Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 27
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Srazy a seznamka / Re: všeStranně fajn, ozve-li se: Kdo má ?/ tvoří ?/ hledá ?: Chata minidomek kdy: 07. Červenec, 2019, 07:39:43
Znám skupinku.
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 07. Červenec, 2019, 07:37:49
To se musíš cítit cool, když utrácíš jen pár tisíc ročně?
Hodně lidí si to myslí. Myslí si, že se vytahují a snažím se někoho troufnout. Zas neznám nikoho, kdo by z nízkonákladového žití se vytahoval. Člověk to nedělá, že to je cool, protože to neni cool, ale kvůli  tomu, že má nějaký důvod. Chce jen žít. Kdyby to někdo dělal kvůli cool, tak by dělal přednášky. Možná na začátku u každého existovala motivace změnit svět a i lidi, ale to prostě brzo vyprchalo, když jsme si uvědomili, že člověk jde hned do obraného módu a přesvěčit, že domácí pečení chleba je lepší je nulové. Udělali jsme v minulosti pár srazů a nikdo netoužil šířit osvětu. Spíš byli proti. Jen já jsem černá ovce, která si myslí, že pokud někomu hrozí bezdomovectví atd., tak tohle je cesta jak se tomu vyhnout.
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 05. Červenec, 2019, 08:20:31
Co nenadále výdaje?
Člověk je něco co žije třeba 80 let. Máme kolem sebe lidi, kteří jsou stačí 1-80 let. Je snadné přijít k nim a zjistit co potřebuji k životu. Pak můžeme udělat představu kolik a čeho potřebujeme. Třeba je Vám 30 let. Víte, že lednička vydrží 10 let. Tak budete potřebovat za svůj život 5 ledniček. Tak buď si dáte stranou peníze na 5 ledniček nebo začnete sledovat prodeje a sežete starší ledničky za odvoz. Budete mít třeba 7 ledniček místo 5, ale levně. Je to stejné s oblečením,nádobím atd. Všechno i zdraví se dá odhadnout. Neexistuje žádný nenadálý výdaj. To jen mi si vsugerujeme, že jsme to nečekali. Ale všichni víme, že lednička a další věci maji svou životnost. I ten člověk, který začne chřadnout a objevovat problémy. Pak přijdou opravy ve formě operací a prášku a nakonec skládka. Mohli bychom nazvat nenadále výdaje asi jen pokud změní člověk svůj život. Třeba se rozhodne jezdit na kole. Tak si koupi kolo,helmu atd.
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 26. Červen, 2019, 17:28:34
Je to už nějaký rok, kdy mi vysvětloval jak mít po cca 5-10letech na poli legálně obydlí. Je to skrz zemědělskou stavbu.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-183#cast3

Zákony se mění a fakt neutším jestli se něco změnilo.

Umístit mobilní dům u rodiného domku neni potřeba ani prý ohlášení.
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 26. Červen, 2019, 11:47:10
Sehnat kousek třeba 50m2 na postavení mobilního domu někdo u kamaráda nebo přibuzného neni až tak velký problém. A je tu riziko, že na konci zahrady tě pak nebude chtít, ale přestěhování tě bude stát jen 30tisic naj iný pozemek.

Sehnat zahradu 1000m2-1ha vyjde asi 35Kč/m2. Koupí se pole a udělá se sad. A než začnou plodit stromy, tak do té doby se legálně postaví mobilní dům. Tedy přesune. Takhle to máme dohodnuté u nás.

Někdy je to možná i levné jako ve Zlíně 17Kč/m2, i když to neni jen orná půda.
http://zemedelskepozemky.cz/prodej-pudy-zlin-slusovice/?arc=44&nabidka=27932&p=2

Ale chápu, že člověk nechce jít do kompromisu a chce všechno najednou. Tak té osobě nezbyde než šetřit peníze ještě nějaký rok než si splní sen.
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 26. Červen, 2019, 11:09:56
Tak člověk, který schání ten pozemek chce mít jako koníček mít zahradu?
7  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 25. Červen, 2019, 18:40:20
Neon, co vidim růžově?
8  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 18. Červen, 2019, 12:22:41
Citace
Já jen, že to není zas tak růžové jak často podáváš. 3000 za rok dáš jen v dobře zatepleném domku.
Ale topím podle sebe. 

Prý roční spotřeba dřeva u lidí, kteří topí je 3-6m3.
9  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 18. Červen, 2019, 12:20:14
Tento rok už budu mít náklady na boty jen 100Kč/ročně. Musím koupit dezinfekční sprej a pak postupně boty.

To je velká výhoda, že žiji na vesnici a znám lidi ve městě. Lidi jsou pod tlakem a musí nosit pěkné boty a nechtěji v bytech skladovat boty. Tak se jich zbavují, i když se daji nosit ještě dlouho.

Já jsem byl fanoušek jen pracovní obuvy, ale postupně jsem přesedlal na další obuv a tento rok přesedlám komplet. Tak pracovní obuv mi vydrží déle. Velká nevýhoda, že budu muset za den několikrát přezout.  Bude mít trvat asi 2 roky než vypotřebuji svoje boty a pak asi 3 roky cizí boty. Ale podle toho jak se mi hromadí cizí boty, tak budu mít nekonečnou zásobu a už nebudu muset nikdy možná kupovat boty kromě pracovní obuv,gomové sandále a holinek a to jen asi jednou za 5 let. Tudíž těch cca 100Kč/ročně.

Další náklady jsou už jen nákup sudů kam uskladním boty.  Někdo by mohl říc, že mám náklady, když schámí, použité boty, ale zas schánění bot nehrotím. Pomalu si cestu najdou.


10  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 18. Červen, 2019, 09:06:37
Myslim, že je hodně důležité se zbavit pronajmu. A bydlet ve svém.

Já netuším jak funguje pronájem bytu nebo baráku. Já jsem nikdy tohle nemusel řešit a snad nikdy to nebudu řešit. Asi to do podrobna nikdy nebudu zjíštovat, protože by mi to sebralo hodně času a neměl bych pro to využití.

Když si seženete třeba mobilní dům za 140tisíc, tak náklady jsou jen 3000Kč ročně místo nájmu v bytě 6000Kč/měsíčně. Tak teoreticky člověk ušetří 70tisic ročně. A to jsou 2-3 výplaty neboli 2-3 měsíce nemusí pracovat v té práci. Ta každý páty rok může si vzít roční dovolenou. Nebo pokud by měl ty 2-3 měsíce dovolenou, tak nikdo nemůže nic dělat. Vždy musí člověk něco dělat. Tak buď pracuje nebo svou aktivitou snižuje životní náklady třeba, že peče chleba pro sebe. Prostě ten čas nikam nezmizí jen se přetvoří v jinou hodnotu než peníze z práce. A často dojde k tomu, že musí třeba pracovat v klasické praci jen 6 měsíců a 6 měsíců dělá co chce, protože má dost peněz. Proto si myslím, že důležité mít svoje bydlení na pozemku.


11  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 18. Červen, 2019, 07:15:24
Já se moc zajimám o alternativní důchodové pojištění. Neplatím si duchodové pojištění už roky a vím, že nedostanu důchod, tak musím vyřešit jak mít přijem budu starý.  Pokud někdo bydlí v paneláku(je mu 30let), tak v roce 2008 musel dávat 200Kč/měsíčně +20 hodin. V roce 2019 už to je cca 500Kč/měsíčně+20 hodin do investování svého důchodu. Pokud někdo bydlí v domě, tak jen 50Kč/měsíčně+20 hodin. Každým rokem kvůli inflaci to pomalu stoupá, protože mít peníze v bance je znehodnocení a je lepší je investovat. Investice je pozemek,domeček,vybavení atd.  Negativum je 20hodin měsíčně a pokud má člověk možnost, tak je lepší mít práci těch 20hodin a vydělat si těch 2000-6000Kč než ten čas investovat na budování svého důchodové pojištění. I když zas z druhé strany jen málokdo dokáže ušetřit a spíš to rozhází.
12  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 17. Červen, 2019, 20:36:55
Přemýšlel jsem co vlastně chce důchodce. Trochu jsem se vyptával a došel jsem k názoru, že chce klid. Chce mít prostě klid. Netouží už po hyperaktivitě jako v mládí. A to mně přivedlo, že výměnky něco do sebe měli. Zas je to jen můj názor, který vychází z pozorování a ptání jen určitých lidí. A oni touží jen mít 1+1 a žít v klidu. Nechtěji mít barák a starat se o něj.

A to je problém, že dnes společnost nabádá, aby mladý lidi odešli z domu a měli svůj dům. Proč nemůžou odejít rodiče z domu a nechat svým dětem barák? Když odejdou jejich děti, tak si zařídí svůj život a pak až rodiče zemřou, tak prostě prodaji ten dům.

Berme, že jejich rodiče je měli v 25 letech. A přenechaji svůj dům až jejich děti vystudovali a maji na zaplacení svého života, tak cca ve 25letech. Rodičům je už 50 let a tak už se blíží k věku, kdy už chtěji mít klid.

Vím, že lidi v 80letech jsou aktivní, ale řekl bych, že je to spíš vyjímka. Ono už v 65letý lidi často touží po klidu. Co chtěji dělat s barákem? Většinou lidi omezuji aktivitu, ale mám pocit, že lidi, kterým je 45-55let a touží budovat soběstačný statek bez dětí jen sní o něčem co se neuskuteční a je už od začátku vedeno do neúspěchu.
13  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 17. Červen, 2019, 16:02:05
Jsi částečně odpověděl. Budeš utrácet za léky a doktory. A za co dál budeš utrácet?

Budeš chtít cestovat nebo jen celý den být na pozemku a občas si udělat procházku do města? Budeš mít auto? Budeš v duchodů singl nebo chceš partnerku?  Jaký bude tvůj jídelníček? Kde budeš bydlet? Pokud si všechno rozebereš, tak zjístíš, že buď budeš šetřit hotovost, dávat na duchod nebo to investuješ do pozemku, kde budeš žít.
14  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 17. Červen, 2019, 14:53:58
Citace
Jestli má smysl jej platit sociální?

Za co chceš utrácet v důchodu? 
15  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 16. Červen, 2019, 09:50:28
Já se držím pravidla mít ideální podmínky a rozvíjet se postupně ze zisků.  Tak to jde pomalu.

Ale mám ideální podmínky: Mám stanovistě, které je hlídané a můžu se starat o včely. A to je pro včelaře zajimavé, protože ušetří za hlídání a pravidelné kontroly. Tím ušetří peníze. Odměna bývá 3-5kg medu za jedno včelstvé. Přepočtu to je 500Kč/včelstvo ročně. Tak mít 60 včelstev a jsem za vodou.

Podařilo se mi začít spolupráci a hlídání včel u včelařů. Vypadalo, že budu hlídat 60 včelstev, ale pak to dopadlo, že hlídám 15 včelstev a každý rok se bude počet zvyšovat. To je nevýhoda, že nemám slušný příjem z nich. Výhoda, že se pomalu zvyšuje počet, tak se vše dělá v klidu.

Je to dost problémové, protože jedině včelař minimálně vzdálený 3-5km(dolet včel, tak stanovistě si nekonkurují) bude mít zájem o umístění včelstev. Včelaři v okolí budou naštvaný, že tam je konkurence. A to je i důvod proč se podpalují včelstva a jsou včelaři ochotni si zaplatit hlídání.

Já volím cestu postupného zvyšování včel a snižování počet včel cizích. Každý včelař má svoje pravidla podle kterých se řídí. Jedno pravidlo, které jsem si převzal je, že včelař nekupuje včelstva, ale sám je produkuje. Tak představa, že koupím 60 včelstev i s úlama za cca 300tisíc je pro mně z pohledu financí nereálná, ale i ekonomicky nereálné. Včelař si postupně musí nejdřív zjistít v praxi své ideální podmínky a vytvoří si svá pravidla a z toho vznikne metodika včelaření. Proto včelaři maji každý svou metodiku.

Příklad je kočování. Tedy jsem se neptal lidí, kteří kočují, ale lidí, kteří ví, kdo kočuje. Prý stačí jen mít úl udělaný na kočování. Normální příves. Třeba 6x1,5m stoji nový cca 60tisíc. Vejde asi 36 včelstev. Přívěs se dá půjčit za 1000Kč/den atd. Ke kočování j potřeba vyšetření na mor a ohlášení stanoviště. Udělat si konstrukci, kterou zasune do palety a pak moocí pár věci co jsou na fotce se přesouvaji z přívesu na místo ty palety. Neni to nic nákladného. O kočování se zajimám, protože je to docela zajimavý příjem. Dostává od farmářů 350Kč za včelstvo. Je tam problém, že je to většinou za provizi někomu nebo o kontaktech. Ale pokud člověk už je zaběhnutý, tak je to dost zajimavý příjem. Kočování je hlavně kvůli snášce, že včelař má jen menší množství včelstev a přesouvá se. Další důvod, že po odkvetení hned stříkaji proti škůdcům, tak umíraji včely. Narazil jsem na včelaře, který si vybral jen to co se mu hodí. Tedy on nekočuje, ale rozveze na jaře včelstva do farem a bere si je domů až na podzim. Tak neřeší, že mu část umře kvůli postřikům. Taky vytáčí až na podzim. Prostě se o ne nestará. Tím snížil svoje náklady na minimum. Produkuje včelstva s náklady za 300Kč. Tak nemůže být ve ztrátě nikdy. Vždy vydělá. Na podzim má převčelíno u sebe před barákem, ale  brzo na jaře zas je rozveze. Tak mně to zajimá všechno a jen musím vybrat co je pro mně ideální.


Stran: [1] 2 3 ... 27


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení