

Podle me existuje urcite cviceni, ktere ti bude usite jako na miru, ale jiste, kdyz trochu pomineme tu provazanost s komplexnim procvicenim vsech meridianu. Me taky vubec nesednou tai-chi, chikung apod. Od kazdeho si ale beru neco co me bavi a mam svoje sestavy.. ale to dela snad kazdy Smiley

Na konferenci jsem si hrozne zamiloval Kinomichi.. zajimalo by me jestli tam je i letos? Je to ale asi tim, ze jsem cvicil aikido. Ale chci jen zduraznit, ze kinomichi nemusi mit s bojem absolutne nic spolecneho.. a hlavne na konferenci ani nema.. k nejakym technikam se clovek dostane az po delsi dobe cviceni, ono je to cele jako velice zajimavy skupinovy tanec.. pokud to tam je, tak si to jednou zkus, me to protahlo a bavilo nejvic.

A s tema šálama.. nevim jestli mluvis o Modern Dance od Valentiny. Dela to i tento rok?
Tam jsem si zazil to co popisujes.. svobodne vyjadreni tela.. jen nam dodala par radama a hlavne ukazkou sveho tance motivaci a uz jsme si jen hrali s telem.. ale tohle jsem delal doma od malicka.. hudba a proste nechat telo tancit samo.. a neni tohle vlastne ono, ta individualni metoda jak procvicit telo?
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 12. Srpen, 2009, 23:22:10 »

Myslím, že lepší, než se do něčeho nutit, protože "tak to je správně", je být hodná na svého člověka a dávat mu to, z čeho má radost. Občas jsou dny, kdy prostě cvičit nestíhám, ale říkám si, že když pětkrát denně vyběhnu do čtvrtého patra s dítětem na zádech, kapustou v jedné ruce a notebookem v té druhé, tak se protáhnu až až a moc to neřeším. Někdy se člověku krom toho také třeba nechce. Ale jindy se snažím objevit, na co mám zrovna chuť a to pak člověk cvičí s radostí a nedostane se do takového toho "jé, už zase...". Mám docela široké spektrum činností a dobré je třeba i občas zapojit někoho, kdo je zrovna po ruce (pes, děti...), je to pak mnohem větší legrace. Osobně mám nejraději kombinaci jóga + plavání, ale hodně se to střídá, takže jindy jsou to Tibetani a brusle, nebo trampolína, kolo, běhání po zemi i po sněhu (podle toho, co zrovna je k dostání  Wink)... Důležité je opravdu najít fyzickou aktivitu svého srdce a moc se nezabývat tím, jak by to mělo být dle obecných doporučení. Tělo si prostě řekne. Very Happy
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 15
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení