Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Nezralé dýně  (Přečteno 12645 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
ira
Host
0 0
« kdy: 23. Červenec, 2009, 21:07:19 »

Dostala jsem darem bedýnku krásných dýní Hokaido, ale bohužel ani jedna není dost zralá. Nedá se s tím dělat ještě něco jiného, než je prostě vysypat na kompost? Dát je na sluníčko? Nebo za okno? Díky za rady, pokud je ještě cesta jak je zachránit, ráda se (nejen) s rádci podělím.  Smiley
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 23. Červenec, 2009, 22:05:19 »

Dýně dozrávají cca 1 měsíc při teplotě nad 20stupňů. Já mám doma jednu takovou a mám ji za oknem na slunci. Už jí schne šťopka, tak snad ....   ale asi to nebude úplně ONO, no uvidíme  Wink
Ale už mám na zahrádce jednu nebo dvě zralé  Wink
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 23. Červenec, 2009, 22:34:43 »

El, díky!
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 24. Červenec, 2009, 08:29:44 »

Jak poznám, že je dýně zralá? Já je dříve sklízela až na podzim, ale teď nevím, jestli to tak dlouho vydržím, když se tváří tak vyzývavě, mršky.  mnam
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 24. Červenec, 2009, 13:01:17 »

Měla by jim začí schnout šťopka. Já bych nejdřív utrhla tu co tam byla jako první a má nejhezčí barvu. Ty, které se mají skladovat, by měly zůstat až do podzimu na rostlině...
Píšu ale teorii z knížky o tykvích, z praxe nevím  Wink mám je letos poprvé a strášně mě to baví  Srdce , už se těším na příští rok, to si je přdpěstuju mnohem líp než letos, to bude super. Jo, zkušenosti, to je paráda  Wink
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 24. Červenec, 2009, 13:54:23 »

tak ja som neodolala a našla som si takú zrelšiu .....no mňaam.....
Nezrelé nemajú tak silnú energiu zeme, ale zas taký prehrešok v tom nevidím. Na zimu ich mám dosť.  mnam mnam
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 24. Červenec, 2009, 15:53:57 »

Tak pokud už chutná dobře, tak bych to tolik neřešila  Wink
Zaznamenáno
Phoenix
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Srpen, 2009, 10:17:38 »

Tento rok som i ja prvy krat zasadila hokkaido a vyzera uzasne  Srdce
Cize ked ju chcem skladovat dlhsiu dobu, musim ju nechat az do jesene na rastline a potom ju uskladnit do chladu niekde do sklepa alebo mozem nechat v kuchyni a ako dlho takto vydrzi?
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Srpen, 2009, 10:43:27 »

Vyzrálé dýně skladované ve sklepě mi vydržely v pohodě do konce února.
Zaznamenáno
romanS
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Srpen, 2009, 16:37:23 »

Phoenix
Kuchyni bych neriskoval, pokud chceš dýně uchovat dýl. Daří se jim v chladu a suchu. Malinko se zatáhnou, ale nesplesniví.
Slupka musí být stále tvrdá, když někde změkne, tak šup s ní do hrnce, protože už je nastartovaná.
Sklízej až budou hezky vybarvené, pokud bude vlhký podzim, tak bych je tam rozhodně nenechával dlouho....
« Poslední změna: 03. Srpen, 2009, 16:39:00 od romanS » Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 03. Srpen, 2009, 16:53:07 »

jak uchovavat spravne dyne?
1) nechat je poradne uzrat a sklidit je zrale az tesne pred prichodem prvnich skutecnych mraziku  Very Happy
2) sklizet je se stopkou, bez stopky nebo poskozene hned zpracovat
3) nechat je aklimatizovat ve verande
4) dat je do kuchyne nad kuchynskou linku nebo na suche misto a nechat az dokonale zaschne stopka.
5) pote je presunout do sucheho sklepa, kde je nizsi teplota pokud mozno stopkami nahoru
6) zpracovat je drive nez se zkazi, k jaru prestavaji byt skladke, z duvodu spotreby sacharidu.
Zaznamenáno
Phoenix
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 03. Srpen, 2009, 17:08:55 »

beruska, roman, milan - dakujem za cenne info a staroslivost o moje dyne  Wink
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení