Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 77
1  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 19. Červen, 2019, 09:00:41
Ahoj Neone,
mnoha lidem by se líbilo, kdyby nemuseli brát žádné léky, ale to myslím, že není možné. Jak tělo stárne, nemoci přicházejí, ať se nám to líbí nebo ne. Jistě, znám taky vitální lidi např. paní Ing. Průchová. Nepopírám, že stra má na člověka obrovský vliv. Jenže každému se nechce vařit, možná je to i v tom umět si zorganizovat čas. Nebo je člověk líný vařit, nebo nemá na to čas, nebo mu to nechutná, jako třeba mě. Mít dům je dobré, ale vyžaduje to čas se o něm starat a zeleninu pěstovat. Ne každý na to má prostor. Zvláště když nemá zahradu. Já jsem s přítelem pěstovala za oknem pažitku, ale nedařilo se. Je to o prioritách.
Jarka
2  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Gomasio, solení, vaření obilovin, miska suribaši kdy: 22. Květen, 2019, 21:38:07
Ahoj,
doufám, že na tomto fóru někdo zůstal, kdyby  někdo potřeboval poradit jako já. Dělala jsem gomasio ze sezamových semínek, ale bylo hořké. Nevíte, čím by to mohlo být? Buď jsem měla málo opražená semínka, nebo jsem je skladovala příliš dlouho? Je pravda, že jsem je sice propláchla, ale asi nenechala dostatečně okapat na sítu, jak píše paní Lužná. Jak má být dlouhá doba pražení semínek?
Jarka
3  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 22. Květen, 2019, 17:25:42
Ty jsi nikdy nechtěl mít přítelkyni a žít ve městě nebo na vesnici? Píšeš, že máš problémy se zrakem, takže si nemůžeš udělat autoškolu a jezdit autem?
Jarka
4  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Interview se Sahawem kdy: 19. Květen, 2019, 18:42:45
Ahoj,
jak ses vlastně dostal k makrobiotice, u koho jsi dělal kurz a učil se vařit tak, aby to bylo správné? Bydlíš v domku nebo maringotce?
Jarka

5  Makrobiotické diskuzní fórum / Povídání jen tak / Re: Máte slovo s Jílkovou... kdy: 19. Únor, 2017, 18:04:01
Ahoj,
Shlédla jsem tento pořad, upozornili nás na něj Jardovo rodiče. Jarda je můj přítel. Já nečekala nic, proto jsem nebyla zklamaná, ale horší než ve škole. Jarda mě upozornil, že je tam pí. Lužná. Shlédla jsem to kvůli makrobiotice a udělala bych to, i kdyby tam byl jiný MB lektor. Jak píše Milan, paní Jílková nepustí ke slovů alternativní lidi zabývající se jinými směry. U Pí Lužné tomu nebylo jinak, ale jinak povídala Dobře. Na rozdíl od jiných neskákala nikomu do řeči, oni to většinou dělali jí.
Toť můj názor.
Jarka

6  Makrobiotické diskuzní fórum / Osobní deníčky / Re: :) El :) kdy: 07. Říjen, 2016, 11:10:05
Ahoj El,
Zveřejni, ráda si to přečtu, aspoň to tady trochu ožije – smích. Ale teď vážně – je to na tobě, ale kdyby se ti nechtělo, v profilu můj mail najdeš, já osobně ráda tvé příspěvky čtu a nejsem z těch, že bych se lidem smála, když je možnost, přečtu si, vyslechnu, ale nesměju se.
Nikdo nevíme, do jakých situací se dostaneme.

7  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Zácpa a nadýmání kdy: 29. Červen, 2016, 22:42:59
Tady je odkaz na blog:

http://tusticka.blogspot.com/2011/10/makrobiotika-moje-snahy-pokusy-projevy.html
8  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Zácpa a nadýmání kdy: 29. Červen, 2016, 17:58:21
Dobrý den/ahoj,
Na zácpu bych dělala ume-sho-kuzu, ale několik týdnů 1 tak 2. Zácpa vzniká z obou extrémů, jak z JIN tak JANG. Večer pošlu do tohoto vlákna odkaz na glog, kde se jedna maminka snaží o makrobiotiku u sebe a svých dětí, je moc pěkný, doporučuji přečíst. A diagnostika sedí, řekla bych. Co se týče toho, že starší dcera MB odmítá, tak bych jí nedávala vše hned, tělo potřebuje čas, aby si na tento způsob ztravování zvyklo, ze začátku jí to nebude chutnat, ale u  každého je to jiné. Je lepší absolvovat nějaký kurz a naučit se vařit chutně. I když můj přítel sní, co uvařím a sní všechno. Zatímco já, pravda, taky říkám, že to nemůžu vidět, i když jsem nevidomá. Myslím to však obrazně, zkrátka nemůžu to pozřít, zato na pobytech mi to moc chutná a vím, že bych makrobiotikou se chtěla živit víc. Jepotřeba přidat koření – sladkou papriku sojovku, pepř, bobkový list – zkrátka jídla ochucovat. Klidně si dát i ten kokos na kaši – nic není zakázané ani přikázané, to si myslí spousta lidí, co MB neznají a nejí to. Dá se s tím všelijak vyhrát.
Kdyby něco, mail mám v profilu, měl by tam být, pokud budu vědět, ráda poradím. Nebo klidně do vlákna. Moc to tady nežije, ale snad tady přece jen někdo čte.
Jarka

9  Makrobiotické diskuzní fórum / Osobní deníčky / Re: :) El :) kdy: 03. Březen, 2016, 15:31:26
Ahoj El,
To je dobře, že ses tady objevila napsala, jak se zrovna máš. Takže ty jsi se svojí rodinou u svých rodičů? To chápu, jak to v rodinách bývá a je lepší si vzít s nimi, než dělat zbytečné hádky okolo jídla, my to s přítelem u jeho i mých rodičů tak děláme. Když jsme ve Slaném vaříme si po svém, i když občas si taky zahřešíme- objednáme si normální pizzu, nedavno jsme ochutnali brynzu a tak. Občas sníme i  něco v restauraci nebo v jídelně v Globusu. Život není jen o jídle, že? Kristinka chodí tedy do školky v Čechách, když jste teď tady? A mluví vám doma dvěma jazyky, že?
Jarka


10  Makrobiotické diskuzní fórum / Makrobiotika / Re: Vitamín B12 kdy: 19. Leden, 2016, 09:44:39
Ahoj,
B12 by mělo obsahovat snad sýr natto a tempeh. Já to nikdy do hloubky nezkoumala, možná by nebylo od věci zeptat se nějakého MB poradce a pak napsat odpověď. Vím, že to bude co člověk to názor, někdy to tak je. Proč by se měli MB masu vyhýbat? Jardovi to taky říkám, je to svoboda každého z nás, co si na ten talíř dá. Začátečníci většinou jedou buď podle knížek nebo poznámek z kurzů, ale nikdo nás nepovede věčně, musíme se snažit sami. Vše se vyvíjí. Podle knížek, co napsali Kushi, nebo paní Průchová, bych já osobně nejela, připadá mi, že tam mají dost obilí, ale zase, je to jen můj názor. Nejela jsem podle nich nikdy, ale četla jsem je. Když jsem u rodičů, jím, co uvaří, už to nehrotím, jako na začátku, když jsem měla vyrážku. U nemocí je to něco jiného. Já chci však být radostná, veselá, nechci se svazovat jídlem, než v kuchyni chodím na různé akce. Každého však nabíjí něco jiného, někoho akce, někoho vaření, někoho čtení. Ještě mě napadá, že B12 by mohl být i v kvašené zelenině. Nevyhýbala bych se ani vejci – myslím, že klidně jáhlový knedlík s vajíčkem, jak to známe z dětství na normálních knedlíkách nevadí, k tomu nějakou tu zeleninu a myslím, že to bude OK.
Jarka

11  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jak Připravit Králíka kdy: 05. Leden, 2016, 17:41:24
Ahoj Neone,
No já to s tím obilím mám podobně. Taky vařené nemůžu vidět po několika dnech. Ale u mě je to tím, že prostě ty karboše  neumím udělat, nebo kvašené těsto, o chleba jsem se pokoušela, to jsem tu psala a pak prostě jdu do těch nezdravých věcí. U rodičů jím, co vaří a pak zas můžu ve Slaném to obilí jíst. Brambůrky jsem taky na Silvestra jedla – mám ráda paprikové a česnekové, ty jsem měla na cestu do autobusu, pak vedou ještě načos a takové ty pěnové, nevím, jak se jmenují, ty jsou nejméně slané. Protože mě nenapadlo, co na stůl dát. Osmažený celer je sice hezká věc, Dáša Lužná to má v knížce, brambůrky nebo prostě chuť jich to nahradí, ale s tím mi Jarda musí pomoci a stojíme u toho dost dlouho.  Cítím však, že jsem z extrémů přeplácaná, ale kdybych uměla vařit jako Lenka na festivalu nebo někdo z poradců, nebo kdyby mi někdo vařil, tak bych to jedla z chutí, protože mi makruša prostě chutná. Jarda mi však pomáhá jen když může a je mu jedno, co budeme vařit, v jídle není vybíravý.  Do práce chodí stále na obědy, zatím nevím, jak to udělat, abychom měli MB celý den, i když mu zase říkám, aby to nehrotil, že nevadí prohřešky. Možná se bojí toho, že když nebude jíst MB pravidelně, že mu bude něco chybět. Když je zapotřebí vápník, tak jogurt, zatím se mi nepodařilo vysvětlit mu, že v řasách najde minerály a tím si je pravidelně doplňovat. No je to hrůza, jak to tu tak čtu, nejsme sami, kdo to flákáme. MB poradci sem asi nepřicházejí číst, ale ti by to pochopili třeba. I když se tím živí a poradenství dělají.
Jarka

12  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jak Připravit Králíka kdy: 05. Leden, 2016, 14:43:09
Ahoj,
Prosím hodíte sem odkaz na ten čtyřstránkový článek, ráda bych si jej přečetla. No já bych taky raw stravu nedala. Myslím si také, že člověk má tak trochu strach zkusit to, protože z domova od rodičů je člověk zvyklý, že se musí jíst teplé jídlo. A jakmile je někde strach, tak je to blok a je to špatně. Máš pravdu, W, dřív by tohle do tisku nedávali a směry nebyly tak rozšířené, mám na mysli výživové. Proto nás okolí považuje třeba někde za exoty. No s tou svobodou máš pravdu a Jardovi se snažím to vysvětlovat. On mi vždy říká – jak mám poznat, co je dobré a co ne? – Odpovídám ve smyslu – Nic není dobře ani špatně, neřiď se jinými, dělej to tak, jak to cítíš. – Zatím to asi buď nechápe, nebo neumí se řídit sám sebou. Na to jsem zatím nepřišla. No v létě by mi ovoce ani zelenina nevadily, ale 8 Kg jsem nikdy nedala. Tu svobodu v jídle, co si kdo dá na talíř, to mi paní Chourová taky vysvětlovala. Do Jardy se umím vžít, tyhle začátečnické otázky jsme řešili asi všichni. Někdo méně, jiný více, ale já jsem se brzy přestala na tohle ptát a šla jsem podle pocitů a ne podle toho, co kdo říkal. Každý člověk je jiný a vyhovuje mu něco jiného. Zase musím ale uznat, že v raw stravě mají úžasné dezerty. To by se v létě dalo.
Jarka

13  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: Jak Připravit Králíka kdy: 05. Leden, 2016, 12:41:52
Ahoooooj,
Taky přeju vše dobré v nastávajícím roce. Je dobře, že to tady trochu začíná ožívat. Jak někteří psali, každý to máme jinak, někdo našel na foru inspiraci, někdo kamarády, přátele, partnera… Já  to poslední a jsme spolu dva roky a klape nám to. Nevím, jak Jardovi za vše poděkovat, za to, že mě doprovází, kam je potřeba, pomáhá mi v kuchyni, chodí se mnou na nákupy, trpělivě vše popisuje, a za co mu děkuji moc, chodí se mnou na různé akce, protože bez průvodců jsme jako bez vody. Však i já začnu do svého deníčku zážitky dávat a že se máte na co těšit. Není to jen pro mě, i když se ráda k tomu vracím, ale chci ukázat vám ostatním, že pokud se najde někdo, kdo do toho se mnou rád jde, je to  pak velice hezké. Ne všichni v MB komunitě používají počítač, jak víme, naše babičky ho neměli, ale bohužel, člověk, který nevidí, je na něm zcela závislý. Navíc jsme tady z celé republiky. Na druhou stranu zas si myslím, že je dobře, že techniku dokážeme využívat – my musíme ovládat techniku, ne ona nás – je internet obrovským zdrojem informací a třeba poradí, kam zajít na výlet. Jídlo je sice důležité, ale ani já nejsem už ta, o které mamka ze začátku říkala – ona si to prostě nevezme… To bylo ze začátku, kdy jsem se opravdu chtěla z vyrážky dostat. Teď jsem hodně polevila a Jardu spíš s sebou tahám, protože jíme spolu všechno, tak i to nezdravé spolu sbaštíme, ale nevyčítáme si to. I když někdy to jemu připadá moc, že jím různé pochutiny, pizzu, třeba hranolky, ale je to tím, že prostě to neumím udělat a tak si tu chuť nahrazuji bohužel nezdravými. I když samozřejmě vím, že pizza jde. Jednou jsem se spálila o hrnec s olejem puchýř mi pak praskl. Tak přišla na řadu řasa nori, ale bohužel neopražená, máme jen vločky, ale i tak lepší než nic.  Z toho důvodu se do smažení sama nepouštím a tak to někdy končí tak, že jíme jen uvařené obilí a to jak Honza říkal, nebude jíst dlouho asi nikdo. Jardu obdivuju, pořád říká, že mu to nevadí. Jak dopadl chleba, jsem tu psala. Nemáme el. Troubu, jen plynovou, s ní už vůbec neumím.
Jarka

14  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: napařování - chleba, knedlíků nákypů, jak správně? kdy: 13. Prosinec, 2015, 15:54:50
Ahoj,
Nemám zatím bohužel mašinku, moc bych si ji přála k vánocům, uvidíme, zda mi ji Ježíšek přinese. Ne nadarmo Iva píše: Všechno namočené obilí /i vařené/ umeleme na masovém strojku …
No pak přidat vše další, sůl, kmín, jakákoli semínka, vypracovat těsto, udělat válečky a dát na pařák pokrytý čistou utěrkou a napařovat cca hodinu za mírného varu.
Tak tak nějak v krátkosti.
Iva to asi dělala bez formy, ale to už je detail, zřejmě se jí dařilo.
Jarka

15  Makrobiotické diskuzní fórum / Recepty / Re: napařování - chleba, knedlíků nákypů, jak správně? kdy: 09. Prosinec, 2015, 21:49:12
Ahoj El a torquiose,
Dělali jsme chleba podle receptu paní Chourové. Bylo to z obilí, mělo se umlít, ale protože nemáme zatím mlýnek na obilí, tak jsme se snažili to rozmixovat. Kroupy se povedly, pšenici mixér nezvládal. Já jsem namočila pšenici vlastně kilo, protože jsem tam dala podle předpisu devět dílů, nevěděla jsem, jak moc to nabude. Takže jsme měli asi dvě kila obilí, přidala jsem dva šálky krup a ty po uvaření taky zvětšily objem.  Paní Chourová v receptu má nechat vychladnout, ale my jsme měli čtyři válečky, takže jsme to dělali na dvě várky. Ztuhlo to po vyklopení, ale sotva to přítel vyndal, rozsypalo se to, takže po ztuhnutí z toho byla placka. Pak to drželo tvar, ale chleba to rozhodně nebyl. No pro vidící by byla fotka určitě lepší, ale přítel chleba – původně to měl být – asi nefotil. Já žasnu, jak to Iva mohla dělat sekaná je něco v bledě modrém, fakt se divím, jak to mohla zvládnout. Jak se vůbec na páře dělají ty dobroty, chléb, snad někdo pařil i závin.
Jarka

Stran: [1] 2 3 ... 77


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení