Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 24
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 19. Květen, 2019, 20:50:07
Já jim zrní. Tedy pšenici, ječmen,oves, kukuřici, žito. Pak vařený hrách,brambory a teď dýně. K tomu často syrovou zeleninu. To neni makrobiotika. Teoreticky by měla být česká lokální makrobiotika, ale nemluvím o tom. Co, kdybych umřel na špatnou stravu, tak bych udělal ostudu makrobiotice.Smiley

Začal jsem jíst zrní, když jsem oběvil tohle fórum. Na googlu jsem myslim hledal planné rostliny jak jíst atd. a objevil se odkaz na diskuzi tady. A pak jsem četl o rýži a četl a četl.  Tak mně nikdo neučil a nejim správně makrobioticky.

Bydlím v unibuňce. To je maringotka bez kol. Daji se sehnat často za odvoz.
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 19. Květen, 2019, 14:11:03
Jako brigádník DPP doručovací služby, uklízecí služby, IT služby. Jako OSVC nebo zaměstnanec na trvalý pracovní poměr nikdy.
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 19. Květen, 2019, 11:33:17
Citace
Kolik ti vlastně je? Máš děti?
36 a nemám děti. Jsem ten typ člověka, který se fláká a neplánuje nějak budoucnost s dětmi. Podle toho kolik je dětí v necelých rodinách bych řekl, že nejsem jediný. Jen oni  chtěli ušetřit za kondom.Smiley

Citace
A jakou máš za sebou historii z hlediska - škola, práce?
Mám maturitu z oboru mechanik-elektronik a pak jsem studoval Informační systémy na VS, ale nedodělal.

Citace
Co tě přivedlo k rozhodnutí žít takto?
Fakt netuším. Prostě jsem už na základce chtěl žít na pustém ostrově v tichomoří. Pak jsem škudlil penízky a čekal až dodělám maturitu. AŤ mám alespon tu střední. A plánoval jsem vyrazit. Upravoval jsem si jídelníček na rýži atd. Pak jsem potkal ženskou a plány skončili. Šel jsem na vysokou. V tu dobu se mi objevil problém s očima a migrednami. Nějaký rok jsem ho ignoroval, ale pak mi to dorazilo. Člověk co má sedět u PC a má problémy se zrakem neni ideální kombinace. Tak jsem ukončil školu a začal jsem se vracet k plánu. Ale místo žití na ostorvě bych žil v lese. A pak z lesa se vyklubovala zahrada.
První rozhodnutí netuším, ale pak konečné rozhodnutí je problémy s očima a migrénami. Pokud bych to neudělal, tak bych se trápil. místo toho jsem si upravil život, abych měl v pohodě žití.


4  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 13. Květen, 2019, 18:12:23
Brně jsem byl na přednáškách o včelách. Cestovní výdaje byli placené některými členy spolku, kteří se věnují včelaření. Pro ně je výhodné, když někdo tam za ně jede a pak jim řekne důležité informace. Ušetří svůj čas. A čas jsou pro ně peníze. Né jako u mně 5-25 Kč/h, ale 200-1000Kč/h.

Ten výlet byl propojení přednášek, ale i získání materiálu ohledně chovu zvířat. Tak to nebyl jen výlet, ale teď mně čeká postupné zpracování těch informací a fotek. A pak je dát na web a fórum. A to jsem ještě byl před 4 dny na jiné přednášce a spolkách. Nějak se mi hromadí práce. Naštěstí mně snad už do konce nečeká žádná přednáška.

Já jsem si vzal jen vodu. Když jedu sám, tak je to v pohodě. Stačí jen pít a díky cestování nemám chuť na jídlo. Jeden člen jel semnou a bere, že je slušné někomu dát jídlo, když jí. Tak jsem získal 3 vafle se salámem a rajčatem. A k tomu jablko.

Já jsem zvykli jíst jen jednou denně. A to až večer. Vím, že je to nezdravé. Znám se a vím, že pokud začnu jíst, tak nepřestanu. Proto dostat malou sušenku je pro mně jako za trest. Ale pokud někdo jí 3krát denně, tak je těžké vysvětlit, že pro moje tělo to znamená, že má všechnu energii přesunout na jezení a pak začínám mít hlad.  Taky jsem se poučil, že nesmím mít den bez půstu, protože pak mám ráno hlad a musím jíst, tak tím zabiju celý den, protože se mi nechce makat, protože musím trávit to jídlo.

Chutě, když jsem šel okolo desíte stánku byli, ale né takové, abych za to utrácel.Smiley
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 13. Květen, 2019, 11:34:20
Jsem sbětatel. Sbírám a zas sbírám věci, které budu potřebovat v budoucnosti. Hrnce, sporáky,kamna, boty, staré oblečení, mobili, pc atd. Kromě ekologie má to dopad i na mou peněženku. Tak moc nenadálých výdajů nemám.

Ponožky,trenky a žárovky si kupuji, ale nestojí to tolik.

Včelařím, ale nejsou to moje včelstva. Hlídám a starám se o ně za podíl z medu. A u některých jsem zaplacen na DPP, protože se to majiteli včel vyplatí líp než bych dostával med. Získávám i zkušenosti, které mohu uplatnit v budoucnu, kdybych třeba hledal práci ve včelařství. Je pěkné zjístit, že se platí jen už za to, že máte na pozemku včely. Pro skromného člověka je to jako příjem bez práce. Ve spolku je víc včelařů, tak mně dodávaji literatůru a časopisy a občas mi zaplatí cestu na přednášku. Tak kromě praktických, tak získávám i teoretické znalosti.

Dokonce nevlastním ani slepičky. Vlastní je někdo jiný. Já se starám a beru si jejich slepičince. To mi stačí.
Můj plán je větší než jen si brát slepičince. Jedne pidi plán je, že někteří vyhazují chleba, tak pokud je dobře usušený, tak s majitelem slepic měnim za zrní(převod za peníze) a tak majitel tvrdého chleba získá kapital na realizaci nějakého projektu. To je pidi plán.

Můj velký plán je mít chovatelskou stanici hedvábniček. Aby to bylo reálné, tak jedné velikosti s jednou barvou. Hedvábniček existuje asi 300 barev.Smiley Chtěl bych mít asi 100 hedvábniček, tak počítám s 20-30 kmeny(1kouhout a 2-4 slepičky). Ale je to velký plán, který se bude realizovat roky. Možná 5-10let. Dal by se realizovat do 2 let, ale stál by 100 tisíc.  Proto, že to bude trvat roky, tak jsem se zatim zaměřil na části plánu. Jdu krok po kroku.

Nejdřív jsem si pořídil pro spolek pár hedvábniček. Pak jsem zjístil jaké jsou náklady a příjem. Pak jsem to prezentoval a získal jsem ted už 4 majitele, tak mám 4 kmeny hobby chov. Ted rok 2019 bude vytvoření lepších kurníků a stabilizovat to. Sehnat ještě 2 majitele pro kmeny. Tento rok nebo v roce 2020 bych chtěl ideálně najít nějakého chovatele hedvánniček, který jezdí na výstavy nebo začinájícího chovatele v okolí. S ním bych spolupracoval, že by vozil hedvábničky na výstavy(neni to levná zábava) a kupoval tam chovné kmeny. Chovatelé se zbavují často starých kmenů, protože nemaji místo. Tak by buď prodali nebo by je ustájili u mně. I staré kmeny maji svou cenu a dokážou snést vajička pro chov.  A pak až se buodu chovné kmeny, tak bude mít jedno vajičko hodnotu 30-40 Kč pro německé a rakouské chovatelé. Mít 20 nepříbuzných kmenů na jednom místě je sen každého prodejce násadových vajec. A já bych vlastnil třeba 5 kmenů a vydělal asi čistě 9000Kč ročně.  Je to plán, který bude trvat roky realizovat. Možná i to je pro mně zajimavější, že něco plánuji a těším se na to víc než to pak mít všechno už realizované. Ta cesta.

Chci ještě chovat cizí králíky lidem. Jen o ně starat. Budu mít minimální riziko a budu dělat, co mně baví.

Skoro vždy se za starání o cizí zvířata lidi chtěji zaplatit. Já jsem na tom stejně. Ale nechci peníze, ale něco co lidi vyhazují nebo jen u svého vchodu někomu dát tašku s mou zeleninou. To je pro mně cennější. Zkoušel jsem různé způsoby dodávání svoji zeleniny a ukázalo se, že to stojí peníze a čas. Tak zelenina se prodažuje. A já chci pěstovat třeba samé topinambury. Prodám je za 35-45Kč/Kg. A časová náročnost je minimýlní. Dokonce to nechce ani zalívat. Pokud ta osoba nebo jeho znamý sem bude mít cestu a vyzvedne topinabury a pak je u sebe doma(tak nemusí nikam chodit) dá tomu mému kupujícímu, tak ušwtřím peníze a čas. Tak mi zůstane všechny peníze z 35-45Kč/kg. Tak ušetřený čas věnuji tomu, že realizuji třeba starání se o ty hedváničky nebo dělám stromky atd.  Něco co mně baví. Spolupráce.

Nikdy neříkej nikdy. Nikdy nevíš co se změni v životě. V tuto chvílí se mi líbí žít na pozemku a mít bezstarotný život, kde vím co bude zítra a žádné překvapení a stres nečeká. Je to nudný a dost bezduchý život. Ale v tuto chvíli mně to baví.

Nedostatek financí na život nemám. Nedostatek financí na projekt je omezujíci, ale pomocí oklikou se to dá vyřešit.
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 11. Květen, 2019, 21:16:48
Nemám chutě. Nevím to vysvětlit.
7  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 11. Květen, 2019, 21:02:55
Hlavní je kukuřice. Omezuji pšenici. Bio pšenici se dá koupit už za 8 Kč/kg, ale kvůli snadnosti kupuji tu nejdostupnosti za 5 Kč/kg.

Namáčim a peru a další den vařím v papiňáku.
8  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 11. Květen, 2019, 20:54:06
Jedl jsem skoro pořád jídlo z vařeného zrní a hrachu. K tomu jsem dával vařenou dýní nebo brambory. A přikusoval jsem listovou zeleninu nwboli plevel. Ochucený to bylo olejem, chilli a solí. Trochu jsem v zimě experimentoval se zelím a tuto zimu chci přejít o dost více na zelí.
Teď jsem sehnal pekárnu a mám pujčený mlýnek, tak jsem začal hrát si s pečením chleba.Nejsem nějak vyhraněnej ohledně stravování. Jím i běžné jídlo, když mi je nabídnuto. Ale vždy se vracím k vařenému zrní.
9  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 11. Květen, 2019, 20:43:48
Nepíšu si výdaje do sešítku.

Tohle utrácím:
400Kč hygiena
2400Kč elektřina
700Kč propan
400 Kč oblečení
2500 Kč jídlo
1800 Kč na rozhazení

Za jídlo utrácím nejvíc. Minulý rok jsem kupoval 500Kč pšenice, 500Kč kukuřice, 250Kč ječmen, 250Kč hrách,250kč žito, 460Kč olej, 44Kč chillí, 40Kč sůl, 24Kč ocet,100Kč brambory. Mám ještě nějaké luštěniny a i jiné obilniny z přechozích let.

Odpověd co jím bude extra příspěvek.
10  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 11. Květen, 2019, 20:11:27
Aha, takže jsem si spočítal, že ti průměrně zůstane cca 700 Kč na měsíc.

Za co ty peníze měsíčně utratíš?

To je trochu složité. Já nakupuji na celý rok. Elektřinu platím jen jednou na celý rok. Chodím do krámu jen 2krát do roka. A jen pokud má známý cestu do krámu a je akce na olej(cca 20-30 kusů a prodává se na osobu jen 10kusů). Zrní taky kupuji jednou ročně.

Pak tu jsou extra platby, ale to nejsou moje peníze, ale spolku a jejich členů.
11  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 11. Květen, 2019, 19:36:31
jaké jsou tvé výdaje / příjmy?
Přijmy  ročně přibližně 29990 Kč a výdaje v penězích 29900 Kč. Snažím se žít legálně a nevydělat si víc jak 30 000 Kč ročně. Lidi se radují, že se zvedá minimální mzda, ale u lídí jako já to obnáší problémy v tom, že se zvedá i zdravotní pojíštění a to má za následek, že se musí už platit 1803 Kč měsíčně. Tak je to už 21640Kč ročně.

Mám vyšší výdaje, ale díky barteru neboli výměně nepotřebuji víc peněz.
12  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 11. Květen, 2019, 19:22:41
Jak vypadá tvůj typický den?
Vstávám přbližně v 6-7 hodin.Převlíknu se a vyčistím zuby. Podívám se na facebook, fórum a email. Pak odklikám jednu hru. To zabere asi 30-45 minut celkem. Potom jdu otevřít slepicim a kouknout na králíka.   Pak přemýšlím co budu dělat. Na co mám náladu pokud tedy nemám termín něco udělat jako podívat se do včel atd.  Začnu třeba dělat řízky nebo dělat záhony. Dělám si mezi tím pauzy podle jak se cítím. V tu dobu se dívám na facebook, fórum a email a odklikám jednu hru. Celý den pravidelně piju vodu. Jak den utíká, tak asi v 16:00 dám vařit jídlo. Trvá to cca 90 minut. V 18 hodin mám padla, tak jdu na  facebook, fórum a email a odklikám jednu hru. A koukám, na nějaký seriíl. Mezitím jím.  Umyju se.A pak čekám až se mi chce usnout. To je 20-23h. Podle toho jak jsem unavenej. Některé dny cestuji, ale snažím se to zminimalizovat na minimum.
13  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Žito ozimé - KDE NAKUPUJETE? kdy: 08. Leden, 2019, 18:23:04
Zdravím,
doporučuji facebook o pečení chleba. Zeptat se, kde nakupují.

Když máte štestí, tak narazíte na skupinu lidí v Praze, kteří to maji v malíčku.

Je dost namáhavé najít, kde prodávaji pšenici,ječmen, žito, hrách,oves,kukuřice ve velkém balení. Bio nebo nebio.
Pak taky někdo nechce 100kg, ale třeba mu stačí 25kg ročně. Musí hledat v inzerátech a často to je přes půlku republiky. Často potřebujete auto a čas. Pak musíte skladovat.

Tolik negativ, že to člověk často vzdá. Ale skoro každý se tím potýkal a nejsnažší řešení je spolupráce s dalšimi lidmi. Ať žije facebook. Lidi na to nadávaji, ale je to skvělý pomocník na sehnání lidí, kteří Vám poradí a i pomůžou sehnat. Jediné negativum je pokud jste introvert a nerad komunikujete.


Například naše komunitní zahrada se skládá ze členů, kteří pravidelně kupují obiloviny ve větším množství. Dokonce jsme si nechali vypěstovat vlastní žito. Členové jsou z Prahy, Pečky, Ústí nad Labem,Choceň a Čáslav(Chedrbí). Pokud budou to mít blízko k Vám a budou mít cestu, tak můžou přivést.
Ale nejlehčí řešení je zeptat se na facebooku.

14  Makrobiotické diskuzní fórum / Osobní deníčky / Re: Sparcoo a jeho zivot s MB kdy: 05. Září, 2014, 22:53:27
Cetl jsem, ze jeden clovek dela 10hodin na 460m2 na zahradce, ktera ho uzivi.

Zas naproti 3000m2 na osobu je casova narocnost velmi nizka, protoze to neni intenzivni a vetsina veci skoro samo nebo samovysev.
15  Makrobiotické diskuzní fórum / Osobní deníčky / Re: Sparcoo a jeho zivot s MB kdy: 05. Září, 2014, 20:17:12
Co psal Neon. Nebio obiloviny a lusteniny. K tomu znalost cca 10 druhu plannych rostlin. Pak ti jidlo v nouzi vyjde i s uvareni maximalne 15kc denne.

Pestovat nevim presne, protoze je hodne faktoru, ktere clovek zjisti po prvnim roce pestovani. Ono pokud jde na pozemku snadno pestovat, tak si clovek upravy podle toho jidelnicek.

Stran: [1] 2 3 ... 24


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení