Zobrazit příspěvky
Stran: [1]
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Práce, Brigáda, Různá inzerce / Brigáda Praha - osobní asistence vozíčkářce kdy: 26. Květen, 2018, 10:41:30
Flexibilní brigáda - asistence 26leté slečně na vozíku. Možno na 2-15 hodin denně, směny podle dohody, s možností přespání (dokonce i spolubydlení v případě vzájemné shody).

Pomoc se všemi aktivitami, s osobní hygienou, jídlem (mb vítána, má ráda natto:) a pitím, úklidem, procházky,...

Zaučím, ukážu. Odměna min. 100 Kč/hod. Více do zpráv.

Tomy
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Práce, Brigáda, Různá inzerce / Samostatný kuchař/ka - Praha kdy: 16. Březen, 2017, 19:16:13
Hledám šikovného kuchaře/kuchařku na pomoc a případně samostatné vaření v Praze 1x měsíčně o víkendu,
 pro 30-60 lidí včetně zajištění nákupu surovin a úklidu.
Zaučení nutné v sobotu 25.3. 2017 nebo po dohodě. Možnost dlouhodobé spolupráce.
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Práce, Brigáda, Různá inzerce / Re: 2016: Kde v Praze nakupovat (optimální ceny) suroviny do MB kuchyně kdy: 16. Březen, 2017, 19:10:53
Nejlevnější vždy bývala Rozmarýna na Andělu.
A zeleninu přímo od farmáře - svobodny-statek.cz zaváží do Prahy.
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Vitamín B12 kdy: 16. Červenec, 2015, 16:49:04
Nedostatek vitaminu B12 a jeho rostlinné zdroje

Jestli je něco rizikem při vegetariánském a veganském způsobu stravování, pak je to nedostatek vitaminu B12. Jak jsem se dozvěděl od MUDr. Gojdy z Ambulance metabolických chorob FNKV, občas u veganů skutečně řeší anemii nebo neurologické obtíže způsobené nedostatkem tohoto vitaminu. Druhá potenciální příčina anemie, nedostatek železa, se tolik nevídá.

Vitamin B12 má uplatnění v metabolismu buněk a je nezbytný pro jejich dělení. Na nedostatek je citlivá zejména krvetvorba červených krvinek. Zásoby vitaminu v játrech sice vystačí na pár let, ale potom se mohou objevit problémy. Vzniklou perniciózní anemii může upravit zvýšený příjem kyseliny listové, která se nachází v zelenině, ale pozor – nezlepší poruchu myelinizace nervů a neurotoxicitu způsobenou nedostatkem vitaminu B12.

Má se za to, že vitamin B12 produkují bakterie žijící ve střevech zvířat, odkud se tento vitamin dostává do potravin živočišného původu. U člověka je takovéto vstřebávání z „vlastního zdroje“ minimální nebo žádné, a tudíž jsme odkázáni na maso, mléko, vejce a nebo na doplňky stravy. Doporučená denní dávka je v přirozené formě 3 μg, z tablet se vstřebává hůře, proto se užívají v dávkách řádově stovek mikrogramů. Pro vegetariány a vegany je užívání těchto doplňků stravy rozhodně doporučeno.

Dobrá zpráva pro příznivce přírodní stravy je, že se objevují studie, které prokazují výskyt aktivního vitaminu B12 i v rostlinných potravinách. Níže uvádím výpisky ze studie „Vitamin B12-Containing Plant Food Sources for Vegetarians“ (Watanabe, F. et al., Nutrients, 2014).

Jedná se především o řasy nori používané k přípravě sushi, které poskytnou denní dávku v 1 až 2 listech. Dále oblíbený fermentovaný sojový výrobek tempeh, houby shiitake a řasa chlorela. Ačkoli je obsah vitaminu B12 v některých případech proměnlivý, může konzumace těchto potravin přispět k naplnění jeho potřeby organismem.

Nori (76 μg/100 g)
Tempeh (0,7 – 8,0 μg/100 g)
Shiitake (5,6 μg/100 g)
Chlorela (0 – 200 μg/100 g)
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Práce, Brigáda, Různá inzerce / Kupujeme společně kulturu na tempeh kdy: 04. Listopad, 2013, 16:50:18
Ahoj!

Hledám ještě pár lidí, kteří by se přidali k objednávce kultury na domácí výrobu tempehu. Je třeba ji koupit ve velkém a pak rozdělit. Jak psal před lety Dany, cena tempehu se pak prakticky rovná jen ceně sojových bobů (+ práce a energie + pár korun za kulturu).

Návod na výrobu je dostupný na http://www.merc.cz/tempeh/ nebo mohu vysvětlit, poslat video.. Je to asi tak náročné jako výroba pickles :-)

Cena pro společníka bude kolem 200 Kč za balíček na výrobu desítek (asi 50) dávek tempehu (ještě nutno odladit).

Přihlášení soukromou zprávou, uzávěrka 11. 11. 2013.

Tomy
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jak Připravit Králíka kdy: 04. Listopad, 2013, 16:32:35
Otázkou vegetariánství, vitariánství, bretariánství se zabývá i Jaroslav Škvařil z České společnosti pro výživu a vegetariánství. nazývá to stravovací úrovně. Něco z nich naznačoval na přednášce, kterou jsem navštívil, něco je též v odkazované prezentaci, slide 13 a dále.

Ptá se, proč se někteří lidé vrací ve stravování jakoby zpět - začnou zase jíst maso, vařenou stravu, vůbec jíst.. Odpovídá tím, že takoví lidé nedokáží využít a zvládnout energie nebo citlivost, které v ních omezení ve stravě vzbuzuje (jídlo, voda, vzcuch, teplo, zvuk, myšlenky, emoce, intuice, vztahy - to všechno působí a jejich vnímání se může zjemňovat). Proto chápe, že si kažcý musí laťku nastavit podle svého stupně vývoje a (sociální) situace. Bretariánství není cílem života.

http://csvv.cz/images/stories/SkolaVegetarianstvi/SetkaniStrilky/proc_nezdrave.pdf
7  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Obroušené zuby kdy: 28. Srpen, 2013, 13:34:29
El, jasně, že bude mít vliv postavení zubů. Ale přeci jenom mě zajímá, jestli by fakt, že strávíme kousáním více času než běžná populace, s tím také mohl mít souvislost. Ptám se hlavně na zkušenost, ne na "prý zrcadlení".

Jinak je to docela zajímavý pohled do vlastních úst Smiley - ale špatně se to fotí..
8  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Obroušené zuby kdy: 24. Srpen, 2013, 22:12:42
Mám dotaz na stav vašich zubů  Smiley

Já mám svoje dost obroušené a můj zubař nabízí 2 vysvětlení:
  • uvolňování napětí a potlačované agrese ve spánku "skřípáním" - což moje přítelkyně nepotvrzuje
  • mechanické opotřebování z celozrnné stravy

Jaké zuby máte vy? Mohlo by vést důklané žvýkání zrn k takovému problému? Podotýkám, že dřívější vcelku běžné kousnutí do kamínků jsem už eliminoval přebíráním obilovin i luštěnin..
Stran: [1]


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení