Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 15
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Kdo stojí za firmou Country Life? kdy: 18. Březen, 2015, 22:13:09
Docela by mě to zajímalo. Oficiálně se dá zjistit pouze z obchodního rejstříku, že majitelem je jedna osoba - Čech, o kterém jsou na internetu nějaké další informace, například to, že původně je to umělecký fotograf.
Hm.
Kdo občas zajde do nějaké zdravé výživy - ale ani nemusí, protože zboží Country Lifu se prodává i v supermarketech - nejspíš si nemohl nevšimnout invaze většího počtu různých druhů vloček a sirupů značky Country Life, v menších baleních (vločky dříve půl kila, nyní 250g) a s novým designem. Vše profesionální, včetně umělohmotných lahviček se sirupy, které mají ve vršku tenkou funkční membránu. Dále vydávají zdarma jakýsi kvazičasopis, který je taktéž dokonale profesionálně zpracován. Mimoto prý obsazují krachující zdravé výživy a otevírají v nich svoje prodejny, ve kterých se ovšem nabízejí především svůj sortiment zn. Country Life, a ostatní výrobky, které jsou zatím k mání na volném trhu, prakticky programově ignorují.

Ptala jsem se pár lidí, ale nikdo neví, a obchodníkům to přirozeně taktéž vrtá hlavou.
Slyšela jsem názor, že mají francouzské (řekla bych spíš - francouzsky znějící) značky kosmetiky, tak je možné nějaké napojení na Francii.
Osobně mi jejich poměrně přesně mířená marketingová kampaň a způsob, jakým nyní obsazují trh, jeví přesně v americkém stylu. Ostatně, časopis Prameny zdraví, vydávaný jistým náboženským občanským sdružením (které tuším dřív restaurace C.L. provozovalo) byl prakticky výhradně překladem z amerických knih a článků.
Firma se tváří jakoby byla česká, ale dle mého názoru tomu tak není.
Uvítala bych, jestli má někdo nějaké postřehy a informace, aby se zde o ně podělil.
Předem díky.  Wink
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: PISKANIE V USIACH kdy: 13. Březen, 2015, 18:31:08
Aha, tak to je jedině dobře, že už nejsi. (ostatní nechť prominou)
Jinak, co se týká toho zahřívání, tak ten doktor mi doporučoval výslovně vývar - a to denně, dlouho vařený, nesolený, nikoliv tedy kuřecí maso (které by mi asi ani nezakázal, když by na to přišlo, ale přišla jsem k němu v době, kdy jsem byla už několik let na vegetariánské stravě). Naproti tomu ryby mi doporučoval spíš NEjíst než jíst. Každé maso/resp. potravina působí odlišně na různé orgány a je potřeba to rozlišovat a nezaměňovat. (To platí i pro různé tepelné i mechanické úpravy potravin.)
A to nejdůležitější - Tobě by třeba doporučil něco úplně jiného. Čínská medicína dokáže velmi dobře odstranit problémy, které jsou čerstvě vzniklé - myslím, že je zbytečné propadat beznaději po pár dnech. Znám lidi, kterým píská v uších celá léta a jsou kvůli tomu na antidepresivech, protože západní doktoři prd vědí, jak tělo funguje.
Jestli chceš, písni mi na vzkazník, ve kterém jsi městě. Ten můj doktor ordinuje v Praze, ale bydlí myslím na Slovensku (hovorí po slovensky), má tam manželku. Vím, že občas ordinuje i někde jinde v Čechách (nevím kde), ale třeba by tě vzal i v SK. Jinou radu nebo pomoc Ti nabídnout nemůžu ...
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: PISKANIE V USIACH kdy: 11. Březen, 2015, 18:58:01
Pískání v uších nemá nic společného s odumíráním buněk v uchu (re makrousek), ale pochází od ledvin, jak už tady někdo psal. Když je to spíš hučení v hlubším tónu, tak jsou to jen ledviny, a vysoký tón jde asi ještě i přes játra (aspoň tak jsme se to učili), ale ledviny v tom jsou každopádně.
Pokud makrobiotická strava nezahrnuje zahřívající potraviny typu slepičího vývaru (nikoliv však zahřívání horkými pochutinami typu ostrého koření), pak na ní bude asi tendence k oslabování ledvin, protože vařená zelenina je osvěžující = lehce zchlazující, a na takové stravě dle mého názoru není možno dlouhodobě přežívat zimy v našem podnebí.
Vilso, nejspíš ti pomohly i ty dávky vitamínů a minerálů, protože na minerálovou nerovnováhu resp. jejich nedostatek jsou ledviny taky citlivé. 
Být na tvém místě, tak popřemýšlím nad nějakými změnami, protože tohle evidentně nebyla náhoda. Pouze hádám, ale je možné, že se poněkud podvyživuješ. Zkus si zajít za nějakým dobrým čínským lékařem, a on ti řekne, co je potřeba udělat ... jestli se k tomu odhodláš, tak počítej s tím, že oni neradi vidí nějaké větší omezování stravy (někdy sami navrhnou dietní omezení, ale obvykle zcela odlišné od MB doporučení), a k tomu považují např. vyhublost za zdravotní problém resp. jako dobrý start ke zdravotním problémům. Přeju hodně štěstí.  Motyl
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jáhelný nákyp kdy: 02. Březen, 2015, 19:17:50
Ahoj holky, díky za tipy na stránky, kouknu tam.

Ten nákyp jsem právě dělala jen s květákem a brokolicí ... žádná věda, ale když to nebylo ono, tak mi přijde zbytečné to tady rozebírat.  Grin

(PS: názory na jimejinak.cz mi asi budou blízké, ale ty příspěvky, co jsem četla, jsou všechny minimálně dva roky staré, tak nevím, jestli to tam žije víc než tady ... registrovat se tam asi nebudu, beztak bych to do příště zapomněla.. )
5  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Jak začít s makrobiotikou kdy: 28. Únor, 2015, 16:58:47
Ahoj suki, napíšu pár NEmakrobiotických připomínek:
- asi bys měla vynechat ty extrudované potraviny (cereálie, suchary), těmi si moc neposloužíš, a potažmo i pečené/smažené;
je zvláštní, že ti čínský doktor řekl, že můžeš jíst chleba, už proto, že v čínské kuchyni se s pečivem prakticky neoperuje (asi měl k tomu nějaký důvod, možná jestli jsi hodně hubená? tak třeba jen nechtěl, abys měla přílišná omezení a zůstávala kvůli nim hlady - takhle nějak totiž uvažuje můj čínský doktor)
- kari (a ostatní koření) v případě zánětů taky moc neprospěje (i mimo období, kdy zánět aktuálně máš)
- ta přehnaná chuť na cukr je divná (mohlo by to být znamení nějakých kvasinek)
- chce to větší rozmanitost a střídat, nejíst třeba k večeři pravidelně vždycky dušenou zeleninu ..
- k hlavnímu jídlu (obsahujícímu obilovinu) přidat vždycky polívku, stačí malá miska jednoduchého rychle udělaného vývaru ze 2-3 druhů jemnější zeleniny
- vynechat syrové ovoce
- kuřecí vývar je perfektní (jestli teda není z pytlíku Smiley)
- studená jídla určitě NE, zrovna tak ani studené nápoje (ale dlouhým přechováváním v uzavřených nádobách jídlo ztrácí čchi, takže to taky není řešení - možná pro přepravu zvolit takové jídlo, které si čchi přirozeně udržuje po delší dobu - třeba dušené zelí, kapustu? - tohle je fakt těžké, ale přijde mi vhodnější dát si někde něco čerstvého, co není úplně košer)
6  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jáhelný nákyp s kapustou kdy: 28. Únor, 2015, 12:37:20
Nikdo nic?  Sad
Je to proto, že nic takového nevaříte nebo vám to přijde tak primitivní, že ani nereagujete?
(Nechci tady z toho dělat chat, ale informace bych docela uvítala ...)
7  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Jáhelný nákyp kdy: 24. Únor, 2015, 23:53:34
Ahoj, neděláte někdo jáhelný nákyp s kapustou?
Zkoušela jsem s květákem a brokolicí - růžičky brokolice sice vypadaly na řezu velmi efektně, ale jinak byl dosti mdlé chuti a samotný se moc nedal, tak mě napadla právě kapusta, kterou miluju  ... Přemýšlím, jak se dá udělat, aby se v něm ta chuť kapusty neztratila, máte to někdo vyzkoušeno? Předem dík za odpověď ..  Smiley

8  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: amasake kdy: 24. Únor, 2015, 23:41:03
Ahoj, opakovaně se mi stalo, že mi jáhlové amasaké  (resp. i lehce zfermentované těsto pro přípravu knedlíků) po uložení do lednice chytilo takovou ovocnou příchuť a po delší době už vonělo vyloženě jak jahodové granko a evidentně v něm zase zvolna běžela fermentace. Přitom bylo převařené, tak nevím jestli málo nebo jestli to byla následná kontaminace něčím, a zajímalo by mě čím - jestli to můžu bez obav dál konzumovat? Chuťově to aspoň ze začátku vůbec nevadilo a ani mě to neprohánělo.  Look Round
Nevíte někdo, co je to za kvašení?
Jinak běžně používám jáhlové amasaké od Sunfoodu, a u toho se mi nic podobného nikdy nepřihodilo. To se spíš zkazilo, když bylo déle otevřené.

Za fundovanou odpověď předem děkuji.  Cool
9  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Ryzove papiry/ tortily, jak? kdy: 24. Únor, 2015, 23:08:24
Používáte někdo rýžový papír k nějaké úpravě bez smažení?
Nějaký úspěšně vyzkoušený postup? Experimentovat se mi moc nechce ..  Smiley
10  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Pánev kdy: 24. Únor, 2015, 22:56:13
Pánve používám keramické, už mám asi čtyři různých velikostí a hloubek a až na jednu, na které se jakoby přichytává olej a nejde to dolů (má čistě bílou barvu, ty ostatní jsou dokrémova), tak maximální spokojenost. Ale je fakt, že na nich povětšinou restuju a dusím. Smažení jako takové beztak není košer ..
11  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Soja a vsetko o nej kdy: 19. Září, 2014, 21:50:04
To je dobrý článek. Účinky fytoestrogenů po požití sójového výrobku na sobě může pozorovat určitě každý, kdo alespoň trochu vnímá svoje tělo. Taky je pravda, že v Asii se sójové boby přidávají do jídla jen v malém množství.
Průmyslové (nejen) zpracování jakýchkoliv potravin je diskutabilní vždycky (to už pomalu připouštějí i vědci - více viz článek Výživa a chronická onemocnění, časopis Vesmír č. 2012/2), takže nechápu, jak někdo s informacemi na odkazu výše může mít nějaký problém.

Vlastně jsem se přišla kouknout, jestli se tu nevyskytuje nějaký recept se sojovými boby... tak asi nic.  Undecided
PS: Sice to byla už starší diskuse, ale téma je stále aktuální ... Co se hubnutí týká, naprosto souhlasím s Pagem. Ve "voňavkových" časopisech se kypré ženy nevyskytují, takže ta litanie a tlaku společnosti se "zkaženými představami" byla mimo mísu. Co se konstituce týká, osobně jsem bývala "dobře stavěná", ovšem po vynechání pečiva, mléčných výrobků a masa, jsem se pohybovala většinou na hranici podváhy, a často i pár kilo pod ní. A určitě si nemyslím, že by pásma byla špatně nastavená ... Dostatečná váha je dobrá mj. pro případy nemocí či úrazů, kdy člověk zhubne ještě víc než obvykle - to je dobré mít na paměti.
12  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Boj se sladkostmi, jak zvládat chuť na sladké kdy: 24. Srpen, 2014, 18:41:41
Ráda bych se podělila se svým poznatkem. Už jsem to psala do svého deníčku, ale sem to přecejen patří více:

Zjistila jsem, že nejlepší prevence proti všelijakým chutím je dostatek tekutin. Jeden den jsem nějak zapomínala pít a ještě další dva dny jsem měla nejen non-stop žízeň, ale i neobvyklé chutě. Naštěstí jsem si uvědomovala, kde je asi problém a vydržela. No a když je vše v normálu a přecejen člověka napadne, že by "zhřešil", tak stačí se pořádně napít a je to ok  Smiley Taky máte takovou zkušenost?Mám stejný poznatek, co se týká chuti na sladké a nedostatku jinu (vlhkosti) v těle. Je jasné, že nedostatek vody nelze úplně odstranit snězením něčeho sladkého - organismus si tím pouze žádá sacharidy, které si rozkládá až na oxid uhličitý a vodu, čímž poněkud složitě vlhkost získá. Nicméně mnohem lepší recept (jak předcházet takové chuti) je jíst "měkčí" druhy zeleniny postupně vařené v jedné vodě (čínské zelí, leďák, ředkvičky, brokolici, vodnici, mladou mrkev a další) a vodu pak vypít nebo odlívat a pít postupně k zelenině. Tenhle tip jsem našla v téhle knize, kde je také více popsán:

Lorraine Clissold - Proč Číňané nepočítají kalorie
http://www.cbdb.cz/kniha-43313-proc-cinane-nepocitaji-kalorie

... nejedná se o makrobiotickou knihu, spíše jsou to zásady tradičního čínského stravování popsané očima nadšené Angličanky, která deset let žila v Číně a stravou a vařením se hodně zabývá. Ta kniha je výborná v tom, že rozebírá zásady, které Číńani dodržují, aniž by o nich kdy mluvili, protože nevědí, že třeba v Evropě tyto zásady neexistují nebo jsou silně modifikované.
A ještě zpět k problému - samotné pití vody/čaje/whatever nemá v tomto ohledu stejný účinek, voda nacucaná v uvařené zelenině je pro tělo lépe využitelná a zrovna tak onen vývar. Pití většího množství čisté vody naopak spíše oslabuje jang Ledvin.
A aby to jídlo bylo z čínského hlediska vyrovnané, patří se k němu uvařit také rýži (bílou) a nakonec možno se zeleninou ohřát i kousek nakrájeného bílého tofu, které si pak můžete namočit do sójové omáčky. Přeju dobrou chuť!  mnam
13  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Celozrnná rýže kdy: 24. Srpen, 2014, 18:07:43
Ahoj, máte někdo zkušenost s čevenou rýží? Před pár dny jsem si ji poprvé koupila, ale něco se mi na ní nezdá, připadá mi částečně obarvená. Některá zrna jsou červená i uvnitř zatímco jiná mají jen červenou slupku a vnitřek je bílý. Schválně jsem ji kvůli tomu zkusila namočit a po nějaké chvíli pustila trochu červené barvy. Teď ji vařím a voda je taky červenohnědá. Je to tak v pořádku? Dík za případnou odpověď ...  Smiley
14  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Oteklé nohy po sezení v práci kdy: 13. Září, 2011, 17:57:28
Ach jo Dwarfko, mícháš tu jablka s hruškama..

Je jediná nemoc v západní medicíně kdy se omezuje příjem bílkovin s tou je dna... jenže ta se projevuje jinak, než jak je zde popsáno..

Takže palec dolů tobě...Další ignorantka ....... ovšem ve tvém případě, milá el, mě to naprosto nepřekvapuje. Dokonce si začínám myslet, že makrobiotiku můžou dlouhodobě vyznávat pouze lidi, kteří jsou na tom inteligečně poněkud chabě.  ... Čest vyjímkám (které se obvykle poznají podle toho, že pochybují).

Dokonce jsem přemýšlela, že by za "rady" tohoto typu měli lidé nést trestní zodpovědnost. Ale na druhou stranu, jestli se chce někdo devastovat podle "zasvěcených rad" internetových pisálků, tak je to jeho věc, že.
15  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Chaos v pojmech jin / jang v makrobiotice, Průchová kdy: 13. Září, 2011, 17:44:53
Aha - takže polopaticky ... Buddha není bůh, je to skutečný člověk. Buddhismus není monoteistické náboženství, dokonce se pro něj obvykle neužívá ani termín "náboženství" právě kvůli absenci boha jako takového. Jde spíše o víru či filozofický směr nebo učení ... A tedy, když někdo použije jako pozdrav "Buddha s vámi", z logiky věci se nepředpokládá, že bude mluvit také o "Bohu všemohoucím" .... ledaže by si z ostatních dělal legraci.
Jestli se někdo těmito tématy nezabývá a je mu to jedno, tak ani nechápu, proč má potřebu to tady sdělovat.
Stran: [1] 2 3 ... 15


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení