Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 5
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Jin a jang v makrobiotice kdy: 14. Srpen, 2008, 16:19:18
Neone, mám dojem, že toto diskusní fórum řeší prakticky stejnou problematiku, jako tomu je na DF Chaos v pojmech jin / jang v makrobiotice, Průchová . Prakticky vše tam bylo vysvětleno i s příslušnými odkazy na literaturu, které svědčí o záměrné volbě opačného značení jin – jang v některých případech, než tomu je běžně v TČM.
Nejedná se tedy o neznalost makrobiotiků, ale jde o záměr, který má celkem logické opodstatnění.
Pokud jde konkrétně třeba o potraviny tak platí:
1. Je-li nějaká potravina v mb tabulkách označována jako jin, tak výsledkem jejího celkového působení v těle je, že po jejím zkonzumování dojde hlavně k navýšení jinu.
2. Je-li nějaká potravina v mb tabulkách označována jako jang, tak výsledkem jejího celkového působení v těle je, že po jejím zkonzumování dojde hlavně k navýšení jangu.
V této klasifikaci je však zahrnuta už i příslušná energetická transformace – přeměna tekoucí energie, kdy určitá kvalita energie někam dotekla a začíná se projevovat svojí „hmotnější“ formou.
Jak píše seishi:
„No jo, Neone, to je přesně to, co mě na MB vcelku odpuzuje... Kdyby byla pravda to, co MB tvrdí, pak, kdybys snědl extrémně yin banán ( teda pro Středoevropana ), dostal by Tě do yang kondice a to je kravina.“
To by skutečně kravina byla, kdyby to někdo o banánu napsal.
Makrobiotik to ale napsat nemůže, jelikož ví (měl by vědět), že to je „prvoplánově“ pro funkci banánu konečný stav, takže žádná další energetická přeměna na jang se už konat nebude.
Jelikož se jedná v klasifikačních tabulkách o transformovanou energii, tak v podstatě i v makrobiotice platí to, co seishi uvádí u TČM (jestli to tam tak skutečně je – s opačným znaménkem):
1. Potravina s převažujícím jangem vytvoří jang kondici.
2. Potravina s převažujícím jinem vytvoří jin kondici.

Základní makrobiotickou „učebnicí“, která je od svého prvního překladu nepřetržitě v prodeji, je Kushiho ORIENTÁLNÍ DIAGNOSTIKA - (anglický originál 1978 a 1980, překlad J.P. této u nás vydané „2 on 1“ knihy - 1991)
Zde se v úvodu na straně 24 a 25 píše:
Klasifikace orgánů podle jin a jang, tak jak byla použita v této knize, je opačná, než jak ji můžete najít v některých knihách o akupunktuře. Systém termínů, které jsme použili, je dán a motivován strukturou orgánů. Například orgány kompaktní a hutné – jako třeba srdce, játra, slezina a další – jsou zařazeny mezi orgány jang. Naproti tomu orgány duté – jako žaludek, močový měchýř, střeva atd.- jsou zařazeny mezi orgány jin. Označení, které pro jednotlivé orgány používají některé knihy o akupunktuře, je odvozeno od kvality síly – energie zvané KI. Na ni se také odvolává, je podle ní voleno. Síla KI je energie, která orgány vytváří a živí.
A TATO SÍLA JE VŽDY OPAČNÁ NEŽ ORGÁN, DO NĚHOŽ PROUDÍ.
To by tedy neone, byla zároveň asi odpověď na otázku ohledně citovaných bodů 4. a 5..
Celé to je ale mnohem složitější. Tady jsem uvedl opravdu jen základní pohled.

A prakticky to samé, co je publikováno na stránkách Světa enegií:
Na internetu jsme náhodou objevili sdělení dvojice pisatelů, že pan Kushi a paní Průchová mají a dělají zmatek ve výkladu energií jin a jang. Je nám líto. O zmatek v chápání a znalosti energií se naopak starají ti, kdo jsou málo informovaní (nebo zcela neinformováni).
Nevědí totiž to základní: že vnímat energie, léčit jimi a aplikací jejich zákonitostí předcházet všem chorobám, je možné pouze při znalostí obou stránek energie. Jak její FORMY, tak její STRUKTURY.
FORMA energie je označení pro její proudění po energetických drahách, meridiánech. Pro většinu lidí neviditelné a nehmatatelné. STRUKTURA je takové energetické stádium tkání a orgánů, kterému se obecně říká HMOTA a které je hmatatelné i viditelné.
Energie oživuje naše tělo (přinejmenším) dvěma základními procesy. Praktický příklad: JIN FORMA energie (určitá délka vln a jejich kmitočet - proudění), směřující k ledvinám, buduje a stále přebudovává jejich JANG STRUKTURU (hutnější hmatatelnou hmotu). Naopak JANG FORMA energie (jiná délka vln a jiný kmitočet tohoto proudění) vytváří JIN STRUKTURU (méně kompaktní hmatatelnou hmotu) močového měchýře.
Že tyto dvě zcela odlišné kvality proudící energie (odstředivá, uvolňující, JIN a dostředivá, stahující, JANG) jsou produkovány dvěma odlišnými zdroji (Země a kosmos), je už dostatečně známo.
Tyto zákonitosti a principy znají a ovládají nejen poučení a zasvěcení akupunkturisté, ale i poučení makrobiotici - a dokonce i jejich děti. Proto chápou, že a proč akupunktura pracuje hlavně s FORMOU energie (usměrňování jejího proudění pomocí jehel a jehliček) a makrobiotika naopak se STRUKTUROU energie. (Hmotná potrava, hmotné orgány.) Proto je makrobiotika vhodná a přijatelná PRO KAŽDÉHO.
Západně vychovaný, vzdělaný a myslící (a maso-cukrovou stravou živený) občan si neviditelnou formu proudící energie na rozdíl od starých Číňanů neumí představit. Naopak si velmi snadno představí, že hutnější (relativně jangovější) obilná zrna, zhutní, zpevní jejich tekutinami stále jinizované, uvolňované ledviny. A naopak: že roztékající se (jinové) mléko kalcifikuje (jangizuje, kameny a písky naplňuje) jejich dutý (relativně k ledvinám jinovější) žlučník.
Někteří internetoví diskutující si bohužel nedovedou představit ani jedno ani druhé. A proto mají potřebu ze zmatku obviňovat ty, kdo obě formy energií znají a úspěšně využívají. Úspěšněji, než to může udělat čínská medicína. V ní se mohou dobře a hlouběji orientovat jen nemnozí specialisté. Zatímco zasvěceně aplikovanou makrobiotikou se na celém světě uzdravili, uzdravují a chorobám předcházejí miliony občanů.
Právě ti jsou nadějí pro lepší budoucnost člověka - druhu HOMO SAPIENS. Až do konce středověku člověka nejen moudrého, rozumného, ale i schopného cítit a intuitivně chápat toky energií.
To samozřejmě výtečně ovládal i nejslavnější evropský lékař Hippokrates. I jeho žáci - až do doby, než je spolu s dalšími nenahraditelnými hodnotami začala likvidovat současná civilizace.
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Televize, mobily, počítače - škodlivé záření kdy: 11. Srpen, 2008, 16:35:48
Tak to v mobilu prdla teplem nejspíš baterka, což ale se se zde diskutovanou škodlivostí mobilního telefonu nemá nic společného.
Doporučená četba např:
http://www.enviweb.cz/?env=ovzdusi_archiv_ghhge/Vite_co_je_to_elektrosmog.html

Zajímavý názor z jednoho diskusního fóra, který asi nebude tak úplně daleko od pravdy:
Jenom takovy detail: vsimli jste si, ze vsichni vyznamni vyrobci mobilu prevedli pobocky, zabyvajici se mobilnimi telefony, do novych firem? (tusim, ze doposud to udalala Motorola, Ericsson a Nokia). Proste je vydelili a splatili tim zakladni jmeni v novych firmach. Proc asi?
Jedna z moznych odpovedi je ta, ze uz davno maji nejake interni zpravy z vyzkumu vlivu MT na zdravi cloveka a chteji se v budoucnu vyhnout problemum, jaky ma ted tabakovy prumysl. Tyto firmy proste budou vyplacet kazdy rok tucne dividendy (komplet zisk) svym majitelum (cili zakladatelum) a az se to provali, tak nebude moc co vzit...
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: vápník kdy: 07. Duben, 2008, 15:08:48
Po řadě let nešizené makrobiotické praxe se můžeme částečně spolehnout i na biologickou transmutaci prvků, kdy tělo je schopno si některé prvky vytvořit samo z jiných prvků.
Touto oblastí vědeckého výzkumu se zabývali např. makrobiotici Ohsawa a Kushi - nemakrobiotici Kervran a Komaki.
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: zelené potraviny GW kdy: 20. Březen, 2008, 14:17:15
Pokud se chce někdo vykašlat na bludy v tabulkách, tak se může rovnou vykašlat i na celou makrobiotiku. Proč si dělat zbytečně nasílí...
V dnešní době jsou už tabulky v seriozní makrobiotické literatuře natolik propracované, že tam prakticky žádné chyby nenalezneme.
Bohužel jsou stále publikovány i naprosté zhovadilosti, kdy autor převezme energetické údaje např. z dělené stravy. Pak se můžeme dočíst i takové makrobiotické perly, že cukr je energeticky neutrální  a rajče je jang.
Makrobiotika a její "tabulky" také nevznikly z něčí vize, ale jako závěry z tisíce let trvajících pozorování přírodních zákonitostí.

Jinou věcí je, zda s údaji v tabulkách umíme pak v praxi zacházet, kdy musíme časem přihlédnout právě k té naší odlišnosti od ostatních lidí.
K tomu by nám měla hned na počátku posloužit důkladná diagnostika, abychom minimálně zjistili naši energetickou skupinu, do které spadáme.
Nemusíme tedy dělat třeba hned základní chybu, když jsme v dlouhodobě převažující jin kondici, v tom, že se ji budeme snažit "vylepšit" dodáváním dalšího extrémního jinu ze zeleného ječmene, protože to někomu známému, který je ovšem naopak v dlouhodobé jang kondici, zázračně pomáhá.

Relativně zdravý člověk si na sobě může dovolit řadu experimentů, které v cestě za zdravím patrně proběhnou bez větších následků. I různé základní energetické chyby v léčbě mají často povahu zlepšujícího se zdravotního stavu - tedy i pocitu nalezení té správné cesty ke zdraví.
Horší je už situace, kdy dochází na ono pověstné "lámání chleba".

Makrobiotika má tu výhodu, že si všechno hlásané můžeme po teoretické přípravě ověřit v praxi sami na sobě. Pokud něco nezafunguje, tak bychom neměli hledat chybu v makrobiotice, ale v našem přístupu k ní.
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: vapnik kdy: 18. Březen, 2008, 18:20:39
Když zde byla řeč o osteoporóze, tak odkaz na jeden článek s výmluvným názvem Vápník vás neuchrání před osteoporózou http://zdravi.doktorka.cz/vapnik-vas-neuchrani-pred/
Kdo to nechce celé číst, tak aspoň jedna věta z článku: WHO proto omezila doporučené dávky vápníku v zemích, kde je vysoký výskyt zlomenin krčku, na 400 až 500 miligramů, tedy přibližně na polovinu dosavadních doporučení...
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: zelené potraviny GW kdy: 18. Březen, 2008, 17:45:15
 Smiley Zdravím tě Neone. Já na makrobiotiku občas nakouknu, ale v příspěvcích mám silnou absenci. Nějak to už nestíhám.
Stran mladého ječmene asi souhlas s Petrem Tomanem. Extrémní obsah jinové energie, který je dán mimo jiné též sklizní ječmene v neukončeném stádiu vývoje rostliny, dokáže zázraky. Někdy bohužel i ty nechtěné, když včas nezabrzdíme.
Z makrobiotického hlediska je tedy zelený ječmen docela slušný extrém. Makrobiotika před extrémy varuje.
Nelze ale paušalizovat, protože co je pro jednoho extrémem, může být pro druhého po určitou dobu přiměřená kompenzace.
Je to tedy zase všechno o našem konstitučně kondičním stavu, jak budeme průběžně reagovat.
Možná by také stálo za úvahu oprášit v knihovničce knížku Rizika léčivých bylin...
7  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: zelené potraviny GW kdy: 17. Březen, 2008, 18:10:05
Kondenzované slunce je energetická blbost, protože když na nějakou plodinu praží dlouhodobě slunce, tak dotyčná plodina má energii opačnou, aby na tom slunci vůbec přežila.

8  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Jin a jang v makrobiotice kdy: 18. Prosinec, 2007, 21:40:47
Velmi stručně v sedmi bodech:
1. Čínská medicína pracuje s tekoucí (proudící) energií.
2. Makrobiotika pracuje s energií, která někam dotekla a vytvořila (např.) určitou strukturu materiální povahy.
3. Tyto dvě věci jsou z hlediska energetické klasifikace vždy opačné.
4. Proudící jang energie vytváří v konečném důsledku orgán s převažujícím energetickým charakterem jin.
5. Proudící jin energie vytváří v konečném důsledku orgán s převažujícím energetickým charakterem jang.
6. Samotná makrobiotika je dosti komplikovanou záležitostí. Nekomplikujte si ji proto ještě navíc Tradiční čínskou medicínou. Na tu se většinou doporučuje v makrobiotice raději zapomenout.
7. Hovoří-li Průchová a MUDr. Růžička o jinu a jangu, každý myslí něco jiného - viz bod 1. až 6..
9  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: unava kloubu kdy: 17. Říjen, 2007, 15:08:48
Na únavu kloubů je dobrá makrobiotika...
Otruby a müsli jsou bohužel silně nemakrobiotické potraviny. Kuřecí maso je také dost problematická záležitost. Konzumace obilovin je dost široký pojem. Některé pokrmy z nich mohou být při dlouhodobé pravidelné konzumaci pro zdraví nebezpečné (jakékoliv obiloviny v pečených úpravách).
Pomineme-li ostatní aspekty, tak sport většinou slouží jako výdej nadbytečně přijímané energie, takže z makrobiotického hlediska se do značné míry jedná také o rozporuplnou činnost.
Z energetického hlediska to vypadá asi tak, že:
1. Otruby mají extrémně stahující energii.
2. Müsli, které bývá většinou v kombinaci s ovocem, způsobuje kvašení střevního obsahu - překyseluje.
3. Kuřecí maso disponuje značnou stahující energií. V nejhorších případech jedna z příčin zhoubného melanomu.
4. Obiloviny při nesprávné přípravě (pečení) působí značnou stahující energií.
5. Ryby působí značnou stahující energií - ty s červeným masem extrémně stahující energií.
6. Vyjmenované sporty působí rovněž silnou stahující energií.

Je celkem jasné, že při takové nerovnováze energie - v neprospěch zdravě uvolňujícího jinu (potraviny a aktivity s uvolňující typem energie) - jsou problémy z klouby celkem normální.
10  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Makrobiotické recepty pro úplné začátečníky kdy: 27. Září, 2007, 13:41:04
Pár připomínek, ale nechtěl bych to začínajícím makrobiotikům zase znechutit, protože při nepročištěných chuťových buňkách je makrobiotické jídlo asi opravdu moc neosloví. Mohlo by je spíš odradit.
Známé jsou např. nářky na mb kurzech, kde až za několik dnů začnou strávníci objevovat nové chutě, které tam byly pochopitelně už první den, ale extrémními potravinami zablokované chuťové buňky nedokázaly zprostředkovat ten správný chuťový vjem.
To se týká zejména použití množství misa, které si začínající makrobiotik může splést s funkcí "maggi" v běžném jídelníčku. Dává jej pak trvale více, než je únosné.
Já si původně při zběžném pohledu na fotku myslel, že to na talíři není polévka, ale že jde o salát. S množstvím zeleniny v polévce by se to nemělo přehánět, protože je-li jí v polévce výrazně více, musíme (měli bychom) její množství odečíst z celkového množství v dalších jídlech, abychom se vešli do optimální denní dávky např. u středového mb talíře.
Mohlo by se nám totiž stát, že k obilovině už nemáme co dát, aniž bychom relativně nezhřešili.
Pochopitelně při jednom "prohřešku" se nic neděje, ale jde spíš o to, aby se z toho nestalo pravidlo.
Miso by se nemělo vůbec vařit, protože tím trpí enzymy, které obsahuje.
Mělo by se před dovařením polévky rozmíchat v troše odebraného vývaru, vlít do polévky a pak již nechat polévku asi pět minut jen na minimálním plameni tzv. táhnout, kdy se polévka už nevaří.
Pozor na hrašku. Moc se zrovna nedoporučuje.
11  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / prosím o radu kdy: 18. Září, 2007, 16:45:28
A co tenhle s typickou slevou pro Čechy:
 http://katalog.24house.cz/FAGOR-918010957/
12  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Jak zdravě přibrat s makrobiotikou kdy: 09. Září, 2007, 12:24:42
Cereální pečivo není vůbec zdravé, proto je makrobiotika používá jako nouzovku jen ve velmi omezeném množství.
Toto pečivo má ještě větší kontraktivní (jangovou) energii než pečivo bílé.
Stahuje a vysušuje organismus, zahleňuje, bývá přesolené, blokuje eliminace, přitahuje k extrémním jinům, které pak mohou způsobovat zimomřivost. Jedná se tedy o potravinu značně neharmonickou.
Proč se asi maže chleba extrémně jin máslem. Aby došlo k přirozené (ale nezdravé) kompenzaci.
Základem jsou v makrobiotice kaše z celých obilných zrn a celá obilná zrna. Ty zaručují také dostatečný přísun vázané tekutiny.
Já měl dřív 3x do roka angínu s různými zdravotními dozvuky.
Teď chodím ráno v šest na autobus i v dešti jen v tričku. Ale nebylo to ze dne na den...
Na lidi se vyprdni, co ti říkaj. Kdybys byl modelka s hezkou tvářičkou a nohama jak záchodovej pavouk, tak by se z tebe mohli všichni podělat...
13  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Chaos v pojmech jin / jang v makrobiotice, Průchová kdy: 05. Září, 2007, 11:11:00
Máte pravdu. Já jsem to už také nenašel. Stránky jsou stejně zaměřeny na komerční feng shui, tak je vlastně jedno, co v tabulce bylo.
14  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / prosím o radu kdy: 02. Září, 2007, 19:46:22
Dřevěné příbory jsou např na:
http://www.fantasyobchod.cz/index.php?main_page=in dex&cPath=7_33
Jinak třeba v Praze lze dřevěné lžíce zakoupit v prodejnách lidových řemesel. Mají je i občas některé obchody se zdravou výživou.
Občas se na tržištích objevují i Slováci s nabídkou dřevěných výrobků.
Pozor na lžíce, které nejsou vyřezávány ze dřeva "po létech" - snadno se lámou. Také se mně takovou už podařilo koupit...
15  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Rozptylovací síťka? kdy: 31. Srpen, 2007, 11:53:06
Pomineme-li fakt, že se pro přípravu mb stravy elektrický ohřev nemá vůbec používat, tak rozptylovací síťka je určena výhradně pro plynové vařiče, kdy má zaručit rovnoměrné prohřívání celého dna varné nádoby, ke kterému jinak nemůže docházet, protože plynový hořák zahřívá nádobu maximálně tak asi centimetr za místy, která jsou dána jeho průměrem. Jde tedy vlastně o maximální ohřev jen určitého "mezikruží" dna nádoby.
Tento fakt právě eliminuje rozptylovací síťka. Většinou se jich používá několik.
Efekt rovnoměrného prohřívání se dále zajišťuje varnými nádobami se silným dnem, ve kterém dochází také už k častečnému rozptylu tepla.
Další možností je použití nekovových materiálů z horší tepelnou vodivostí.

U elektrických vařičů vydává rovnoměrně teplo celá plotýnka (varná deska), takže použitá síťka zde působí poněkud kontraproduktivně, protože zvyšuje pouze energetické ztráty.
Ty se výrobci snaží naopak snížit tím, že se vyrábějí varné nádoby se zabroušeným dnem, aby byl kontakt po celé ploše dna s plotýnkou co nejlepší.
Regulace by tedy měla být prováděna pouze regulačním prvkem na vařiči.
U některých elektrických vařičů může dojít při použití rozptylovací síťky i k deformaci materiálu plotýnky, protože ta je při takovémto režimu tepelně přetěžována. Předávání tepla přímým kontaktem je nahrazeno sáláním, pro které není vařič určen - s výjímkou těch starých s viditelnou žhnoucí spirálou, které však nemají žádnou regulaci.
Stran: [1] 2 3 ... 5


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení