Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 7
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jak Připravit Králíka kdy: 18. Listopad, 2014, 18:41:57
Wečko, díky za info o čakrách, tady by mne jen zajímalo, jak to zjistit u sebe, jaká čakra je nebo není otevřená :-)...případně na čem závisí správné fungování čaker  Very Happy

Každé ráno asi 15 min cvičím pozdrav slunci a bojovníky z jogy.....tak snad to na ty čakry také nějak působí  Wink

A ještě tě potěším: našla jsem u sebe jinovou eliminaci z letního raw stravování. Docela dost mi začaly vypadávat vlasy a na čele se mi udělal svědivý flek. Vůbec jsem to nedávala do souvislosti, vlastně jsem nad tím vůbec nepřemýšlela, myslela jsem si, že to svědění mám ze slunce. No ale třeba jsem se nějak více čistila...třeba bylo vše v pořádku.

Uvidím zase v květnu až začnou třešně a jahody, jestli opět zatoužím po raw .

2  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jak Připravit Králíka kdy: 16. Listopad, 2014, 18:31:44
Iren a Agarku : ,,MB vymysleli lidé ,,  jsem samozřejmě brala jako vtip nebo-li nepochopení toho, co vlastně MB je. Asi jsem to zde tak nějak hloupě napsala :-)

Wečko : Ano, nebylo zde myšleno, že MB a vitarianství stojí proti sobě. Ale když vlezu na vitarianské stránky nebo do nějakých raw skupin na FC, tak vše vařené je špatně a člověk vlastně hned umře, uvádí se zde pojem leukocytoza(trávící) , kdy po konzumaci vařeného jídlase v trávícím traktu zvyšuje počet bílých krvinek, po konzumaci syrové stravy k potravinové leukocytoze nedochází, tzn. ,že vařené jídlo považuje imunitní systém za cizorodou látku a tímto se brání( Mudr. Mária Fulová...asi je vita?)

Byla jsem na tomto kurzu http://www.secretofraw.cz/index.php/cz/kurzy/1-raw-den   , v zásadě se mi ten kurz líbil, ale když jsem se zmínila o tom, že makrobiotici ovoce vaří, tak na některé účastnice šly mdloby  Very Happy

To, že moje slinivka nefunguje, tak jak by měla, vím, teď už jsem opět najela na ranní miso polívky a vývary ze sladkých zelenin, kaši si dávám až v práci. Jo...s tou slinivkou je to běh na dlouhou trať.

Wečko, jak si to myslel s těmi čakrami ? Můžeš to více rozvést, případně odkázat na nějaký zdroj ?

Jo a ještě jeden velký otazník je pro mne fruktoza, Průchová před fruktozou varuje, někde jsem se dočetla, že fruktoza způsobuje ztučnění jater, přesto vitariani ji v ovoci konzumují ve velkém a je jim fajn (prý  Wink ) .
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jak Připravit Králíka kdy: 14. Listopad, 2014, 15:59:33
Úžasné téma : makrobiotika kontra vitariánství  Smiley

Nemám ráda horké léto, lehce chladné léto je pro mne super. Pokud si v létě na snídani dám teplou obilnou kaši, jsem úplně uvařená. Z toho důvodu jsem i já úplynulé léto najela na raw jídelníček , nebylo to na 100%, přeci jen chutě na miso polívku, seitan, tempeh nezmizely. Snažila jsem se o lokální čerstvé ovoce a zeleninu, občas proložila mangem, avokádem, pomerančem.

Ráno jsem nastrouhala 6-7 letních jablek, hustě zasypala mletým mákem s konopným nebo lněným semínkem, přidala goji (vse v raw kvalitě) , v poledne např. guacamole z avokáda se zeleninovými raw čipsy a zeleninovým salátem(zelený salát, místní rajče, paprika) a večer mb. talíř. Občas jsem si na snídani dělala raw mandlové nebo konopné mléko s raw kakaem nebo s čerstvými meruňkami,jahodami...

Cítila jsem se při tom velmi dobře a vypozorovala jsem , že :1) vůbec jsem neměla hlad - to byl pro mne velký otazník, protože po obilné kaši mám do 2,5 hodiny zase hlad, takže zde se naskýtá otázka, jak se moje tělo umí či neumí vypořádat s vařenými škroby
2) Jasně jsem se cítila více akční, živější, pracovitější Very Happy
3) Nebylo mi chladno, nedostala jsem rýmu ani kašel....nepozorovala jsem žádnou eliminaci z převážně jinové stravy

Dále nemám vyřešenou otázku ohledně vaření misa. Vitariáni tvrdí, že nad 42 stupňů se vše živé zničí. Makrobiotici dávají miso se životodárnými enzymy do takřka vařící se tekutiny a ještě se má chvíli překulit, aby se zapracovala sůl- jak mohou enzymy při tomto postupu přežít ?

Teď v listopadu opět převážně mb. strava z jednoduchého důvodu : supermarketové ovoce mi nechutná a jíst jen jablíčka z vlastní úrody je fádní. Ale hodně šťávičkuju (mrkev, jabka) a hodně klíčím plus samozřejmě picles. A nedám dopustit na raw dezerty s datlemi a ořechy.

Něco na tom vitariánství bude, asi by mně vyhovoval pojem vitariánský makrobiotik  Smiley

Ještě na závěr přidávám hlášku jednoho vitariána, když mi dělal přednášku o nevhodnosti mb. stravování : to živé stravování vymyslela příroda, ale tu makrobiotiku vymysleli lidé  Grin Grin Grin
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: EU povolila dovoz geneticky modifikované soji kdy: 22. Říjen, 2013, 15:32:08
Prosím, věnujte tomu pozornost :

http://www.jimejinak.cz/2013/10/hrozi-nam-ze-budeme-jist-jen-geneticky-upravenou-stravu/
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Kurzy, akce / Re: Hostivice u Prahy kdy: 20. Listopad, 2012, 19:36:36
No jasně , že jsem tam byla. Je to kousek od paní Kubíkové, byla jsem u paní Fabianové ubytována, právě když jsem byla na kurzu u paní Kubíkové.
Ubytování je moc pěkné a paní Fabianová je velice příjemná paní....prostě makrobiotička Very Happy
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Káva, Melta, hořká chuť kdy: 27. Září, 2012, 14:29:56
Na základě mých zkušeností nemohu souhlasit. Měla jsem období, kdy při standartní Mb jsem neodolala a začala si občas s kolegy dávat v práci kofeinovou kávu. Okamžitě se mi vrátily migreny, o kterých jsem již pěknou řádků let nevěděla.

7  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Výroba moči kdy: 26. Září, 2012, 11:07:34
Děvčata, moc děkuji za odpověď Very Happy

Pěknou středu všem!
8  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Výroba moči kdy: 25. Září, 2012, 21:46:56
Ahoj Calarien Very Happy

moc zdravím do Brna, pořád se ti chystám napsat a pořád se k tomu nemůžu dokopat.

Ale zpět k moči. co tedy mám s tím tvrdým moči udělat, abych si jej mohla vzít do práce? Ano, jednou jsem si moči koupila, bylo příšerně drahé a potvrzuji, že bylo tvrdé,myslela jsem si , že to vyschlo během přepravy a skladování a že to tak nemá být. Takže jak to má být a v jaké podobě jste moči konzumovali v Kushi institutu?
9  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Výroba moči kdy: 25. Září, 2012, 15:36:34
Hmm, tak moči placičky jsem poprvé a zároveň naposledy zkoušela vyrobit asi před měsícem, bohužel se nějak nevydařily. Koupila jsem si na ně sladkou rýži a uvařila přibližně v poměru 1:1. Pak jsem vzala hůlku od suribašky(nevím jak se přesně nazývá) a tloukla do uvařené rýže, co jsem nejvíce mohla. Správně by to měl dělat muž, aby dodal posilující jangovou energii. Manžela jsem tehdy neměla doma, tak jsem to musela nějak zvládnout. Asi po 30 min byla rýže roztlučená, mazlavá , lepivá. Rozetřela jsem ji na pečící papír a dala volně sušit do kuchyně na stůl, odpoledne na stůl svítí sluníčko.

Druhý den ráno jsem rýži sloupla, obrátila a sušila dále.

A teď příjde ten zádrhel, sušila jsem, sušila až jsem přesušila Sad Sad Sad. Asi po 3 dnech placka ztuhla na kámen, takže vůbec nepřipadalo v úvahu, abych si do ní kousla. Materiál jsem rozlámala a teď s ním zahušťuji polévky.

Podle Lenky Bláhové je moči placička namazaná např. mandlovým máslem velice posilující jídlo, těšila jsem se, že budu mít perfektní sváču do práce (chléb nemůžu) a takhle to dopadlo.

Napadají mne dvě otázky. Za prvé, jak tlustá musí být namazaná vrstva (myslím, že na tom záleží) a za druhé, jak tedy dlouho sušit, abych nepřesušila, mohla si do moči kousnout a zároveň , aby mně moči nezplesnivělo.

Všem močivýrobcům zdar a když tak napište co a jak

Iva
10  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Očkování kdy: 06. Září, 2012, 15:41:56
Ahoj Petro,

děkuji ti za tvé příspěvky, také nejsem přibližně 14 let přeočkovaná na tetanus, nenechala jsem přeočkovat ani svého syna, který se nestravuje makrobioticky.

 Nevíš, jak je to s tímto očkováním v Německu nebo v Rakousku?

Iva
11  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Mé nejoblíbenější ... kdy: 09. Červenec, 2012, 22:34:49
No jasně....domácí Wink

Bydlím v Prostějově, máme tady sladovny a známý v nich dělá. Před týdnem jsme od něho vyfasovali dvě petky1,5 litrů domácího piva, má asi 14 stupňů alkoholu a ta hořkost je taková malebná. Jinak přímo v centru Prostějova je pivnice www.ukralejecminka.cz, kde se vaří pivo před zraky hostů, je to pouze odděleno skleněnými okny. výrobní postup samozřejmě neznám, ale jedná se o nepasterizované pivo vyráběné v menších množstvích. A hned se čepuje !!!!
12  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Mé nejoblíbenější ... kdy: 08. Červenec, 2012, 17:34:42
Jo, jo.... okurková sezona dorazila i na makroušské forum Very Happy, koukám, že je tady nějak mrtvo, ale asi je to dobře, všichni si užíváte krásných tropických dnů.

každopádně přidávám nejoblíbenější mňamku těchto dnů:jáhlovou kaši zmixuji s oříškovým máslem, úhledně narovnám do skleněných pohárků a zaliju rozvařenými meruňkami s agarem a špetkou soli.....nechám v ledničce vychladit. Dnes odpoledne si dala i nemakro návštěva a chrochtali blahem Grin

Na oběd zase musím mít zelí v jakémkoliv množství nebo úpravě, mám na něj prostě pořád chuť. No a večer sklenička vychlazeného domácího piva nemá chybu Wink

A co vy? co baštíte v těchto horkých dnech?

Iva
13  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Metabolické typy kdy: 20. Červen, 2012, 19:43:52
Ještě jsem zapomněla zdůraznit naprostý souhlas ohledně živočišných bílkovin, Čínskou studii jsem četla Wink
14  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Metabolické typy kdy: 20. Červen, 2012, 19:36:19
Makroušku, díky za postřehy!

A co třeba výživa podle krevních skupin? Je to o něčem nebo je to o ničem?

Občas šmíruju na vitariánu.cz, to jejich forum je více dynamičtější než naše, někdy se tam sekají ...jedna radost to číst. Dovolila jsem si zde zkopírovat jeden příspěvek:


xHardCorex


Registrován: úte pro 28, 2010 19:16
Příspěvky: 646
Bydliště: Poprad/Bratislava
   
 Re: rudo
rudo píše:
stretli sa motoristi v nealko krcme a zacali sa dohadovat koho auto ako chodi naco jazdi aky ma vykon a efektivnu malu spotrebu paliva.
Sranda bola ze kazdy z nich mal 3-hybrid, motor sa dal prepinat na benzin, na skvapalneny plyn a amj elektromotor a velky baterivy system co sa dobijal za jazdy dolu kopcom a pri brzdeni.
Ovsem kazdy z nich bol lenivy si precitat navod ku autu a len narychlo mrkol do prirucky kde sa mu otvoprila

jeden motorista bol presvedceny ze to auto mu jazdi len na beznin a nic ine nemoze, druhy motorista zas veril ze mu to jazdi iba na ten plyn a treti veril tomu ze je to plne elektricke auto.

Vacsia sranda bola ked si to svoje auto na parkovisku ukazali a zistili ze vsetci 3 maju to iste auto ten isty model toho isteho vyrobcu

debata sa teda zvrtla na to ze co je lepsie pouzivat ci beznin plyn alebo to v noci dobijat zo zastrcky

stale im neslo do hlavy ze to moze jazdit aj na inu energiu ako si kazdy myslel.

prisadol si ku stolu dalsi motorista a nacuval chvilu debate a len sa uzmieval, nakoniec ich to dopalilo a reku ty sa co sleris na co jazdi tvoje auto ?

a on ani beznin ani plyn ani elektrina, mam auto od teslu na volnu energiu, je to zbytocne liat do nadrze beznin ci tlacit plyn alebo dobijat baterie

samozrejme mu neverili

preco som si tu vymyslenu historku napisal na vitariana do dennicku ? tot otazka


Kazdy ma svoj sposob stravovania a bude si ho obhajovat ze je ten najlepsi. A potom moze prist aj bretharian ktori povie ze on do seba nemusi davat nic aby fungoval.

_________________
STRAIGHT EDGE
Kôň mi zostal v búrke verný, človek ani vo vetre...


pát kvě 18, 2012 8:11   
15  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Metabolické typy kdy: 19. Červen, 2012, 22:51:01
Ahojda,

tak jak je to s těmi metabolickými typy? Funguje tato teorie nebo nefunguje? Manžel byl teď s kolegy sportovci na dotazníku, který mu měl určit , jaký je metabolický typ. Vyšlo mu , že je proteinový typ, tzn. v jeho jídelníčku by měly převažovat bílkoviny. Je zároveň i krevní skupina 0. MB baští sice se mnou, ale maso si dá rád. (i sýry a jogurtíky)

Hmm....tak, co teď s ním Huh? Grin Co mu mám vlastně vařit a může  MB talíř zajistit výživu podle proteinového typu? Myslím, že spíše ne, když je tam ,,jen,, 10-15% bílkovin. Nebo se na to vybodnout? Podotýkám, že manžel je aktivní sportovec(45 let) Já jsem se synem A plus, takže já si MB vyloženě užívám Very Happy.
 
Máte s tím nějakou osobní zkušenost nebo stravujete se někdo podle metabolických typů?  Přiznám se, že jsem četla nějaké knihy od doktora Petra Fořta, vykládá to celkem srozumitelně, že by to snad mohla být i pravda, akorát že mně to neladí s makrobiotikou.
Stran: [1] 2 3 ... 7


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení