Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
 21 
 kdy: 17. Červen, 2019, 16:02:05 
Založil neon - Poslední příspěvek od sahaw
Jsi částečně odpověděl. Budeš utrácet za léky a doktory. A za co dál budeš utrácet?

Budeš chtít cestovat nebo jen celý den být na pozemku a občas si udělat procházku do města? Budeš mít auto? Budeš v duchodů singl nebo chceš partnerku?  Jaký bude tvůj jídelníček? Kde budeš bydlet? Pokud si všechno rozebereš, tak zjístíš, že buď budeš šetřit hotovost, dávat na duchod nebo to investuješ do pozemku, kde budeš žít.

 22 
 kdy: 17. Červen, 2019, 15:46:09 
Založil neon - Poslední příspěvek od neon
Tak podle mě právě otázka kolem tohoto tématu nestojí. Nechápu ji.

Protože "strach" z toho, že by člověk neměl důchod, tak je založená právě na tom, že nemáš křišťálovou kouli a nevíš co bude. Takže tě napadají věci jako, že jsi nemocný, neschopný se o sebe starat, obdělávat zahradu, udržovat dům, chodit nakoupit, donést věci.

Takže tě logicky uspokojí, že bys měl aspoň nějaké peníze "bez práce".

Ty se ptáš jak kdyby jsme byli ve stáří fit a jediné co si mám teď položit je "za co vlastně chci utratit". No jako za nic samozřejmě nemusím. Klidně 1000 Kč měsíce, nakoupím obilí a požvýkám ho a zeleninu vypěstuju.
Obdělám zahradu, záplatuju domek hlínou apod.

Ale tělo nám přece stárne a vůbec nevíš, jestli si nezlomíš nohu, nebudeš se moct zohnout apod.

 23 
 kdy: 17. Červen, 2019, 14:53:58 
Založil neon - Poslední příspěvek od sahaw
Citace
Jestli má smysl jej platit sociální?

Za co chceš utrácet v důchodu? 

 24 
 kdy: 17. Červen, 2019, 13:33:15 
Založil neon - Poslední příspěvek od neon
Já vůbec nechápu, jak ty, člověk, který má 1000 Kč na měsíc může uvažovat o kočování a vůbec zmiňovat položky jako 60tis. Kč (např. za vozík nebo cokoli) Smiley

Mě právě dávalo smysl, že si budeš množit včely a umísťovat je do všelijak ztlučených úlů "co dům dal" a produkovat z nich ten vosk a prodávat. To mi ještě dávalo smysl, protože tobě se to vyplatí, zatímco jiným ne.

 25 
 kdy: 16. Červen, 2019, 09:50:28 
Založil neon - Poslední příspěvek od sahaw
Já se držím pravidla mít ideální podmínky a rozvíjet se postupně ze zisků.  Tak to jde pomalu.

Ale mám ideální podmínky: Mám stanovistě, které je hlídané a můžu se starat o včely. A to je pro včelaře zajimavé, protože ušetří za hlídání a pravidelné kontroly. Tím ušetří peníze. Odměna bývá 3-5kg medu za jedno včelstvé. Přepočtu to je 500Kč/včelstvo ročně. Tak mít 60 včelstev a jsem za vodou.

Podařilo se mi začít spolupráci a hlídání včel u včelařů. Vypadalo, že budu hlídat 60 včelstev, ale pak to dopadlo, že hlídám 15 včelstev a každý rok se bude počet zvyšovat. To je nevýhoda, že nemám slušný příjem z nich. Výhoda, že se pomalu zvyšuje počet, tak se vše dělá v klidu.

Je to dost problémové, protože jedině včelař minimálně vzdálený 3-5km(dolet včel, tak stanovistě si nekonkurují) bude mít zájem o umístění včelstev. Včelaři v okolí budou naštvaný, že tam je konkurence. A to je i důvod proč se podpalují včelstva a jsou včelaři ochotni si zaplatit hlídání.

Já volím cestu postupného zvyšování včel a snižování počet včel cizích. Každý včelař má svoje pravidla podle kterých se řídí. Jedno pravidlo, které jsem si převzal je, že včelař nekupuje včelstva, ale sám je produkuje. Tak představa, že koupím 60 včelstev i s úlama za cca 300tisíc je pro mně z pohledu financí nereálná, ale i ekonomicky nereálné. Včelař si postupně musí nejdřív zjistít v praxi své ideální podmínky a vytvoří si svá pravidla a z toho vznikne metodika včelaření. Proto včelaři maji každý svou metodiku.

Příklad je kočování. Tedy jsem se neptal lidí, kteří kočují, ale lidí, kteří ví, kdo kočuje. Prý stačí jen mít úl udělaný na kočování. Normální příves. Třeba 6x1,5m stoji nový cca 60tisíc. Vejde asi 36 včelstev. Přívěs se dá půjčit za 1000Kč/den atd. Ke kočování j potřeba vyšetření na mor a ohlášení stanoviště. Udělat si konstrukci, kterou zasune do palety a pak moocí pár věci co jsou na fotce se přesouvaji z přívesu na místo ty palety. Neni to nic nákladného. O kočování se zajimám, protože je to docela zajimavý příjem. Dostává od farmářů 350Kč za včelstvo. Je tam problém, že je to většinou za provizi někomu nebo o kontaktech. Ale pokud člověk už je zaběhnutý, tak je to dost zajimavý příjem. Kočování je hlavně kvůli snášce, že včelař má jen menší množství včelstev a přesouvá se. Další důvod, že po odkvetení hned stříkaji proti škůdcům, tak umíraji včely. Narazil jsem na včelaře, který si vybral jen to co se mu hodí. Tedy on nekočuje, ale rozveze na jaře včelstva do farem a bere si je domů až na podzim. Tak neřeší, že mu část umře kvůli postřikům. Taky vytáčí až na podzim. Prostě se o ne nestará. Tím snížil svoje náklady na minimum. Produkuje včelstva s náklady za 300Kč. Tak nemůže být ve ztrátě nikdy. Vždy vydělá. Na podzim má převčelíno u sebe před barákem, ale  brzo na jaře zas je rozveze. Tak mně to zajimá všechno a jen musím vybrat co je pro mně ideální. 26 
 kdy: 14. Červen, 2019, 11:03:27 
Založil neon - Poslední příspěvek od neon
Jak dopadly vlastně tvoje experimenty se včelama? Jak jsi plánoval před pár lety, že budeš mít x úlů a zisk tolik a tolik?
Mám pocit z vosku, že?

Jak jsi na tom.. co jsi zkusil, co vyšlo, nevyšlo.. jak dál, ohledně včel?

 27 
 kdy: 07. Červen, 2019, 19:41:24 
Založil neon - Poslední příspěvek od sahaw
Ještě si mi zmiňoval nějaké tipy, kde sehnat 4000 měsíčně na zdravotní a sociální. Můžeš se o nich rozepsat?
Jsou jich stovky a možná tisíce. Podmínka, že člověka to musí bavit a musí mít ideální podmínky.
Stačí někde napsat, že chceš mít nízké životní náklady a hledáš jak si vydělat. A objeví se dost příkladu jak si přivydělat.

Například chov slepic přes léto.
Prý pokud člověk sežene 100 vynesených slepic, tak vydělaji 120Kč. Dostal jsem přibližnou metodiku, kdy se koupí v tomto období a chovaji se do podzimu, kdy se sníží snáška. V tu dobu se prodaji novým majitelům za nákupní nebo o něco vyšší cenu. A mezitím třeba snesou 40 vajec jedna slepice, kde to dělá čistý získ 120 Kč. Slepice snáší jedno vajičko denně. Sní denně 200g(v létě to vypadá na 110g a oficiální čisla mluví o 120g v halách). Tak náklady na vajičko je 1Kč. Pokud se prodá za 4Kč, tak zisk je 3 Kč. Celá metodika nebyla vypsána.

Mně by stačilo tedy jen sehnat 300 slepic a měl bych zisk 30 000 Kč.

 28 
 kdy: 07. Červen, 2019, 16:16:09 
Založil neon - Poslední příspěvek od neon
Rozvedení bodu 2)

Pro koňařky je ten kůň ve většině případů uplně nejvíc, co v životě mají. Je to často víc jak partner.
Koně se mezi sebou můžou poprat, dokopat, kousat. Může se zranit. Může nějak uniknout z ohrady nedopatřením (nikdy nevíš, jestli jsi někde něco nepodcenil).

Celkově podle mě musí člověk rozumět povaze koní, aby vůbec sledoval, jestli se spolu snášejí, co si dělají.

A já jsem celkově nabyl z koní dojem, že jsou to nevypočitatelné "potvory" a mám z nich velký respekt, až strach. A to se nesmí. Ženské jsou paradoxně na ně ráznější jak chlap (možná proto, že je mají většinou takové asertivní, dominantnější typy žen).

 29 
 kdy: 07. Červen, 2019, 15:56:49 
Založil neon - Poslední příspěvek od sahaw
Baví me se tu o 2000Kč měsíčne za koně u stájení. Tak se dá očekávat, že to nebude ustájení jako v prvotřídních stájích.

Kupodivu existují lidi, kteří maji koně pro radost. A ty nejsou nároční a radši chtěji pastevní ustájení, i když netuším co to obnáší. Prý jen bouda a pastvina. A netuším jestli ta pastvina musí být extra. Taky netuším další věci. Je to velký žrout času, ale dostaneš zaplaceno.


Ještě existují lidi zachranci zvířat, kde koupí koně, který měl jít na jatka a potřebují ho někam umístit. Prý jsou často problém s platební morálkou, protože radi zachranují dalšá zvířata, tak zapomínaji platit ustájení a pak taky rádi odsuzují lidi, kteří si nechaji zaplatit o starání zvířat.

1, To byla překážka, protože bych musel alespon rok chodit ke koním jako brigádník.A většinou bych jen vozil hnůj. Tak mně to fakt nelákalo. K tomu náklady na dopravu atd.

2, To mně zajimá jak časově náročné? Jedna paní, která mi to doporučovala chová 5 koní za 2000Kč/měsíc/kus a říkala, že je to brnkačka. Pochopitelně to zlehčovala, protože ji to asi bavilo.

3, Sušené seno kupuje majitel. A udělat ideální pastivu bude něco stát, ale podle mně za 2 měsíce ustájení se to vrátí.

To, že zvíře sebere svobodu je pravda. Proto mám jen drůbež a králíky, kteří se dokážou o sebe postarat(kýbl zrní a kybl vody stačí na týden a hotovo). Až tu nebudu sám bydlet, tak půjdu do větších zvířat.  Zas představa, že budu prýč týden se mi zdá nereálná. Ono týden znamená, že bych musel někdy bydlet a jinak stravovat a tak náklady by šli pěkně náhorů a to mně demotivuje.

Ta paní semnou nesouhlasila a i s tebou, protože ty koně maji majitele. Tak pokud onemocní nebo chce jet na dovolenou, tak majitelé se postaraji.  Wink

Můžeš víc rozvést bod 2? dík


 30 
 kdy: 07. Červen, 2019, 15:15:11 
Založil neon - Poslední příspěvek od neon
Tyjo.. vůbec.

1) Lidi co to dělají tak jsou profící a majitelé koní, kteří u nich ustájují si na profi přístupo potrpí a poznají ho a právem. Je to velice vzdělaná komunita a velice si zakládají na kvalitě.
Vždy si vybírali někoho, kdo se koním aktivně roky věnuje.

2) Jakékoli zvíře je hrozná zodpovědnost a zápřah časový. A čím větší zvíře a váženější, tím větší tlaky na člověka jsou. No a kůň je jedno z top zvířat, které se hodně řeší.

3) Kvalita louky, skladba trávy - není vůbec všude ideální pro pastvu. A celkově, půl roky se jede ze sušeného sena - takže hromada práce.

Vůbec s těma koněma je spousta práce a vyvádějí kdeco. Musí být kvalitní ploty.
Já bych se na toto vykašlal - aby mě někdo popoháněl, že se něco koňovi stalo.

A pak taky moje filosofie je pořád hodně anti-zvířecí - protože seberou člověku svobodu (protože jim ji taky sebral, hezky se to doplní).
Jiné způsoby výdělku tu svobodu takto nevezmou nikdy. Dají se dělat v různou dobu, flexibilněj.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení