Zobrazit příspěvky
Stran: [1]
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Prirodne cykly a faktory posobiace na organizmus kdy: 27. Říjen, 2015, 11:09:43
Dobrý deň,

rád by som sa podelil o svoje poznatky ohladom vplyvu prirodnych cyklov na organizmus. Vela som cerpal z makrobiotiky, avsak v niecom sa moje cesty rozchádzaju. Skuste pozriet:

http://prirodnecykly.szm.com

Misooo
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Hraní si s jin/jang kdy: 07. Březen, 2012, 10:39:32
Tak nad týmto som rozmýšlal dlhú dobu aj ja a vyšlo my, že delenie iba čisto na Jin a Jang je nedostačujúce. Z tvojho príkladu by presnejšie delenie bolo: tuk - zahrievajúca potravina, mäso (bielkovina) - sťahujúca potravina. Z toho vyplíva, ak zjem mäso bez tuku, tak som vlastne Jin. To je dôvod, prečo eskymáci prijímajú takmer celú energiu z tuku. (zima je Jin a tuk dodá Jang).

Toť môj názor.
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Zivotni pribeh, aneb staly boj se zahadnym onemocnenim kdy: 17. Leden, 2011, 22:14:36
Male zrnko mudrosti: Potravou pre candidu nie su sacharidy samotne, ale kombinacia tuk + sacharidy. Jedno z toho musis vylucit, pretoze na dvoch stolickach sa sediet neda.
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Ako správne variť zahrievajúcu ryžu? kdy: 13. Leden, 2011, 20:33:35
Neviem či hypoglykémia je ten správny výraz, ale príznakmi sú extrémna chuť na cukor alebo tuk a zároveň pocit hladu, aj keď mám v žalúdku ešte dostatočné množstvo potravy. Čo sa týka tých pufovaných chlebíkov, jednak majú glykemický index približne na úrovni spomínaných hrozienok a zároveň som sa chcel udržať v miernom jangu kvoly uvolneným ladvinám.

Btw, dneska som varil pšenicu, mal som ju namočenú 12 hodín, varil som ju cca 55 minút v klasickom hrnci so zaťaženou pokrievkou na miernom plameni. Aj tak sa mi zdala dosť tvrdá, musel som každé sústo požuť aspoň 100 krát. Koľko by sa asi mala variť, s akým množstvom vody a je potrebné vodu z namáčania pred varením zlievať?
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Ako správne variť zahrievajúcu ryžu? kdy: 12. Leden, 2011, 22:27:02
Vyzerá to tak, že mám problémy s reguláciou cukru v krvy. Včera som mal na večeru pohánku a nad ránom o 3:00 som sa zobudil na príznaky hypoglykemie. Musel som si dať aspoň pufované chlebíky aby som to nejak vyrovnal. Musím poznamenať, že polysacharidy jem iba posledný mesiac a pohánku iba posledné dva týždne. Pred tým som tri mesiace jedol iba zeleninu, ovocie a maso. Je možné, že by si za tento krátky čas telo odvyklo od štiepenia polysacharidov? Alebo že by nevelo tráviť pohánku?

Má niekto nejaký nápad?

Vdaka, misoo...
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Ako správne variť zahrievajúcu ryžu? kdy: 08. Leden, 2011, 20:27:50
Vďaka za odpovede. Dnes som na večeru varil ryžu, skusil som nedať ten olivový olej a bolo to o dosť lepšie aj napriek tomu, že som k tomu jedol surovu kapustu. Skúsim kúpiť ten sezamový, lebo po jedle bez tuku rýchlo vyhladnem.


Ešte by som sa chcel opýtať, či je veľký problém keď neodhadnem množstvo vody do ryži a prebytočnú vodu na koniec zlejem? Aký je vhodný pomer pre ryžu natural?

Môžu ma lieky na zníženie tlaku posúvať do JIN?

Tiež máte problém s tým, pri dôkladnom prežúvaní sú posledné sústa už studené? Smiley

7  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Ako správne variť zahrievajúcu ryžu? kdy: 08. Leden, 2011, 11:26:18
Dobrý deň,

mohol by mi niekto zo skúsených makrobiotikov odpovedať na pár nasledujúcich otázok, kedže ešte nemám žiadnu odporúčanú MB literatúru, prípadne by mi ju nejaká dobrá duša mohla poslať v .pdf formáte?


1) Dva dni po sebe som varil ryžu natural + olivový olej + nejaká strukoviny a zelenina, a kým v prvý deň mala vyslovene JANG efekt, v ten druhý presne opačný. Preto by mi mohol niekto zhrnúť, ako sa varí dobrá zahrievajúca ryža vhodná pre toto ročné obdobie? Mam k dispozícii iba obyčajný hrniec - nie tlakový.

2) Ktoré kombinácie obylnín a strukovín sú najviac vhodné? Zatial varím len ryžu a pohánku, ale chcel by som rozšíriť aj o ďalšie.

3) Je kaša uvarená z kukuričnej krupice vhodná na pravidelnú konzumáciu?

4) Zdá sa mi, že keď zjem trochu viac varenej mrkvy tak večer trpím nespavosťou, stretol sa s tým niekto?

5) Na rukách ma trápila šupinatá koža a na tomto fóre som sa dočítal, že je potrebné obmedziť soľ, čo sa dá povedať že okamžite značne pomohlo, avšak musím množstvo soli udržiavať na úplnom minime až takmer nulovom, je to bežné u všetkých alebo som výnimka? Taktiež keď čo i len o trošku viac posolím sa behom chvíli dostaví chuť na sladké a keď ešte viac, tak ma chytajú doslova záchvaty kedy sa neviem kontrolovať a jem všetko sladké čo príde pod ruku.

6)  Ako správne "uregulovať" JIN a JANG, ak si dám trebárz trošku orieškov ktoré ma posunú do JIN? Zaradiť nasledujúce jedlo do mierneho JANG?

7) Po konzumácii niektorých (aj MB) potravín mám okamžitú rekciu vo forme tečenia hlienov z nosa. Znamená to, že táto potravina nie je pre mňa vhodná a mal by som sa jej vyvarovať?

Cool Aké zeleniny sa majú jesť teraz cez zimu? Jem iba mrkvu, zeler, petržlen, cibuľu, kel a surovu kapustu. Este niečo by som mohol zaradiť?Zatial len tolko  Smiley , ak má niekto nejaké naskenované knihy kde by to bolo dobre vysvetlené, pls poslite mi linky cez súkromnú správu.
Stran: [1]


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení