Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 16
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Jak vyrobit kompost za 20 dní kdy: 20. Červenec, 2014, 12:37:37
Nazdar Neone,
pokud už děláš rychlokompost po páté (jak uvádíš) a ještě se ti to podle toho návodu nepovedlo a to to děláš tak piplavě do detailu podle toho návodu (a nejsi sám, komu se to podle tohohle nebo hodně podobného návodu nepovedlo), tak asi spíš nezbývá než konstatovat, že je to prostě nesmysl to takhle dělat a čekat, že za 20 dnů bude hotový kompost.  A smířit se s tím, že v našich podmínkách to holt trvá dýl, třeba jak uvádí Roman ten rok a půl...
Prostě je rozdíl mezi přáním / teorií na straně jedné a realitou na straně druhé.
Pokud teda ti tak moc záleží na tom, mít toto vlákno vhodně pojmenované, tak tomu nadefinuj rubriku "Vyzkoušel jsem pro vás", název vlákna pak můžeš nechat s tím, že dokončíš fotodokumentaci, jak to teda v našich podmínkách dopadlo. A pro případné kompostovací nadšence to bude mít velkou vypovídací hodnotu, když to máš takhle detailně zdokumentované (běžný člověk teplotu v kompostu neměří) a nebude už ztrácet čas podobným experimentem. Myslím, že "zaručeně fungujících návodů" na věci z různých oblastí se najde dost a dost.
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Jak vyrobit kompost za 20 dní kdy: 05. Červenec, 2014, 21:02:50
Teda ještě doplním, že žádný "startér" jsem nepoužívala.
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Jak vyrobit kompost za 20 dní kdy: 05. Červenec, 2014, 20:03:38
Ahoj Neone,

prosím, pak sem nahraj fotku, jak vypadá ten hotový kompost, jakou má konzistenci. Díky.

Já jsem něco podobného zkoušela na jaře, teda s podstatně menšíma kopičkama (vždycky jsem to měla tak za 40 minut přeházené). Tu první jsem zakládala v březnu (takže jsem něměla ještě trávník ze sekačky, a do koňského hnoje - který už obsahuje slámu - jsem přidala shrabané listí a všechny možné syrové zeleninové odřezky z kuchyně), druhý v dubnu - do toho už jsem posekanou trávu dávala. Stejně jako ty má tu zkušenost, že čerstvě posekaný trávník se špatně rozkládá, tvoří totakové "krusty". A obecně tedy líp dopadla ta první kupka, i tam mi ale připadalo, že by to mohlo být rozložené víc (nebo spíš jsem čekala, že víc).

Ale co, už je to zaryté v záhonu s dýněma a celou dobu výroby jsem z toho měla dobrý pocit, že se těm záhonkům trochu revanžuju, když celé roky dájají ony nám. A překvapivě jsem se na to 40 minutové přehazování vždycky úplně těšila.

Tak ať to jde.
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Menstruace a ženské problémy kdy: 17. Říjen, 2013, 16:01:00
Vrátím se k tomu dotazu na to mytí se během menstruace. Vy to dodržujete, že se vůbec nemyjete?
Já jsem to pár let dodržovala, ale teď mi to připadá jako docela nesmysl (teda ne sezení ve vaně, ale mluvím o třeba sprchování), až se skoro směju tomu, co jsem byla ochotna dodržovat, protože jsem to četla v nějaké makrobiotické knize. Přeci jenom pan Kushi, vzhledem k tomu, že pan a ne paní, sám svoji osobní zkušenost s menstruací nemá a nikdy neměl. Takže tohle je holá teorie. Kůže přece vylučuje z těla odpadní látky pořád, i mimo období menstruace (například pocení), a tím, že se večer osprchuju, tak to taky nezastavím .... Takže bych to spíš nechala na to, jak se kdo cítí, sama to teď tak taky dělám. Prostě se řídit intuicí, ne teorií z knih. Ono být několik dnů propocená a neumytá není nic příjemného a společensky přijatelného.
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Makrobiotika a penize? kdy: 09. Květen, 2013, 16:38:14
Poslední dobou mi připadá, že když vydělávám pěníze prací, při které nejsem šťastná, tak pak ode mě taky odtékají způsobem, který mi štěstí nepřináší. Zcela konkrétně - jakože dělám práci, co mě z 90% fakt nebaví, a ten odtok peněz je typu: ulomí se kus nové bílé plomby za tisícovku (hm, takže asi nechat předělat?), auto furt potřebuje nějaké opravy (2x do servisu během 10 dnů), koupím si boty, co v obchodě super a pak mi sedřou nohy, atd. ....

Ale to vůbec nesouvisí s makrobiotikou.
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Termoska na jídlo kdy: 15. Březen, 2013, 19:58:41
Teď tu večeři stíhám do 19 hod., v předchozí práci jsem to měla tak do 20 hod. Nelámu si hlavu tím, že by to snad mělo být pozdě. Dělám, co můžu, jsem jenom člověk.
Teorie jsou krásné, ale žijeme ve skutečném světě ....
7  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Termoska na jídlo kdy: 14. Březen, 2013, 17:26:58
ohledně toho jídla do práce
Já jsem si celé roky  vařila do krabičky jída ve stylu rizota. Prostě obilí, zelenina nějak udělaná (většinou na oleji), luštěnina. Občas jsem si brala polévky. Celkově jsem polévku přechovávala v termosce teplou, to a la rizoto postupně vychladalo v krabičce, takže bylo v konečném výsledku jen o málo teplejší než pokojová teplota. Všechno jsem vařila ráno.
Musím říct, že takhle to jde jako nouzovka na jeden den. Ale když jsem to tak dělala pravidelně, tak nemůžu říct, že bych se po takovémto jídle cítila nějak "nabitá energií". Spíš naopak. A to nemluvím o tom stresu a pro mě zoufalém vstávání hodně brzo ráno, abych to stihla připravit.

Teď asi 3 týdny zkouším se na to ranní vaření vykašlat, resp. ho minimalizovat (když nic jiného, tak už vidím zlepšení v tom, že mi odpadla ta ranní honička, která mě neskutečně stresovala). Večer si uvařím obilí. Ráno doma se nasnídám pouze zeleniny (blanšírované nebo napařené)  To obilí z večera rozvařím na hustou kaši (to je procedura tak na 10 minut varu). Kaši "zkaloričtím" vmícháním již uvařených fazolí (třeba od večeře z minulého dne) a často i třeba lžící tahini nebo nějakých semínek. Vedle do krabičky si dám kyselé zelí (mám ve své současné práci kancelář sama pro sebe). A s sebou si vezmu trochu hlávkového salátu, ředkvičky, prostě nějakou syrovou zeleninu. Když přijdu do práce, sním tak polovinu té kaše jako snídani. Druhou půlku použiju na oběd, vmíchám do ní to zelí. A k tomu si vezmu tu trochu syrové zeleniny. Na to obilí používám klasickou krabičku, kde to pomalu chladne, žádnou termosku. Cítím se po takovémto jídle mnohem líp, než po té zelenině z termosky. Ale je mi jasné, že to asi brzo bude dost jednotvárné, i když to někdy proložím třeba kváskovým chlebem s pomazánkou. Tak snad pak vymyslím něco dalšího.

Klasické pořádné jídlo se vším všudy si dám večer.
8  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Menstruace a ženské problémy kdy: 23. Říjen, 2012, 17:01:00
Ahoj všechny,
v posledním třičtvrtě roce jsem získala velmi dobrou zkušenost se cvičením Mohendžodáro, které je určené na léčení všech možných ženských problémů (jak gynekologických, tak těch na duši, skutečně i ty psychické bloky se při této formě jógy, která bývá doplněna Oshovými meditacemi, spontánním tancem, atd., uvolňují).
Moje zkušenost je taková, že po snad 13 letech hodně problematického průběhu menstruace (v posledních letech 6 hodinová "pásma" křečí s průjmy a zvracením, navzdory sebepřísnější letité makrobiotice) jsem už poslední 3 měsíce prošla menstruací jen s mírnými obtížemi, teď naposled už jsem o menstruaci skoro ani nevěděla.  Smiley
Cvičila jsem od února do června na docházkovém kurzu u Olivie Pospíšilové, přes prázdniny v Praze v Druně u Lenky Katky Lorencové a minulý týden jsem jela do Lažánek (www.mohendzodaro.cz) na 5-denní pobyt (mimochodem vaří tam v podstatě makrobiotiku a ještě se každý může s kuchaři dohodnout na individuální úpravě - já nechtěla nic s cukrem, tak mi dávali ranní kaši zvlášť).
Tak jako námět, třeba to pomůže i vám.
9  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Zavařování brusinek kdy: 31. Srpen, 2012, 10:18:50
Ahoj Jarko,
děkuji za návod, ale není pro mě použitelný. Natrhala jsem si (experimentálně) asi 0,75 litru brusinek (teď jsou z toho 3 malé skleničky od hořčice). Připadá mi šílené (neekonomické, neekologické a navíc jsem líná), spotřebovat na takto malé množství ovoce tolik plynu, abych to nechala na sporáku bublat 3 hodiny. Navíc jsem nechtěla mít marmeládu, ale zavařené brusinky, které se prý dají použít jako ochucovadlo do omáček. Nemakrobiotický recept je povařit to s cukrem 5 minut. Tak já jsem to vařila bez toho cukru stejných 5 minut, výsledek je velmi hořko-kyselý, ale říkám si, že pokud to chci používat na případné dochucení čehosi, tak se ta výrazná chuť může hodit (ostatně umeocet je sám o sobě také nechutnající, ale jinému jídlu dokáže v malém použitém možství zvýraznit chuť.

Třeba sem někdy dopíšu, jak dopadl ten experiment s tím, až bych to dala někam na dochucení.
10  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Zavařování brusinek kdy: 24. Srpen, 2012, 19:41:09
Ahoj,

můžete mi prosím někdo poradit, jak zavařit brusinky?

Díky.
11  Makrobiotické diskuzní fórum / Kurzy, akce / Re: Kamenná sobota či víkend (19.-20.5.2012) kdy: 21. Květen, 2012, 13:17:35
Ahoj Jarko, lidi z Prahy a Brna. Dotaz na recepty doporučuji směřovat na organizátory - a doporučuji poptat se na nepečený dort s krémem z amasake :-) já za sebe říkám, že jsem tam byla kvůli pohybu v přírodě na čerstvém vzduchu v krásném prostředí a dělání smysluplné činnosti, kterou pomůžu fajn lidem,  to jídlo jsem si gurmánsky užívala jen jako konzument, po receptech jsem se nepídila.
12  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Farmářské trhy v Praze kdy: 23. Únor, 2012, 17:22:36
Ahoj Paulino,
na trhy na Náplavku jsem párkrát zavítala na podzim a měli tam i zeleninu, byla jsem spokojená (ale faktem je, že na podzim byly trhy na Jiřáku v jiný den než v sobotu, myslím v úterý??, takže si to tolik nekonkurovalo). Teď v zimě občas zajedu nakoupit do té Holešovické tržnice. Mají českou zeleninu a ovoce, ale ne všechno, co prodávají je české. Prostě komodity jako mrkev, červená řepa, křen, černá ředkev, brambory, jablka, hrušky, česnek  ano (sami se tím chlubí), ale u čínského zelí, řapíkatého celeru atd. se českým původem nechlubí, takže pochybuju, že by to české bylo (kde by to taky čerstvé v Čechách sebrali v půli února). Ale jsem ráda, že se někde dají koupit v Čechách vypěstované alespoň ty věci, co se dají v našich podmínkách uskladnit.
13  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: co míváte na Štědrý večer na stole za pohoštění? kdy: 31. Prosinec, 2011, 14:18:00
Naše rodina jí na Vánoce vždycky obalovaného kapra. Rovnou se z kapří hlavy udělá koikoku polévka, kterou jíme. Ke kaprovi jsem letos dělala salát z tuřínu, viz recept z Makrobiotiky aspone:

http://makrobiotika.aspone.cz/usr/ReceptDetail.aspx?ReceptID=130

a moc doporučuju. V minulých letech jsem dělala saláty se zeleniny, nakrájených jahelných knedlíku a s tofunézou, ale to nebylo ono, navíc si myslím, že není dobrá kombinace ryby a obilí. Takže už se budu držet toho tuřínového salátu.
14  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Vápník - Mléko - Osteoporóza kdy: 12. Prosinec, 2011, 13:08:15
Děkuji všem za názory, co se tu za objevily, tak přidám pár svých.

Opravdu si moc cením konkrétních lidských zkušeností (a současně nemám ráda argumenty typu "protože to řekl Milan Dvořák nebo paní Průchová nebo paní Kubíková, pokud to není podložené osobní zkušeností a mě teď hodně zajímá ta zkušenost z pohledu zdravého člověka). A to proto, že co si pamatuji při našich rodinných začátcích s makrobiotikou (konec 80. let), i makrobiotici si jednou za čas posypávali svůj MB talíř trochou nastrouhané bryndzy - té skutečné, žádné sojové náhražky. A skoro si říkám, jestli to nebylo proto, že k dostání nebylo miso a tofu a sojové věci, a jestli třeba ty sojové věci neobsahují podobné bakterie jako ty zakysané věci mléčné a že to třeba potřebujeme, jen jde o formu v jaké to do sebe dostaneme (a jde teda jen o to, co bude tou látkou, co se nechá zakysat / zafermentovat)? Teď už sice tyto produkty na trhu máme, ale uvažuji i nad tím aspektem, že historicky přirozenější jsou pro nás ty věci, co jsou z Čech než ty asijské. Jen  vynajít to množství a frekvenci.

Já jsem v poslední době zkoušela fungovat bez misa, s minimem sojovky, umeocta, tofu, tempehu a dalších japonských věcí (v rámci mého hledání co nejvíce české formy přírodního stravování) a opakovaně jsem dostávala ohromnou chuť na tvaroh nebo něco mléčného zakysaného (čemuž jsem ani v přemakrobiotických letech neholdovala, naopak, byl to boj něco z toho do mě dostat). A tak jsem to prostě zkusila a dala si to (v bio kvalitě). Zjistila jsem, že "snesitelná" je pro mě dávka asi tak 3 čajové lžičky max. 1x za 14 dní, když jím víc nebo častěji, tak už se ozve krk a mám náběh k rýmě (v celkovém úhrnu jsem v minulých měsících zkusila asi tak 5x). Také to má hodně ochlazující účinek. Pravidelně to dál dělat nebudu, na druhou stranu už to pro mě není tabu, kdyby v budoucnu ta chuť zase přišla, tak bych si v tom vyhověla, v nějakém malinkatém množství. A budu hledat dál. Současně jsem se zbavila vysušenosti kůže a dalo mi to spoustu energie (opravdu toho stačí sníst trochu a člověk funguje hodně dlouhou dobu), takže vidím aspekty pozitivní i negativní (a ono nějaké negativní aspekty přináší i potraviny, které makrobitici uznávají, viz příspěvek Makrouška).

Na jiném vlákně jsem už psala, že mám pozitivní zkušenost s kozím žervé (v bio kvalitě), v množství tak dva krajícky kváskového chleba se žervé jednou za 2-3 měsíce.

Loni jsem si vyzkoušela, že od vysušenosti mi pomohl i čerstvý kozí kefír, který jsem měla, když jsem byla u kamarádů na návštěvě. Stačilo mi množství tak "velkého panáka", cítila jsem se dobře, zahleněnost nebyla a opět to pomohlo od pocitu vysušenosti, co jsem při mb měla. Ale nezkoušela jsem to opakovaně, resp. ne víc než 2x po sobě.

A další moje zkušenost z loňského roku je taková, že když jsem snědla sojový jogurt (bílá Sojade nebo bílý od Provamelu, zkoušela jsem 3x), vždycky přišla rýmovitá odhleňovačka.
15  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Vápník - Mléko - Osteoporóza kdy: 09. Prosinec, 2011, 18:39:39
W,

mám takový dotaz, podle tvého příspěvku mi to vyznělo, že i po 11 letech Mb máš stále odhleňovačky. Zajímalo by mě, jak poznáš, že se stále jedná o odhleňovačky těch starých nánosů z dětství? Že se třeba nejedná o eliminace hlenu, který v tobě z nějakého (jakéhokoli) důvodu i v současnosti vzniká ( i když nemám důvod nevěřit, že makrobiotiku dodržuješ bez úletů a aplikuješ půsty ... o to víc mě zaujalo, že stále trvají ty eliminace, když na druhou stranu jsou lidi, co se během mnohem kratší doby uzdraví třeba z rakoviny). Tohle není nic ve zlém proti tobě, opravdu by mě jen zajímalo, jak tohle můžou lidi rozlišit.

Díky.
Stran: [1] 2 3 ... 16


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení